Vali Yavuz’un iradesi ve Halkevi Gençlik Merkezi

Cumhuriyet dönemi anıtsal ve simge yapılarından, en çok yazılan, konuşulan, tartışılan Halkevi Binası ile ilgili o kadar çok yazı yazdım ki sayısını unuttum.

Yaşlandığı ve yorulduğu için restorasyon çalışmalarına 2012 yılında başlandı ama çeşitli gerekçelerle sonuç alınamadı.

Vali Seddar Yavuz’un Kocaeli’de göreve başladığı 18 Haziran 2019’dan sonra “sihirli bir el” değmiş gibi Halkevi Binası restorasyonuyla ilgili önemli ve olumlu gelişmeler yaşandı.

Bir: Cumhuriyet kazanımları ve değerlerinin tartışılmasına son noktayı koydu.

İki: Halkevi bahçesinde eylem yaparak “siyasi rant” peşinde koşanlarla itibar suikastçılığına soyunanlara izin vermedi.

Üç: Halkevi binasının restorasyonu sonrası Gençlik Merkezi olarak açılması 

İçin Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başta olmak üzere milletvekilleri, üniversitelerle ortak istişareler yaparak karar verdi.

Dört: Ortaya konan irade ve kararlı duruş sonrası Halkevi Binası restorasyon projesi Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce onaylandı.

Beş: Proje müellifi tarafından güncel fonksiyonuna uygun elektrik, statik, mekanik, teknik projelerin çizildi, keşif hazırlandı.

Altı: İhale aşamasına gelinen Halkevi Restorasyon Projesinde gün almak için bugünlerde KİK’e (Kamu İhale Kurumu) başvuruda bulunulacak.

Yedi: İhale ve yer teslimi sonrası 2021 bitmeden “Bismillah” diyerek temel atılacak.

Sekiz: İhale sürecinde ve restorasyon sürecinde beklenmedik sorunlar yaşanmaz ise 2023 Mart ayında başka benzeri olmayan örnek Halkevi Gençlik Merkezi açılışı yapılacak.

 

Değerli okurlar,

Yaklaşık 9 yıldır süren Halkevi Binası Restorasyonunun yapılmasını ve Gençlik Merkezi ihalesi, temel atması Vali Seddar Yavuz’a nasip oldu.

Umarım 2023 ayında planlanan açılışını da yine Vali Seddar Yavuz yaparak Cumhuriyet kazanımlarıyla değerlerinin tek koruyucu ve tekellerinde olduğunu sananlara önemli ders verir.

Halkevi Binası Restorasyon Projesinin hayata geçirilecek olması benim için de ayrı bir önem taşıyor.

Neden derseniz?

Sayın Vali’nin göreve başladığı 19 Haziran’da yazdığım “Kocaeli Manifestosu” başlıklı yazımın ilk sırasında Halkevi Binası Restorasyonu yer alıyordu.

Vali Yavuz’u, “En büyük yatırım gençliğe ve eğitime yapılan yatırımdır”

diyerek Cumhuriyet dönemi anıtsal ve simge yapıtlarından biri olan Halkevi Binasının restorasyon sonrası Cumhuriyet Gençliğine hizmet vermek üzere tahsis etmesi nedeniyle kutluyorum.

----- -----

Meslek Liseleri ve Anaokulları

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşının en kritik günlerinde bile eğitimi düşünüyordu.

Bağımsızlık Savaşı devam ederken 16 Temmuz 1921’de, Ankara'da Maarif Kongresini (Millî Eğitim Kongresi) topladı.

1 Kasım 1928’de Arap Alfabesinden Latin Alfabesine geçişi sağlayan harf devrimini gerçekleştirdi.

24 Kasım 1928’de karatahta başına geçerek yeni harflerin tanıtımıyla birlikte “Okuma-Yazma Seferberliği” başlattı.

Başöğretmen Atatürk’ün önceliklerinin ilk sırasında yer alan eğitim zamanla siyasiler tarafından “yaz boz tahtası” dönüştü.

Bırakın iktidarları, bakanlar değiştikçe eğitim sisteminin temel direkleri bir bir söküldü.

Öğrencileri yetiştiren öğretmen okulları kapatılırken siyasilerin tercihleri öne çıktı.

Bugüne geldiğimizde eğitimin kalitesinden çok kantitesiyle övünür olduk.

Sık sık değişen yönetmelik, müfredat, sınav sistemleri sonrası önceliği, lise ve üniversitelere “yarış atı” gibi öğrenci hazırlayan kurumlar aldı.

Son yıllarda özellikle Prof. Dr. Mahmut Özer’in Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, ardından Bakan koltuğuna oturmasıyla unutulan “Memleket Meselesi Meslek Lisesi” sloganı yeniden hatırlandı.

Sayın Bakanın öncülüğü, girişimi ve desteğiyle Meslek liseleri hak ettikleri itibara yeniden kavuştu.

Gençlere Mesleki ve Teknik Eğitimi tanıtmak, özendirmek, okullar arasındaki farklılıkları gidermek amacıyla fiziki alt yapı, ara-gereç, donanım desteği için “Mesleki Eğitimde 1000 Okul İyileştirme Projesi” başlattı.

Kocaeli’den 27 okulun dahil olduğu proje kapsamında 1000 MTAL’ye 1 yılda 1 milyar lira yatırımla 1000 kütüphane, 1000 fizik kimya biyoloji laboratuvarı ve 10 bin akıllı tahta kuruldu.

2019-2020 eğitim öğretim Yılı, “Mesleki ve Teknik Eğitimde Patent, Faydalı Model, Marka ve Tasarım Yılı” teması seçildi.

803 patent ve marka başvurusundan 198'i tescil edildi, 2021 yılında hedef 250 ürünün tescilini yapmak için proje üretmek.

Okulların kapalı olduğu, uzaktan eğitim yapıldığı Koronavirüs ( Covid-19) salgın sürecinde Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri öğretmen ve öğrencileri fabrika işçisi gibi çalışarak maske, dezenfektan, kolonya, tulum üretti.

3 OKULA AR-GE MERKEZİ

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü olan Fehmi Rasim Çelik’in Kocaeli İl Müdürlüğü döneminde mesleki eğitim ve anaokulunda büyük atak yapıldı.

Türkiye genelinde 24 ilde 50 AR-GE Merkezinden 3’ü Kocaeli’de açıldı.

Daha önce açılan Dilovası GEBKİM MTAL, Gebze Çelik İhracatçıları Birliği Ali Nuri Çolakoğlu MTAL’den sonra üçüncü okul İzmit MTAL oldu.

Önceki gün yapılan “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” kapanış, “50 MTAL açılış” törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajları meslek liselerinde büyük ilgi gördü;

Mesleki eğitim merkezlerinde kapasitenin daha fazla artırılması ve genç işsizlik oranının düşürülmesi için yapılan düzenlemelerden;

Bir: Mesleki Eğitim Merkezlerine devam eden öğrencilerin 4 yıl alacakları ücretlerin işveren üzerindeki yükünün tamamını devlet üstlenecek.

İki: Mesleki eğitim merkezlerinin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrenciler aldıkları asgari ücretin üçte birini değil yarısına alacaklar.

Bakan Özer ise mesleki eğitimde artık sorunların değil, yeni açılımların konuşulduğunu ve mesleki eğitimin yeniden Türkiye'nin umudu olduğuna ve sektörün güçlü temsilcileriyle iş birliğinin devam edeceğine dikkat çekti.

OKUL ÖNCESİ SEFERBERLİĞİ

Mesleki Eğitim kadar önemsediğim bir diğer kurum 3-5 yaş grubu çocukların devam ettiği okul öncesi kurumlar.

Kocaeli, Rasim Hoca döneminde okul öncesinde fiziki ve öğrenci sayısında Kocaeli 81 il arasında ilk sırada yer aldı.

Ömer Akmanşen ise yaklaşık 3 Bin öğretmenin görev yaptığı, 45 Bin 400 öğrencinin kayıtlı olduğu 410 okul öncesi (anasınıfları dahil) okulda Rasim Hoca’dan aldığı bayrağı daha yukarılara taşımak için özveriyle çalışıyor.

Ev ortamından çıkarak farklı sosyal çevrelerden gelen çocuklarla aynı ortamda günlük yaşam becerilerini artıran bu tür kurumların sayısı arttırmak için yoğun çaba harcanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde gerçekleştirilen okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için “İstanbul'da 100 Anaokulu Yapım Seferberliği” gibi.

Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in mesleki ve teknik eğitimde olduğu gibi sosyoekonomik seviye olarak dezavantajlı ailelerimizin çocuklarının ücretsiz erişimlerini sağlamak için okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konusunda samimi olduğuna inanıyorum.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?