Avukat Başkan Hürriyet’e yargıdan “Hukuk Dersi”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanlışlarını yazmaktan yoruldum.

Ama Fatma Hanım avukat olmasına, milletvekilliği yapmasına, yasa ve yönetmelikleri bilmesine rağmen bilerek ve isteyerek hatada ısrar ediyor.

Bilinçli olarak başlattığı “kurumlar arası kavgadan” mağduru oynamak istiyor.

İzmit Belediye Meclisinin 5 Ocak 2021 tarih ve 2021/ 9 sayılı kararında olduğu gibi.

Altı ay önce alınan meclis kararının güncelmiş gibi yazılmasını sorgulayanlar olabilir.

Önce 6 ay önce yaşananlara sonra bugün gelinen noktada son duruma göz atalım;

Bir: İzmit Belediye Meclisi 5 Ocak 2021’de Başkan Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında toplanarak tramvay projesi kapsamında kamu yararı kararı nedeniyle iş yerleri kapatılan Serkan Güyük ve Yadigar Başyurt’un içkili iş yeri açma ruhsatı ile ilgili önergeyi gündeme aldı.

İki: Görüşmeler sonunda önerge 14 ret, 6 çekimser, 16 evet oyu ile kabul edildi.

Üç: Kararın açıklanmasının ardından AK Parti grubu karıştı. Önerge sahibi AK partili Engin Uçar ile çekimser oy kullanan grup başkan vekili Mustafa Soydabaş disiplin kuruluna sevk edildi.

Dört: Soydabaş İzmit Belediyesindeki grup başkan vekili, Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyon Başkanlığı görevlerinden, kabul oyu kullanan Engin Uçar meclis üyeliğinden istifa etti.

Beş: Yasa gereği bilgi için İzmit Kaymakamlığına gönderilen meclis kararı, hukuka aygırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşındı.

Altı: Serkan Güyük ve Yadigar Başyurt’un içkili iş yeri açma ruhsatı ile ilgili kararın yargıya taşınmasının ardından Kaymakam Cinbir medya başta olmak üzere bazı çevreler tarafından “günah keçisi” ilan edildi.

Yedi: Aralarında benim gazetem de dahil Kaymakam Cinbir’in belediye meclis kararını reddettiğini manşetten verdi.

Sekiz: Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi köşe yazarları 31 yıllık yönetici ve hukukçu Kaymakamı hedef alan yazılar yazdı.

Dokuz: Yazılarını “kin, öfke, nefret” ile yazdığını itiraf eden İsmet Çiğit,  her zaman olduğu gibi yine “itibar suikastçılığına” soyundu.

On: “Belediye Meclisi kararını kaymakam nasıl bozar?” başlıklı yazısında

“İzmit Kaymakamlığı, İzmit Belediye Meclisi’nin aldığı kararı tanımayıp, iptal etti… Seçilmiş Belediye Meclisinin aldığı kararı, şimdi atanmış kaymakam iptal ediyor… Birileri Kaymakamlığa emir vererek ‘Sen Belediye Meclisi’ni takma, kararı tanıma, iptal et” diyor…” yazdı.

 

YARGIDAN 2 KARAR

Gelelim günümüze, Kocaeli 2. İdare ve İstanbul Bölge İdare Mahkemesi kararlarına.

Mahkemelerin, Avukat Belediye Başkanına “Belediyecilik dersi verir” gibi aldığı kararlara göz atalım;

Bir: Kocaeli 2. İdare Mahkemesi kararında, Belediye Meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğuyla toplanacağına ve katılımcıların salt çoğunluğuyla karar alacağına dikkat çekiliyor. Kararda, “5393 Sayılı Belediye Kanunun 22. Maddesi uyarınca meclisin karar alabilmesi için toplantıya katılan 36 üyenin salt çoğunluğu olan 19 üyenin kabul oyu gerekmesine karşın 16 üyenin kabulü ile yasanın aradığı yeter sayının sağlanmadığı, dolayısıyla dava konusu kararın şekil yönünden HUKUKA AYKIRI olduğu sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA 26.3.2021 TARİHİNDE OYBİRLİĞİYLE KARAR VERİLMİŞTİR” yazıyor.

İki: İkinci karar, Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in Kocaeli 2. İdare Mahkemesi kararına itirazını inceleyen İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesinden geldi. İşte o karar, “Mahkeme kararı dairemizce de uygun görülmüş olup itiraz istemine ilişkin dilekçede ileri sürülen iddialar, sözü edilen Yürütmenin Durdurulması işleminin kabulü yönündeki kararın kalkmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığından İTİRAZIN REDDİNE 20 MAYIS 2021 TARİHİNDE OYBİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ.”

 

Değerli okurlar,

CHP’li Avukat İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Kimseye müdanam yok. CHP’nin eskilerinden bir şey olmaz” diyerek İzmit’i yönetmeye kalkmaya devam ederse daha çok gol yer.

İşten çıkararak mağdur ettiği belediye çalışanlarının açtıkları davalar sonrası milyonlarca lira tazminat ödemek zorunda kalarak belediyeyi zarara uğratır.

Gerçekleri söyleyen ve yazanları dışladığı sürece çok yakın gelecekte bugünleri arar ama iş işten geçmiş olur.

Kadrosunu kurarken, danışmanları, koordinatörleri, yardımcıları seçerken  “İKNA EDİLMİŞLERLE YOLA ÇIKILMAZ, YOLA İNANMIŞLARLA ÇIKILIR” sözünü unutursa, ilk “tekmeyi” onlardan yer.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in 5 Ocak 2021 tarihli meclis toplantısında aldığı hukuka aykırı kararın mahkemelerce tescil edilmesine tekrar dönersek;

Bir: Türkiye Cumhuriyeti’nin Hukuk Devleti olduğunu unutan Avukat Fatma Kaplan Hürriyet, dün ve bugün olduğu gibi yarın da birçok hukuksuz kararı yargıdan döner.

İki: Partisi CHP sürekli muhalefette kaldığından, İzmit’i muhalefet refleksiyle yönetmeye çalıştığından Fatma Hanım hata yaptıkça bizler de yazmaya devam ederiz.

Üç: Avukat Başkan Hürriyet, İzmit’i hukuka aykırı kararlarla yönetmeye kalkışsa da Kocaeli İdare ve İstanbul Bölge İdare Mahkemeleri kararlarıyla yargıdan döndü.

Dört: Bu son karar, Başkan Hürriyet’in yanı sıra meclis kararını savunarak İzmit’in başarılı ve deneyimli kaymakamı Şevket Cinbir’e “İtibar Suikastçılığı” yapmaya kalkışan gazetecilere de unutamayacakları bir ders oldu.

Beş: Her fırsatta “şark kurnazlığı” ile hareket ederek meydanın boş olduğunu sanan Fatma Başkan, meydanın boş olmadığını anlamıştır.

Altı: İzmit’i yönetmek dışında daha çok siyaset yaparak günü gün eden, İzmitlilere hesap vermekten kaçan, mağduru oynayarak İzmitlilerin aklıyla alay eden Hürriyet’i CHP’lilerin yanı sıra “yol arkadaşları” da kurtaramayacak.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Rıza - Kaleminize sağlık çok doğru ve şeffaf bir yazı olmuş . İnananlar ile değil de ikna edilenler ile yola çıkmasından , ona bu başkanlığı kazandırmış partisine ve örgütüne sırt dönmesinden insanların ekmeğiyle oynayıp işten çıkartmasından dolayı yaptıkları yarına kalır , ama yanına Kalmaz çünkü onun için gece gündüz çalışan örgüt emekçilerimi bu yola inanan insanları sildi . Kul hakkı ödenmez . Hesabı sorulur ..

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 12 Temmuz 07:02


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?