“Eşim ve çocuklarımla vedalaşarak ayrıldım”

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin yıl dönümlerinde Bizim Yaka Gazetesi olarak çıkardığımız “15 Temmuz Özel” sayılarında Cumhurbaşkanının açıklamalarına geniş yer verdik.

Dönemin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Valiler Hasan Basri Güzeloğlu, Hüseyin Aksoy, Seddar Yavuz, İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere başkanların röportajlarını yayınladık.

Hain darbe girişimi gecesi genel sekreter olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile o geceyi hiç konuşmadık.

Dün konuştuğum Tahir Hoca, 5 yıl önce akşam dönemin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Başiskele’de bir düğünde olduklarını söyledi.

O geceyi anlatırken “Saat 22.30 sıralarında normal olmayan bir hareketlenme olduğunun öğrenince düğünden ayrıldık. Fikri Beyi Yahya Kaptan da güvenli bir dostun evine bıraktıktan sonra genel sekreter yardımcılarımı arayarak aralarında görev bölümü yaparak itfaiye, belediye otobüs garajı ve İZAYDAŞ’a gitmelerini istedim. Ben de Gökmen Beyle Fen İşleri Şantiyesinde buluştuk. Grayder, ağır tonajlı iş makinaları ve kepçeleri askeri birliklerin önüne yerleştirerek giriş ve çıkışların engellenmesini sağladık” dedi.

Daha sonra eve gidip eşiyle vedalaştıktan sonra 1980 darbesinde komşularının yaşadığı travma benzerini yaşamaları için çocuklarını aynı binadaki ağabeyinin evine bırakarak Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ile Valiliğe geçerek durum değerlendirmesi yaptık” dedi.

Darbenin kırılma noktalarından en önemli ayağının Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CNN Türk’ten çağrısı ve Atatürk Havalimanında yaptığı konuşma olduğuna dikkat çeken Büyükakın, “Önceki darbeler askerlerin TRT’yi işgal etmesi ve bildirinin okunmasıyla sonuçlanırdı. 15 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanımız CNN Türk kanalından Millete birlik ve beraberlik çağrısı yapmasıyla halk Cumhurbaşkanımızın isteği doğrultusunda sokağa çıkarak meydanlarda toplanarak darbenin püskürtüldü” ifadelerini kullandı.

Tahir Hoca o geceyi anlatırken önceki darbe girişimlerinden farklı, alışık olunmayan bir kalkışma olduğuna, Donanma Komutanının bile rehin alındığı bir ayaklanma olduğuna dikkat çekti.

15 Temmuz ve sonrası 251 asker, polis ve sivilin şehit, 2 bin 734 kişinin gazi olduğunu belirten Başkan Tahir Büyükakın, o gece için “Kurgu, tiyatro, senaryo” benzetmelerinde bulunanlara büyük tepki gösterdi.

 

----- -----

 

61 yılda 2 darbe, 3 darbe

girişimi, 2 post-modern

 

Üç çeyrek asrı geçen yaşamımda 2 darbe, 3 darbe girişimi, 2 post-modern darbeye tanıklık ettim.

27 Mayıs 1960’ta Siirt’te Lise öğrencisi, “2 Eylül 1980’de Kocaeli Meslek Yüksekokul Müdürü idim.

Geliniz önce zaman tünelinde yapacağımız yolculukta Türk Silahlı Kuvvetlerinin 61 yılda demokrasiye müdahalelerine bakalım.

Bir: 27 Mayıs 1960, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koydu. TBMM ve siyasi partiler kapatıldı, Anayasa değiştirildi, Başbakan Adnan Menderes ve bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan idam edildi. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın idam kararı yaşı nedeniyle ömür boyu hapse mahkum edildi.. Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Rüştü Erdelhun, darbe liderliğini kabul etmediği için tutuklanarak Yassıada’da yargılandı. İdam cezası önce ömür boyu hapse çevrildi sonra Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından af edildi.

İki: 22 Şubat 1962, Kara Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Talat Aydemir ve Binbaşı Fethi Gürcan Harp Okulu öğrencileriyle darbe girişiminde bulunarak TBMM’ne ele geçirdi. Aydemir ve Gürcan darbeden vaz geçme karşılı af edildi.

Üç: 21 Mart 1963, Talat Aydemir ve Fethi Gürcan ikinci kez demokrasiye müdahale etmeye kalkışlınca yakalanarak idam edildi.

Dört: 12 Mart 1971, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarınca TRT’de okunan “12 Mart Muhtırası” sonrası Adalet Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel hükümeti istifa etti. CHP’den istifa ettirilen Kandıralı Nihat Erim başkanlığında “milli birlik hükümeti” kuruldu.

Beş: 12 Eylül 1980, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren öncülüğünde Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu, TBMM ve siyasi partiler kapatıldı, demokrasi askıya alındı, sıkıyönetim ilan edildi. Siyasi Parti liderleri Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit eşleriyle birlikte Gelibolu Hamzakoy’a, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş İzmir Uzunada’ya sürgüne gönderilerek siyasi yasak getirildi. Sıkıyönetim mahkemelerince ölüme mahkum edilen 517 kişiden 50’si idam edildi. Darbenin lideri Kenan Evren 7. Cumhurbaşkanı seçildi.

Altı: 28 Şubat 1997, Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası TSK, Refah Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Necmettin Erbakan’ın irtica ile mücadelede yetersiz kaldığı gerekçesiyle  “Post Modern Darbe” yaptı. Erbakan ve Hükümeti istifa etti. Hükümeti kurma görevi azınlıktaki Mesut Yılmaz’a verildi.

Yedi: 27 Nisan 2007, TSK irticai faaliyetlerin arttığı, laikliğin tartışılır hale geldiğini gerekçesiyle resmi internet sitesinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetini “e muhtıra” yayınlayarak uyardı.

Sekiz: 17/25 Aralık 2013, güvenlik güçleri ve yargının Recep Tayyip Erdoğan Hükümetini itibarsızlaştırmak amacıyla başlattığı operasyonlar tarihe “Sivil darbe” olarak geçti.

22 SAATLİK MACERA

15 Temmuz 2016, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün TSK içinde palazlanmış uzantılarıyla demokrasi ve milli iradeye karşı kalkıştıkları darbe girişimidir.

Amaçları yönetime el koymak, TBMM’yi dağıtmak, demokrasi kurumlarını çalıştırmamak olan 22 saatlik maceradır.

Yakalanarak öldürmesi planlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cesareti, dik duruşu ve kararlılığı, devlet ve hükümet yanlısı güvenlik güçleri ile yazılan “Demokrasi Destanıdır”.

Hainlerin planını bozan kahraman asker ve polise moral vermek, destek olmak için meydanlarda nöbet tutan, uçaklardan, helikopterlerden, tanklardan açılan ateşe göğüslerini siper eden vatansever halkın gösterdiği “Kahramanlık Öyküsüdür”.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının FETÖ’nün gözü dönmüş bir avuç darbe heveslisine karşı yazdığı “Demokrasi Destan” ve “Kahramanlık Öyküsü” aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin dosta düşmana mesajıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Eğer 15 Temmuz’un bize verdiği dersleri doğru şekilde okumazsak, yeni 15 Temmuzları yaşamamız kaçınılmaz olacaktır”  dediği gibi o geceyi unutmayalım, unutturmayalım.

SONUÇ: Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koyduğu 27 Mayıs 1960’dan FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişimine kadar yaşananlara ve sonuçlarına baktığımızda;

Bir: 61 yılda Türk Silahlı Kuvvetlerinin doğrudan ya da dolaylı demokrasiye müdahalelerinde milli iradeyi temsil eden, “Egemenli kayıtsız şartsız Milletindir” diyen Cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri ya şapkalarını alıp yönetimi askerlere bıraktı. Yargılandı, mahkum oldu, idam edildi, sürgüne gönderildi, siyaset yasağı getirildi.

İki: Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak AK Parti’nin 20 yıllık aralıksız ve tek başına iktidarında Türk Silahlı Kuvvetleri 27 Nisan 2007’de, “e muhtıra” yayınlamasına, 17/25 Aralık 2013’te “Sivil darbe” yapılmasına, 15 Temmuz 2016’da darbe girişiminde bulunulmasına rağmen ne şapkasını alıp gitti, ne teslim oldu. Her defasında demokrasiye inanan vatanseverle birlikte direndi, darbe girişimcilerini püskürttü. Demokrasinin rafa kaldırılmasına izin vermedi.

Üç: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletini, değişik tarihlerde kalkışılan isyanlar, suikastlar, saldırılar, kötü yönetimler, içten ve dıştan saldırılar, gerçekleştirilen darbeler yıkamadı yıkamayacak da.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere 15 Temmuz 2016 dahil tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

 

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?