Esnaf GEÇİM derdinde Kurt erken seçim istiyor!

Kimin söylediği bilinen özlü sözlerle kaynağı bilinmeyen atasözlerini yazılarımda zaman zaman kullanarak hep örnek göstermişimdir.

“Koyun can derdinde, kasap et derdinde” atasözünde olduğu gibi.

KESOB (Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği) seçimi ardından 16 Eylül 2019’da “Esnaf geçim derdinde, kurt koltuk peşinde” başlık yazımda olduğu gibi.

Geliniz önce o yazıda yazdıklarıma sonra bugün gelinen noktaya bakalım;

Bir: Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’un hırsla KESOB Başkanlığını istediğini,

İki: 13 Mayıs 2018’de yapılan seçimde sandıktan çıkamayınca, yenilgiyi hazmedemeyerek başkanlık koltuğuna oturabilmek için yargıya başvurduğunu,

Üç: Başkanlığını yaptığı Minibüs ve Otobüsçüler Odasına kayıtlı 2 bin üyenin haklarını savunamazken KESOB’un 50 bin üyesinin haklarını nasıl savunacağını,

Dört: Birliğin efsane Başkanı Kemal Kaya’ya rağmen esnaf kültürünü oluşturan “ahilik” geleneğinde ticaretin olmazsa olmazı “güzel ahlak ve doğruluk” kuralını bir kenara bırakıp 16 yılı başkan vekilliği olmak üzere 27 yıldır yönetimde bulunan Kadir Durmuş’a kafa tutmasını eleştirmiştim.

Kocaeli 2. İdare Mahkemesinin KESOB seçiminin yasa ve yönetmeliklere göre yapıldığını, yürütmenin durdurulması isteminin REDDİNE oybirliğiyle karar verdiğini kamuoyu ile paylaşmıştım.

Mustafa Kurt’un, Kocaeli 2. İdare Mahkemesi kararının bozulması, seçimin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dairesi ne yaptığı itirazın, “İdari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı şartları birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından itiraz isteminin oy birliğiyle REDDİNE karar verildiğini yazmıştım.

KESOB Başkanlık koltuğuna oturma hırsını dizginleyemeyen Mustafa Kurt bir kez daha yargıya başvurarak seçimin iptalini istedi.

Kocaeli 2. İdare Mahkemesi 28 Nisan 2021 tarihli kararında, seçimin usullere aykırı olduğu, telafisi güç ve imkansız zararların doğuracağı gerekçesiyle seçimin iptaline karar verdi.

Çok sayıda saygın hukukçular kararın adil olmadığını iddia ederken KESOB’da 30 gün içinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi nezdinde İstinaf Mahkemesine itiraz etmeye hazırlanıyor.

KURT CESARET EDEMEZ

Hukuk devletinde herkes hakkını ararken yargı kararlarına da saygı duymak zorunda.

Aynı konuda farklı mahkemelerin baktığı, değişik hakimlerin verdiği kararlarda ki çelişki zaman zaman benim de dikkatimi çekiyor.

Ancak Mustafa Kurt, hak ararken egosu ve hırsının esiri olduğundan olsa gerek ne yaptığının farkında değil.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın genel sekreterliği döneminde “Tramvaya harcanan para haramdır” diyen Mustafa Kurt kaliteli, konforlu, güvenli, seri, ucuz toplu taşımaya karşı çıkarken bugünlerde “Büyükakın olmasaydı eve ekmek götüremezdik” diyerek Tahir Hocadan övgüyle bahsediyor.

Gözünü KESOB Başkanlığına diken, seçimin yenilenmesi için çalmadık kapı bırakmayan Mustafa Kurt, seçim kararını almasına rağmen sesi soluğu çıkmıyor,

seçime gitmeye cesaret edemiyor.

Nereden mi biliyorum:

Bir: Seçim yenilenirse 13 Mayıs 2018’de yapılan seçimde aldığı oydan çok daha az oy alacağını biliyor.

İki: Seçimi kazanacağını bilse elinde mahkeme kararıyla gazeteleri dolaşır, KESOB Başkanı Kadir Durmuş ve yönetimine ‘hodri meydan’ derdi.

Üç: Yapılacak seçim için pandemi döneminde esnaftan toplanan 100 Bin lira harcanacağının farkında olduğundan esnafın oy vermeyeceğinden adı gibi emin.

Dört: Mahkeme kararı doğrultusunda yapılacak seçimden birkaç ay sonra sormal seçim yapılacağından ikinci kez 100 Bin TL masraf edilmesinin lehşne değil aleyhine olacağını düşünüyor.

Beş: Tahir Hocanın Büyükşehir Belediyesi olarak esnafa yaptığı ayni ve nakdi yardımın yanı sıra Kadıköy’deki Katlı Otopark’ın bir bölümünü Birlik Merkezi olarak yaptığının, Ağustos ayı içinde açılacağının farkında.

Altı: Ocak ayında uda delege seçimlerinin yapılacağını, oda seçimlerinde seçim kazanacak sayıya ulaşamayacağını biliyor.

SONUÇ: Yıllardır önce kooperatif sonra oda başkanı olarak şoför esnafının isteklerine cevap veremeyen, mağduriyetlerini gideremeyen Mustafa Kurt’un Birlik Seçiminin yenilenmesini istemekte samimi olduğunu sanmıyorum. KESOB seçimine itiraz etmesi, şoför esnafının parasıyla avukatlarına para kazandırmaktan başka hiçbir işe yaramamıştır. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olacağını çok iyi bilen Kurt, bu gidişle bırakın KESOB’u Oda Başkanlığını da çok arayacak gibi geliyor bana.

 

******************

ODTÜ GV KYÖV Ortaokulu ve LGS

 

LGS (Liselere Geçiş Sistemi) Merkezi Sınav sonuçlarını 30 Haziran’dan buyana yazıyorum.

Sırada, 4 Ağustos’ta açıklanacağı duyurulan YKS (Yükseköğretim Kurumlar Sınavı) sonuçları var.

Değerli okurlarım, Galip Hocanın eğitim yazılarında özel okul sahip ve kurucularının siyasi görüşüne bakmadan başarılarını paylaştığını bilirler.

Ama Gali Hocanın eğitim yazılarını okumayan, önyargılı olan dost ve okurların sitem ettiklerini de.

Başarıyı “Marifet İltifata Tabidir” diyerek kamuoyu ile paylaştığını, itibar suikatçılığı yaparak Rasim Hocanın performansını görmek istemeyenleri eleştirdiğini de.

Bugün, Şerif Ünan öncülüğünde 72 KYÖD (Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği) eğitim gönüllüsü tarafından kurulan KYÖV (Kocaeli Yüksek Öğrenin Vakfı)

okulunu yazacağım.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Vakfının danışmanlık yaptığı 9 okuldan (Ankara, Denizli, Mersin, Kayseri, İzmir,  Kocaeli, Konya, Manisa ve Niğde) biri olan ODTÜ GV Özel KYÖD Ortaokulunu anlatacağım.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ‘takdir’ ödüllü ODTÜ GV Kocaeli Özel KYÖD Ortaokulu LGS bilgilerini paylaşacağım.

Kocaeli’de 56 özel ortaokuldan biri olan Özel KYÖD Ortaokulundan LGS-2021’e 22 öğrenci katıldı.

371.67 kurumsal başarı puanı ile 8’inci olan ODTÜ GV KYÖD Ortaokulu, LGS yarışını, yarışını kurumsal rakip gördüğü TED, Doğa, Seymen, Atafen Ortaokullarının önünde bitirdi.

Kocaeli’de güncel, gerçek eğitim yazıları takdir edilerek okunan Galip Hocayı yıllardır hatırlamayan, açıklama göndermeye gerek duymayan ODTÜ GV KYÖD Ortaokul yönetimi yıllar sonra da olsa kapımı çaldı.

İlk kez gönderilen açıklamada, “ODTÜ G,V Özel KYÖD Ortaokulu`nda 2021 LGS sonuçları incelendiğinde okulun mezunlarının 0,34`lük yüzdelik dilimden başlayarak yüzde 40’ı yüzde 5’lik dilimde yer alıyor. Okulumuz, yüzde 13 yüzdelik başarı ortalaması ile kitlesel ve bireysel başarıya imza attı” görüşüne yer verdi.

ODTÜ Vakfının danışmanlık yaptığı 9 okulun LGS Yüzdelik dilime giren öğrenci sayılarıyla ilgili açıklama yok.

Ama Kocaeli ODTÜ’nün Ankara ve Denizli’den sonra 3’üncü geldiğini hatırlıyorum.

Hiçbir başarı tesadüfen elde edilmezken ODTÜ G,V Özel KYÖD Ortaokulu dahil ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında çalışanlar, veliler ve öğrencilerde; saygı, güven, şeffaflık, sorumluluk ve duyarlılık beraberinde başarıyı getiriyor.

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?