“PCR Testinde taviz yok!”

Koronavirüs ( Covid-19) salgını nedeniyle kapalı olan okullar Bilim Kurulu tavsiyesi, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi kararıyla 6 Eylül’de açıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Özer, yüz yüze eğitim-öğretimi kesintiye uğramadan devam ettirmek konusunda kararlı.

Öğrenciler 1.5 yıl aranın ardından öğretmenleriyle “Maske, Mesafe, Temizlik” kurallarına uymak koşuluyla okullarında buluştu.
Uzaktan eğitimde “Ekran arkadaşlığına” zorlanan çocuklar okulların açılmasıyla “akran arkadaşlığına” döndü.
Uzun süredir siftah yapamayan esnaf başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarının yüzü güldü.

Okulların kapanmasına neden olabilecek AŞI olmamakta direnen öğretmenlere ve bazı velilere rağmen okullarda yüz yüze eğitim süreceğine inananlardanım.

Eğitim Öğretimin kesintisiz devam edebilmesi için okullarda “Maske, Mesafe, Temizlik” önlemlerinin alındığını bilen ve tanık olanlardanım.
Ama sayıları az da olsa aşı olmayan, PCR Testi yaptırmayan öğretmenlerin direncini anlamakta zorlanıyorum.
“Aşılar insanoğlunun sağlık alanındaki şüphesiz en değerli buluşudur” diyen bilim insanlarına kulaklarını tıkayan aşı karşıtlarının toplumda gerginliğe neden olacak ısrarlarını doğrusu yadırgıyorum.

 

ORTA ÇAĞ ZİHNİYETİ

Değerli okurlar,

Covid-19 aşı tartışmalarının yapıldığı günümüzde zaman tünelinde yaptığım kısa yolculukta bakın nelerle karşılaştım:

Bir: Çiçek, kuduz, difteri, tatanoz, kızamık, kabakulak, çocuk felci ve diğer bir çok tehlikeli hastalığa karşı aşıların geliştirildiği çağlarda bugün olduğu gibi ortaçağ ve sonrasında da aşı karşıtları vardı.

İki: Osmanlı döneminde (1885) , çiçek aşısının yaygınlaşması için çıkarılan kanun uyarınca aşı yaptırmayan kişiler askeri ve yatılı okullara alınmıyordu.
Üç: Aynı yüz yılda Avrupa’da çiçek aşısı olan kişilerde daha önce hiç görülmemiş bir dizi hastalığın ortaya çıktığı, bazı kadınların yüzü bozulmuş ve insandan çok sığıra benzemeye başladığı iddia ediliyordu.

Dört: Birleşik Krallık, bebeklerin 4 aylık olduklarında aşılanmasını zorunlu kılan Aşı Yasası'nı onayladı. Ebeveynler yasaya uymazsa kovuşturmaya ve para cezalarına maruz kalacaktı. Daha sonra çıkan ikinci Aşı Yasası ise itaatsizliğin cezasını hapis cezasına kadar genişletildi.

Beş: İngilizce'de aşı anlamına gelen "vaccine" kelimesinin Latince'de "inek" anlamına gelen "vacca" sözcüğünden türediğine dikkat çeken aşı karşıtları. Aşı olanların sığırlara benzeyeceği, hayvanlarla aşk yapacağı yalanını yaymaya başladı.

Altı: 20. yüzyılın başlarında aşı karşıtlığı “Hak ve Özgürlük” olarak tanımlandı. ABD Kaliforniya, Illinois, Indiana, Batı Virginia ve Wisconsin'de zorunlu aşılama yasaları yürürlükten kaldırıldı. 

Yedi: Günümüze geldiğimizde, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı en etkili mücadele olarak gösterilen aşı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük ilgi görüyor.

Sekiz: Aşı olmamak konusunda direnenlere en büyük tepki “Sorumluluk olmadan, özgürlük olmaz” diyen, aşı karşıtlarını “sorumsuzluk ve bencillikle” suçlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan geldi.

Dokuz: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenciyle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az iki defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz” dedi.

On: Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, yüz yüze eğitimi devam ederken aşı da asla zorlayıcı olmak istemediklerini ifade etti. Öğretmenleri konuşarak ikna edecekleri konusunda iyimser.

On Bir: Sayın Vali, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının hafta en az iki PCR testi yaptırması konusunda Ancak İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları genelgesi ve 31.8.2021 tarih ve 2021/42 sayılı PCR Zorunluluğuyla ilgili Kocaeli İl Hıfzı

Sıhha Kurulu kararları aynen uygulamak konusunda kararlı.

 

PCR KARARI VE EBS

Vali Yavuz başkanlığında alınan o karara göre,

Bir: Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerini tamamlanmış olması önerilmekle birlikte başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin / görevlilerin aşılı / geçirilmiş hastalık durumunda (Covid­19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmalarının istenilmesine ve sonuçların okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.
Bakanlıkların ve Kocaeli Valiliği kararı böyle ama okullarda yüz yüze eğitim öğretimin başladığı bugünlerde aşı ve PCR testi konusunda Eğitim Bir Sen (EBS) başta olmak üzere sendikalar özellikle PCR testine karşı.

EBS Başkan Şahin Yaşlık, “Biz dayatmaya karşıyız. Kararın hukuki bir dayanağı yok. Anayasaya aykırı bir durum. Olmak isteyen PCR testini olabilir. Bizim sendikamız olarak tavrımız net. Zorunlu olmaya karşıyız” demiş!

Diğer sendikaları anlıyorum da varlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisinden alan, üye sayılarını AK Parti sayesinde arttıran EBS’nin aşı ve PCR testi karşıtlığına anlam veremiyorum.

Varsın sendikalar, eğitim çalışanlarının moral, motivasyon ve çalışma şevkini kıracak, zarar verecek, kurum içi çalışma barışını bozacak davranış sergilemeye devam etsin.

Vali Yavuz, “Kamu görevi gören öğretmenlerin Sayın  Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bakanlarımızın ve valiliğimizin aldığı kararlara karşı gelme gibi lüksü olamaz. Yapacağımız toplantılarda öğretmenlerimizi aşı olma ve PCR testi yaptırma konusunda ikna edeceğime inanıyorum. Öğrencilerimizi tehlikeye atamayız” dedi.

Bu arada Sayın Valinin talimatıyla okullarda aşı olmayan ve PCR testi yaptırmayan öğretmenlerle eğitim çalışanları tespit ediliyor.

Okullarda eğitimin aksamaması için milli eğitim ve sağlık müdürlerinin ortak çalışması sonunda öğretmenler İzmit’te Pazar ve Çarşamba olmak üzere haftada 2 gün PCR testlerini yaptıracaklar, aşılarını da Yahya Kaptan’da öğretmenlere tahsis edilecek merkezde olacaklar.

SONUÇ: Buradan ortaçağ kafasıyla hareket ederek aşı olmayan, PCR testi yaptırmak istemeyen öğretmen arkadaşlara, direnmeleri halinde anne, baba, diğer yakınları, öğrencileri ile kendilerinin de hasta olmalarına neden olabileceklerini hatırlatmak istiyorum.

Aşı olmayan, PCR testi yaptırmamakta ısrar eden öğretmenlere destek vererek

eğitim çalışanlarının moral, motivasyon ve çalışma şevkini kıracak, zarar verecek, kurum içi çalışma barışını bozacak davranış sergileyen eğitim sendikalarını uyarıyorum.

Tüm eğitim paydaşlarını yüz yüze eğitim-öğretimin başladığı bugünlerde aşı olmayan ve PCR testi yaptırmak istemeyen öğretmenleri ikna etmek için çalışma başlatan Vali Seddar Yavuz’a yardımcı olmaya, destek vermeye çağırıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?