Denizi temizlerken karayı kirletiyoruz!

Marmara Denizi’nde görülen müsilaj ( deniz salyası) kıyısı bulunan Kocaeli, İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova ve Çanakkale kıyılarını kirletmeye,
ekolojik dengeyi bozmaya devam ediyor.
Marmara'yı nefessiz bırakan, oksijen oranını kritik seviyenin altına düşüren müsilaja karşı ilk toplantı,  Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Büyükakın ev sahipliğinde Kocaeli’de  yapıldı.
“Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı” ardından hazırlanan “Eylem Planı”  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı.
Bakan Kurum imzasıyla yayınlanan Marmara Denizi Eylem Planını Uygulama Genelgesi doğrultusunda 8 Haziran’da “En Büyük Deniz Temizliği Seferberliği” başlatıldı.
Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) 7 ildeki üniversitelerin ilgili uzman akademisyenlerin katılımıyla yapılan müsilaj toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan sunum ve açıklanan “Sonuç Bildirgesi” ile sona erdi.

Değerli okurlar,
Pandemi salgınında normalleşme sinyallerinin verildiği bugünlerde yeni gündem, Marmara Denizine kıyısı olan 7 ilde yaklaşık 25 milyon nüfusu olumsuz etkileyen müsilaj.
En üst düzeyde ve en yetkin katılımcılarla yapılan müsilaj toplantıları, açıklanan Marmara Denizi Eylem Planı, kısa, orta ve uzun vadede yapılacak öneriler, Marmara’yı Temizleme Seferberliği Genelgesi tamam ama yetmez.
‘Neden yetmez?’ sorusunun cevabına geçmeden önce Marmara’yı Temizleme Seferberliğinde toplanan müsilaj miktarına göz atalım;
Bir: Bakan Kurum’un açıklamasına göre, son 4 günde 77 bölgede 7 gün 24 saat esaslı çalışılma sonunda toplam 1197,2 metreküp müsilaj bertaraf edilmesi için düzenli depolama tesislerine gönderildi.
İki: Bertarafa gönderildiği açıklanan müsilajın illere göre dağılımı şöyle;
Yalova 423 metreküp, İstanbul 218,7 metreküp, Balıkesir 182 metreküp, Çanakkale 146 metreküp, Kocaeli 95,5 metreküp, Bursa 88 metreküp, Tekirdağ 44 metreküp.
Üç: Bakan Kurum imzasıyla yayınlanan genelgede özetle, “Denizden toplanan müsilaj ve atıkların toplanması, bertaraf tesislerinde yönetimi konusunda gerekli tüm çalışmalar aksatılmadan ve hassasiyet gösterilerek yapılacaktır” yazıyor.
Dört: Büyükşehir Belediyeleri, il ve ilçe belediyeleri, katı atık belediye birliklerinin yetkili olduğu belirtiliyor.

DEPOLAMA ALANLARI

Marmara’ya kıyısı olan 7 ilde başlatılan ‘Temizleme Seferberliği’, Valilerin koordinasyonunda yürütülüyor.
Toplanan müsilaj ve diğer atıklar belediyeler tarafından toplanarak depolama alanlarına ya da bertaraf tesislerine gönderiliyor.
Ama günlük evsel atıkları depolamakta ve bertaraf etmekte zorlanan belediyeler müsilaj kirliliği devam ederse denizdeki kirliliğin karada yaşanması kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.
Toplanan müsilajın nasıl toplandığı ve bertaraf edildiğine baktığımızda;
Bir: Kocaeli, çevre ve insan sağlığını gözeten anlayışla hareket eden, sektörün bir numarası ve Türkiye’nin öncü atık bertaraf firması olan İZAYDAŞ sayesinde en şanslı il. İzmit Körfezindeki müsilaj amfibik araçlar ve deniz süpürgeleri ile toplanarak kıyıya getiriliyor. Buradan kamyonlarla atık depolama sahasına götürülüyor. Sederberlik öncesi baişlatılan temizlik sayesinde bugüne kadar yaklaşık 200 ton müsilaj İZAYDAŞ düzenli depolama alanında bertaraf edildi.
İki: İstanbul’da müsilaj, 25 deniz yüzeyi temizleme ve kirlilik dağılmasını önlemek için kullanılan bariyer serme tekneleri,18 destek botla toplanıyor. Toplanan tüm atıklar karaya getirilerek sızdırmasız kamyonlarla başta İSTAŞ olmak üzere ilçe belediyeleri bertaraf tesislerine gönderiliyor.
Üç: Bursa da deniz temizleme araçlarıyla toplanan müsilaj Büyükşehir Belediyesine bağlı BUSKİ vidanjörleriyle temizleme araçlarından çekilerek Hamitler Katı Atık Depolama Tesisleri'nde bertaraf ediliyor.
Dört: Tekirdağ da tekne yardımıyla toplanan ve vidanjörle çekilen müsilaj, bertaraf edilmek üzere kentteki arıtma tesislerine götürülüyor.
Beş: Yalova’da, müsilaj tekne ve vidanjör kullanılarak temizleniyor. Toplanan müsilaj belediye ekipleri tarafından kıyıya çıkarılarak varillere dolduruluyor.
Altı: Balıkesir de deniz temizliğinde vidanjör kullanılarak toplanan müsilaj, atık toplama alanında değpolanıyor.
Yedi: Çanakkale’de denizden toplanan ve tankların içinde biriktirilen müsilaj, belediyeye ait vidanjörle çekiliyor, bertaraf edilmek üzere yakın arıtma tesislerine gönderiliyor.

BÜLENT HOCA VE MÜSİLAJ

Müsilajın Marmara Denizinde yayılmasıyla ismi öne çıkan bilim insanlarından biri de Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Keskiner oldu.
GTÜ Rektör Yardımcısı da olan Bülent Hoca, YÖK’te yapılan Müsilaj Toplantısına katıldı, Cumhurbaşkanlığı Sarayındaki sunumda hazır bulundu, bugün de hazırladıkları raporu Vali Seddar Yavuz’a teslim edecek.
Ön almak, kendisini göstermek isteyen bilim insanları gibi ortalıkta fazla görünmeyen, işine odaklanan Bülent Hoca ile hafta sonu müsilajı konuştuk.
“Derdimiz öncelikle mevcut durumu ortadan kaldırmak” diyen Prof. Dr. Keskikner, müsilajın 0-30 metrede de bulunduğuna dikkat çekti, yüzey temizlense bile tekrarlama riski olduğunu söyledi.
Atıksuları denize deşarj etmek yerine kaynağında sarı su ve gri suya dönüştürülerek denizler temiz kalırken katma değer kazandırılacağı mesajı verdi.
Alikahya’da Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesindeki Biyolojik Arıtım ve Atıksu Geri Kazanım Tesisleri sayısının çoğaltılmasını istedi.
Bilim insanlarının “Ben-Sen kavgasına” girmeden ortak çözüm üretmesi gerektiğine dikkat çeken Bülent Hoca, Arıtma Su Barajları ve göletler yapılmasını önerdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışında ve kapanışında hazır bulunacağı çalıştay düzenleneceği söyledi.

----- -----

Jandarma’nın 182’nci yıl dönümü

14 Haziran 2021, Jandarma’nın 182’nci kuruluş yıldönümü.
29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanından sonra Jandarma teşkilatında yenileştirme çalışmaları başlatıldı.
Babam Şevket Ataman da astsubay olarak 1939’da başladığı görevini, emekli olduğu 1967 yılına kadar başarıyla sürdürdü.
Sırasıyla doğum yerim Tunceli-Pertek, Muğla (Yatağan, Datça), Siirt, Mersin ‘de (Silifke) görev yaptı.
Kardeşim Y. Mimar Hüsamettin Ataman, yedek subay adayı eğitimini 1976 yılında Aydın Jandarma Eğitim Taburunda tamamladı. Yeğenim Volkan Daşgın da askerliğini Çanakkale 116. Jandarma Eğitim Alayı'nda yaptı.  
Başta babam olmak üzere aramızdan ayrılan tüm jandarma çalışanlarına Allah’tan rahmet, görevde olanlara başarılar, emekliye ayrılanlara sağlık diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.



Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?