Bilişim Vadisi, kapılarını ÖĞRETMENLERE açıyor

Yıllarca eğitim sistemini, öğrencilerin “yarış atı” gibi yarıştırıldığı sınavları eleştirdik.
Anadolu liselerini yazarken meslek liselerini unuttuk.
Anadolu liselerinde okuyan öğrencilere her türlü olanağı sağlarken meslek liselerinde okuyan öğrencileri “mahallenin yaramaz çocuğu” diyerek dışladık.
İş bulamayan milyonlarca Anadolu Lisesi ve üniversite mezunlarına çaldıkları kapılar yüzlerine kapandı.
Açıklanan işsiz rakamları içindeki üniversite mezunlarıyla ilgili rakamlar ve tablo ürkütücüydü.
Ama pandemi; “meslek lisesi memleket meselesi” sloganını, meslek liseleri gerçeğini unutanlara geç de olsa hatırlattı.
Meslek liselerinin, Türkiye’nin kurtuluş reçetelerinden biri olduğuna inananlardanım.
Meslek liseleri öğrencilerin son zamanlardaki performanslarını ve başarılarını paylaşıyorum.
Koruma, Nuh Çimento gibi sanayicileri, GEBKİM, İMES, GOSB gibi Organize Sanayi Bölgelerini örnek göstererek tüm sanayicileri meslek liselerine sahip çıkmaya, destek vermeye çağırıyorum.
Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in sanayicilerle olan diyaloğu sonunda mesleki eğitimde Kocaeli farkını yazıyorum.

Değerli okurlar,
Türkiye’nin en büyük teknoloji üretim ve geliştirme üssü olan Bilişim Vadisi dün imzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolu” ile bir “ilk”e imza attı.
Bünyesinde 74 teknoloji firması bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri bugüne kadar üniversite, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşları aynı ortamda araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmaları yapıyordu.
Kurumlar birbirleri arasında bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştiriyor, akademik, ekonomik ve sosyal yapının bütünleşmesi için çalışıyordu.
Girişimciler, sanayiciler, üniversiteler, araştırma kurumları gibi farklı teknoloji paydaşları bir araya gelerek nitelikli fiziksel altyapı ve katma değerli hizmetler sunuluyordu.
Paydaşları ileri teknoloji üretimine teşvik etmek ve uluslararası rekabet gücünün artmasına katkı sağlıyordu.
Girişimcilere projeleri ile ilgili mentörlük ve danışmanlık konusunda eğitim veriyor, fon kaynaklarına erişimi için destek oluyordu.
İmzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolu” ile ilk defa meslek lisesi öğretmenleri Bilişim Vadisinin üniversite, kurum ve kuruluşlara sağladığı olanaklardan yararlanacak, benzer eğitimleri alacak.

PROTOKOL İMZALANDI

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Bilişim Vadisi) bir ilk’e imza attı.
Dün imzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolu” ile Kocaeli’deki meslek liseleri öğretmenlerinin önü açıldı.

Protokol kapsamında; Dünya merkez üssü olmaya ve teknolojik İpek Yolu kurmaya odaklanan Türkiye’nin Teknoloji Üssü Bilişim Vadisi uzmanları meslek lisesi öğretmenlerine danışmanlık yapacaklar.
Türkiye Açık Kaynak Platformu projesi yürütücüsü de olan Bilişim Vadisinde eğitim alacak öğrenciler bilinçli ve kalifiye eleman olarak yetiştirilecek.
Başka?
Bir: Öğretmenler “Açık kaynak, yapay zeka, makine, robotik kodlama, otonom araçlar ve mobilite ekosistemi alanlarında girişimcilik becerilerini arttırmak için eğitim alacak.
İki: Okullarda kurulan Robotik Kodlama sınıflarında tüm öğretmenlere İleri Kodlama eğitimleri verilecek.
Üç: Öğretmenlerin bilimsel yayın üretimi, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımı teşvik edilecek.
Dört: Bilişim Vadisi faaliyet ve imkanlarını tanıtmak adına farkındalık faaliyetleri, teknik geziler, seminerler, yarışmalar düzenlenecek.
Beş: Öğretmenlerin girişimcilik becerilerinin yükseltilmesi için faaliyetler yapılacak.

BİLŞİM VADİSİ

Bilişim Vadisi (Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi), 2012 yılında kuruldu, 2015 yılında çalışmalara, 2017 yılında firma kabul etmeye başladı.
Prof. Dr. Hasan Asan’ın başkanlığını yaptığı Bilişim Vadisinde, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, TÜBİTAK Yönetim Kurulu üyesi Mehmet İhsan Taşer, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, 25 ve 26. Dönem Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.
Ahmet Serdar İbrahimoğlu, Bilişim Vadisini genel müdür olarak temsil ediyor.
Bilişim Vadisi Paydaşları ise TÜBİTAK, Gebze Teknik Üniversitesi,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KOSGEB, Türk Standartları Enstitüsü, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası ve TOSB’dur.
Bünyesinde Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezini kuran Bilişim Vadisi

Türkiye’de ilk defa dijital oyun geliştiricilerini bir araya getirerek, 100 milyar dolarlık dijital oyun pazarı kurdu, oyun kampı yaptı.
18 ile 35 yaş arasındaki 300 genci biraya getirerek oyun geliştirmelerini sağladı. Kurulan 22 takımın geliştirdiği 22 oyundan 3’ü uluslararası yatırım aldı, 7’si de süreç içerisinde firmalaştı.
Gebze Muallimköy’de Osmangazi Köprüsünün hemen yanında bulunan Bilişim Vadisi’nin tamamlanan birinci etapta yaklaşık 10 bin kişi çalışıyor.
5 etabın hepsi tamamlandığında 100 bin Ar-Ge personeli çalışması planlanıyor, yılda 8 milyar dolar teknoloji ihracatı hedefleniyor.
Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG’un 2019 sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılmasının ardından Bilişim Vadisinde yer almak isteyen firma sayısında önemli ölçüde artış olduğu belirtiliyor.
SONUÇ: Meslek liselerinin önemi, ekonomiye katkısı geç de olsa fark edildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Bilişim Vadisi) tarafından imzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolü” ile Kocaeli’deki meslek liseleri öğretmenlerinin önü açıldı. Meslek liseli öğretmenleri Bilişim Vadisinde alacakları eğitimlerle bilgi ve becerilerini geliştirirken öğrencilerde mezun olduktan sonra iş bulmakta zorlanmayacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ahmet - İl Müdürü ve Sn Vali Kocaeli'ye katkıları büyük. Bilişim vadisi öğretmenlere açılması fevkalade.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 25 Mart 05:37


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?