Esnaf, 7 Kasım’da “SEÇİM” yapacak

Anayasanın 2. Maddesinde, “ Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal HUKUK devletidir” yazıyor.

Bir başka deyişle; Türkiye Cumhuriyeti hukuk güvenliğini sağlayan, hukuku tüm devlet organlarına egemen kılan, yargı denetimine açık olan devlettir.

Hukuk devletinde yargı kararları yok sayılamayacağı gibi herkesin saygı duyması ve uygulaması gerekir.

Ancak aynı dosya ile ilgili farklı mahkemelerin baktığı davalarda, farklı hakimlerin verdiği farklı kararlar hukuka olan güveni sarsıyor.

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KESOB) seçimi sonrası hukuki süreçte yaşananlar gibi.

Geliniz, KESOB seçimi ve sonrası sürece bakalım.

Bir: 13 Mayıs 2018 tarihinde yapılan KESOB seçiminde, 51 odadan 403 yöneticinin oy kullanma hakkı bulunmasına rağmen 379 üye oy kullandı.

İki: Adaylardan Kadir Durmuş 196 oyla KESOB Başkanı seçilirken, Mustafa Kurt 183 aldı.

Üç: 13 oyla kaybeden Mustafa Kurt, seçimden bir yıl sonra eksiklikler olduğu gerekçesiyle olağanüstü seçim yapılması için imza topladı.

Dört: Mustafa Kurt ile hareket eden ve imza veren genel kurul üyelerinden 51’i noter marifetiyle imzalarını geri aldılar.

Beş: KESOB olağanüstü toplantı yapmayınca Mustafa Kurt, Kocaeli 2. İdare Mahkemesine seçimin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle başvurdu.

Altı: Kocaeli 2. İdare Mahkemesi, dosyanın incelenmesi ve anılan kanun hükmünde öngörülen şartların birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından yürütmenin durdurulması isteminin REDDİNE 16.07.2018 tarihinde, oybirliği ile karar verdi.

Yedi: Mustafa Kurt ve arkadaşları memnun kalmadıkları Kocaeli 2. İdare Mahkemesi kararına bu sefer İstanbul Bölge İdare Mahkemesine itiraz etti.

Sekiz: İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 7. İdare Dava Dairesi, “İdari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması” şartlarını birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından itiraz isteminin REDDİNE 23.8.2019 tarihinde oybirliği ile karar verdi.

Dokuz: Kocaeli 2. İdare Mahkemesi 28.4.2021 tarihli kararında, seçimin usullere aykırı olduğu, telafisi güç ve imkansız zararların doğuracağı gerekçesiyle seçimin iptaline karar verdi.

On: Kocaeli 2. İdare Mahkemesi kararına 30 gün içinde itirazı öngörüldüğünden  KESOB’un İstanbul Bölge İdare Mahkemesi nezdinde İstinaf Mahkemesine itirazı Adli Tatil sürecinde iptal edildi.

 

KİM NE SÖYLEDİ?

13 Mayıs 2018 tarihinde yapılan KESOB seçimi ve sonrası devam eden yargı süreci ile ilgili kim ne dedi ona göz atalım:

Seçimi kazanan KESOB Başkanı Kadir Durmuş, “Yargının kararlarına saygılıyız. Ancak aynı konuyu inceleyen değişik mahkemelerin farklı kararlarını anlamakta zorlanıyoruz. Yasa ve yönetmeliklere göre yapılan seçimi imza toplayarak iptal ettirmeye kalkışmak birlik delegelerinin oylarına saygısızlıktır.  Seçim sürecinin başlamasına 3-5 ay kala imza toplayarak olağanüstü seçim istemek üyelerin aidatlarıyla ayakta duran Birlik bütçesinden en az 100-200 bin TL paranın gereksiz yere harcanmasına neden olacaklar. Kendisine güveneler Mayıs 2022’de yapacağımız seçimde aday olurlar. ‘Yönetime karşı çıkmadık. Koltuk heveslisi değiliz’ diyenlerin yapılacak ilk seçimde bir kez daha boylarının ölçüsünü alacaklarına adım gibi inanıyorum.”
Seçimi kaybeden Başkan adayı Mustafa Kurt, “Kadir abi başkan olarak görevini yapmıyor. Mahkeme kararı doğrultusunda genel kurulu toplayarak seçimi yenilemesi gerekiyor. KESOB mutlaka seçim kararı almak durumunda. Aksi halde suç işlemiş olutlar. İstemesek de şikayet etmek zorunda kalırız.

2018 yılında gerçekleştirilen seçimde birlikte hareket ettiğimiz arkadaşlarla ortak hareket ediyoruz. Birliğin yapması gereken şeyi biz yapıyoruz. Kadir abi ve ekibi pandemide en büyük zararı gören esnaf ile ilgili hiçbir şey yapamadı, öncü ve toparlayıcı olamadı.”

 

SEÇİM, 7 KASIM’DA

Bugüne geldiğimizde, Mustafa Kurt ve arkadaşları KESOB Başkan ve yönetiminin mahkeme kararını uygulamamakla suçlamaya devam etti.

Başkan Durmuş ve yönetimini olağanüstü seçim kararı almayarak görevi kötüye kullanarak suç işlediklerini belirterek Ticaret Bakanlığına suç duyurusunda bulundu.

Olağan seçime sayılı günler kala olağanüstü seçim kararı alınması konusunda ısrarcı olan, çalmadık kapı bırakmayan Mustafa Kurt, KESOB’un kapısını çalmış olsaydı 2 Ağustos’ta a yapılan toplantıda 7 Kasım 2021 tarihinde olağanüstü seçim kararı aldığını öğrenirdi.

SONUÇ: 13 Mayıs 2018 tarihinde yapılan, 7 Kasım 2021’de (3 YIL 5 AY 24 GÜN sonra) olağanüstü toplanacak, Mayıs 2022’de olağan olarak yapılacak KESOB’ta yaşanan sürecin özeti böyle.

Mustafa Kurt’un “Koltuk Kavgası ve hırsı” kadar yargının değişik tarihlerde, değişik mahkemeler tarafından verdiği farklı kararların da tartışılması, gerekiyor.

En çok da Pandemi döneminde esnaf kepenk kapatırken, siftah yapamazken, işini ve aşını kaybederken KESOB Yönetiminin performansını mahkemelere evrak hazırlamasına, kasasından mahkeme giderleriyle avukat masrafınının ödenmesine neden olanlar sorgulanmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Esnafın Son Hali - Kurt değil çakal.Yıllardır minibüsçü esnafına ne verdin perişan ettin bütün minibüsçüyü 5 nolu şehir içini bitirdin rezil ettin.Şimdi bütün esnafımı bitireceksin başında durduğun esnaf çalişirken sen otobüsünü çektin kapıya bu nasıl bir başkanlık utanmıyormusın minibüsçü esnafının yüzüne bakmaya.Ama yolun sonuna geldin.ESNAF CAN DERDİNDE MUSTAFA KURT RANT MAKAM VE KOLTUK DERDİNDE.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Eylül 12:05
03

Esnaf - Sayın kurt atalarımız ne demiş bir elde iki karpuz taşınmaz senin bu koltuk hırsın nedir anlamakta zorluk çekiyoruz her yere sen Başkan olacaksın bokunda boncuk mu var arkadaş senin.

Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak nedir bilirmisin sen ama yakında öğrenirsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Eylül 11:58
02

Haklı - Seçime sayılı günler kala hırslarının kurbanı olacaklar şu zorlu süreçte olan üstü seçime gitmek esnafa zarar verir umarım hak eden kadir Durmuş kazanır diğer adaylar bırakırda esnafın yararına hizmet edilir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 22:43
01

Hayrettin - Koltuk sevdalisi olanlar nasilda belli oluyor. Secime ne kalmis ki surada mustaf kurt esnafin parasini çarçur ettiriyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 20:28


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?