KOÜ Hukuk Fakültesi Hereke’ye taşınacakmış!

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da aralarında olduğu hastalara şifa dağıtan başarılı bir hekim.

Üniversite hocalarına; dünya görüşü, sosyal yaşamı, siyasi kimliğine göre değil de herkese eşit mesafede duran saygın bir rektör.

İsteklerini dinlerken, sorunlarını çözerken öğrencilere baba şefkatiyle yaklaşan, herkesi kucaklayan bir yönetici.

Sanayici, bürokrat, siyasetçi, hayırsever iş adamlarını üniversite başta olmak zere değişik ortamlarda buluşturan bir gönül insanı.

Yazılarını “Kin, öfke, nefret” ile yazan gazetecilere, açıklamalarıyla “itibar suikastçılığı” yapan siyasetçi ve sivil toplum örgüt yöneticilerine kapılarını kapatan “Vatan, Millet, Devlet, Bayrak” sevdalısı.

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, ilçenin sorunlarını çözerken, yeni projeleri hayata geçirirken 7/24 özveriyle çalışıyor.

Körfez’i “üniversite kenti” yapmak için üniversite yöneticileriyle sanayicileri buluşturuyor.

Sanayi kenti olarak bilinen ilçenin turizm ve kültür kenti olması için siyasiler başta olmak üzere herkesin kapısını çalıyor.

Kocaeli gündeminde; Pandemi ve müsilaj ( deniz salyası) ile mücadele, trafik ve ulaşım, esnafın mağduriyeti öne çıkarken Rektör Hülagü ve Başkan Söğüt’ü yazmamı yadırgayanlar olabilir.

Anlattığımda, bana hak verecekler ve yazmakta geç kaldığımı söyleyeceklerdir.

Bir: Bazı gazetelerde, “Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Umuttepe Kampüsünden Körfez Kampüsüne taşınacak” haberleri çıktı.

İki: Başkan Söğüt, “Sayın rektörümüz ile ilerleyen günlerde bu konuda protokolü imzalayarak hızlıca projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

Üç: Rektör Hülagü’den haberleri ve açıklamaları doğrulayan ya da yalanlayan açıklama yapılmadı.

Dört: Ocak ayında Başkan Söğüt Rektör Hülagü ile Hukuk Fakültesi konusunu görüştü. Bir daha gündeme gelmedi.

Beş: Hukuk Fakültesinin Hereke’ye taşınacağından dekan ve hocalarının haberi olmadığı gibi onlar da gazetelerde okumuşlar.

Altı: Hukuk Fakültesi’nin Hereke’ye taşınmasıyla ilgili imzalanmış protokol, alınmış karar, yapılan resmi yazışma yok.

Yedi: Ama Körfez Belediyesi Hereke’de 6 katlı Hukuk Fakültesi inşaatı ihalesini 24 Haziran 2021’de yapacak.

Sekiz: Başkan Söğüt’ün 6 Ocak’ta yapılan Körfez Belediye Meclis toplantısında yaptığı açıklamaya göre 600 güne tamamlanması öngörülen Hukuk Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu inşaat maliyetini, Hereke’de iskelesi bulunan Nuh Çimento ve Diler Demir Çelik firmaları üstlenecek.

 

Değerli okurlar,

Biz bu filmi, Körfez’de Kocaeli Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu açılma sürecinde de izlemiştik.

Geliniz o günlere gidelim;

Bir: Yıl 2012, Kocaeli Üniversitesi ile Körfez Belediyesi arasında KOÜ Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulunun Körfez’de açılması protokolü imzalandı.

İki: İnşaat devam ederken Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu dışında sırasıyla Güzel Sanatlar Fakültesi, Denizcilik Yüksekokulu, İletişim Fakültelerinin taşınacağı konuşulmaya başlandı.

Üç: Taşınması öngörülen fakülteler, binanın uygun olmadığı, ihtiyaca cevap veremeyeceği gerekçesiyle itiraz ettiler ve taşınmadılar.

Dört: 3 bloktan oluşan 25 milyon TL’ye harcanan binanın 2018 yılında KOÜ’ye teslim edilmesinin ardından Umuttepe Kampüsündeki Yabancı Diller Yüksekokulu ile Ali Rıza Veziroğlu Meslek Yüksekokulu taşındı.

Bugüne geldiğimizde;

Başkan Söğüt’ün “Hereke’ye yeni fakülte ve meslek yüksekokulların gelmesi Herekeli esnafı ekonomik alanda da güçlenmesine vesile olacaktır” görüşüne katılıyorum.

Fakülte ve yüksekokullar bulundukları bölgeye sadece ekonomik değil sosyal, kültürel alanlarda da katkı sağlamaktadırlar.

Ancak henüz Belediye-Üniversite protokol imzalamamışken, konu Hukuk Fakültesinde görüşülmemişken, bırakın kararı gündeme bile alınmamışken kamuoyu ile “Hukuk Fakültesi” yazan 6 katlı bina görselinin paylaşılması doğru olmamış.

Sayın Başkan, “Biz binayı yapalım. Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulunda olduğu gibi Hukuk olmaz da başka bir fakülte ya da yüksekokul taşınır” diyebilir.

Şık olmayan açıklamalar Rektör Hülagü’yü sıkıntıya sokacağı gibi Hukuk Fakültesindeki hocalar ve öğrenciler arasında da huzursuzluğa neden olacaktır.

Önümüzde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin merkez Kurupelit Kampüsü’nden Çarşamba İlçesine taşınma sürecinde hocaların ve öğrencilerin mahkemeye varan tepkileri örneği varken.

 

HUKUK TAŞINMAMALI

Adalet dağıtan, hak ve hukuk gözeten misyonu ile sayıları 38 olan devlet hukuk fakültelerini diğer fakültelerle karıştırmamak lazım.

Hukuk Fakültesi mezunu avukat, hakim, savcı dünyada olduğu gibi ülkemizde de saygı görür, meslek h-grupları içinde ayrı bir yerleri vardır.

Demokrasiden, temel insan haklarından ödün vermeyen özgürlükçü ve çok sesli öğrenciler yetiştiren hocaları oldubitti kararlara tahammül edemez, tepkisini koyar, isyan eder.

Alanında yetişmiş birçok hoca kadrolu çalışmak istemezken, ders verecek öğretim üyesi sıkıntısı çekilirken hocaların büyük bölümü Hereke’ye gitmez, gerekirse istifa eder.

Kaldı ki Hukuk Fakültesi’nin Umuttepe’den taşınması İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İletişim Fakültesinde birçok dersin boş geçmesine, öğrencilerinin mağdur olmasına neden olacaktır.

Kim ne derse desin, hangi açıklamayı yaparsa yapsın Hukuk Fakültesi, değil Hereke’ye Umuttepe’de dışında hiçbir yere taşınmamalı.

 ----- -----

İktisat Fakültesi ikiye bölünüyor

 

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1992 yılında kuruldu.

Genç ve dinamik kadrosuyla akademik çalışmalarının yanında sosyal bilimlere katkısını sürdürüyor.

İkili öğretim yapan fakültede; İşletme, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimleri ve Kamu Yöntemi Bölümlerinde 1. Öğretim 2.108, 2. öğretim 2.040 olmak üzere toplam 4 bin 148 öğrenci öğrenim görüyor.

Prof. Dr. Selman Aziz Erdem’in Dekanlığını yaptığı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin son senato toplantısında alınan kararla ikiye bölündü.

YÖK’ün onayından sonra İşletme Fakültesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin 2021-2022 Akademik Yıldan itibaren öğretime başlaması bekleniyor.

Yeni kurulacak İşletme ve Siyasal Bilgiler Fakültelerine atanacak kurucu dekanlarla ilgili iddialar çok.

En çok merak edilen de yeni kurulacak İşletme Fakültesi mevcut binada öğretime devam ederken Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin hangi binaya taşınacağı.

Büyük ihtimalle şimdilik İşletme Fakültesi ile aynı binayı kullanacağı, Hukuk Fakültesinin Hereke’de yeni yapılacak binaya taşınmasının ardından boşalacak binaya geçecek.

Benim en çok merak ettiğim; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin İşletme Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi olarak ikiye bölünmesiyle ilgili senato kararının KOÜ Resmi Internet Sitesinde yayınlanmaması.

Yeni kurulacak fakülteler hayırlı olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?