Kedi-Köpek MAMASI ‘dolar milyoneri’ yaptı!

Sanayi deyince; Limanları, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, teknoparklarıyla katma değeri yüksek, ekonominin lokomotifi, sanayinin başkenti Kocaeli akla gelir.
Türkiye imalat sanayine sağladığı yüzde 13 katkı, yüzbinlerce kişiye yarattığı istihdam dikkat çeker.
Her yıl 100’e yakın firma Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alarak öne çıkar.
Kimya sanayi içerisinde payı yüzde 27, metal sanayisinin yüzde 19, araç üretiminde yüzde 39 ile ilk sıralarda yer alır.
2020 yılı rakamlarına göre, 28 milyar dolar ihracat, 45 milyar dolar ithalat olmak üzere toplam 73 milyar dolar dış ticaret hacmi gerçekleştirdi.
İleri teknoloji yatırımlarını çeken cazibe merkezi olarak yabancı sermayeli ve büyük ölçekli işletmelerin tercih ettiği Kocaeli Sanayi Odasına (KSO) kayıtlı 300’ü yabancı sermayeli olmak üzere 3 binin üzerinde üye bulunuyor.


Başkanlığını ise 2009 yılından buyana “Kedi-Köpek Maması ve At Yemi” üreticisi Ayhan Zeytinoğlu yapıyor.
Zaman zaman sohbet ettiğim, hakkında olumlu-olumsuz yazılar yazdığım Ayhan Başkanı yıllar öncesi tanıdım.
Lise sonrası tüm eğitimlerini yurt dışında yaptığını, başarılı bir öğrencilik dönemi geçirdiğini, ABD pasaportu taşıdığını, ‘vefasızlığını’, çoğu kez verdiği sözleri tutmadığını biliyordum.
Ama birçok kurum ve vakfın başkanı ya da yönetim kurulu üyesi olmasına rağmen “Kedi-Köpek Maması ve At Yemi” üreticiliği yaptığını bilmiyordum.
Araştırınca “Kedi-Köpek Maması ve At Yemi” üreticiliğini başkanlığını yaptığı Kocaeli Serbest Bölge A.Ş. (KOSBAŞ)’ta yaptığını öğrendim.
Her ay KSO Başkanı olarak açıklanan ekonomik rakamları yorumlayan, davet ettiği konuklarla gündemi konuşmasına rağmen KOSBAŞ Başkanı olarak en küçük bir açıklama da bulunmaması dikkatimi çekti.

22 FİRMA 3 BİN ÇALIŞAN

Geliniz önce Kocaeli Serbest Bölge A.Ş. (KOSBAŞ)’ı tanıyalım.
KOSBAŞ, yerli ve yabancı yatırımcıları bölgeye kazandırmak, dış ticareti arttırmak, kaliteli, verimli, süratli ve etkili bir yönetim anlayışıyla hizmet vermek amacıyla Bakanlar Kurulu Kararıyla 30 yıllığına 2001 yılında Başiskele Yeniköy’de kuruldu.
Yürürlükteki ticari ve ekonomik hukuki ve idari düzenlemelerin uygulanmadığı ya da kısmen uygulandığı KOSBAŞ’ta Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu olup, üyeler İrfan Kanık, Yusuf İlimsever, Ahmet Bayraktar, Tugay Ener, Şaban Kemal Saraç, Haluk Kayabaşı, Hasan Tahsin Tuğrul ve Bora Ergene’den oluşuyor.
KSO Meclis Başkanı Tuğrul’un KOSBAŞ’ta Zeytinoğlu yönetiminde üye olması dikkatimi çekti.
7’si gemi inşa (tersane) olmak üzere faaliyet gösteren 22 firma şöyle;
GEMİ İNŞA ŞİRKETLERİ; Ak Yatçılık, Atlas Gemi, Çimtaş Gemi, Ems Makine, Özmak Makine, Selah Körfez Gemi, Teksan Jeneratör, Turquoise Shipyard, Uzmar Gemi ve Yachtley Gemi
DİĞER FİRMALAR: Oschatz A.Ş, Özmak A.Ş, EMS Makine Koll. Şti, Proses Metal Ltd. Şti, Alkomed Kimya Kozmetk Ltd. Şti, Elkon Elektrik Ltd. Şti, C Mak Makine Ltd. Şti, Tüfekçioğlu Mühendislik Ltd. Şti, Etik Medikal Ltd. Şti, Gurmeks Yemek Ltd. Şti, Çimtaş Çelik A.Ş, Hyundai Rotem Company, Tartıcı For İmport & Export, Fal Tersanesi Mobilya Ltd. Şti, Ferrt S.R.O.
Firmalarda çoğunlukla taşeron firmalar dikkat çekerken yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor.
798 bin metrekare alana sahip KOSBAŞ’ta önümüzdeki süreçte 4 bin metrekarelik yeni modüler iş yerleri ve yat firmaları için her biri bin 800 metrekare 4 hangar inşa edilecek.

1 MİLYON 850 BİN USD KAR

Gelelim asıl konumuz KOSBAŞ’ın 2020 yılı karına ve Başkan Ayhan Zeytinoğlu’nun ne kadar kar payı aldığına.
Hemen söyleyeyim, kimsenin malında, gelirinde, parasında gözüm yok.
Birileri gibi sermaye düşmanlığı yapmadığım gibi kimin ne kazandığı, nereye harcadığı umurumda da değil.
Ama depremde kümesleri dahil üretim binaları yıkılan, KSO ve KOÇBAŞ Başkanlık koltuğuna oturduktan sonrası kazancı son günlerde çok konuşuluyor.
Kocaeli Sanayi Odası küçülürken başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun büyüdüğüyle ilgili iddialar dikkat çekiyor.
Özellikle de KOŞBAŞ’a 30 yıllığına tahsis edilen devletin arsalarını kiraya vererek yılsonu dağıtılan kar payları.
KSO ve KOSBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, şeffaf davranıp yıllık karı ve pay oranlarını açıklamış olsaydı belki de bu yazıyı yazmaya gerek kalmayacaktı.
Umarım Ayhan Başkan iddialarla ilgili bir açıklama yapar da iddiaların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış öğreniriz.
Ya da yakın gazeteci dostlarıyla malikanesinde viski, balıkçıda rakı içerken anlatır da bilgi kirliliğine neden olan iddialar ilk ağızdan kamuoyu ile paylaşılır.
İddialara bakılırsa 80 ortağı olan KOSBAŞ, 2020 yılında 1 milyon 850 bin USD kar payı dağıtacakmış.
Ayhan Zeytinoğlu’na ait A Grubu 100.000 TL 40 hisse, B Grubu 20.000 TL 8 hisse, C Grubu 37.500 TL 3 hisse, sahibi olduğu mama ve yem firmasının B Grubu 15 hissesi varmış.
2009 yılından buyana başkanlığını yaptığı KSO ise A Grubu 7.500 TL 3 hisse, C Grubu 7.500 TL 3 hisse imiş.
Rakamlar, hisse sayıları ne anlama geliyor anlamam.
Ama KOSTAŞ kurulduğunda hissesi olmayan Ayhan Zeytinoğlu büyürken KSO küçülüyor.
Bir başka deyişle, devletin arazisini kiralayarak elini soğuk sudan sıcak suya sokmayan Zeytinoğlu’nun başkanlığını yaptığı KOSBAŞ üzerinden para kazanıyor.
Ayhan Zeytinoğlu’nun yönetim kurulu başkanlığını yaptığı KOSBAŞ’tan aldığı
Huzur Hakkı ise yanlış öğrenmediysem 1.000 Dolar.
Buna KSO Başkanlığı, yönetim kurulu üyesi olduğu vakıf, OSB, Bilişim Vadisi gibi birçok kuruluşu da kattığımızda rakamları alt alta topladığımızda karşımıza altı haneli rakamlar çıkıyor.
KOSBAŞ demişken 2018 yılı Sayıştay Denetim Raporundan bahsetmezsem olmaz.
Sayıştay tarafından yapılan inceleme sonrası, Ticaret Bakanlığı ile ibirlikte hazırlanan rapora göre, taahhüt edilen üstyapılar inşa edilmeyerek Kuruluş ve İşletme Sözleşmesinde yer alan temel yükümlülükler 20 yıldır yerine getirilmemiş.

ZEYTİNOĞLU KİMDİR

Kedi-Köpek Maması üreticisi iken Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı seçilen, Kocaeli Serbest Bölge A.Ş. (KOSBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğuna oturan Ayhan Zeytinoğlu’nu tanıyalım.
Bir: Aile işletmesi olan Zeytinoğlu Yem Tarım ve Endüstriyel Ürünler A.Ş. Genel Müdürü, Arkas ve Zeytinoğlu Grubunun ortaklığı olan Autoport Liman İşletmesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Zeytinoğlu Denizcilik A.Ş. Genel Koordinatörü.
İki: AB ve Türkiye - AB ilişkileri konusunda uzmanlaşmış bir organizasyon olan İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı.
Üç: TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Delegesi ve Başkan yardımcısı, ICC / WCF Dünya Odalar Federasyonu Genel Konsey Üyesi.
Dört: Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Yönetim Kurulu Üyesi,
TOBB Dış İlişkiler Komisyon (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı (2010 - 2014).
Beş: TOSB Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TOGEV) Yönetim Kurulu Üyesi, GTÜ Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Üyesi.
SONUÇ: Kedi-Köpek maması üretirken işini büyüten KSO ve KOSBAŞ gibi kurumların başına geçen, bir çok vakıf ve OSB’nin yönetim kurulu üyeliği yapan Ayhan Zeytinoğlu’nun, aldığı hisse payları ve hakkı huzurlarla “Dolar Milyoneri” olduğu iddia ediliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Ahmet - Çalışmak , dövizin ülkede kalmasını sağlamaya çalışmak da erdem.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 05:46
01

Dilovalı - Yıllardır bu görevi yapan adam neden ayrılmak istemiyor?Aldığı aylığa ihtiyacını var?orada bıkmadan yıllardır neyi bekliyor açıklarsa öğreniriz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Mart 00:09


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?