2023’te aday olmayacak, 15 Temmuz’u yazacak

AK Parti kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden bu yana 2 Cumhurbaşkanı, 6 milletvekili, 4 yerel seçim, 3 Anayasa değişikliği halkoylaması olmak üzere 20 yılda 15 kez sandığa gitti.

Kuruluşundan 14 ay sonra 3 Kasım 2002’de girdiği ilk seçimde birinci parti çıktı.

O tarihten bu yana tek başına aralıksız genelde ve yerelde 19 yıl iktidarda kalmayı başardı.

Ama her seçim sonrası muhalefet parti liderleri “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” misali AK Parti iktidarını erken seçime davet ediyor.

Seçimler, her defasında AK Parti ve lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı gibi zamanında yapılıyor.

Son yıllarda Türkiye’nin uğradığı saldırılar ve küresel sorunların yol açtığı sıkıntılar “krizden nemalanmak” isteyen muhalefeti harekete geçirdi.

Pandemide esnafın ve çiftçinin mağdur, vatandaşın işsiz, memurun mutsuz, emeklinin umutsuz olduğunu gören CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Erken Seçim” çağrısı yapmaya başladı.

En ilginç açıklamayı da seçmenin her seçimde AK Parti’ye Türkiye’yi yönetme yetkisi verdiğini unutan “Türkiye'yi yönetmek için kimi halk seçmek istiyorsa halkın hakemliğine başvurmaktır. Demokrasilerde kural budur, halktan korkmamak lazım, ürkmemek lazım halktan. Halkın hakemliğine başvurmak kadar değerli bir şey yoktur” diyen Kılıçdaroğlu yaptı.

Pandeminin faturasını ödeyen halkın çarşıda, pazarda, sokakta şikayetini dinleyen Kılıçdaroğlu ve Akşener ülkeyi daha iyi yöneteceğini söyleyerek “erken seçim” isteyebilir, Anayasal haklarıdır.

Ama çözüm üretmek, proje sunmak yerine “Türkiye’yi kötü gidişten sadece muhalefet partileri olarak biz düzeltiriz” demekle yetiniyorlar.

Buna bir de partilerin 2019’da kazandıkları il ve ilçelerde uzun süre muhalefette kalma psikolojisinden kurtulamamış olmaları eklenince seçmeni ikna etmek zor gibi görünüyor.

Erken seçim çağrısı yapıldığında aklıma ilk gelen isim; demokrasiye inanan, siyaseti bilen, seçim öngörüleri tutan, deneyimli ve saygın siyasetçi Sayın Fikri Işık gelir.

AK Parti kurucularından olan, il başkanlığı, 22 Temmuz 2007’den bu yana aralıksız 16 yıl milletvekilliği, 61, 62, 63, 64 ve 65. hükümetlerde bakanlık ve başbakan yardımcılığı, AK Parti Teşkilat Genel Başkan Yardımcılığı, TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanlığı yapan Sayın Işık’ın erken seçimle ilgili söylediklerini arşivimden çıkarır okurum.

Bir: Tarih, 3 Ekim 2016. Erken seçim için önemli gerekçe olması lazım. Şu anda böyle bir durum yok. Erken seçim yok, referandum var.

İki: Tarih, 13 Şubat 2018. Muhalefet istiyor diye erken seçime gidilmez. Yerel seçimler açıklandığı gibi zamanında, 30 Mart 2019 tarihinde yapılır.

Üç: Tarih, 27 Mayıs 2019. Erken seçim için önemli gerekçe olması lazım. Şu anda böyle bir durum yok. Muhalefet istiyor diye erken seçime gidilmez.

Dört: Tarih, 27 Mayıs 2020. Cumhurbaşkanımız demokrasiye ve milli iradeye inanan bir lider olarak seçmenin verdiği sürenin tamamını bugüne kadar kullandığı gibi bundan sonra da kullanacaktır. Erken seçim olmaz, zamanında 2023’te yapılır.

 

Değerli okurlar,

Kocaeli’ye aidiyet duygusu ile bağlı olan, yalnız Kocaeli’de değil Türkiye’de hizmetleriyle tanınan ve anılan Sayın Işık’ın erken seçim ve seçim sonuçları konusunda yanıldığını hatırlamıyorum.

Erken seçim tahminlerinin tamamı tutan, “Demokrasi, kendi dönemini konuşmaktır” diyen Işık ile geçtiğimiz günlerde erken seçimi konuştuk.

“Muhalefet istedi diye 2021’de erken seçim olmaz. Zamanında 18 Haziran 2023’te yapılır. Ancak pandemi sonrası dünyada konjonktürel gelişmeleri, ekonominin ülkeleri olumsuz etkileri ne olur bugünden kestirmek zor. Dünya ülkeleri ekonomik sıkıntı yaşarken Türkiye’nin etkilenmemesi mümkün değil. Böyle bir ortamda 2022’de belki bir erken seçim düşünülebilir. Ama muhalefet istediği için değil. Ben yine de Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi 2023’te olacağının daha kuvvetli ihtimal olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

                           FİKRİ IŞIK, 16 TEMMUZ SABAHI BAŞBAKANLA TOPLU

15 TEMMUZ’UN KİTABI

Sayın Fikri Işık ile telefonda da olsa sohbet etmenin keyfi farklıdır, zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.

Bir ara 23, 24, 25, 26 ve 27. dönemlerde Kocaeli Milletvekili seçildiğini, 2023’te aday olmayacağını söyledi.

Kaliteli ve ilkeli siyasetçinin zor yetiştiği, seçilenlerin koltuğu bırakmamak için her türlü yolu denediği günümüzde boş duramayacağını bildiğimden Fikri Işık gibi her zaman halkın içinde olan deneyimli, saygın siyaset ve devlet insanının ne yapacağını sordum.

Sayın Bakanın cevabı, “Hocam, 5 dönem milletvekilliği yaptım. Gençlerin önünü açmak için zamanı geldiğinde milletvekilliği nöbetini gençlere devretmek lazım” oldu.

Ne yapacağını, yılların siyasi birikimlerini ve deneyimlerini kitapta toplayıp toplamayacağını sordum.

“Siyaset yapmak için milletvekili olmak şart değil. Bir süre kendime zaman ayıracağım. Sonrasında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı kanlı ve hain saldırının öncesini ve sonrasını yazmayı düşünüyorum” dedi.

Ve ekledi, “Bakanlık ve başbakan yardımcılığı yaptığım dönemlerde Başdanışmanlığımı yapan Prof. Dr. Haluk Dursun da benden 15 Temmuz anılarımı yazmamı istemişti ama kısmet olmadı.”

Bugüne kadar 15 Temmuz ile ilgili çok şey söylendi, anlatıldı. Sayfalarca kitaplar yazıldı, belgeseller çekildi.

Ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde püskürtülen FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı kanlı ve hain saldırının yaşandığı süreçte Milli Savunma Bakanı olan Fikri Işık’ın yazacağı kitabının içeriği, konu başlıkları farklı olacaktır.

Duyduğum andan itibaren bırakın okuyacağım günü sabırsızlıkla ve heyecanla beklemeyi, aradan zaman geçmiş olsa da yok satacağına inanıyorum.

Bizler, 15 Temmuz gecesi yaşananları ve sabahı yaşananları TV’de yayınlanan haberlerle yapılan resmi açıklamalar kadarını biliyoruz.

Eminim Sayın Fikri Işık’ın 15 Temmuz öncesi ve sonrası yaşandığı, gördüğü, tanık olduğu o kadar çok olay merak edilen sorulara cevap olmanın ötesinde tarihe not düşecek bir kitap olarak kütüphanelerde yerini alacaktır.

 

BÜROKRAT YETİŞTİRDİ

ODTÜ mezunu olan, mütevazılığıyla gönüllerde taht kuran, eğitimden kültüre, bilimden teknolojiye, sağlıktan çevreye, sanayiden ulaşıma her alanda yaptığı hizmetlerle anılan Sayın Işık’a kamuoyunda pek bilinmeyen bürokratlarla ilgili özelliğini sordum.

Bakan ve başbakan yardımcısı olarak kaliteli, nitelikli eğitimli bürokratlarla çalıştığını söyleyen Işık, “O bürokratlardan çok değer verdiğim Kocaeli başta olmak üzere Türkiye turizmine önemli katkılarda bulunan Prof. Dr. Haluk Dursun baş danışmanım olarak çalıştı. Son olarak Kültür Bakan Yardımcısı iken göreve giderken kaybettiğimiz Haluk Hocayı rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

Sayın Bakanın danışmanlığı yaptıktan sonra önemli görevlere atanan isimlerden ilk akla gelenler;

Okay Memiş, önce Gümüşhane sonra Erzurum Valisi oldu.

Bilim Sanayi Bakanlığı döneminde müsteşarlığını yapan Prof. Dr. Ersan Arslan Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Milli Savunma Bakanı iken müsteşar yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Muhsin Dere Bakan Işık’tan sonra Milli Savunma Bakan yardımcısı oldu.

Bir başka isim Reşat Öztürk, Türkiye’nin Brüksel’deki NATO daimi temsilciği görevini üstlendi.

Danışmanı ve özel kalem müdürü olan Ahmet Akyol halen Savunma Sanayi Başkanlığı MEBS Daire Başkanı olarak çalışıyor.

Bilim Sanayi Bakanlığı döneminde Ankara’da yanında danışman olarak çalışan sevgili Fatih Alp, yıllar geçmesine rağmen Sayın Fikri Işık’tan hiç ayrılmadı, bilgisi, performansı, deneyimi ve sadakatiyle Sayın Işık’ın sağ kolu olarak kalmayı başardı.

                   BİZİM YAKA GAZETE KUPÜRÜ, 3 EKİM 2016

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?