Hürriyet, bu sefer ne bahane bulacak!

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, başkanlık koltuğuna 15 Nisan 2019 tarihinde oturdu.
O tarihten buyana ilçe belediye başkanı olduğunu, görev ve yetkilerini unuttu.
Birlikte uyumlu çalışması gereken Kocaeli Büyükşehir Belediyesini yok saydı.
Sırtını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne döndü.
İzmit’i, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yönetmeye kalktı.
Geç de olsa görev, yetki ve sorumluluklarını hatırladı.
Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Tahir Büyükakın’ı yok sayarak İzmit’i yönetemeyeceğini anladı.
Rol çalarak, ön alarak, kendi başına buyruk hareket ederek projelerini gerçekleştiremeyeceğini gördü.
Agresif hareketlerle, meydan okumalarla, restleşmelerle İzmit’e zarar verdiğinin farkına vardı.
“Zararın neresinden dönersen kardır” atasözünü hatırlayarak sanki o sözleri o söylememiş, o açıklamaları o yapmamış gibi “U DÖNÜŞÜ” yaptı.
Özür dilemedi ama hiçbir şey olmamış gibi büyük bir “pişkinlikle” Büyükşehir Belediyesi’nin günlerdir söylediği noktaya geldi.
Yasaların Büyükşehir Belediyesine verdiği yetkileri kabul etti.
“Sayın Tahir Başkanım, ben yaptım siz yapmayın. Belediyecilikte ki acemiliğime verin. Siyasi ‘kin ve hırsıma’ yenik düştüğümü kabul edin” demedi.
Büyükşehir Belediyesinin İzmit projelerini engellediği yönündeki açıklamaları nedeniyle özür de dilemedi.
Ama işgal ettiği Cumhuriyet Parkını işgal ederek suç işlediğini, Büyükşehir Belediyesi onayı olmadan tek çivi çakamayacağını öğrendi.
İlk gün yapması gereken günler sonra Belediye Yasasının 75/b maddesi uyarınca Cumhuriyet Parkının İzmit Belediyesine tahsis edilmesini resmi yazı ile istedi.
Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenleme, Yapım İşi için İSU ile ortak komisyon kurulması isteğinden vazgeçti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açtığı Yeşilova Çınar Çocuk Evi’nin kaçak olduğunu Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin yazmasının ardından binanın kapısına kilit vurarak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne destek ve yardım için resmi başvuruda bulundu.

FETHİYE CADDESİ

Bugün, güncel olan İzmit Belediyesinin ihalesini yaptığı, sözleşmesini imzaladığı, yer teslimine hazırlandığı Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenleme, Yapım İşinde son durumu yazacağım:
Bir: 24 Ağustos 2021 tarihinde belediye resmi internet sitesinden , “ İzmit Belediyesi ve halkın projesi Fethiye Caddesi ihalesi kapsamında 101 kalem peyzaj işleri, 19 kalem altyapı işleri, 49 Kalem elektrik işleri ve 1 kalem makine işleri üzerine gerçekleştirildi” haberi yayınlandı.
İki: Başkan Hürriyet 5 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında, ihaleyi 17 milyon 548 bin 398 lira 72 kuruş teklif veren aslen Bingöllü olan İstanbul Çekmeköy Vergi Dairesi mükellefi Kırıcılar İnşaatın kazandığını ve sözleşme imzaladıklarını kamuoyuna açıkladı.
Üç: Aynı gün İSU’yu projeyi geciktirmekle suçlayarak, “Projeyi verdiler ancak protokole imza atmıyorlar. İşi yokuşa sürme gibi çabaları var. Altyapı konusuna girmemiz protokol olmadan çok zorlaşacak. Planları bize göndermezlerse üstyapıya başlayacağız. Neden altyapının yapılmadığı ile ilgili vatandaşa gerekirse billboardlar dahil anlatacağım” dedi.


Dört: İSU Genel Müdürlüğünün protokol ile ilgili İzmit Belediyesine cevabı,
“İzmit Belediyesi uhdesinde yapılacak Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenleme, Yapım İşi nedeniyle Kurumumuz ile Belediyeniz arasında 5393 sayılı Belediye Kanunun 75/a maddesine dayanılarak yapılması istenen yapılması istenilen protokol için komisyon kurulmasına gerek bulunmayıp, Belediyeniz tarafından hazırlanan protokol taslağının Kurumumuza iletilmesi akabinde protokol taslağı üzerinde tarafımızca gerekli çalışma yapılacak ve Belediyenize bildirilecektir” oldu.
Beş: İzmit Belediyesince hazırlanan, “Fethiye Caddesindeki çalışmaların kontrolunu İSU yapacak. Yapılan işlerin hakkedişlerini İSU hazırlayacak. İSU hakediş bedellerini 30 gün içinde İzmit Belediyesi hesabına yatıracak. İSU içme suyu borularını müteahhide teslim edecek” protokol taslağı Cuma günü İSU’ta gönderildi.
Altı: İSU’nun protokolda yaptığı düzenleme aşağı yukarı şöyle, “İzmit Belediyesi uhdesinde yapılan Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenleme, Yapım İşi ihalesini İzmit Belediyesi yaptı, müteahhit firma ile sözleşmeyi İzmit Belediyesi yaptı. İşin sahibi İzmit Belediyesi olduğundan İSU kontrolör yerine alanda gözlemci bulundurur. Hakedişleri İzmit Belediyesi düzenler, İSU kontrol ettikten sonra 30 gün içinde öder.”

Değerli okurlar,
İzmit Belediyesi’nce hazırlanarak İSU’ya gönderilen protokol taslağına bakılırsa;
Bir: İzmit Belediyesince hazırlanan Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenleme, Yapım İşi Protokol Taslağı ile bölgedeki Alt Yapının sorumlusu olarak İSU’yu göstermek istiyor.
İki: Yarın sahada yaşanacak olumsuzluklar, gecikmeler ve esnaf şikayetleri sonrası Başkan Hürriyet, düzenleyeceği basın toplantısında protokolü dağıtarak “Ne yapalım, alt yapı sorumluluğunu üstlenen İSU işini yapmıyor” diyebilmek Büyükşehir Belediyesini İzmitlilere şikayet edebilmek için şimdiden ortam hazırlıyor.
Fethiye Caddesindeki “beceriksizliğin” faturasını Büyükşehir Belediyesine ödetmek, İSU’yu esnafa dövdürtmek istiyor.
İSU’nun deneyimli yöneticilerinin İzmit Belediyesi tuzağına düşeceğini sanıyor.
Fatma Hanımın samimiyetini, iyi niyetini İSU’nun protokol taslağı üzerindeki düzeltmeler sonrası öğreneceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?