Halkevi raporuna göre KULE güçlendirilecek

Cumhuriyet dönemi sembol yapılarından İzmit Halkevi Binası 22 Şubat 1942’de kullanıma açıldı.
1980 yılından boşaltıldığı 11 Ocak 2021 tarihine kadar İzmit Halk Eğitim Merkezi olarak hizmet verdi.
Tarihi binanın yorulması, yıpranması, kullanılamaz duruma gelmesi sonrası Vali Ercan Topaca döneminde (6 Nisan 2012) restorasyon çalışmaları başladı.
Proje, Vali Hasan Basri Güzeloğlu döneminde rafa kaldırıldı.
Vali Hüseyin Aksoy önemli mesafe aldı ama görev süresi yetmedi.
Vali Seddar Yavuz’un göreve başladığı 19 Haziran 2020 tarihinde “Vali Yavuz’a Kocaeli Manifestosu” başlıklı yazımda, “Halkevi binası restorasyonu umarım size nasip olur” cümlesi dikkatini çekmiş olacak ki gündemine aldı.
“ön almak ve rol çalmak” isteyen CHP’lilerin, bahçe duvarına Siyah Kurdele bağlayarak başlattıkları “İzmit Halkevi Karalar Bağladı” eylemine aldırmadan yapılması gerekeni yaptı.
Yıllardır “Onarılacak mı, güçlendirilecek mi, yıkılacak mı?” sorusunu cevaplayabilmek için vakit kaybetmeden düğmeye bastı.
Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nce hazırlanan, Performans ve Güçlendirme Analizleri yaptırılan, restorasyon ve statik projeleri onaylanan çalışmayı iptal etti.
Binanın deprem performansının incelenmesi, güçlendirmeye yönelik öneriler ve teknik değerlendirmelerin yapılması, yapısal ve Geoteknik olarak değerlendirme çalışmaları için Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğü ile protokol imzaladı.
8 Ocak’ta başlayan çalışmalar geçen hafta bitti.
GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Arslan, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Akbaş ve çalışma ekibinin hazırladığı rapor, 10 Mayıs pazartesi günü Sayın Vali’ye sunum yapılarak teslim edildi.
Vali Yavuz aynı gün saat 21.00 sıralarında twitter hesabından ve Valiliğin resmi sitesinden  Halkevi binası ile ilgili raporu paylaştı.
Kamuoyunun merak ettiği, bilgi kirliliğine neden olan haberlerin havada uçuştuğu bir dönemde İzmit Halkevi Binası ile ilgili raporun gecenin bir yarısında yangından mal kaçırır gibi birkaç cümle ile paylaşılmasını yadırgadım.
Açıklamada özetle, “Gebze Teknik Üniversitesi; Halkevi Binasını yapısal ve Geoteknik olarak değerlendirdiği, binanın gelecek kuşaklara güvenle devredilmesini sağlayacak, bunu yaparken de binaya en az müdahale ve yapının tarihi belge ve estetik değerinin korunmasını ana amaç olarak belirlediği çalışmalarını 8 Mayıs 2021 tarihinde tamamlayarak hazırladığı Raporu Valiliğimize teslim etmiştir… İzmit Halkevi Binası’nın mevcut haliyle çok kapsamlı güçlendirmeye ihtiyaç duyulmadan restore edilebileceği anlaşılan bilgilendirme sonunda Gebze Teknik Üniversitesi’nin çalışmasında ulaştığı sonuçlara ve düzenlenen rapora göre mevcut güçlendirme ve restorasyon projesi revizyonu tamamlanarak restorasyon işine başlanacaktır” bilgisine yer verildi.

BU SEFER TAMAM GİBİ

Değerli okurlar,
İzmit Halkevi Binası ile ilgili son 10 yılda görev yapan 4 vali döneminde o kadar çok yazı yazdım ki sayısını unuttum.
Ama yılbaşından buyana yazdıklarımı hatırlayacak olursak;
BİR: 25 Ocak’ta, “Vali Seddar Yavuz’un öncelikleri arasına aldığı Halkevi Binasında statik ve güçlendirme çalışmalarına başlandı. Sayın Vali’nin isteği doğrultusunda Prof. Dr. Bülent Akbaş ile çalışma arkadaşlarından oluşan Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) öğretim üyeleri ile YİKOB temsilcileriyle proje müellifi Y. Mimar Seyhan Serimer halkevi bşnasını gezdi, rölöve, restütisyon ve restorasyon projelerini inceledi…”
İKİ: 30 Nisan’da, SES Kocaeli Internet Sitesi dahil bazı haber sitelerinde yer alan “Halkevi bahçesindeki ağaçlar kesilecek” gerçeği yansıtmayan, kurumları itibarsızlaştırmaya yönelik haberin ardından “Halkevi binası çalışmasına bir ay ek süre verildi. Henüz rapor yazılmadı. ‘Çevreci aktivistlere’ eylem yapmaları için davetiye çıkartan ağaçların kesileceği bilgisi doğru değil…”
ÜÇ: 10 Mayıs’ta, “Son zamanlarda yıkılıp yıkılmayacağı tartışılan deprem yorgunu İzmit Halkevi Binası ile ilgili Gebze Teknik Üniversitesi hocaları yaklaşık 3 aydır üzerinde çalıştıkları raporu önümüzdeki günlerde Sayın Vali’ye vererek sunum yapacaklar…”

KULE GÜÇLENDİRİLECEK

10 Mayıs’ta yazdığım gibi, Gebze Teknik Üniversitesi hocaları Sayın Vali’yi ziyaret ederek İzmit Halkevi Binası ile ilgili sunum yaptılar, hazırladıkları raporu verdiler.
Ama Sayın Vali, GTÜ hocalarının raporuyla ilgili bilgilendirmeyince kamuoyunu bilgilendirmek her zaman olduğu gibi yine Galip Hoca’ya kaldı.
Bizler bugüne kadar hep “Bina ne olacak? Onarılacak mı, Güçlendirilecek mi, Yıkılacak mı?” sorusunun cevabını aradık.
Binanın Kulesi gündeme gelmediği gibi “Kule ne olacak?” sorusunu soran da çıkmadı.
GTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Akbaş Başkanlığında Prof. Dr. Selçuk Toprak, Doç. Dr. Tolga Özer, Doç. Dr. Ferit Çakır, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Anıl Dindar, Dr. Öğr. Üyesi Ülgen Mert Tuğsal, Dr. Öğr. Üyesi Onur Şeker, Dr. Öğr. Üyesi Hadi Khanbabazadeh, YİKOB temsilcileri ve proje müellifi Y. Mimar Seyhan Serimer’den oluşan ekip ciddi ve titiz çalışma sonunda yıllardır bilinmeyenleri, duyulmayanları rapora yazdı.
Geliniz, Deprem Mühendisliği, Performansa Dayalı Tasarım, Yapıların Sismik Değerlendirmesi, Çelik Yapılar, Endüstri Tesisleri, Tanklar, Silolar, Tarihi Yapılar, Yapısal Sağlık İzlemesi, Zemin-Yapı Etkileri alanlarında “otorite” olan Bülent Hoca ve ekibinin hazırladığı rapora göz atalım:
BİR: Bina tiyatro salonu, idari kısım ve kul olmak üzere 3 ayrı bölüm olarak incelendi.
İKİ: Zeminde 3 öğretim üyesi ve 2 asistan, yapıda 5 öğretim üyesi ve 3 asistan cerrahların hastaya yaptığı konsültasyon yaptığı gibi ortak çalıştılar.
ÜÇ: Ciddi ve örnek mimarlık ve mühendislik eseri olarak yapılan binanın taşıyıcı sistemleri sağlam.
DÖRT: Zeminde 3 metre uzunluğunda 40 cm kalınlığında duvar olduğundan
bahçedeki ağaçlar ın kökleri binaya zarar vermeyeceği için ağaçlar kesilmeyecek.
BEŞ: Tiyatro salonu ve idari binanın olduğu ana binada güçlendirmeye gerek yok. Bina dıştan soyularak kimliğini muhafaza edecek şekilde onarılacak. Soyulduğunda yığma yapı ve kalın olan duvarlarda beklenmedik bir durum çıkarsa GTU hocaları duruma müdahale edecek.
ALTI: En zayıf bölüm olan KULEDE, İstanbul’daki Kız Kulesinde olduğu gibi aynı yöntemle GÜÇLENDİRME yapılacak. Kule, dışardan çelik kafese alınarak dışardan özelliğini bozmadan sıvanacak.
YEDİ: Bina ağırlığı kaldıramayacağından kültür, sosyal ve sanat amaçlı kullanılacak. Belki de Gençlik Merkezi olacak
SONUÇ: İzmit Halkevi binası ile ilgili sorun Vali Seddar Yavuz’un talebi ile Gebze Teknik Üniversitesi hocalarının hazırladığı rapor doğrultusunda ana bina yıkılmayacak, güçlendirilmeyecek ONARILACAK. Sadece Kule GÜÇLENDİRİLECEK.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?