MEB, YÖK ve ÖSYM şampiyonlara sahip çık

Dünya; ABD’de yapılan, uluslararası öğrenci yarışmalarının Oscar’ı, dünyanın en büyüğü ve en prestijlisi olarak kabul edilen ISEF 2021’i konuşuyor.
78 ülkeden, 1.800 öğrencinin katıldığı, 5 Milyon Dolar ödülün dağıtıldığı yarışmada ilk dört dereceye giren lise öğrencilerinin ülkelerinde şampiyonlara üniversite eğitimleri önündeki her türlü engel kaldırıyor.
Türkiye’de; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında gençlerle yaptığı Kütüphane söyleşisinde, “Cumhurbaşkanı olarak benim görevim siz gençlerimizin yükünü almak ve Türk gençliğini muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkararak geleceğe hazırlamaktır. İşte bunu başardığımız zaman, dünyanın en mutlu insanı ben olacağım” diyor.
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, uluslararası başarıların gençlerimizin gelecek umutlarını yeşerttiğini söylüyor.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ABD’de yapılan lise seviyesinde dünyanın en büyük proje yarışması ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması'nda 10 proje ile 13 ödül kazanan öğrencilerimizi TÜBİTAK marifetiyle her zaman destekleyeceklerini açıklıyor.
TÜBİTAK, ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olarak 52 yıldır düzenlediği Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ile gençlere sahip çıkıyor.
21. yüzyıl becerilerine sahip, düşünen, merak eden, araştıran, çözümler üreten gençlerin yetişmesine destek veriyor.
Her kademedeki öğrencinin ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaları için teşvik edici programlar ve etkinlikler düzenliyor.
Cumhurbaşkanı, Bakanlar, TÜBİTAK Başkanı ABD’de yapılan uluslararası tarihi başarıya imza atan lise öğrencilerini kutluyor, destek vereceklerini sahip çıkacaklarını söylüyor.
Türkiye, ABD’de yapılan, 78 ülkeden 22 kategoride 1800 öğrencinin katıldığı ISEF 2021’de kategorilerinde dünya birinciliği, dünya ikinciliği ve dünya dördüncülüğü kazanan 13 öğrenci ile gurur duyuyor.
Ama Türkiye’ye tarihi bir başarı kazandıran öğrencilerimiz, 26-27 Haziran tarihlerinde yapılacak YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) öncesi kazandıkları ödüllere sevinemiyorlar.
Geliniz, ISEF 2021’de belirlenen ilk 4 dereceye girmeyi başaran Türkiye’nin “Altın Çocuklarını” hayal kırıklığı yaşatan ÖSYM 2021 Klavuzu 35. Maddesi “TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olan adaylar” başlıklı bölüme göz atalım.
“TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasında BİRİNCİLİK, İKİNCİLİK, ÜÇÜNCÜLÜK ödülü alanlardan isteyenler; alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu ve indirimli programlar hariç istediklerine sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir.”
Klavuzda sadece birinci, ikinci ve üçüncüler yazdığı için TÜBİTAK tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında katılan, ön değerlendirme, bölge değerlendirmesi, final değerlendirmesinde birinci ve ikinci olan, özel jüri tarafından yapılan değerlendirmede ABD’de ISEF 2021’e katılan, kategorilerinde BÜYÜK ÖDÜL alan öğrenciler bu haktan yararlanamıyor.
Bir başka deyişle; 3 öğrencimiz Özel Ödül Kategorisinde dünya birincisi, Büyük Ödül Kategorisinde dünya dördüncüsü, 7 öğrenci sadece Büyük Ödül kategorisinde dünya dördüncüsü oldu.
ABD’de yapılan ISEF 2021’de tarih yazan, Türkiye’ye uluslararası başarı getiren öğrenciler dördüncü oldukları için ÖSYM Klavuzunda yazan haktan yararlanamıyormuş.

Değerli okurlar,
Uluslararası öğrenci yarışmalarının Oscar’ı, dünyanın en büyüğü ve en prestijlisi olarak kabul edilen ISEF 2021 sıralamasında kategorisinde sadece ilk 4’e giren öğrencilere “Büyük Ödül” veriliyor.
Büyük Ödülü hak edenlerden birinciler 5.000 dolar, ikinciler 2.000 dolar, üçüncüler 1.000 dolar, dördüncüler 500 dolar alıyor.
Anlayacağınız; TÜBİTAK tarafından seçilerek Türkiye’yi temsil etmek üzere ISEF 2021’de yarışan 7 öğrenci Büyük Ödüle layık görüldü ama OSYM Klavuzunda yazan kriterlere uymuyordu.
Oysa ki;
Bir: İSEF 2021Uluslararası proje yarışma koşullarında ilk 4 yarışmacıya ödül veriliyor.
İki: Dereceye giren öğrencilerin aldıkları ödül; teşvik, özel jüri ödülü ya da mansiyon değil.
Üç: Bu öğrencilerden 3’ü Özel Ödül Kategorisinde de ödül aldılar, sponsor firmalar tarafından En İyilerin En İyisi seçildiler.
Dört: Öğrenciler, binlerce uluslararası öğrenciler arasından BÜYÜK ÖDÜL kategorisinde dereceye girdi, ödül aldı.
Beş: 5 milyon 700 bin lise öğrencisinden kendisine güvenen, TÜBİTAK’ın tüm elemelerinde başarılı olan, ISEF’e katılan, Büyük Ödülü alan 7 öğrencinin mağduriyetini ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ile konuştum.
Sevgili Halis Hocamın cevabı, “Haklısınız Galip Hocam. Klavuzda ilk 3 derece yazıyor. ÖSYM Başkanı olarak benim tek başıma karar alacağım bir konu değil. Uluslararası başarı kazanan öğrencilerimizin mağdur olmaması için Milli Eğitim Bakanı, YÖK Başkanı ile “TÜBİTAK Yarışmalarında Başarılı Olan Adaylar” bölümünde güncelleme yapılmasını önümüzdeki günlerde görüşmemiz gerekecek” dedi.
Aynı konuyu öğrencilerin, tebrik etmek için arayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da anlattıklarını, Sayın Başkanının konuyla ilgileneceğini söylediğini biliyorum.
Süre kısalıyor. Umarım ÖSYM, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK yetkilileri en kısa zamanda bir araya gelir.
Söz konusu maddeyi günceller de Büyük Ödül Kategorisinde ödül alan 7 şampiyon öğrenci mağdur olmaktan kurtulur.
İşte o öğrenciler ve Büyük Ödül alanlar;
Bir: KEREM BAYHAN, İzmit BİLSEM. Büyük Ödül kategorisinde 4’üncü, Özel Ödül Kategorisinde 1’inci. Proje, “Kamyonlara arkadan çarpan otomobillerdeki can kaybının azaltılmasını sağlayacak elektro-mekanik çözüm önerisi".
İki: DİLAY DAL, Kocaeli Özel ENKA MTAL. Büyük Ödül kategorisinde 4’üncü, Özel Ödül Kategorisinde 2’nci. Proje, "Seçici uzuvlu montaj robotik ayak (SUMRA).
Üç: TAN ELÇİN, Ankara TED Özel Lisesi. Büyük Ödül kategorisinde 4’üncü, Özel Ödül Kategorisinde 1’inci. Proje, "Üç boyutlu biyoyazıcıda lületaşı, yumurta kabuğu, jelatin biyokompoziti ve kök hücrelerle yapay kemik dokusu üretimi".
Dört: MEHMET SERTAÇ ÇEKÜÇ, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi. Büyük Ödül kategorisinde 4’üncü. Proje, "Alternatif filament olarak 3 boyutlu yazıcılarda kullanılabilir B4C/RHDPE mikrokompozitinin sentezlenip bağ oluşturma kapasitesinin matematiksel modellemeler kullanılarak araştırılması".
Beş: EMRE AKMAN-HALUK BARAN AKBULUT, Büyük Ödül kategorisinde 4’üncü.Ankara Fen Lisesi. Büyük Ödül kategorisinde 4’üncü.Proje, "Optik elemanlar yardımıyla üç boyutlu kızılötesi görüntüleme sistemi",
Altı: İDİL BÜYÜKGÖLCİĞEZLİ, Erzurum Remzi Sakaoğlu BİLSEM. Büyük Ödül kategorisinde 4’üncü. Proje, "Safranın O ve kristal viyole boyar maddelerinin Pyracantha Coccinea biyokütlesi ile adsorpsiyonu".
Yedi: OLCAY ORANSOY, İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknolojisi Lisesi. Özel Ödül. Proje, "Çizgelerin kesme sayısı (crossing number) için dinamik bir kesin algoritma önerisi".
Sekiz: EREN EKREM KALLIKÇI-HÜSEYİN KÜÇÜKTURAN, Antalya BİLSEM. Özel Ödül. Proje, "Derin öğrenme ile beyin tümörü segmentasyonuna yeni bir yaklaşım".
Dokuz: ZEYNEP BAYINDIR-DENİZ KARGI, Antalya TED Özel Lisesi. Özel Ödül. Proje, "Atık lityum iyon pillerinin geri kazanımıyla pil eldesi".
On: FERİDUN BALABAN, Malatya BİLSEM. Özel Ödül. Proje, "Yüksek verimli multijunction silisyum fotovoltaik hücre yapımı ve 'Yeşil sentez' grafen kuantum noktaları üreterek yapılan fotovoltaik hücrelerde kullanımı".

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?