Rasim Hoca olmasaydı İzmit İHL yapılamazdı!

Kocaeli Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik, 8 Ağustos’ta Personel Genel Müdürü olarak Ankara’ya gitti.
Giderken 6 yılda yaklaşık 2 milyar TL tutarında toplam 4 bin 58 derslik yaparak Kocaeli tarihinde görülmeyen bir başarıya imza attı.
Ödenek bularak, risk alarak deprem hasarlı 19 okulun güçlendirmesini yaptı.
“Başarı Hikayesi” yazarak ve “Hoş Bir Seda” bırakarak ayrıldığı Kocaeli’ye Ankara’da da olsa pozitif ayırımcılık yaparak sahiplenmeye devam ediyor.
Birileri Rasim Hoca ve ekibinin eğitimde yaptıklarını görmeyip itibar suikastçılığı yapmak için yarışsa da gerçekleri yazmaya devam edeceğim.
“Deprem Hasarlı Raporunu” bildikleri halde 20 yıl sonra ortaya çıkıp “Kerameti kendinden menkul” sanarak İzmit İHL Projesi açıklamalarıyla “rol çalanlardan”


hesap soracağım.
Kim ne söylerse söylesin, ne yazarsa yazsın İzmit İHL binasıyla ilgili deprem raporunu arşivlerin tozlu raflarından çıkaran, binayı yıktıran, öğrencileri Gazi Lisesine taşıyan, arsanın milli eğitime süresiz tahsisini yaptıran, projeyi 2022 programına aldırarak ihale aşamasına getiren önceki müdür FEHMİ RASİM ÇELİK’tir.
Dün yapılan 29 derslik, 100 kişilik pansiyon, yemekhane, konferans ve spor salonu, mescit yapım ihalesi beni yıllar asrın felaketi 17 Ağustos Depremi ve sonrasına götürdü.
O tarihten buyana İzmit İHL ile ilgili yazdığım yazılardan özetler paylaşmak istiyorum.
Bir: Vatandaşların bağışlarıyla yaptırılan İzmit İmam Hatip Lisesi, 1967-1968 Eğitim Öğretim yılında açıldı.
İki: Asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depremi ardından düzenlenen 4 Ekim 1999 tarihli Teknik Raporda, “Ağır hasar gören binanın kolon ve kirişlerinde kesmelerin meydana geldiği” yazdı, binada güçlendirme yapılması istendi.
Üç: Pansiyon binasının güçlendirilmesi Valilikçe yapılmasına rağmen binanın mülkiyetinin İHL Yaptırma ve Yaşatma Derneğine ait olması nedeniyle binada Valilikçe güçlendirme yapılamadı.
Dört: Deprem hasarlı ve riskli binanın güçlendirmesi kısmen dernek tarafından yaptırılarak eğitim-öğretime devam edildi.
Beş: Milli Eğitim Bakanlığı, 2017 yılında deprem hasarlı okulun güçlendirilmesi için Kocaeli Valiliğinin dikkatini çekti.


Altı: 26 Eylül 2019 İstanbul Silivri Depreminde 1999 depremi nedeniyle meydana gelen hasar nedeniyle binanın kullanılamayacağı yönünde rapor düzenlendi.
Yedi: Dönemin milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, 31 Ekim 2020 tarihinde binanın yıkılarak yerin yeni bina yapılması için Bakanlığa teklifte bulundu.
Sekiz: Ocak 200’de İzmit İmam Hatip Lisesi öğrencileri boş olan tarihi Gazi Lisesi’ne taşındı. Kasım 2020’de deprem hasarlı bina ve pansiyon yıkıldı.
Dokuz: Temmuz 2021’de Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik ile İzmit İHL Dernek Başkanı Ali Ayaz Vali Seddar Yavuz’un makamında bir araya gelerek okul arsasının süresiz Milli Eğitime tahsis protokolunu imzaladı.
On: TOKİ’nin yapacağı açıklanan okul inşaatından vazgeçilerek, Fehmi Hocanın girişimiyle Milli Eğitim ödenek ve inşaat programına alındı.okul yapımı ödeneği 2022 programına alındı.
On Bir: 33 milyon muhammen bedelli 29 derslik, 100 kişilik pansiyon, yemekhane, konferans ve spor salonu, mescit ihalesi dün Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Şendoğan Başkanlığında yapıldı.

NE ZAMAN NE YAZDIM

Değerli okurlar,
Yarım asır hizmet veren İzmit İmam Hatip Lisesi Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanlığı yapan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın da aralarında olduğu bakanlar, milletvekilleri, akademisyenler, bürokratlar, iş insanları, sendikacılar yetiştirdi.
Son beş yılda o kadar çok yazı yazdım ki sayısını unuttum.
Birileri yıkılan İzmit İmam Hatip Lisesinin başka yere yapılmasını yazarak bilgi kirliğine neden olurken Galip Hoca her zaman olduğu en gerçek ve güncel bilgileri okurlarıyla paylaştı.
Bir: 27 Aralık 2017, İzmit İHL yıkılacak, Milli Eğitim yapacak.
İki: 12 Ocak 2020, İzmit İmam Hatip arsasına modern bina yapılacak.
Üç: 4 Şubat 2020, İzmit İmam Hatip öğrencileri tarihi binaya taşınacak.
Dört: 10 Şubat 2020, İzmit İHL Gazi Lisesi binasına taşındı.
SONUÇ: Asrın felaketi 17 Ağustos 1999 Depremi sonrası düzenlenen teknik raporu arşivlerin tozlu raflarından çıkaran Rasim Hocanın kişisel girişimleriyle yıkılan İzmit İmam Hatip Lisesi ihalesi dün yapıldı.
Ama İHL Dernek Başkanı Ali Ayaz yıllar sonra binanın yıkılmasına kerhen razı olurken son günlerde yaptığı peş peşe açıklamalarda Rasim Hocaya bırakın teşekkür etmeyi adını bile anmıyor.
Tüm İmam Hatipliler başta olmak üzere Kocaelililer iyi bilsin ki, Rasim Hoca olmasaydı İmam Hatip Lisesi binası yıkılmayacak, yerine yenisi yapılmayacak, öğrencileri riskli ve deprem hasarlı binada öğrenim görmeye devam edecekti.

BİZİM YAKA GAZETE KUPÜRÜ (27 ARALIK 2017)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?