İzmit hariç 11 ilçe ile sokak hayvan protokolü

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan’ın kırığı potları, yaptığı gafları, kamuoyunu yanıltan açıklamaları yazmaktan yoruldum.
İzmit İlçe Belediye Başkanı olduğunu unutup İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile iş birliği yapmasını eleştirmekten sıkıldım.
Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na açtırdığı kurumların kaçak olması nedeniyle kapısına kilit vurmasını paylaşmaktan rahatsız olmaya başladım.
İzmit’i Büyükşehir Belediyesi dahil 11 belediye, tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleriyle ortak akılla yönetmek yerine “Ben yaptım oldu” mantığıyla yöneten Fatma Hanımı İzmitlilere şikayet etmekten “Yeter artık. Bu kadar da olmaz!” demeye başladım.
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın 11 ilçe belediye başkanı ile bugün imzalayacağı “Sokak Hayvanları Protokolü” gibi.
Tahir Hoca, geçen sene bugünlerde ilçe belediye başkanlarına çağrıda bulunarak, “Sokak hayvanlarına sahip çıkılmak, bakmak, korunmak ve ortak ortak hareket ederek tasarruf sağlamak için meclislerinizden karar ve yetki alınız” tekliğinde bulunmuştu.


İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’ın sokak hayvanlarına ortak sahip çıkılması teklifini İzmit Belediye Meclisine getirmeyerek karar alınmasını engelledi.
Fatma Hanım, Tahir Hocanın teklifini meclise getirirse Cumhur İttifakı AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edileceğini bildiğinden “istemezük” diyerek karşı çıktı.
İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, sokak hayvanlarının korunması için 12 ilçenin ortak korunmasına karşı çıkıyor ama biraz gerilere gittiğimizde en çok onun ihtiyacı olduğunu görüyoruz.
Bırakın Tahir Hocanın böyle bir çalışmaya karşı çıkmak yerine en çok onun desteklemesi ve sahip çıkması gerekiyor.
Fatma Hanım sokak hayvanlarının en üst düzeyde korunması ve sahiplenmesi için Büyükşehir Belediyesi projesine karşı çıksa da Tahir Hoca İzmit Belediyesi hariç diğer 11 ilçe Belediye Başkanı ile bir araya gelerek meclislerden aldıkları yetki ile “Sokak Hayvanları Protokolü” imzalayacak.
11 ilçede yaşayan ya da bırakılan sokak hayvanların en üst düzey tedavi ve ameliyatları Büyükşehir Belediyesi Barınağında kurulan “Cerrahi Ameliyat ve Araştırma Merkezinde” yapılacak.

PROTOKOL BUGÜN

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bugün İzmit Belediye Başkanı Hürriyet hariç 11 belediye başkanı ile bir araya gelecek.
Toplantıya büyük olasılıkla Bursa Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hakan Salcı da katılacak.
Tahir Hoca ilçe belediye başkanlarıyla sokak hayvanlarının ortak akıl ile korunması protokolü imzalarken Hakan Hoca da Büyükşehir Belediyesi tarafından Hayvan Barınağında hazırlanan “Cerrahi Ameliyat ve Araştırma Merkezi” hakkında bilgi verecek.
Belediye Başkanı Hürriyet’in imzalamak istemediği protokol çerçevesinde İzmit hariç Kocaeli genelinde yaşayan yaklaşık 40-50 bin sokak hayvanının beslenmesi, korunması, bakımı, ameliyatları tek merkezde yapılarak tasarruf sağlanacak.
Kurulacak “Pati Hayat Atölyesinde” üretilecek protez ve yürüteçlerle sokak hayvanları sağlıklı bir şekilde yürüyebilecek.
“Pati İzi Yazılım Projesi” ilçelerdeki sokak hayvanlarının aşı, beslenme, tedavileri takip edilecek, aksayan bölgelere anında müdahale edilecek.

Değerli okurlar,
Çok değil bir yıl önce bugünlerde İzmit Belediye ekipleri Yahya Kaptan Mahallesi’nde küpeli köpekleri iğne ile zehirleyerek öldürmüştü.
Kamuoyunda büyük infial yaratan ve tepkilere neden "İzmit Belediyesi köpek katliamı” sonrası sorumlular açığa alınmıştı.
Başkan Hürriyet ‘in de aralarında olduğu görevliler hakkında idari ve adli soruşturma başlatılmıştı.
Sokak Hayvanlarının korunması ve bakımı konusunda “sabıkalı” olan İzmit Belediyesi ve Başkanı Hürriyet, Büyükşehir Belediyesi “Sokak Hayvanları Protokolü” kararını alan ilk belediye olması gerekirken “istemezük” diyerek karşı çıkıyor.
İzmit’te yaşayan sokak köpeklerinin Büyükşehir Belediyesi Barınağında bugün açılacak merkezinde laboratuvar muayeneleri ile birlikte bronkoskopi, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, radyolojik, ultrasonografik ve gerektiğinde dışarıdan alınan destekler ile bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans incelemeler yapılarak detay tanılar konulmasını engelliyor.
Doğuştan şekillenmiş anomaliler, kanser, edinsel ve travmatik patolojilerinin etkin tedavileriyle cerrahi müdahalelerinden yararlanmalarına karşı çıkıyor.
Akıl alacak gibi değil!

----- -----


KYÖD’ün 74. yılı

KYÖD (Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği) Başkanı Av. Didem Turan’ın “74. Çalışma Dönemi Geleneksel Açılış Töreni” davetiyesini alınca şaşırdım.
Geçmişte üyeliğimi iptal eden, açılışlara davet etmeyen eleştiriye tahammülü olmayan hoşgörü fakiri başkanları hatırladım.
Seçildiği günden buyana KYÖD’e kazandırdıklarını takip ve takdir ettiğim Başkan Turan’a köşemden teşekkür etmek istedim.
KYÖD’ü 1947 yılında kuranları, her türlü engellemelere rağmen günümüze kadar yaşatanları kutluyor, vefat edenleri rahmet ve şükranla anıyorum.

KYÖD’ÜN DÜNÜ BUGÜNÜ

İzmit Lisesi mezunlarından Orhan Demirağcı, Nihat Türel, Kemal Koç, Behçet Tınaztepe, Aydoğan Demirsoy ve Necmi Onur’un öncülüğünde 1947 yılında
“Kocaeli Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti” adıyla kurulan, 3 kez kurulan 2 kez kapatılan KYÖD, 74 yılda bedeller ödeyerek bugünlere geldi.
Bir dönem “Kocaeli’nin Senatosu” gibi çalıştı, kentin “karar verici” dinamikleri arasında yerini aldı.
Üye profilini oluşturan değişik meslekten donanımlı, başarılı, saygın CHP’lilerin yerel ve genel seçimlerde verdiği destekle başbakan, bakan, milletvekili, belediye başkanı çıkardı.
“Bilim ve Akıl bizim ana rotamızdır” diyen Başkan Didem Turan ve yönetimi, KYÖD’ün 74. Yılını mevcut binasında kutlamayı başardı.
Aidatlarını ödemeyen üyeler başta olmak üzere KYÖD’e ekonomik sıkıntı yaşatanlara karşı verdiği mücadeleyi kazandı.
Kurumsal ilişkilerde güven veren performansıyla KYÖD’ün kendi yağıyla kavrulmasını sağladı.
Erkek egemen KYÖD’ün 74 yıllık tarihinde Semra Başlak’tan (2006-2008) sonra oturan kadın başkan olarak erkek başkanların yapamadığını yaptı.

Değerli okurlar,
KYÖD’ün 74 yılda yaşadığı sevinçler ve hüzünlerden üyelerin çoğunun hatırlamadığı ama benim çok önemseyerek yazılar yazdığım yaşanmışları paylaşmak istiyorum.
Üniversite öğrencilerinin barınma sorunun tartışıldığı bugünlerde İzmit Lisesi mezunlarından İstanbul’da okuyanların barınması için Fınıkzade’de açılan “Kocaeli Yüksek Öğrenim Yurdu” ile başlayalım;
Bir: Kocaeli İl Genel Meclisinin 23 Aralık1968 tarihinde, Kocaeli’deki liselerden mezun olup İstanbul üniversitelerinde okuyan öğrencilerin yararlanması için yurt yapılması kararlaştırıldı.
İki: İstanbul Vakıflar Müdürlüğüne ait 1700 ada, L parselde kayıtlı 694 metrekare arsanın alınarak kullanım hakkı KYÖD’e (Kocaeli Yüksek Tahsil Talebe Deneği) verildi.
Üç: Yurdun yapımı için KYÖD pişmaniye gecesi ve pilav günleri düzenledi. Öğrenciler boyunlarında kumbara ve sırtlarında kurban derileriyle yardım topladı, harçlıklarını bağışladı.
Dört: Zorda olsa 348 yatak kapasiteli Kocaeli Yüksek Öğrenim Yurdu açıldı. Kocaelili öğrenciler yaşamlarının unutulmaz anılarını paylaştıkları yurtta kaldı.
Beş: 12 Eylül 1980 döneminde bir süreliğine Toplum Polisinin kaldığı yurt, KYÖD kapalı olduğundan 1982 yılında Kocaeli Valiliği tarafından yüzde 5’lik kontenjan Kocaelili öğrencilere ayrılarak Kredi Yurtlar Kurumu’na kiralandı. Altı: Sonraki yıllarda mülkiyeti Kocaeli İl Özel İdaresine bırakılan İstanbul’daki Kocaeli Yüksek Öğrenim Yurdunu KYÖD’ün alabilmesi için uzun bir yargı süreci başladı.
Yedi: Kocaeli Valisi Memduh Oğuz döneminde 1.Sulh Hukuk Mahkemesi Fındıkzade Kocaeli Yüksek Öğrenim Yurdunun tahliyesine karar verdi. (Memduh Oğuz, Isparta Valiliğinden emekli olduktan sonra FETÖ üyelerinin kendi aralarında kullandığı "Bylock" isimli uygulamayı kullandığı ve FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı.)
Sekiz: Kocaeli İl Özel İdaresi’nin mülkiyetinde bulunan Fındıkzade Yurdu, dönemin KYÖD Başkanı Haşmet Belen’in de katıldığı İl Özel İdaresi Encümenince Şubat 2012’de yapılan ihalede, Erhan Şahinoğlu’nun sahip olduğu Eren Deri ve Konfeksiyon Sanayi Ltd. Şti’ne 12 bin 750 liraya satıldı.
İkinci konu, KYÖD ile özdeşleşen Pişmaniye Gecesi;
KYÖD Ankara Şube Başkanı Ertuğrul Bozdemir, 26 Ocak 1968’de o yıllarda Ankara’nın en lüks mekanlarından Kulüp X’de Pişmaniye Gecesi düzenledi.
Geceye TBMM Başkanı Ferruh Bozbeyli ve Kocaeli Milletvekili Nihat Erim’in onur konuğu olarak katıldığı Pişmaniye Gecesine ben de gazeteci olarak davet edilmiştim.
Bozbeyli ve Erim’in İzmit’ten özel olarak getirilen İpek Pişmaniye sahibi Lütfi Canıgeniş ile birlikte çektikleri pişmaniyeyi ilk kez o gece tatmıştım.
Yıllar sonra İzmit’e geleceğim, KYÖD’lü dostlar edineceğim, öğrencilerimizin başkanlık koltuğuna oturacağı, KYÖD üyesi olacağım aklımın köşesinden geçmemişti.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?