Hürriyet, başkanlığı bıraktı “Siyaset” yapmaya başladı

Belediye başkanları bu günlerde 2 yılda yaptıklarını anlatıyor.
Önümüzdeki süreçte yapacaklarını kamuoyu ile paylaşıyor.
İlçe belediyesi olarak yaşadıkları sorunları çözmek için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın kapısını çalıyor.
Ama İzmit İlçe Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, sırtını Kocaeli’ye yüzünü İstanbul’a döndüğünden olacak ki Başkan Tahir Büyükakın yerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na gidiyor.
31 Mart seçimlerinden sonra “hayırlı olsun” demek için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’a 21 Mayıs 2019’da nazlanarak ve lütfen
giderken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na 4 Nisan 2019’da koşarak gittiği gibi.
Fatma Hanım her fırsatta inşaatı devam eden 143 konutluk KİPTAŞ Çınar, gerçekleşmeyen “halk süt” ve “endüstriyel atık” projeleri ile aldığı 1 cenaze arabası, 2 kar tuzlama robotu için her fırsatta ve ortamda İmamoğlu’dan övgüyle bahsediyor.
Ama seçim öncesi yapma sözü verdiği, seçildikten sonra “yapamam” diyerek havlu attığı Cedit Kentsel Dönüşüm Projesini üstlenen ve hak sahiplerinin mağduriyetlerini gideren Büyükakın’a küçücük bir teşekkürü bile çok görüyor.
100 kilometre uzaktaki İstanbul’a giderek İmamoğlu ile yüz yüze görüşüyor ama İzmit halkı ile ilgili taleplerini yürüme mesafesindeki Büyükakın’a gitmiyor. Protokol ve nezaket kurallarını bir kenara bırakarak Başkan Büyükakın’dan yardımcıları aracılığıyla yazılı olarak taleplerde bulunuyor.
Seçim sonrası yaptığı açıklamalarda sorunları Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşerek çözeceğini söylemesine rağmen seçimden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı kendisiymiş gibi Tahir Hocayı “muhatap” almıyor.
Tahir Büyükakın’ı bırakın ziyaret etmeyi, İzmit sorunlarını karşı karşıya yüz yüze görüşmeyi telefonla arama inceliğini bile göstermiyor.
Hanımefendi, sorunları Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşerek çözeceğini söylerken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan bahsediyormuş da anlayamamışız!
“Daha fazla halkla buluşacağız, daha fazla insana dokunacağız, herkesi kucaklayacağız, daha fazla çözüm oluşturacağız, şeffaf olacağız” sözleri de doğru olmadığı gibi samimiyetten uzakmış!
Kerameti kendinden menkul sanan, kimseye müdanası olmadığını söyleyen Fatma Hanım, bırakın AK Partilileri CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’yı da çileden çıkarmış olacak ki, “Belediye Başkanlığı geçicidir, örgüt başkanı kalıcıdır” açıklamasını yapma gereği duymuş!

BAŞKANA YAKIŞMIYOR!

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in karnesine baktığımda, “Bu benim projem. Bunu Ben yaptım” diyebileceği kalıcı projesi olmadığını gördüm.
2 yılı rol çalarak, şov yaparak, sosyal medya takipçileriyle övünerek geçiren Fatma Hanım “beceriksizliğinin ve başarısızlığının” sorumlusu olarak Kocaeli Valiliği ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesini göstermiş.
İzmit sınırlarında yaşayan vatandaşların ulaşım konusunda yaşadıkları sıkıntılarla köy ve tarla yollarının düzenlenememesinden Vali Seddar Yavuz ile Başkan Tahir Büyükakın’ı sorumlu tutmuş!
Aklınca Vali Yavuz ve Başkan Büyükakın’ı tartışma ortamına çekerek polemiklerle yıpratmak, köylülerin gözünde itibarsızlaştırmak istemiş.
Bürokrat olarak Vali Yavuz’un, siyasetçi olarak Başkan Büyükakın’ın nezaket kuralları içinde cevap vermek, gerekirse “kavga etmek” konusundaki performansını, yeteneğini kamuoyu gibi Fatma Hanım da biliyor.
Ama tanıdığım kadarıyla Vali Yavuz da Başkan Büyükakın da İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in oyununa gelmez, ilçe belediye başkanı ile polemiğe girmez.
Hürriyet her zaman olduğu gibi “stabilize malzeme temini” konusunda da şeffaf ve samimi davranmazken eksik bilgi vererek kamuoyunu yanıltıyor.
Açıklamasının hiçbir yerinde, İzmit İlçe Belediye Başkanı olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştüğünden bahsetmiyor.
Stabilize malzeme temini konusunda Başkan Büyükakın’ın kapısını çalarak “Sayın Başkan İzmit’in şu kadar malzemeye ihtiyacı var, yardımcı olun” dese Tahir Hocanın sorunu anında çözeceğini bildiği halde aramıyor, konuşmuyor.
Niyet üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek olduğundan Tahir Başkanla görüşmek yerine yardımcısı aracılığıyla stabilize malzeme istiyor.
Sırtını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na dayayan, aldığı icazetle İzmit’i yönetmeye çalışan Fatma Hanım belli ki CHP İl Başkanına olduğu gibi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a da müdanası yok.
Samimi olmayan, şeffaf davranmayan, stabilize malzeme olmadığı için köy yollarını yapamadığını, vatandaşların mağdur olduğunu söyleyen Fatma Hanım açıklamasının hiçbir yerinde “Kuzey Marmara Otoyolu İnşaat firmasının Sepetçi’de terk ettiği taşocağından stabilize malzemeyi izinsiz aldık ve köy yollarında kullandık” demiyor.
3213 sayılı Maden Kanununun ilgisi maddesi uyarınca kendisine ait olmayan bir taşocağından terkedilmiş de olsa İzmit Belediyesi’ne izinsiz stabilize malzeme aldığı için ilgili kurumlarca 100 Bin TL ceza kesildiğini söylemiyor.
İzmit Belediye Başkanı olarak İzmit halkına hizmet edemeyeceğini geç de olsa gören ve anlayan Fatma Hanım İzmit’i ağlayarak, kurumlarla karşı karşıya gelerek yöneteceğini sanıyor.
Belediye Başkanlığının “ağlama ve şikayet makamı” değil “proje üretme, halka hizmet etme makamı” olduğunu bilmesine rağmen bilmezlikten geliyor.
Soru şu; Halka hizmet etmeyecekti, ağlayacaktı, kurumlarla kavga edecekti neden İzmit Belediye Başkan adaylığını kabul etti, milletvekilliğinden istifa etti?

SİYASETİ ÖZLEMİŞ

Benim tanıdığım, 2 yıldır takip ettiğim Fatma Hanım, oturduğu İzmit Belediye Başkanlığı koltuğunda aradığını bulamadı.
Milletvekilliği dönemindeki performansını başkanlıkta gösteremeyince 2023’teki seçimde bırakın Kocaeli Büyükşehir’i İzmit’i bile kazanamayacağını anlayınca başkanlık değil siyaset yapmaya başladı.
Dahası TBMM çatısı altında dokunulmazlık zırhına bürünerek yaptığı açıklamaları, verdiği mesajları özlemiş olmalı!
“Yere batsın sarayınız, yere batsın adaletiniz, yere batsın zulmünüz, yere batsın diktatörlüğünüz” şeklinde cümleler kuramamaktan rahatsız.
Belki de yazdığı “Sapı anana, kökü babana girecek mi bak bakalım!” tweet daha sonra silmek zorundu kaldığı günleri hatırlıyordur.
Ya da TBMM’de milletvekilleri kavgasına karıştığı günleri arıyordur.
SONUÇ: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, verdiği sözlerin hiç birisini 2 yılda gerçekleştiremeyince Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile karşı karşıya gelerek gündemde kalmak istiyor.
Ne yaparsa yapsın, hangi yolu denerse denesin muhatap almadığı, İzmit’in sorunlarını görüşme gereği duymasa da karşısında özgüveni yüksek, yasa ve yönetmelikleri bilen, Kocaeli’nin sorunlarını dert edinerek 7/24 özveriyle çalışan Doç. Dr. Tahir Büyükakın gibi saygın bir akademisyen, ilkeli ve başarılı bir bürokrat ve Cumhurbaşkanı dahil herkesin takdirini alan, nerede ne zaman hareket edeceğini bilen Kocaeli sevdalısı siyasetçi var.
Fatma Hanım bu kafayla Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olursa şaşırmam. Benden söylemesi!
 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?