Belediyenin “Kreş ve Çocuk Evi” yokmuş!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, belediye başkanları ile 8 Eylül Çarşamba günü İzmit’e geldi.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in “Sosyal Belediyecilik” adına iddialı projesi “Yeşilova Çınar Çocuk Evini” açtı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, genel başkan yardımcıları, TBMM Grup Başkan Vekili, milletvekilleri ile 19 Eylül Pazar günü İzmit’e geldi.

Başkan Hürriyet’in iddialı projelerinden İzmit Belediyesi Kadın Girişimciler Merkezi (İZGİM) açılışını yaptı.

CHP’nin önemli isimlerinden TBMM Grup Başkan Vekili Özgür Özel de bugün

İzmit Belediyesi Çınar Halk Marketi açacak.

Son 20 günde 2 genel başkan, genel başkan yardımcıları, TBMM Grup Başka Vekilleri, Milletvekillerini İzmit’e getirmeyi beceren ve başaran Av. Fatma Kaplan Hürriyet’i kutluyorum.

İzmitlilerle dalga geçer gibi Başkan Hürriyet’in sözüne kanıp, peşine takılan Genel Başkanlar Kılıçdaroğlu ile Akşener ve beraberindekiler adına üzülüyorum.

Neden mi?

Bir: Sayın Kılıçdaroğlu’nun açtığı tesis kreş değilmiş. Anlatıldığı ve tanıtıldığı gibi ücretsiz değil yoksul mahallelerde oturan dar gelirliler aylık 1.000 TL ödeyecekmiş.

İki: Sayın Genel Başkanın alandan ayrılmasının ardından açılışı yapılan bina kaçak olduğu için kapatılarak kapısına kilit vurulmuş. Alınacağı duyurulan 90 çocuk belirlenmemiş. Belediye meclisinde 7 Eylül’de kabul edilen yönetmelik yeniden düzenlenmek üzere askıya alınmış. Kreş ücret tarifesi talebi geri çekilmiş.

Üç: Çocuk Evi yönetmeliği ve binanın açılışıyla ile ilgili İzmit Kaymakamlığı yazısına 15 gündür cevap verilmemiş.

Dört: Sayın Kılıçdaroğlu’na 8 Eylül’de açtırılan binanın Kreş ve Çocuk Evi olarak kullanılabilmesi için 14 Eylül’de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuruda bulunulmuş.

Beş: Kocaeli Valiliği’nin İzmit Belediyesi’ne iki kez “0-6 yaş grubu çocuklara sağlanan hizmetler ile ilgili belediyenizde açılmış kreş, gündüz bakımevi, anaokulu, oyun evi, çocuk evi, çocuk bakım evi ve benzeri isimlerle hizmet veren kurumlara ait bilgileri bildirin” resmi yazı yazdı.

Altı: İzmit Belediyesi’nin verdiği cevap, “BELEDİYEMİZ BÜNYESİNDE KREŞ, ÇOCUK EVİ DAHİL BENZERİ İSİMLERLE HİZMET VEREN TESİS YOKTUR.”

Yedi: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 19 Temmuz 2021’ta yaptığı açıklamada, “Belediyenin çocuklar, kadınlar, gençler ve engelliler gibi grupların sosyal gereksinimlerinin karşılama yükümlülüğünün bulunmasından dolayı Kreş Müdürlüğü kuracağız” dedi ve meclisten geçirdi. Ama kreş kuramadı, Sayın Genel Başkana kaçak Çocuk Evini Kreş diye açtırdı.

Sekiz; Gerçek bu iken Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’i, “Sosyal devlet anlayışına, sosyal belediyecilik anlayışına uygun davranışlar gösterdi. Şeffaflık ilkesine uygun işler yaptı” diyerek teşekkür ettiler, kutladılar, örnek gösterdiler.

 

Değerli okurlar,

Buradan Genel Başkanlar Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener’e sormak istiyorum;

Bir: Sayın Kılıçdaroğlu’dan başlayalım. Belediye başkanlarına seslenirken, “Siyaset yapıyorsanız, para harcıyorsanız hesabını vereceksiniz. Hesap vermek, bir siyasetçi için gurur ve onur meselesidir” demiştiniz.

Laf söyletmediğiniz İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, başkanlık koltuğuna oturduğundan buyana İzmitlilerin ve gazetecilerin karşısına geçip 2.5 yılın hesabını vermedi, veremedi. Yoksul mahallelerden başlayarak kreş açmalarını söylediniz. 8 Eylül’de kreş diye açtığınız Çocuk Evi kaçak olduğu için açılmadan kapandı. Başkanların şeffaf olmalarını istediniz ama İzmit Belediyesinde şeffaflığın ‘ş’si bile yok. Sayın Hürriyet’in anlattıklarına hala inanıyor musunuz?

İki: Siz Sayın Akşener, “Sınırlı gelirlerle çok güzel şeyler yapmayı kim öğrenmek istiyorsa Fatma Kaplan Hürriyet’in yaptıklarına bakacak” dediniz ama Hürriyet 2.5 yılda sosyal belediyecilik adına söz vermesine rağmen çocuklar ve kadınlar adına “Bu Benim Eserim” diyebileceği kalıcı tüm İzmitlileri kucaklayan proje yapmadı, yapamadı. Dün tanıdığınız Sayın Hürriyet’e mi inanıyorsunuz, yıllardır “Abi, Hocam” dediğiniz Galip Ataman’a mı? Sayın Genel Başkan, unutmayın dost acı söyler.

Üç: Bugün, 97 metrekarelik Çınar Halk Market’in açılışını yapacak CHP TBMM Grup Başkan Vekili Özgür Özel de kurdeleyi keserken Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener gibi Sayın Hürriyet’i övecek, tebrik edecek.

Ama bir hafta sonra Kreş ve Çocuk Evi Projesi başta olmak üzere Halk Ekmek, Halk Süt, sebze fidesi dağıtımında olduğu gibi olduğu gibi Çınar Halk Market de diğerleri gibi unutulacak, kapısına kilit vurulacak.

***************

Sadettin Hoca, Ankara’da ‘Bilimin Zekatını’ paylaştı

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile ilgili sayısız yazılar yazdım.

Zaman zaman yöneticiliğini eleştirdim ama hekimliğini her zaman takdir ettim.

Sadettin Hocanın kararlarını, uygulamalarını, yanlışlarını eleştirenler olabilir.

Birileri hadleri ve hakları olmadığı halde önyargılı davranarak, ‘kumpas’ kurarak, ‘kin, öfke ve nefretle’ yazarak Kocaeli Üniversitesini itibarsızlaşatırma yarışına girebilir.

Ama bir Allah’ın kulu çıkıp Sadettin Hocanın hekimliğini, gastroenteroloji uzmanlığını tartışamaz, ekibinin eline su dökemez.

Özenle ve özel olarak hazırlanan Gastroenteroloji İleri Endoskopik Teknik, Tanı ve Uygulama Merkezinin Türkiye’de tek, dünyada sayılı olduğunu inkar edemez.

Sadettin Hoca, 25 yıldır görev yaptığı kurumun sağladığı imkanları en iyi şekilde kullanarak ve değerlendirerek Kocaeli Üniversitesi adını dünyaya duyurdu.

Şifa bulan hastaların yakınlarına tavsiye ettiği, öğrenci ve meslektaşlarının örnek aldığı saygın bir hekim, alanında başarılı bir bilim insanı olarak ünlendi.

Türkiye'de ilk defa Çift Balonlu Enteroskopi uygulamasını başlatan, ilk kez SpyGlas kolonjioskop ile karaciğer, safra yolları ve pankreasın endoskopi görüntülenmesi ve tedavisi gerçekleştirerek ilk’lere imza attı.

 

TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

24-25 Eylül tarihlerinde Sağlık Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen 5. Gastroenteroloji Günlerine katıldı.

Anakara Şehir Hastanesinden kongrenin yapıldığı Marriott Otel Kongre Merkezine canlı yayınla bağlanarak uzmanlarla tecrübelerini paylaştı.

İlk gün, “Biliyer Darlık? Sitoloji negatif? Cerrahi Riski yüksek? Ne Yapmalıyım?” konularını içeren başarılı bir sunum yaptı.

Canlı bağlantılarla Türkiye’nin değişik bölgelerinde gelen katılımcıların pratikte sıkça karşılaştıkları sorunlarla ilgili soruları teorik anlatımlarla cevapladı.

İkinci gün, 1’i kadın 5 hastaya canlı uygulama ERCP-Kolanjioskopi ve Terapötik işlem yaparak bilgiler verdi.

Sadettin Hocaya Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bölüm hocalarından Dr. Öğretim Üyesi Hasan Yılmaz, Ankara Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölüm hocalarından Prof. Dr. Bülent Özdemiş ve ekibi,

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölüm öğretim üyesi Prof. Dr. Erkan Parlak ve ekibi de eşlik etti.

Kongre öncesi Twitterden, “Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından düzenlenen 5. Gastroenteroloji Günleri için Ankara’dayız. Kocaeli’deki tecrübelerimizi canlı vaka uygulamalarıyla meslektaşlarımıza aktaracağız. Bilimin zekatı da paylaşmak sanırım. Yoruluyoruz ama. Tatlı ve huzurlu yorgunluk” yazmıştı.

İki gün süren kongrenin ardından şöyle yazdı, “5 adet hastaya canlı uygulama olarak ERCP-Kolanjioskopi ve Terapötik işlem yaptık. Çok yorulduk belirttim ya, tatlı ve huzurlu bir yorgunluk.. Günün son anısı ekibe içtenlikle teşekkürler.”

Prof. Dr. Sadettin Hülagü tecrübelerini ve birikimlerini Ankara’da düzenlenen 5. Gastroenteroloji Günleri ve Kongresinde meslektaşlarıyla paylaşarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hastanesinin saygın, başarılı, örnek alınacak bir kurum olduğunu kanıtladı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve 5. Gastroenteroloji Günleri Kongre Başkanı Prof. Dr. Meral Akdoğan Kayhan da kurumu adına katılımcılardan tam not aldı.

 “Güzel bir sonbahar ayında başkent Ankara’da, bağ bozumu mevsiminde, geleneksel Sağlık Bilimler Üniversitesi 5. Gastroenteroloji Günleri’ni, Ankara Şehir Hastanesi bünyesinde yapmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum” cümleleriyle karşıladığı meslektaşlarına yararlı ve keyifli iki gün yaşattı.

SONUÇ; Kocaeli Üniversitesi Rektörü ve Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Sağlık Bilimleri Üniversitesi 5. Gastroenteroloji Günleri’ne katıldı. Ankara Şehir Hastanesinde gerçekleştirdiği canlı vaka ve sunumlarla Kocaeli’deki tecrübelerini meslektaşları katılımcılarla paylaşarak “Bilimin Zekatını” verdi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?