Vali Yavuz’un Kocaeli’de 1 yılı

Günler ne çabuk geçiyor.

Pandemi, müsilaj derken Vali Seddar Yavuz Kocaeli’ye geleli bir yıl olmuş.

Geçen sene bugün, Sayın Valiye, “Kocaeli'ye hoş geldiniz, başarılar diliyorum.

Umarım sosyal yaşamı, dünya ve siyasi görüşü farklı bir milyon 953 bin 35 Kocaeliliyi ayırım yapmadan kucaklar, zamanı geldiğinde hoş bir seda bırakarak ayrılırsınız” yazmıştım.

“Kocaeli Manifestosu” başlığıyla Halkevi Binası, Huzurevi İnşaatı, RAM Binası, Kocaelispor, turizm, tören alanı gibi konulara dikkat çekmiştim.

Kocaeli’nin yeni First Lady’si Selda Hanımefendi’nin farkındalık yaratacak sosyal ve toplumsal projelerini merak ettiğimi belirtmiştim.

Sayın Vali’nin br yıllık performansını paylaşırken önce arşivimi taradım.

Ardından Sayın Vali’yi arayarak değerlendirmesini istedim.

Valilik önünde törenle karşılanan Sayın Vali, Kocaeli’de ilk gününde yaptığı açıklamada, “Karadeniz’in incisi Ordu’dan, Marmara’nın güzel şehri Kocaeli’ye gelmekten çok mutluyum. Bizden önce görev yapan tüm valilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah bu şehirde ortak aklı, istişare kültürünü ve birlikte yönetme anlayışını en güzel şekilde ortaya koymaya çalışacağız. Birlikte daha iyi noktalara ulaştırmak için çaba içinde olacağız. Sevginin hakim olduğu ve hesap verebilir, şeffaf bir anlayışla inşallah en iyi şekilde uygulamaya gayret içinde olacağız. İstişare içerisinde bu şehirdeki görevimizi yapmak istiyoruz” demişti.

 

KOCAELİ’YE ŞANS GETİRDİ

Vali Seddar Yavuz’un ayağı uğurlu gelmiş olacak ki Kocaelispor’a şans getirdi.

3.Ligde top koşturan Kocaelispor, 8 sezon aradan sonra Temmuz 2020’de TFF 2. Lige çıktı.

28 Mayıs 2021’de Sakarya Spor’u 4-0 mağlup ederek 11 yıl aradan sonra TFF 1. Lige yükseldi.

Uzun süredir gündemde olan önceki Valiler Ercan Topaca ve Hüseyin Aksoy’ döneminde önemli mesafe alınan Halkevi binasının restorasyon sorunu çözerek tartışmaları sonlandırdı.

Sayın Vali, sorunu çözmekle kalmadı, Halkevi bahçe duvarı demirlerine siyah kurdele bağlayarak eylem yapan CHP’lilerin siyasi amaçlı oyunlarını da bozdu.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in belediyeye ait 350 metrekare arsa karşılığı nakit para ısrarında direnmesi nedeniyle kaçak devam eden Huzurevi İnşaatı, Vali Yavuz’un takas konusunda anlaşma sağlamasıyla çözüldü.

18 Haziran Perşembe akşam saatlerinde Kocaeli’ye gelerek göreve başlayan, 19 Haziran Cuma sabahı makamda ilk görüşmesini Milli Eğitim İl Müdürü ile yapan, ilk brifingi Sağlık İl Müdüründen alan Vali Yavuz, önceliğinin Eğitim ve Sağlık olduğu mesajını verdi.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada, hiç kimseye karşı önyargılı yaklaşmayacağını söyleyerek, “Kocaeli kurumsal kapasitesi iyi olan bir şehir. Toplumsal sosyal sorumluluk projeleriyle dezavantajlı kesimler başta olmak üzere herkese dokunmak, sorunlarını çözmek istiyoruz” demişti.

Öyle de oldu. Bir yılda, Eşi Selda Hanımefendi ile birlikte “Gönül’den Gönül’e” projesi adı altında şehit ve gazi aileleri, engelliler, hasta ve yaşlılar, kimsesizler, devletin koruması altındaki yaşlı, genç ve çocuklar ile ekonomik yoksunluk içinde bulunan dezavantajlı kesimler dahil herkesi ziyaret ederek dokundular.

Devletin şefkat elini dezavantajlı ailelere hissettirmenin ötesinde yaşattılar.

*******************

PANDEMİ’ye rağmen üretim ve istihdam arttı

 

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kocaeli Valiliği’ne atan, 18 Haziran 2020’de göreve başlayan Vali Seddar Yavuz, bir yılını Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ne anlattı. Yavuz, “Pandeminin çalışma hayatını etkilemesine rağmen devletimizin destekleriyle üretim arttı,  işverenlerin talepleri doğrultusunda 50 bin 65 kişi işe yerleştirildi” dedi

 

X Sayın Vali, bir yıl önce bugün Kocaeli’de göreve başladınız. Gelirken ne düşünüyordunuz, bugün ne söyleyeceksiniz?

X Kocaeli’ye gelmeden önce biraz araştırdım, fikrim vardı. Geldikten sonra Kocaeli’nin bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından tanıma fırsatım oldu.

Kocaeli’mizin vizyonu olan, çevreye duyarlı, teknolojik dönüşüme öncülük eden, sanayi, ticaret, teknoloji ve lojistik merkezi olarak tarımsal üretim ve istihdamını artıran, turizme dayalı katma değer üreten ve ülkemizin kalkınmasına daha fazla katkı sunan bir ilimiz. Sanayideki üretim, ekonomideki gelişme pandemiye rağmen durmadı. Alınan önlemler, devletimizin desteğiyle devam etti. Gayretimize ve çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz bundan sonra da devam edeceğiz.

 

X Pandemi ile mücadelede 7/24 aralıksız özveriyle mücadele ettiğinizi biliyoruz.

Kısaca neler yaptığınızı anlatabilir misiniz?

X Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Covid 19 salgınıyla yoğun bir mücadele ortaya koyduk. Bu vesileyle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü ve son 20 yılda sağlık alanında yapılan alt yapı hizmetlerinin karşılığını da bire bir görmüş olduk. Valiliğimiz koordinasyonunda sorumlu tüm kurum ve kuruluşlar tarafından pandemi sürecinin başlangıcından itibaren aynı kararlılık ve hassasiyetle sürdürülen çalışmaları değerlendirmek üzere; toplam 14 “Pandemi İstişare ve Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirilmiş olup 183 maddelik karar alınarak, uygulanmaya kondu. Tüm ilçelerimizi içerisine alacak şekilde sabah 08.00 akşam 21.00 saatleri arasında maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralları başta olmak üzere sokaklar ve caddeler dahil tüm yaşam alanları ve toplu taşıma araçlarında gerçekleştirilen “Dinamik Denetim Süreci” uygulamasına kesintisiz şekilde devam edilmektedir. 17 Haziran tarihi itibariyle 554.905 birinci doz, 304.997 ikinci doz, toplam 859.902 doz aşı yapıldı.

Bugüne kadar toplam 3.287 vatandaşımız yurtlarda misafir edildi. Vefa Sosyal Destek Gruplarımız tarafından 647.318 talep yerine getirildi. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan757.577 kişiye evde bakım ve sağlık hizmeti verildi.

 

 X Olumsuz olan sanayici ve işverenle mağdur olan esnaf, işşiz vatandaşlar için ne tür önlemler aldınız?

X Bilindiği üzere pandemi süreci çalışma hayatında birçok firmayı olumsuz etkiledi. Çalışan ve işverenlerin bu süreci en az hasarla atlatması amacıyla devletimizin ve valiliğimizin destekleri devam ediyor. Çalışma ve İş Kurumu aracılığıyla çeşitli programlar kapsamında toplam 13 bin 556 kişiye 89 milyon 300 bin 445 TL ödeme yapıldı, destek sağlandı. Yine bu süreçte kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işsizlik ödeneğinden toplamda 340 bin 454 kişiye Bir milyar 665 milyon 827 bin 510 TL ödeme yapıldı. Pandeminin her türlü zorluğuna rağmen 24 bin 365 adet işyeri yüz yüze ziyaret edildi, birçok firmaya Zoom ve diğer iletişim kanallarıyla ulaşıldı. İlimizde istihdamın artırılarak işsizliğin azaltılması kapsamında Valiliğimiz koordinasyonu, İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün yürütücülüğü, paydaş kurumların ve hamilik yapan büyük ölçekli işletmelerin desteği ile ildeki işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli çalışanı sağlamak için mesleki ve teknik eğitim faaliyetleri devam ediyor.  İşverenlerin talepleri doğrultusunda 50 bin 65 kişi işe yerleştirildi.

 

X Pandemi demişken son günlerde Marmara Denizi’ne kıyısı olan Kocaeli’nşn  de aralarında olduğu illerde görülen müsilaj (Deniz Salyası) konusunda ne söyleyeceksiniz?

X Marmara Denizi ve İzmit Körfezini etkileyen müsilaj kirliliğinin giderilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulan Eylem Planı acil müdahale kapsamında bilimsel temelli yöntemlerle tamamen temizlenmesi çalışmalarına diğer illerle birlikte Tütünçiftlik Sahilinde Marmara’ya kıyısı olan illerle eş zamanlı olarak başlandı. Marmara Denizi Temizleme Seferberliği ile toplam 328 metreküp müsilaj toplandı. Sıfır Atık projesi kapsamında ilimizde son bir yılda 962 adet sıfır atık belgesi verildi. 118.442 ton atık kağıt, 67.193 ton atık plastik, 51206 ton cam ve 35930 ton metal toplandı. Bu sayede 1.432.123 adet ağaç kesilmekten kurtarıldı. Bu arada 1.885 adet tesiste yapılan çevre denetimler sonucunda 57 adet tesise 6.144.812,5 TL İdari Para cezası uygulandı. Toplam 608 adet çevre konulu şikâyet yerinde incelenerek gereği yapıldı.

 

GÖNÜLDEN GÖNÜLE

X Kocaeli’ne ilk geldiğinizde sürpriz projeleriniz olduğunu anlatırken Gönülden Gönüle Projesini çok önemsediğinizi söylemiştiniz. Biraz anlatır mısınız?

X Düstur edindiğim, Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” sözünden hareketle, Kocaeli ilimizde vatandaşlarımızın herhangi bir sıkıntısı olduğunda dertlerine derman olmanın gayreti içinde olduk. Valilik Makamımızda bugüne kadar halk günü de dahil olmak üzere 1150 vatandaşımızla görüşme yaptık. Vatandaşlarımıza daha fazla ulaşabilmek, onları bilgilendirebilmek, sorun ve talepleri dinleyebilmek için sosyal medya üzerinden ulaştık. 250 kez kurum, kuruluş ziyaretlerinde bulunduk. Bu arada

şehit aileleri, gaziler, engelliler, yaşlılar, öksüzler, yetimler ve ekonomik yoksunluk içinde bulunan vatandaşlarımıza Devletin sıcak elini ve şefkat yüzünü göstermek ve kimsesizlerin kimsesi olmak için projenin en büyük destekçisi eşim Selda Hanım ile birlikte ziyaretler gerçekleştirdik.. Eşimle birlikte 12 ilçemizde 230 mahallemize gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizde 142 şehit, 136 gazi,  49 yetim öksüz aile, 67 yaşlı, 325 ekonomik yoksulluk çeken aile, 2 diğer aile olmak üzere 842 haneye, Kaymakamlarımız tarafından gerçekleştirilen ziyaretlerle toplam 4 bin 658 haneye ulaşıldı Bu ziyaretlerde; 211 eğitim, 46 sağlık, 1598 maddi, 1725 gıda,  24 iş, 317 yaşlı engelli, 102 aileye de eşya yardımı gerçekleştirdik. Liman ve OSB’lerimiz tarafından temin edilen 770 adet alışveriş kartı ziyaretlerimizde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırıldı.

 

X Dezanavantajlı aileler ile ilgili ÖNEM (Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele) Projesi nedir?

X 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı ışığında, dezavantajlı ve risk altında bulunan çocuklara destek olmak; bağımlılık ile mücadele ve müdahale etmek amaçlanmaktadır. Bu projemizle her çocuğumuza ulaşmayı hedefliyoruz. Bugün elinden tutamadığımız, elimizden kayıp giden çocuklarımız yarın toplumumuz için büyük riskler barındırıyor olabilir. Bu nedenle şikâyet etmek yerine ‘’bugün ne yapabiliriz?’’ sorusunu kendimize sorduk. Dedik ki; gelin hep beraber Kocaelili 25 bin çocuğumuza sahip çıkalım, bu çocuklarımızı hayata hazırlayalım, sorun çözme becerisi kazandıralım. Böylece 786 okulumuzda eğitim gören ve sosyal desteğe ihtiyacı olduğu tespit edilen 25.002 öğrenci için 7 ana hedef grup üzerinde çalışmanın yapıldığı ÖNEM Projemizle inanıyoruz ki çocuklarımızın yüzünde güller açacak ve onları geleceğe daha donanımlı olarak hazırlayacağız. Kültür-sanat etkinlikleri, gezi etkinlikleri, sportif etkinlikler, serbest zaman etkinlikleri, sosyal sorumluluk ziyaretleri gibi birçok etkinlik ile çocuklarımızın kaliteli zaman geçirmelerinin sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Proje kapsamında bugüne kadar 5197 kişi hami olarak belirlenmiş, bu belirlenen hamilerimizle 10.748 öğrencimiz eşleştirilmiştir.

Proje daha çok sevgi ve şefkat yoksunu, anne baba ayrılmış, sosyo-ekonomik dezavantajlı gruplar, farklı sosyolojik gruplar olmak üzere aslında okul rehberlik servislerinin yaptığı çalışmalar sonucunda tespit edilen dezavantajlı çocuklara yönelik bir faaliyet programı. Çocuklarımıza sevgi, şefkat eksikliğinden kaynaklanan sorunlarla ve karşılaştıkları problem durumları ile baş etme becerisi kazanmalarının yanı sıra millî, manevî, ahlâkî, insanî ve kültürel değerlerimizle ilgili farkındalıklarını arttırarak vatanına, milletine, bayrağına ve manevi değerlerine bağlı nesiller yetişmesini sağlamayı amaçlamaktayız.

 

X Eğitim başta olmak üzere güvenlik ve hizmete açılan yatırımları her fırsatta yazıyoruz. Uzun uzun anlatmak yerine satırbaşlarıyla özetler misiniz?

X Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerimize 7.014’ü Büyükşehir Belediyemiz, diğerleri OSB’ler ve Sanayi odaları tarafından finanse edilmek üzere toplam

16.316 tablet bilgisayar dağıttık. 2019 yılında yapımına başlanan 652 derslikli 32 okulun yapımı 2020 yılının ikinci döneminde tamamlandı. 12 okulumuzun depreme karşı güçlendirmesi yapıldı. 1000 Okul İyileştirme Çalışmaları kapsamında ilimizde 21 adet okul binasının iyileştirme proje çalışmaları dahil okul onarımları ve yeni okul yapımıyla ilgili ihale süreçleri devam ediyor. Emniyet ve jandarma birimlerimi sürekli sahada alan hâkimiyeti sağlaması, suçların oluşmadan önlenmesine devam ediyor. Bir yılda 1 tona yakın eroin, 4 tonun üzerinde esrar maddesi ele geçirildi.

 

X Sayın Vali, bir yılda pandemi ve müsilaja rağmen oldukça önemli çalışmalar yaptınız, projeler hayata geçirdiniz. Son olarak ne söylemek istersiniz.

X Kocaeli’de görev yaptığım bir yıl içinde 32 yıllık meslek hayatımda olduğu gibi, erişilebilir bir Vali olma ve Devletin şefkatini ve kudretini vatandaşımıza sunma çabasıyla; sevginin hakim olduğu, hesap verilebilir, şeffaf bir devlet anlayışını en iyi şekilde tesis etme gayreti içerisinde olduk. Hükümetimizce belirlenen hedefler doğrultusunda, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, üniversitelerimiz, sanayi odası, ticaret odaları ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Kocaeli’mizi ileriye taşımanın ve vatandaş odaklı çalışmanın gayreti içerisindeyiz. Türkiye'nin belirleyici kentleri arasında yer alan Kocaeli’mizin vizyonu olan, çevreye duyarlı, teknolojik dönüşüme öncülük eden, sanayi, ticaret, teknoloji ve lojistik merkezi olarak tarımsal üretim ve istihdamını artıran, turizme dayalı katma değer üreten ve ülkemizin kalkınmasına daha fazla katkı sunan il olarak sadece Kocaeli değil Türkiye için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Tüm Kocaelili hemşerilerime selam ve sevgilerimi sunarım.

 

X Sayın Vali, zaman ayırdığınız ve bir yıl önce yazdığım manifestoda yer alan sorunların büyük çoğunluğunu çözdüğünüz için teşekkür ederim.

X Galip Bey, birinci yılımda bana bu fırsatı verdiğiniz için öncelikle size ve gazeteniz çalışanlarına teşekkür ediyor başarılar diliyorum. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?