Halkevi Gençlik projesi onaylandı

Cumhuriyet dönemi anıtsal yapılarından ve İzmit’in simgelerinden olan, en çok yazılan, konuşulan, tartışılan yapıtların başında Halkevi Binası gelir.

1943’te açılan kapatıldığı 1951 yılına kadar ‘halkevi’ olarak hizmet veren bina sonraki yıllarda değişik amaçlarla kullanıldı.

Son olarak Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan bina yıprandığı ve yorulduğu için restore edilmek üzere ocak ayı başlarında boşaltıldı.

Ama Cumhuriyeti ‘tekellerinde’ gören siyasilerle Cumhuriyet kazanımları ve değerlerinin tek koruyucusu olduklarını söyleyen aktivistler boş durmadı.

Binanın bahçe duvarlarına siyah kurdele bağlayarak, açıklamalar ve eylemler yaparak akıllarınca halkevi binasına sahip çıktıklarını sandılar.

Ama Vali Seddar Yavuz’un ortaya koyduğu irade ve kararlı duruşu sonrası Cumhuriyet kazanımları ve değerlerinin tek koruyucusu kendileri olmadıklarını görünce seslerini kestiler, eylemlerine son verdiler.

Değerli okurlar,

Bugün, çalışmalara 2012 yılında başlanmasına rağmen değişik gerekçelerle ötelenen Halkevi Restorasyonunda gelinen noktayı yazacağım.

Restorasyon sonrası “Halkevi Gençlik Merkezi” olarak hizmet verecek bina ile ilgili yazılan ‘Başarı Hikayesini’ anlatacağım.

Bir: Vali Yavuz’un göreve başladığı 19 Haziran’da “Kocaeli Manifestosu” başlıklı yazımın ilk sırasına İzmit Halkevi Binası restorasyonunu koyarak “Kullanımı konusunda zaman zaman AK Partililerle  CHP'lileri karşı karşıya getiren Halkevi binası restorasyonu umarım size nasip olur” yazdım.

İki: Sayın Vali’nin ilk işi, “Cumhuriyet değerlerini ve kazanımlarını savunuyoruz. Cumhuriyet bizim Cumhuriyetimiz, bina bizim binamız. Restore edilebiliyorsa restore edeceğiz hiç kimsenin kuşkusu olmasın” diyerek CHP’lilerin İzmit Halkevi binasına ‘siyah kurdele bağlama eylemini’ sonlandırmak oldu.

Üç: Önceki yıllarda KOÜ hocalarının düzenlediği rapor doğrultusunda hazırlanan ve Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce onaylanan projeyi bir kenara bıraktı.

Dört: Gebze Teknik Üniversitesine daha detaylı bir rapor hazırlattırarak binanın “Halkevi Gençlik Merkezi” olarak kullanılacağını açıkladı.

Beş: ile görüşerek, mevcut projenin “Halkevi Gençlik Merkezi” olarak revize edilmesini istedi.

Altı: Proje müellifi Y. Mimar Seyhan Serimer’in GTÜ hocalarının hazırladığı rapor doğrultusunda yeniden çizdiği revizyon proje geçen hafta Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce onaylandı.

HALKEVİ GENÇLİK MERKEZİ

Önceki akşam Vali Yavuz ile Kocaeli’yi konuşurken Halkevi Binası restorasyonu ile ilgili son durumu sordum.

Sayın Vali’nin cevabı, “En büyük yatırım gençliğe ve eğitime yapılan yatırımdır” oldu.

Ardından ekledi, “Halkevi binasını, daha önce açıkladığımız gibi projeyi gençliğin kültür ve sanat merkezi olarak kullanacağı şekilde yeniden düzenledik. Takip ettiğiniz ve bildiğiniz gibi Halkevi Revizyon Projesi 28 Temmuz’da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce onaylandı.”

Bugünlerde, proje müellifi tarafından güncel fonksiyonuna uygun elektrik, statik, mekanik, teknik projelerin çizildiğini söyledi.

Anlayacağınız, projelerin tamamlanarak işin sahibi Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca (YİKOB)n onaylanmasından sonra yaklaşık maliyeti hazırlanarak ihale süreci başlatılacak.

Gelelim, “Halkevi Gençlik Merkezi” olması kesinleşen, A ve B Bloktan oluşan  Halkevi binasında yer alacak birimlere;

Bir: A Blokta, 250 gencin her türlü sanatsal ve kültürel faaliyetlerini sunabileceği alt yapısı son teknolojik malzemelerle donatılmış çok amaçlı salon ve kulisler yer alacak.

İki: B Blok zemin katta, gençlerin kitap alışkanlıklarını geliştireceği klasik kütüphane formatından farklı, güncel makaleleri takip edebilecekleri, çaylarını içebilecekleri çağdaş anlamda ‘Kitap Kafe’ formatında düzenlenecek kütüphane olacak.

Üç: Zemin katta ayrıca gençlerin müzik aletlerine karşı merak ve becerilerini gösterebileceği mini bir sahne, son teknolojik malzemelerle donatılacak ses kayıt stüdyosu, bilişim ve oyun salon, ofis bulunacak.

Dört: Birinci Katta, değişken eğitimlerin verileceği 2 sınıf, projeksiyonlu 2 etüd odası, kişisel gelişim ve sanatsal yeteneklerini sergileyebilecekleri ya da eğitim alabilecekleri 1 el sanatları atölyesi, özel ses yalıtımlı  müzik ve piyano sınıfları, tüm teknolojilerle donatılacak bilgisayar odası ve toplantı salonları kurulacak.

Beş: Bina içi ve dışında tüm noktalarda kesintisiz internet bağlantısı bulunan, bahçesinde istendiğinde sahne kurulabilecek her türlü etkinlik düzenlenebilecek gerekli alt yapının sunulacağı bir kompleks planlanacak.

SONUÇ: 2012 yılından buyana gündemde olmasına rağmen başlanamayan Halkevi binası restorasyonuna Vali Seddar Yavuz’un kararlılığı sayesinde kısa zamanda önemli mesafe alındı. Sayın Vali, Cumhuriyet dönemi anıtsal yapılarından olan Halkevi Binasına sahip çıkarak Cumhuriyet değerleri ve kazanımlarının kimsenin tekelinde olmadığını da kanıtladı.

----- -----

TÜBİTEK Fen Lisesinde 18 kadroya 80 başvuru

Türkiye’nin ilk ve tek TÜBİTAK Fen Lisesi, Milli Eğitim ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlarının imzaladığı protokol doğrultusunda Gebze’de açıldı.
LGS’de yüzde birlik dilime giren 90 öğrencinin seçimi ve kayıtları yapıldı.
1 müdür, 1 müdür baş yardımcısı, 2 müdür yardımcısı, 14 öğretmen ataması için 26-30 Temmuz tarihlerinde yapılan aday başvuruları Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğünde toplandı.

Müdür Rasim Çelik başkanlığında oluşturulan komisyon alanında başarılı olan, kariyer yapan, liyakatli adaylar arasından seçilecek 3’er isim atamaları yapılmak üzere Cuma gününe kadar Milli Eğitim Bakanlığına bildirilecek.

Müracaat edenlerin kimler olduğunu ve hangi okullarda görev yaptıklarını bilmiyorum.

Bildiğim; müdürlüğe 7, müdür başyardımcılığına 8, müdür yardımcılığına 12, değişik branşlara 63 öğretmenin başvurduğu.

Öğretmen başvuruları dağılımı şöyle; 4 İngilizce kadro için 13, diğer branşlarda birer öğretmen kadrosu için Matematik 11, Kimya/Kimya Teknolojileri 8, Türk Dili ve Edebiyatı 7, Fizik 6, Biyoloji 4, Bilişim Teknolojileri 3, Rehberlik 2, Görsel Sanatlar 1, Beden Eğitimi 1 olmak üzere toplam 63 aday başvuruda bulundu.

Önümüzdeki günlerde yapılacak değerlendirme sonrası sayının 50’lere düşeceği tahmin edilirken ataması yapılacak başarılı, liyakatli kariyer yapan öğretmenlere başarılar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?