Kılıçdaroğlu’dan 1 yılda 2 ayrı ‘muhtar’ yorumu

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’nın, “CHP’de başarı hikayesi” yazmadan seçim kazanması eleştirilmişti.
Polemiğe girmek yerine “CHP’de birlik ve beraberliği sağlamak, değişimi gerçekleştirmek. Siyaset dilinin yapıcı ve kucaklayıcı olması, siyasilerin üslubuna özen göstermesi önceliğimiz olacak” demişti.
“Yalan, iftira, dedikodu, hakaret” haberlerle beslenen, “kin, öfke, nefret” yazılarla “itibar suikastçılığı” yapan gazetecilerle sohbet ederken CHP’yi eleştiren gazetecileri “kara listeye” alması büyük tepki almıştı.
Pişman olduğunu söyleyip özür dilemeyince kara listeye aldığı gazeteciler tarafından “kara listeye” alındı.
Ordu’da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaşadığı VİP Polemiği sonrası Kocaeli’ye atanan Vali Seddar Yavuz’a “Önyargılı” olmadığını ziyaret edeceğini söylemişti.
Dediği gibi ön yargılı davranmadı. Vali Yavuz’u ziyaret ederek “Hoş geldiniz” dedi ama Sayın Vali’ye Ekrem İmamoğlu’nu hatırlatacak İBB Makam Odasında asılı Atatürk portresi hediye etti.
Ordu’da yaşanan “VİP Polemiği” demişken, Vali Yavuz’un İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hakaret ettiği iddiasıyla açmış olduğu 100 Bin TL tazminat davası karara bağlandı.
İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesince önceki gün açıklanan karar göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vali Seddar Yavuz’a 5 Haziran 2019’dan itibaren işleyecek yasal faizi birlikte 20 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti.
Ordu 4. Asliye Ceza Mahkemesi de 17 Mart'ta ‘sanık’ Ekrem İmamoğlu’na, “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı gıyabında alenen hakaret” suçundan 354 gün karşılığı 7 bin 80 lira adli para cezası vermişti.
Tekrar CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’ya döndüğümüzde;
Bir: Yıldızlı, kimseye müdanası olmadığını söyleyen, eleştiriye tahammülü olmayan “hoşgörü fakiri” İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet dahil partide sorunlar yaşandığını kabul ediyor,ama konuşarak çözmeye gayret ediyor.
İki: Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’dan aldığı destekle CHP’de, gençlerin ve kadınların öncülüğünde birlik ve beraberliği sağlayacağı mesajları veriyor.
Sorunları akıl yoluyla yapıcı ve gönül kırmadan çözeceğini, kullanacakları dilin kavgacı değil yapıcı olmasına özen göstereceklerini söylüyor.
Üç: CHP olarak Kocaeli’den başlayarak Türkiye genelinde değişimi gerçekleştirmek konusunda kararlı ve iddialı olduğunu anlatıyor.
Dört: İzmit’in 28 Haziran’da düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılında hiç bir yerde yok!

CHP VE MUHTARLAR

Gelelim asıl konumuz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Darıca, Hereke, Karamürsel’i kapsayan bir günlük Kocaeli mesaisine;
Bir: Sabah saatlerinde Darıca’da Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova muhtarları, STK temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya gelerek Kocaeli’nin sorunlarını dinledi. 
İki: İkinci durağı Hereke’de esnafla sohbet etti.
Üç: Karamürsel’e deniz yoluyla giderken balıkçıları kabul ederek sohbet etti.
Dört: Karamürsel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kanaat Önderleri, Muhtarlar, STK Temsilcileri Buluşması”nda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun solunda il başkanı Harun Yıldızlı, yanında milletvekili Tahsin Tarhan, solunda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet vardı.
Beş: CHP Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü yoktu ama Karamürsel’deki toplantıda İzmit Belediye Başkanı kürsüde hem de Genel Başkanın sağında oturuyordu.
CHP’nin genelde ve yerelde yıllardır hep muhalefette olmasını anlatan en güzel örnek deyip Sayın Genel Başkanının muhtarlarla ilgili değerlendirmesine geçelim.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hedeflerinin muhtarlıklara kurumsal kimlik kazandırmak olduğunu söylemiş.
Ülkedeki bütün muhtarların özel kalemi ve denetlenebilir bütçesi olması, belediye meclislerinde oy kullanması gerektiğini istemiş.
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in kendi bölgesindeki bütün muhtarlara birer tane yardımcı personel vereceğini açıklamış.
Ama Hürriyet’in CHP’li muhtarlara mı yoksa tüm muhtarlara mı yardımcı vereceğini belirtmemiş.
İzmit ilçede 102 muhtarın kaçı CHP’li kaçı diğer partilerden bilmiyorum.
Fatma Başkanın 102 muhtara birer yardımcı vermesi halinde Belediye kasasından çıkacak para asgari ücret brüt 2 Bin 943 TL den aylık 300 Bin 186 TL, yıllık 3 milyon 602 bin 232 TL’dır.
Parasızlıktan ağlayan, projeleri Büyükşehir Belediyesine devreden, küçük projeleri makyajla yenileyen Başkan Hürriyet bu parayı nereden bulacak?
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Başkan Hürriyet’in muhtarlara belediyeden yardımcı vereceği haberi bana 25 Ekim 2020’de Ankara’da kadın muhtarlarla buluşmasında söylediklerini hatırlattı.
Sayın Kılıçdaroğlu o toplantıda “Belediyeler muhtarlara bir personel tahsis ediyor. Bu, muhtarın iradesinin ipotek altına alınması demektir” demişti.
Karamürsel’deki açıklaması akla “CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet’in muhtarlara yardımcı vermesi İzmit Belediyesi muhtarları ipotek altına mı alıyor?” sorusunu getirdi.
Anlaşılan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in muhtarlarla ilgili açıklamasını daha çok tartışacağız.

Değerli okurlar,
Biz bu filmi, CHP’li Fikret Toker’in İzmit Bekirpaşa Belediye Başkanı olduğu yıllarda izlemiştik.
1994’te Başkan seçilen Toker, Bekirpaşa’da 12 muhtarlığa belediyeden personel görevlendirmişti.
12 muhtarlıkta görevlendirilen yardımcılar Toker’in başkanlığı döneminde maaşlarını belediyeden aldılar.
1999’da CHP’nin Bekirpaşa’da seçimi kaybedip AK Partili Abdullah Köktürk’ün başkan seçilmesiyle muhtarlıklarda görevlendirilen belediye çalışanları geri döndü.
Aradan 20 yıldan fazla zaman geçti. CHP’li Başkan Fikret Toker hakkında yasal işlem yapıldı mı, Sayıştay zimmet çıkardı mı bilmiyorum.
SONUÇ: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, bir yılda yaptığı 2 farklı açıklamadan hangisi doğru?
Bir; “Belediyeler muhtarlara personel tahsis ederek muhtarın iradesini ipotek altına alıyor?” açıklaması mı?
İki: “Belediyeler, İzmit’te Fatma Kaplan Hürriyet gibi muhtarlara yardımcı personel çalıştırabilir” sözleri mi?
Anlayacağınız, 82 kanunda 354 maddede adı geçen muhtarlarla ilgili bölümlerde değişiklik yapılmadan belediyeden muhtarlara yardımcı göndermek zor.

----- -----

LGS’de, kurumsal başarı öne çıktı

Milli Eğitim Bakanlığınca 6 Haziran’da yapılan LGS (Liselere Geçiş Sistemi) merkezi sınav sonuçları açıklandı.
25 bin 302’si Kocaeli’den olmak üzere 1 milyon 38 bin 492 öğrencinin girdiği LGS’de 36 farklı ilden 97 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı.
İlk gün yaptığım araştırma sonunda Kocaeli’den sadece Elif Seçkin tüm soruları doğru yanıtlayarak 97 Türkiye şampiyonu arasına girmeyi başardı.
Sonuçları değerlendirmesini istediğim Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Bireysel başarılar elbette önemli. Milli eğitim olarak ilk günden buyan hedefimiz kurumsal başarıyı yakalatarak Türkiye sıralamasında iyi bir yere oturmak. Bunda da başarılı olduk. Tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.
Doktor Ahmet Seçkin ve öğretmen Ganime Seçkin’ın kızı olan Elif Seçkin, İlkokul 1 ve 2. Sınıfları Artvin Arhavi’de, 3 ve 4. Sınıfı Başiskele TED’de, 5. Sınıfa kayıt yaptırdığı Amerikan Kolejin kapanması üzerine 6, 7, 8. Sınıfları Kültür Bilgili Ortaokulunda tam burslu okudu.
İlk günden lise ile ilgili yorum yapmak erken ama İstanbul’da özel liselerden birine kayıt yaptıracağını düşünüyorum.
Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 5,61’e giren öğrenci sayısı oldukça fazla.
LGS’de 97 birincinin Türkiye genelinde 12’sini çıkaran Bahçeşehir Kolejleri Başiskele Şubesinden mezun olan Dr. Yüksel Ağca’nın oğlu Can Ağca 1 yanlış yaparak 487,5334 puanla 0.08 dilime girmeyi başardı.
Can gibi bir yanlışı olan 0.15’lik dilime Gölcük Uğur Mumcu Ortaokul öğrencisi Burcu Gürgül, Özel Körfezim Ortaokul mezunu Bilge Sönmezer de tek yanlışı olan öğrencilerden.

Gölcük Uğur Mumcu Ortaokulu öğrencisi Yiğit Dil de 0.05 yüzdelik dilimle başarılı olan öğrenciler arasına girdi.

LGS’de başarılı olan tüm öğrencileri kutluyor, lise ve sonrası öğrenimlerinde başarılar diliyorum.

                                                    BURCU BIRGUL

                                                           CAN AĞCA

                                                             YİĞİT DİL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?