KOÜ’de mutasyona karşı PCR testi başladı

Yeni tip koronavirüs ( Covid-19) dur durak bilmeden, şekil değiştirerek yayılmaya devam ediyor.

“Maske, Mesafe, Temizlik” kuralları dahil alınan tüm önlemlere rağmen dünya genelinde vaka sayısı 110 milyon, ölü sayısı 2.4 milyona yaklaştı.

Dünyada ve Türkiye’de aşı çalışmaları sürerken mevcut virüsten yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu söylenen İngiltere, Brezilya, Güney Afrika kaynaklı mutasyon hızla yayılıyor.

Dünyada 33 ülkede, Türkiye’de 23 ilde görülen mutasyona karşı önlemlerde arttırılıyor.

Sağlık Bakanlığı 81 ildeki halk sağlığı laboratuvarlarında yapılan analiz ile mutasyonlu virüs olup olmadığını tespit ediyor.

Hastalık şiddetinin nasıl olduğu konusunda net bir bilgi olmamasına rağmen yurtdışından gelen verilerin yüksek bulaştırıcılık oranına sahip olduğu yönündeki açıklamaların ardından Sağlık Bakanlığının yanı sıra üniversite Araştırma ve Uygulama Hastaneleri de harekete geçti.

REKTÖR KİT İSTEDİ

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, tıp doktoru olması nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi alt yapı dahil her alanda örnek ve model alınması için özveriyle çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirini alan, YÖK Başkan ve üyeleriyle diyaloglarını geliştiren, kent dinamikleriyle uyumlu çalışması sonunda üniversite hastanesi yeni hastane, poliklinik ve laboratuvarlar kazandı.

Koronavirüs (Covid-19) salgının Türkiye’de görülmesinin ardından hastane bünyesindeki COVID-19 Laboratuvarı kurarak PCR testi yapılmasını sağladı.

Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü de, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Covid 19 pozitif olgu sayılarında son bir haftada artışlar gözlenmesi üzerine Sağlık Bakanlığı ile çalışma başlattı.

Virüsün insan hücresine girişte rol alan TMPRSS2 ve CatL enzim yolakları ve antikor temelli anti viral etkili bir PROTAC ilaç çalışması gerçekleştirmek

amacıyla proje yürütücülüğünü Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aynur Karadenizli, Çin adına Prof. Dr. Duowu Zou’nun yaptığı projeye sahip çıktı.

Rektör Hoca, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde yapılan PCR test sonuçlarının son haftalarda artması ve mutasyon görülmesi üzerine geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığına başvurdu.

Alt yapısı hazır olan üniversite hastanesi laboratuvarlarında hastalarda mutasyonlu virüs olup olmadığını belirlemek amacıyla PCR kiti yanında Brezilya varyantı ile Güney Afrika varyantını saptayan kit istedi.

İLK GÜN 12 TEST

Bundan sonrasını; Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD Öğretim Üyesi, KOÜ’nün koronavirüse karşı Çin ortaklığında geliştireceği projenin yürütücüsü ve Kocaeli Üniversitesi COVID-19 Laboratuvarları Koordinatörü Prof. Dr. Aynur Karadenizli’den dinleyelim.

Aynur Hoca İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’dan yayılan mutasyonlarla ilgili bilgiler aktardıktan sonra, “Sayın Rektörümüzün de söylediği gibi alt yapısı donanımlı ve deneyimli hocalarımızla teknisyenlerimizin görev yaptığı hastanemiz laboratuvarlarında hastalarda mutasyonlu virüs olup olmadığını tespit etmek amacıyla Sağlık Bakanlığının gönderdiği kitleri teslim aldık ve pazartesi öğleden sonra taramaya başladık. İlk gün 12 hastaya PCR testi uyguladık. Normalde günlük 20-25 hastaya uygulamayı düşünüyoruz” dedi. Üniversite laboratuvarlarında alınan numunelerin Sağlık Bakanlığına gönderileceğini anlatan Prof. Dr. Karadeniz, “PCR testlerinde pozitif çıkanlar sıkı takip ediliyor. Öncelikle bu testi yakın çevresinde ve çok kişinin testinin pozitif çıktığı aileleri, enfekte olma şüphesi olanlarla yurt dışı bağlantısı bulunanlara uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Aynur Hoca, vatandaşları koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı duyarlı olması, “Maske, Mesafe, Temizlik” kurallarına uymaları konusunda uyarırken, herkesi aşı olmaya çağırdı.

SONUÇ: KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Araştırma ve Uygulama Hastanesi doktorları ve çalışanlarının koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadeledeki performanslarını yakından takip ettim.

Son günlerde pozitif vakaların artması ve İngiltere, Brezilya, Güney Afrika’dan mutasyon yayılması üzerine hastalarda mutasyon virüsü olup olmadığını tespit etmek amacıyla başlatılan uygulama nedeniyle sahip çıkan, destek veren, uygulayan herkesi kutluyorum. 

****************

SEZER HOCAYA haksızlık etmeyelim

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanmasının ardından belli çevrelerin itirazlarını anlıyorum.

Ama eleştiri dozunu kaçıran kalemşörleri, 300-500 öğrencinin aşağılayıcı sloganları, ‘kıçlarını’ rektörlüğe dönen hocaların tavrını yadırgıyorum.

“AK Partili, CHP’li rektör” avına çıkan siyasilerin haddini aşan, aşağılayan açıklamalarını ibretle ve üzülerek izliyorum.

En çok da 8 yılı Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü olmak üzere 43 yıllık aktif akademisyenlik yaşamındaki deneyimlerini, birikimlerini YÖK’te Başkan Danışmanı olarak değerlendiren Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’na karşı “kin, öfke, nefret” ile yazı yazanları kınıyorum.

32 yıl önce aramızdan ayrılan, rahmetle andığımız babası 37. ve 42. Dönem Milletvekili ve bakan Ahmet Şener üzerinden yıpratmaya çalışan hadsizleri lanetliyorum.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarını sanan bu zavallılar, küçücük beyinleriyle Sezer Hoca ile ilgili yalan yanlış yakıştırmalarla yıpratacaklarını düşünmüşler.

Güneşin balçıkla sıvanmayacağı gibi Sezer Hocanın performansına, tıp doktorluğuna ve saygın akademisyenliğine, başarılı rektörlük dönemine gölge düşüreceklerini sanmışlar.

Altının kıymetini sarrafın bildiği gibi Sezer Hocamın değerini de YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç, yakın çalışma arkadaşları, hastaları, öğrencileri ve benim gibi “can dostları” bilir.

Anlatayım da Sezer Hocayı dillerine pelesenk yapan cahiller, kim olduğunu o koltuklara otururken atama kararnamelerinde kimlerin imzası olduğunu öğrensinler.

Galip Hocadan alacakları gazetecilik dersiyle araştırmadan, masa başında, kulaktan dolma bilgilerle saygın kişileri itibarsızlaştırmaya kalkışmasınlar.

Sezer Hoca gibi isimlere haksızlık etmek alışkanlığından vaz geçsinler.

 

4 CUMHURBAŞKANI

Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Cumhuriyet kadını Feride hanım ile Trabzon Tonyalıların “adam gibi adam” dediği milletvekili seçilmiş, bakanlık yapmış Ahmet Şener’in kızı, Trabzonspor eski kulüp başkanlarından Sadri Şener ve TAV’ın CEO’su Mustafa Sani Şener’in ablası, Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu ile Prof. Dr. İpek Komsuoğlu Çelikyurt’un annesi.

Rektörlüğünün ilk döneminde 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ikinci döneminde 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan Kocaeli Üniversitesi’nin “efsane rektörü” rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun eşi.

40’ın üzerinde SCI yayını ve toplamda 61’i uluslararası olmak üzere 150’den fazla yayını olan başarılı ve saygın bir tıp doktoru.

Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne atandığı 4 Aralık 2006 tarihli kararnamede 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4 Aralık 2010 tarihli atama kararnamesinde 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül imzası bulunuyor.

Haziran 2015’te YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın önerisiyle getirildiği, “YÖK Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi” kuruculuğu ve Başkan Danışmanlığı atamasında 12’nci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası var.

Anlayacağınız; Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Melih Bulu üzerinden önceki dönemlerde rektörlük yapanları siyasi kimlikleri üzerinden eleştirenler Sezer Hoca’dan bahsederken oturup ders çalışacaklar.

Eşi rahmetli Baki Hoca ile Kocaeli Üniversitesinde 16 yıl rektörlük yapan Komsuoğlu çiftinin atama kararnamelerinde dünya görüşleri, yaşam tarzları, siyasi anlayışları farklı 4 Cumhurbaşkanının imzası var.

Türkiye’de başka hiçbir rektöre nasip olmayan bu onuru haksızlık ettikleri Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu taşıyor, başka da yok.

Mevlana ne güzel söylemiş, “Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım!”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?