Fırıncılarla uğraşan HEP KAYBETTİ!

Fırıncılar Odası, 13 Nisan’da başlayacak Ramazan ayında satılacak pide fiyatını açıkladı.
Girdilerdeki artışlar dikkate alınarak ekmekte olduğu gibi pideye de yüzde 14 zam yapıldı.
Geçen Ramazan ayında 3.50 TL’den satılan 370 gram pide, bu ramazanda 4.00 TL’den satılacak.
Pide fiyatının açıklanmasının ardından yazılarını “kin, öfke, nefret” ile yazdığın söyleyen gazeteciler fırıncılara “itibar suikastçılığına” başladı.
Neymiş efendim;
İstanbul’da Halk Ermek pideyi 1.50 TL’ye satarken İzmit halkı ramazan ayında pideyi 10 TL’ye yiyecekmiş!
İzmitli fırıncılar, vatandaşa kazık atmanın, ihanet etmenin ötesinde günah işliyormuş!
Ramazan ayı sonrası ilimizdeki bütün fırıncılar en az bir Mercedes parası kazanacaklarmış!
İzmit Belediyesi “Halk Süt” sözünü tutmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Halk Ekmekten” her gün 20 bini Belsa önünde satmalıymış!
Daha neler neler!
Gazeteciler pide fiyatını eleştirebilir, fiyatını yüksek bulabilir.
Hatta İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek satması için akıl da verebilir.
Ama ironi de olsa Kocaeli’deki fırıncıları küçümseyemez, itibar suikastçılığı yapamaz.
Gelelim asıl konumuz; Kocaeli Valiliği’nin yargıya taşıdığı 2.00 TL’den satılan 230 gram ekmeğe yapılan ekmek zammına.
Kocaeli Fırıncılar Odasının girdilerdeki artışı gerekçe göstererek belirlediği, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin onayladığı tarifeye göre 230 gram ekmek 6 Şubat’tan buyana 2.00 TL’den satılıyor.
Ekmek zamlı satılırken Kocaeli Valiliği, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği temsilcilerinden oluşan ekmek fiyat tespit komisyonunun 16 Şubat’ta yaptığı toplantıda sonuç değişmedi.


Kocaeli Valiliği yüzde 14 zammı çok bularak 26 Şubat’ta Kocaeli 2. Asliye Ticaret Mahkemesine başvurarak ekmek zammının “iptal” edilmesini istedi.
İptal davasının gecikeceği gerekçesiyle sonuçlanıncaya kadar 1 Nisan perşembe günü aynı mahkemeye dava “İhtiyati Tedbir”, bir başka deyişle “Yürütmenin Durdurulması” talebinde bulundu.
Mahkeme 5 Nisan pazartesi günü, “6100 Sayılı HMK 389. Maddesi dava konusu uyuşmazlığın esasını çözecek mahiyette İhtiyati Tedbir kararı verilemeyeceğinden ihtiyati tedbir talebinin REDDİNE oy birliği ile” karar verdi.
Bu arada Kocaeli 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, Kocaeli Valiliği’nin yüzde 14’lük ekmek zammının iptali ile ilgili açtığı davanın 5 Mayıs’ta görüleceği kararını aldı.
Ekmek Zammı ile ilgili İhtiyati Tedbir kararı almayan mahkemenin 5 Mayıs’ta 6 Şubat’tan buyana uygulanan zammı iptal eder mi etmez mi bilmiyorum.
Kocaeli Valiliği’nin, Kocaeli 2. Asliye Ticaret Mahkemesi 2021/105 sayılı “RED” kararını İstinafa götürüp götürmeyeceğini, mahkemenin 5 Mayıs’ta nasıl bir karar alacağını fırıncılar gibi ben de merak ediyorum.

ZAM HABERLERİ

Gazeteciler, ürünlere yapılan zammı sevmez ama haberlerini yapmaya bayılır.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarını sanarak bilgi kirliliği yaratmak, kamuoyunu yanıltmak için sıraya girerler.
Kocaeli Valiliği ile fırıncılar arasındaki ekmek zammıyla ilgili gelişmeler sonrası gazete ve internet sitelerinde çıkan haberlerde olduğu gibi.
Uzağa gitmeye, arşivleri taramaya gerek yok.
Tamamı her zamanki gibi üççeyrek asrı geride bırakan, haberlerini ilk günkü heyecan ve titizlikle yapan Galip Hoca’nın peşine takılmış.
Daha da ileri gidip “Fikri Takip ve Araştırmacı Gazeteciliği” ile övünen, ünlenen ve örnek gösterilen Galip Ataman’ın emeğine saygısızlıkta yarışırken lütfedip haberi değiştirme zahmetine bile girmemişler.
Kaynak göstermedikleri gibi “Galip Ataman’ın ya da Bizim Yaka Gazetesi haberine göre” yazma nezaketinde de bulunmamışlar.
Kea-Kopyala-Yapıştır” yaptıklarından konuyu bilmedikleri için haberin başlığını, “Mahkemeden ekmek zammına onay çıktı” şeklinde değiştirerek “cahilliklerini” ortaya koymuşlar.
Dahası, Galip Hocanın haberi okuyan okurların aklıyla alay etmişler.

Değerli okurlar,
İşini düzgün ve dürüst yapan esnafı her zaman takdir ettim, sahip çıktım.
Veli nimeti müşterilerini “yolunmuş kaz” gibi görerek kaliteyi değil de cebine giren parayı düşünen esnafı da kim olursa olsun hep eleştirmişimdir.
Konumuz ekmek ve fırıncılar olunca zaman tünelinde yolculuğa çıkmadan önce Kocaeli 2. Asliye Ticaret Mahkemesinin Kocaeli Valiliğinin “İhtiyati Tedbir” talebiyle ilgili verdiği Red kararına göz atalım.
Mahkemenin oy birliğiyle REDDİNE yazan kararında özetle “Ticaret Mahkemelerinde açılan davaların sonuçlanması uzun sürdüğünden komisyon kararların iptaline yönelik davaların sonuçlanması uzun sürdüğünden mahkemece lehlerine verilen kararların fiili olarak tüketici lehine uygulanması mümkün olmamaktadır. Karar verildikten sonra Fırıncılar Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bu kararı uygulamadan yeni bir zam karar alarak
Mahkeme kararının uygulanmasını imkansız hale getirmektedir” diyor.
Hani haksız da değil.
Önceki Valilerden Ercan Topaca, Hasan Basri Güzloğlu, Hüseyin Aksoy dönemlerinde mahkeme kararında yazan olaylar aynen gerçekleşti.
Vali Seddar Yavuz’un ekmek zammının iptaliyle ilgili başvurusu mahkeme tarafından yerinde bulunsa bile uygulanmadan önceki yıllarda olduğu gibi yeni biz zam kararıyla sonuçlanacaktır.
Dahasını söyleyeyim;
Bir; 1980 öncesi Kocaeli Valiliği yapan İbrahim Ural’ın 42 Evlerde hizmete açtığı özel idareye ait ekmek fabrikası kısa süre sonra kapandı.
İki: İzmit Bekirpaşa Belediyesi kuruculuğunu ve 1994-1999 yıllarında başkanlığını yapan Abdullah Çakmak, “ekmek fabrikası” kurdu, ikinci seçimde başkan seçilemedi.
Üç: 1999-2004 yıllarında Bekirpaşa Belediye Başkanlığı yapan Fikret Toker, ekmek fabrikasını çalıştırmaya devam edince 2005 seçimlerini kaybetti.
Dört: İzmit belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, zaman zaman Halk Ekmek projesini gündeme getirse de belediye meclisindeki fırıncı üyeler ve destekçileri böyle bir projenin açılmasına izin vermez.
SONUÇ: Gazeteciler başta olmak üzere hiç kimse oturduğu yerden ya da kafasını kuma gömerek ekmek üretimi üzerinden ahkam kesmesin.
Halk Ekmek ya da ekmek fabrikası üzerinden siyaset yapmaya kalkmasın. Vatandaşın ucuz ekmek yemesi için proje üretecekse, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın gibi fırıncılar odası ile ortak çalışma yapsın.

**********

Polis Günü Kutlu Olsun

Bugün, 10 Nisan; Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 176’ncı yıldönümü.
Huzur ve düzenin bozulmaması, yaşamımızı güvenli şekilde sürdürebilmemiz için 7/24 özveriyle çalışan polisimizin “Polis Gününü” kutluyorum.
Aramızdan ayrılan polislerimize Allah’tan rahmet, yaşamlarını köşelerinde sürdürenlere sağlık, görev yapanlara başarılar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?