KOSTÜ’de hedef; Yabancı Öğrenci

Kocaeli’nin 3’üncü ve ilk özel yükseköğrenim kurumu, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi (KOSTÜ) 2021-2022 Akademik Yılı törenle açıldı.

Törene KOSTÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Talip Emiroğlu ve KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Bayram tarafından davet edildim.

Ama pandemide “Gönüllü Karantina” konusundaki kararım nedeniyle katılamadım.

Açılış sonrası telefonla Talip ve Fuat Hocalarla konuştum, tebrik ettim, başarılar diledim.

Değerli dostlarımdan gelen mesajlarından; onur konuğu Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un ilk dersteki konuşmasıyla açılışa damgasını vurduğunu öğrendim.

Talip Hocanın konuşmasından, KOSTÜ’nün Kocaeli’de iddialı olduğunu, Kocaeli’nin yükseköğretimde kaliteyi arttıracağı, başarı çıtasını yukarılara çıkaracağı mesajını aldım.

KOSTÜ’nün Akademik Yıl açılışına katılanlar ve plaket alanlar arasında YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ile YÖK Kalite Kurulu NBaşkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas da vardı.

 

Değerli okurlar,

Kocaeli’de ikinci yılına başlayan KOSTÜ’nün ilk yılı pandeminin başlangıcına denk geldiğinde öğrenciler gibi bizler de farkında olamadık.

Talip Hocanın, dershaneler ve orta öğretim kurumları ile başlayan eğitime yatırım öyküsü, 2009’da yükseköğretimi ekleyerek devam etti.

2021-2022 Akademik yılda KOSTÜ ile 12. Yılı tamamlarken “Eğitimde Başarı Hikayesi” yazdı.

Ama Türkiye’de 81 il varken Sağlık ve Teknoloji Üniversitesini memleketi Giresun’a değil de Kocaeli’de kuran Talip Hoca, 2 devlet üniversitesinden bekleyen ilgili ve desteği henüz göremedi.

Unutmayalım ki, devlet ya da vakıf tarafından kurulan her üniversite, bölgeye sosyal, kültürel ve ekonomik hayata canlılık kazandırır, artı değer katar, esnafın yüzünü güldürür.

 

İDDİALI VE KARARLI

35 yıllık eğitim, kültür ve geleneğinin ikliminde doğan Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi 4 fakültemiz, bir meslek yüksek okulu, bir lisans üstü eğitim enstitünden oluşsa da Talip Emiroğlu’nun sahibi olduğu kurumlarda öğrenci sayısı 10 bini geçmiş.

Hedefi;

Bir: Yabancı öğrenci sayısını arttırarak önümüzdeki 5 yılda ilk bin üniversite arasına girmek.

İki: KOSTÜ’yü, bilimsel araştırma ve yayınlarla Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üniversiteleriyle yarışmasını sağlamak.

Üç: KOSTÜ’de öğrenci başına ayrılan bütçeyi arttırarak hocalara ve öğrencilere daha çok fırsat yaratmak.

Dört: Avrupa Eğitim Vakfı ve Grubu olarak eğitim tecrübelerini Kocaeli’ye taşırken Milli Eğitim Bakanlığı’na verdikleri 4 okul ve 2 bin 600 civarındaki burs alan öğrenci sayısını arttırmak.

Avrupa Eğitim Vakfı ve Grubu Başkanı Dr. Talip Emiroğlu’nu bir yıl önce tanıdım ama konuşmalarından, verdiği mesajlardan, hayata geçirdiği projelerden iddialı, kararlı, verdiği sözü tutan, mütevazi olmanın yanında inatçı ve haksızlığa, iftiraya tahammülü olmadığını gördüm.

 

İLK DERS KURTULMUŞ’TAN

 “Türkiye’nin ve dünyanın geleceği sağlıklı bir eğitimden geçiyor” diyen AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, KOSTÜ’nün açılışındaki konuşmasında herkesin beğenisini ve takdirini aldı.

Numan Hocanın ilk derste verdiği mesajlardan bazıları;

Bir: Her üniversite bulunduğu şehrin içinde yerel hayatın içinde yer almalı. O şehirle birlikte büyümeli. Şehirden kopuk üniversiteler bilimsel geleceğe katkı veremez.

İki: İlim tek başına soyut bir kavramdan ibaret değildir. Medeniyetimiz temel değerlerinden biri de evrensel olmalıdır. Bizim medeniyetimizdeki ilmin hiyerarşi üzerinde durmak istiyorum. İki kere iki dört eder bu bilimin ilk seviyesidir. Her bilimsel gelişme insanlık için fayda sağlar ama tek başına fayda ağlamaz. İlimden önde gelen husus hikmettir. Hikmet, insanlığın faydasına olan işleri yapmaktır.

Sayın Kurtulmuş’un, “Üniversitelerde çok basit meseleleri konuşuyorduk eski dönemlerimizde.  Başörtüyle üniversitelere gelinmesi o tarihte bir büyük ayıp olarak yerini alınıyordu” cümlesi üniversitelerde özgürlük adına nereden nereye gelindiğini anlatan en güzel cümle idi.

SONUÇ: : Avrupa Eğitim Vakfı ve Grubu ve KOSTÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Talip Emiroğlu’nu Kocaeli’ye özel üniversite kazandırdığı için teşekkür ediyor, kutluyor, başarılar diliyorum. KOSTÜ’nün Kocaeli’de eğitim kalitesini arttıracağına, başarı çıtasını yukarılara çıkaracağına inanıyorum. 35 yıllık deneyimleriyle Kocaeli’de yeni başarı hikayeleri yazmasını bekliyorum

----- -----

TEKNOFEST, Sancar ve ENKA öğrencileri

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST-2021) 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında, İstanbul Atatürk Havalimanında yapıldı.

Çeşitli yarışmaların, gösterilerin, konserlerin ve etkinliklerin gerçekleştirildiği TEKNOFEST 2021 sona erdi ama bir süre ha konuşacağız. En çok da;

Bir: Yarışmaya başvuran 200 binden fazla öğrenciyle projelerini ve rekor seviyedeki ziyaretçi sayısını.

İki: TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın performansını, verdiği mesajları.

Üç: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ve TÜBİTAK’ın onur konuğu olarak TEKNOFEST’e katılan Nobel Ödüllü Aziz Sancar’ın geleceğin bilim insanlarına önerilerini.

Dört: 4 yıldır devam eden festivalin beşincisi TEKNOFEST 2022’nin Milli Mücadele meşalesinin yandığı, bir ulusun kahramanlık destanının başlangıcı olan Samsun’da düzenleneceğini.

Beş: Büyük olasılıkla TEKNOFEST 2023’ün Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. Yılında Başkent Ankara’da kutlanmasıyla ilgili hazırlıkları.

Altı: Kocaeli ENKA MTAL öğrencilerinin “İnsanlık Yararına Teknoloji Engelli Dostları” kategorisindeki projesinin birincilik ödülünü kazanmasını.

 

Değerli okurlar,

Kim nasıl yorumlarsa yorumlasın Türkiye’yi sadece teknolojiyi kullanan değil, teknolojiyi geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke konumuna getirmek için yoğun çaba harcayan kurumlarımız var.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Milli Teknoloji Hamlesiyle yol haritasını belirleyen Türkiye, küresel rekabette ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ, TÜBİTAK gibi kurumlarla “Ben de varım” demek için projeler üretiyor.

Selçuk Bayraktar’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı TEKNOFEST düzenlediği proje yarışmaları ve festivallerle genç bilim insanlarını ödüllendirerek destekliyor, teşvik ve motive ediyor.

Türkiye’ye davet edilen Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar gençlerimize örnek ve rol model olmak için birikimlerini paylaşıyor.

Aziz Sancar Hoca geleceğin bilim ve teknoloji yıldızlarına,“Bir şeyler söylemekle hiçbir şey olmuyor; çalışmak gerek, çaba sarf etmek gerek. Sadece çok çalışarak başarı elde edebilirsiniz. Çabayla elde edilen başarıyı kimse inkar edemez. İnsanlığa ve ülkemize yararlı bir şeyler yapmak için çalışın. Bilim yapın, teknoloji yapın” diyerek genç bilim insanlarına cesaret veriyor.

 

ENKA ÖĞRENCİLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle TÜBİTAK’ın onur konuğu olarak TEKNOFEST için İstanbul’a gelen Nobel Ödüllü Aziz Sancar, Türkiye’nin ilk ve tek TÜBİTAK Fen Lisesini de ziyaret etti.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın pozitif ayırımcılık yaparak Aziz Sancar’ı sadece TÜBİTAK Fen Lisesi öğrencileriyle buluştururken TÜBİTAK’ın yaptığı Lise Araştırma Projeleri Yarışması yanında yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda şampiyonluğa abone olan Dilovası’ndaki Özel Enka Okulları öğrencilerini unuttu.

Hasan Mandal Hocanın unuttuğu sadece ENKA’nın ulusal ve uluslararası yarışmalarda şampiyon olan, ödül kazanan öğrenciler değildi.

ABD’de yapılan, uluslararası öğrenci yarışmalarının Oscar’ı, dünyanın en büyüğü ve en prestijlisi olarak kabul edilen ISEF 2021 yarışmasında ödül kazanan TÜBİTAK tarafından gönderilen aralarında ENKA’lı öğrencilerin de olduğu Kocaelili öğrenciler de Aziz Sancar Hoca ile bir araya getirilmedi.

Tekrar TEKNOFEST 2021 Festivali ve Liselerarası yarışmalara dönecek olursak;

Bir: Geleceğin parlak beyinlerinin yarıştığı TEKNOFEST Liselerarası değişik kategorilerde Kocaeli Özel ENKA Okulları öğrencileri 6 kategoride finale kaldı.

İki: Kocaeli Özel ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden

Görkem Doğan, Ilgaz Ege Öz, Ali Kerim Akyüz, Ceren Metin, Rana Babacan final yarışmasında birinci oldu.

Üç: Yarışmaya danışman öğretmen Sebahattin Sarıgül tarafından hazırlanan öğrenciler “İnsanlık Yararına Teknoloji Engelli Dostları” kategorisinde Acroy Acyive (Robotik Ayak) projesiyle 12.000 TL birincilik ödülünü kazandı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?