Kocaeli Üniversitesi SAYIŞTAY Raporu

Klavyenin başına geçip kendisini “köşe yazarı” sananlar artarsa medyanın güven yitirmesi normaldir.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar gazetecilik yapmak yerine itibar suikastçılığına soyunurlarsa itibar görmemeleri doğaldır.
Yazılarını “Kin, öfke ve nefret” ile yazanların sayısı arttıkça saygın kişi ve kurumların gazeteciler mesafeli durmaları kaçınılmazdır.
Sayıştay Başkanlığınca TBMM Başkanlığına sunulan rapor ile Sayıştay Deneticilerince hazırlanan Düzenlilik Raporlarının karıştırıldığı gibi.
Kocaeli Üniversitesi ve Rektörünü eleştirmek için pusuya yatanlar internet sitelerinde yayınlanan Sayıştay 2020 Yılı Düzenlilik Denetim Raporuna sazan gibi atlamışlar.
Neymiş efendim, raporda Kocaeli Üniversitesi ile ilgili şoke eden  rakamlar varmış!
Kocaeli Üniversitesi döner sermaye işletmesi 59,2 milyon TL zarar etmişmiş!
KOÜ İktisadi İşletmesi de zarar eden birimler arasında yer alıyormuş!
Aynı beyler bir süre önce de raporun sonuç bölümünde “Kocaeli Üniversitesi 2020 Yılı Döner Sermaye İşletmesinin 457 milyon liralık bütçe harcamaları hukuka, yasalara ve yönetmeliklere uygun, şeffaf ve şaibesiz şekilde gerçekleşmiştir. Herhangi bir denetim bulgusu elde edilmemiştir. Bağlayıcı ve geçerli değildir” yazmasına rağmen KOÜ ve Rektörünü tebrik edecekleri yerde eleştirmek için sıraya girmişlerdi.
Bu beyler son bir haftadır cımbızla çektikleri rakamları pertavsızla büyüterek kamuoyu ile paylaşmadan Kocaeli Üniversitesi yetkilileri ile konuşmuş olsalardı
gerçekleri öğrenirlerdi.
Ama adamların niyeti üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olunca yapacak bir şey yok!

Değerli okurlar,
Kocaeli Üniversitesi ve Rektörü ile Kocaeli Üniversitesi Hastanesi yöneticilerini masa başı yalan haberlerle itibarsızlaştırmak için özel çaba harcayanları vicdanlarıyla baş başa bırakalım.
Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren’in söylediklerine kulak verelim;
Bir: Sayıştay’ın mali tabloları ve tüm idari belgeleri incelendiğinde üniversitemiz 2020 yılı bütçesini yaklaşık 44,5 Milyon TL olumlu faaliyetle tamamladığı,
İki: Tüm mali rapor ve tabloların doğru ve güvenilir olduğu, mal ve hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin saydam, rekabetçi ve güvenilir yapıldığından bulguya rastlanmadığı,
Üç: Dönemsel olarak düzenlenip ilgili kamu idaresi ve kamuoyuna açıklanması gereken raporların zamanında eksiksiz ve doğru olarak sunulduğu,
Dört: 2019 yılı denetim bulgularının izlenmesinde idarenin eksiklikleri tam olarak yerine getirdiği anlaşılmıştır.
Beş: Açıklanan zarar idarenin ekonomik veya idari kararından kaynaklanmayıp tamamen dışsal faktörlerden kaynaklanmaktadır.
Altı: Bu faktörlerin başında üniversite hastanelerinin sunduğu hizmetlerin neredeyse tek alıcısının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hastalar, hizmet bedellerinin tek ödeyicisinin SGK olmasıdır.
Yedi: SGK devlet hastanelerine olduğu gibi üniversite hastanelerine teşhis ve tedavi bedeli olarak ödeyeceği miktarları tek taraflı olarak belirlenmektedir.
Sekiz: Üniversitelerin teşhis ve tedaviye ilişkin malzeme ve ekipman fiyatları özellikle son yıllarda ciddi şekilde artarken SUT ( Sağlık Uygulama Tebliği)
fiyatlarında artışlar yapılmamıştır.
Dokuz: Bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu’nun giderlerindeki artışı kontrol altına alırken üniversite hastanelerinin gelirlerinin artmasını engellemiştir.

İKTİSADİ İŞLETMELER

Mustafa Hoca, Sayıştay raporunda işletme 2020 yılı sonu itibariyle yaklaşık 118 bin TL olumsuz faaliyetle tamamladığının görülmesine rağmen iş ve işlemlerde herhangi bir hukuksuzluğa rastlanmadığını söylüyor
Zarar nedenlerini şöyle açıklıyor;
Bir: İşletme, Kartepe Uygulama Oteli, Konukevi, Hereke Öğrenci Yurdu ve çeşitli yerleşkelerde ki bazı kantin, restoran ve kafeteryaları işletmektedir.
İki: İşletme bünyesinde yaklaşık 130 işçi istihdam edilmekte olup 2020 yılında pandemi nedeniyle çoğu kantin, kafe ve restoranlar kapalı olduğundan önceki dönem gelirlere göre yüzde 85 lik bir gelir azalması yaşamıştır.
Üç: Olumsuzluklara rağmen etkin personel ve ekonomik önlemler neticesinde işletme ayakta durduğu ve hizmet vermeye devam ettiği gibi işçilerin hiçbiri mağdur edilmemiştir. Otel ve bazı kantinlerimize yatırım yapılmıştır.
SONUÇ: Kocaeli Üniversitesi 17 yerleşkede 18 fakülte, 3 yüksekokul, 4 enstitü, 16 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı ile 70 bin öğrencinin öğrenim gördüğü saygın bir üniversite. Günlük 6 bin civarında hastaya hizmet veren Kocaeli Üniversitesi Hastanesi ile bölgenin prestij hastanesi. Böyle büyük bir ailede idareden kaynaklanmayan, tüm üniversitelerde tespit edilen rakamların zararmış gibi gösterilmesi üniversiteye yapılan itibar suikastçılığıdır.

----- -----

CHP’de Yıldızlı ‘güven’ tazeledi!

CHP Kartepe önceki İlçe Başkanı Tevfik Mayda’nın görevden alınması çok yazıldı.
Olağanüstü seçimde yeniden aday olması çok tartışıldı.
Cumartesi günü 150 delegeden 142’si sandığa gitti.
Geçerli 140 oyun 61’ini alan Nilay Merttürk, CHP Kartepe yeni ilçe başkanı oldu.
CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı muhaliflerinin desteklediği Tevfik Mayda 53 oyda kaldı.
İlçe başkanlığından görevden alınarak uzaklaştırılan Mayda, “Seçimle gelen seçimle gider” diyerek girdiği yarışta seçimle gitti.
CHP Kartepe İlçe Başkanlığı koltuğuna İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in basın danışmanı Cem Şakoğlu’nun sahibi olduğu Kartepe Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nilay Merttürk oturdu.
Erenkaya’nın desteklediği Tevfik Mayda ile Harun Yıldızlı’nın destek verdiği Nilay Merttürk’ün başkanlık yarışı beni 1 Mart 2020’de yapılan il başkanlığı seçimini hatırlattı.
3 adayın yarıştığı il başkanlığı seçiminde Yıldızlı ipi göğüslerken Erenkaya kaybetmişti.
Cumartesi günü seçimde Yıldızlı ve Erenkaya aday değildi ama Kartepe İlçe Başkanlığı seçiminde bir kez daha karşı karşıya geldiler.
Seçim sonunda Nilay Merttürk Başkan seçilirken en büyük desteği veren Harun Yıldızlı Erenkaya karşısında güven tazeledi.
Tevfik Mayda seçimi kazanmış olsaydı destekleyen Hikmet Erenkaya, il başkanlığı yarışında Yıldızlı karşısında kaybettiği seçimin rövanşını almış olacaktı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?