Petrol Ofisi’ne tank ve iskele ‘kıyağı’

İzmit Körfezi sahillerini sanayi tesislerine açarak doğanın ve çevrenin kirletilmesine seyirci kaldık.
5 kamu limanı, 35 özel iskele kurulmasına izin vererek Körfez’de kulaç atmayı, balık tutmayı unuttuk.
Deniz, kara ve hava kirliliğinin S.O.S vermesi, bölge sakinlerinin “yeter artık” diyerek tepki göstermesi sonrası unuttuğumuz önlemleri hatırladık.
Denizden, havadan, karadan yapılan kontrollerle kirliliğe neden olan sanayi tesislerine, yüksek tonajlı gemilere ağır cezalar kestik.
Tüpraş, İGSAŞ üretim ve dolum tesis alanları içinde kalan Körfez Barbaros Kabakoz Mahalleleri sakinlerini daha güvenli bölgelere taşıma kararı aldık.
Haziran ayında Körfez’i etkisi altına alan müsilaj ile mücadele için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla “Marmara Denizi Eylem Planı” başlattık.
Kocaelililerin güvenli ortamlarda denize girmesi, kulaç atması için Mavi Bayraklı Plajlar yaptık.
İhracat rekortmeni, “ Çevre Dostu” sanayicilerin taleplerini; D-100’e bağlantı yollarında trafiği engelleyeceği, can ve mal güvenliği ile çevre kirliliğine neden olacağı gerekçesiyle red ettik.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kararlara saygı duyuyorum.
Çevre aktivistleri eylemlerine doğrudan destek veren CHP ile sessiz kalarak üzüntülerini ifade eden AK Parti yöneticilerinin amaçlarını de hak veriyorum.
Ama alınan ve uygulanan çifte standart kararlara anlam veremiyorum.
Derince Deniz Mahallesinde Petrol Ofisi AŞ Derince Terminaline 2 yıl içinde karada ve denizde verilen izinleri kabullenemiyorum.

2020’DE TANK İZNİ

Değerli okurlar,
1941 yılında kurulan, 24 Temmuz 2000’de özelleştirilen Petrol Ofisi birkaç kez el değiştirdikten sonra 2017’de hisselerinin tamamını Petrol Ofisi’nin Cenevre merkezli Vitol şirketi aldı.
Madeni Yağ Üretim ve Depolama Kapasite Artışı için çalışma başlatan şirket,
2020 yılında hazırladığı projeyi ilgili kurumlara teslim ettiği projeye göre;
Bir: Tesise 14 yeni tank ve mevcut bir tankın yerine yeni tank yapılarak.
İki: 23 bin 805 metreküplük bir artışla mevcut 25 bin metreküp hacme sahip depolama ambarı kapasitesi 48 bin 805 metreküp olacak.
Üç: Tesisin mevcut durumdaki izinli madeni yağ depolama kapasitesi 66 bin 445 metreküp, izinli akaryakıt depolama kapasitesi ise 432 bin 69 metreküp.
Dört: Proje kapsamında yapılması planlanan yatırımların toplam bedeli 93 milyon 500 bin lira.
Beş: ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) toplantısı 25 Haziran 2020 tarihinde yapıldı.
Altı: Yerel ve merkezi kurumlardan gerekli izinler alınarak 14 yeni tank ve mevcut bir tankın yerine yeni tank yapımına başlandı.

İSKELEYE YEŞİL IŞIK

Petrol Ofisi karada madeni yağ depolama kapasitesini arttırmak için yeni tanklar yaparken denizde de mevcut iskeleye yüksek tonajlı gemilerin yanaşabilmesi için çalışma başlattı.
Bir: 4 bin 667 metrekare alanda, 23 bin 700 metreküp dip taraması yaparak deniz derinliğinin 11,5 metreye çıkartmak için hazırlanan projeyi yetkili kurumlara teslim etti.
İki: 25 Ağustos 2021 tarihinde yapılan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) toplantısı sonrası Petrol Ofisi Dip Tarama yapmasına izin veridi.
Üç: Mevcut iskelenin kıçtan yanaşacak büyük tonajlı tankerlerin rahat tahmil ve tahliye yapabilmesi için hazırlanan proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulu.
Dört: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasa gereği Derince Belediyesi’nden 1/1000 ölçekli planla ilgili Derince Meclisi kararını istedi.
Dört: İmar Komisyonu havale edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının plan tadilatı ile ilgili yazısıyla ilgili 15 Eylül 2021 tarihli oy çokluğuyla alınan raporu Derince Belediye Meclisine gönderdi.
Beş: Derince Belediye Meclisi 5 Ekim 2021 tarihli toplantısında, İmar Komisyonunun plan tadilatıyla ilgili raporu oylanarak kabul edildi.
Altı: Derince Belediye Meclisin kararı Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinde de görüşülecek.
Yedi: Büyük olasılıkla kabul edilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilecek.
Sekiz: Bakanlık, başka sanayicilere çok gördüğü iskele büyütme kararını Petrol Ofisi için değiştirerek “Buyurun denizdeki 2 iskelenizi istediğiniz gibi büyütebilirsiniz” diyecek.
Dokuz: Petrol Ofisin ait 2 iskeleden biri 80 metre uzunluğunda 12 metre genişliğinde olup 960 metre, ikinci iskele 147 metre uzunluğunda 12 metre genişliğinde 1.784 metrekare olup toplam 2.724 metre kare ediyor.
On: Çevre ve Şehircilik bakanlığında bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından Petrol Ofisinin 3.021 metrekare olan mevcut iskele alanı 5.745 metrekareye çıkacak.

CEVAP BEKLEYEN SORU

Buraya kadar her şey yasalar doğrultusunda yapılıyormuş gibi görünse de Petrol Ofisine sağlanan imtiyaz ve ayrıcalıkla ilgili kafalarda onlarca soru var.
Bir: Petrol Ofisi bin 700 metreküp dip taraması yaparken denizden çıkarılacak tonlarca bataklık, curuf nerede, nasıl bertaraf edilecek?
İki: 25 Ağustos 2021 tarihli ÇED Raporu, deniz derinliğinin 11,5 metreye çıkartmak için hazırlanmasına rağmen iskele büyütmesi nasıl olacak?
Üç: Petrol Ofisi mevcut iskelesine yeni ilaveler yapılması daha fazla sayıda yüksek tonajlı gemi ve tankeri aynı anda barındıracağından deniz trafiğini olumsuz etkilemeyecek mi?
Dört: Karada tank yapımıyla depolama kapasitesi, denizde iskele ilavesiyle kapasitesi tahmil tahliye artışı deniz trafiğinin yanı sıra mevcut karayolu trafik sıkışıklığını arttırmayacak mı?
Beş: Derince ve Körfez ilçeler başta olmak üzere Kocaeli genelindeki akaryakıt depolama alanları ve iskeleler yeteri kadar risk oluştururken yaklaşık 2 katı bir kapasite artırımının yaratacağı olumsuzluğu gidermek için hangi önlemler alınacak?
Altı: Bölgedeki başka sanayiciler tanınmayan bu imkanın Petrol Ofisine tanınmasının gerekçesi nedir?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?