İzmit Kent Konseyinde genel sekreter ‘KRİZİ’

Çok değil bir yıl önce bugünlerde (25 Aralık 2019), İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğünde “İzmit Kent Konseyi” kurulmuş, başkan ve yürütme kurulunu seçmişti.

30 Aralık 2019’da, İzmit Kent Konseyi Başkanlığına; CHP İzmit Seçim Koordinasyon Merkezinde (SKM) görevli iken Habertürk TV kadın spikeri Didem Arslan Yılmaz ile ilgili cinsiyetçi hakarette bulunduğu için kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilen ve SKM’den çıkarılan Hüseyin Erol’un seçildiğini yazmıştım.

Yürütme Kurulunun ortak aklı değil de “CHP’nin Arka Bahçesini” anımsatacak isimlerden oluşturulmasını eleştirmiştim.

İzmit Kent Konseyi Yürütme Kurulundan kent yaşamı vizyonunu geliştirmesini, kent adına farklı projeler üretmesini dileğinde bulunarak başarılar dilemiştim.

Yönetmeliğe aykırı ve eksik uygulamalar nedeniyle İzmit Kent Konseyi seçiminin iptal edilebileceğine dikkat çekmiştim.

Seçim iptal olmadı ama genel sekreter atanmadığı, meclislerin oluşturulmadığı için İzmit Kent Konseyi hakkında Kocaeli Valiliği soruşturma başlattı.

Soruşturma devam ettiğinden detaylarına girmeyeceğim.

Bugünlük, genel sekreter atanamaması ile ilgili iddiaları ve düşüncelerimi paylaşmakla yetineceğim.

Bu arada kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek amacıyla kurulan “İzmit Kent Konseyi” bir yıllık performansıyla hayal kırıklığı yaşattı.

Hüseyin Erol’un aynı zamanda “Biz İzmitiz” platformunun da başkanı olması nedeniyle “İzmit Kent Konseyi” gölgede kaldı.

Benim hatırladığım kalan tek etkinlik; siyah kurdele bağladıkları Cumhuriyet’in sembol yapılarından tarihi Halkevi binasını ‘türbeye’ çevirmek oldu.

GENEL SEKRETER YOK

Gelelim; Kent Konseyinin Kuruluşu, Oluşumu, Görevleri ve Çalışma İlkelerini düzenleyen 25 Mayıs 2019 Tarih ve 30782 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğin “Genel Sekreterlik” ile ilgili 14. Maddesine.

Madde açık ve net, “Kent konseyi genel sekreteri, belediye başkanı tarafından önerilen üç aday arasından yürütme kurulu tarafından seçilir. Genel sekreter, kent konseyi başkanına ve yürütme kuruluna karşı sorumludur.”

Madde böyle diyor ama İzmit Kent Konseyi’nin genel sekreteri yok.

Genel sekreter görevini yönetmeliğin 15. Maddesine göre genel sekretere karşı sorumlu olan sekretarya işlerini İzmit Belediyesi Halkla İlişkiler biriminde çalışırken İZMEK’te görevlendirilen Esen Bayraktar yapıyor.

Esen Bayraktar, konseyin genel sekreteri olmadığından Belediye Başkanı Hürriyet’e mi yoksa Konsey Başkanı Erol’a karşı mı sorumlu bilmiyorum.

Ama bildiğim; İzmit Kent Konseyi hakkında genel sekreter olmaması nedeniyle soruşturma açılması ve Hürriyet ile Erol arasına “kara kedi” girmiş olması.

Yönetmelik, genel sekreteri belirleme yetkisini belediye başkanına vermiş.

Başkan Hürriyet de yetkisini kullanarak güvendiği, uyumlu çalışacağına inandığı 3 ismi yürütme kuruluna bildirmiş.

Ama Hüseyin Erol, genel sekreter olarak görevlendirilmek üzere Başkan Hürriyet’in önerdiği 3 ismi yürütme kuruluna götürmüyor.

İddiaya göre, Hüseyin Erol yakın çevresine “İzmit Kent Konseyi Başkanı ben isem benim çalışacağım ve bana karşı sorumlu olacak genel sekreteri ben belirlerim” diyesiymiş.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol’u karşı karşıya getiren “genel sekreter” atama sorunu nasıl çözülecek bilmiyorum.

Bildiğim;

Bir: İzmit Kent Konseyi genel sekreterinin yönetmeliğe göre, belediye başkanı tarafından önerilen üç aday arasından yürütme kurulu tarafından seçileceği.

İki: Genel sekreterin kent konseyi başkanına ve yürütme kuruluna karşı sorumlu olduğu.

Üç: Başkan Hürriyet’in önerdiği 3 ismi, Hüseyin Erol’un yürütme kurulu gündemine almadığı ve seçtirmediği.

Dört: Genel sekreter olmadığı için genel sekreter görevini kent konseyi sekretaryasını yürüten İzmit belediye çalışanının yaptığı.

Beş: Kocaeli Valiliği’nin yönetmeliğe rağmen genel sekreter ataması ve bazı meclislerin oluşmadığı için İzmit Kent Konseyi ile ilgili başlattığı soruşturmanın devam ettiği.

BAŞKAN VE ÜYELER

Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol

Genel Sekreter, YOK

Yürütme Kurulu Üyeleri;

Ziya Yekta Özkan (KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi),

İrem Dicle Aytaç (KOÜ İletişim Fakültesi),

Mehmet Kaya (KOTO),

Arda Aygören (KOSİAD- Şehir Plancısı),

Güliz Yavuz (Kan Bağışı ve Kök Hücre Proje),

Pınar Atabay (TMMOB Ziraat Odası Temsilciliği),

Bülent Mutlu (KYÖD),

Uğur Saral (KYÖD),

Gonca Çelik (Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği),

Nurel Ergüneş (Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği),

Yılmaz Arif Çiftçi (Spor Kulübü Derneği),

Rafet Kırgız (KASFK),

Hüseyin Çelik (TMMOB Makine Mühendisleri Odası)

Meral Dönmez (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği),

Füsun Deniz Yılmaz (Kocaeli Mimarlar Odası),

Emrah Toker (Kocaeli Barosu),

Ali Aktaş (Sosyolog- Gelişim Spor Kulübü Derneği),

Tülin Keçeci (Kocaeli Mali Müşavirler Odası),

Müzeyyen Tan (Kocaeli Akademik Odalar Birliği),

Erdoğan Göçer (Kocaeli Esnaf Odaları Birliği),

Selvi Çınar (Kocaeli Doğa Sporlar Kulübü).

Kadir Kızıl (Muhtar), Cihat Önen (Muhtar), Lütfi Bodur (Muhtar), Ümit Yılmaz (Muhtar).

SONUÇ: Başkan ve yürütme kurulu üyelerinin belirlendiği İzmit Kent Konseyi seçimi sonrası konuşan İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, “Biz, ne kadar mücadele edersek edelim bu işler gönüllülerle oluyor. İzmit Kent Konseyi sayesinde güzel fikirlerin, farklı projelerin ortaya çıkacağına inanıyorum” demişti. Seçimin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti. İzmit Kent Konseyinin bırakın de güzel fikirler üretmesini, farklı projeler ortaya çıkarmasını genel sekreterini bile belirleyemedi.

************

YÖK Başkanı Saraç teşekkür etti

 YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın, genç ve kıdemli üniversiteler arasındaki farklılığı gidermek, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla başlattığı “YÖK Anadolu Projesi” yazım tahminimin ötesinde büyük ilgi gördü.

YÖK Özel Kalem Müdürü Fırat Güzeldağ, Yekta Hocanın yazıdan duyduğu memnuniyeti paylaşırken, “Sayın Başkanımız, sizi aramamı ve yazıdaki hassasiyetinize teşekkür etmemi istedi. Yeni YÖK’ün projelerini objektif olarak anlatmanızdan, kafalardaki bazı soru işaretlerini giderecek tespitlerde bulunmanızdan son derece memnun kaldılar” dedi.

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü iken ASELSAN Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atanan Prof. Dr. Haluk Görgün de “YÖK Anadolu Projesi” ile ilgili yazıma şöyle bir mesaj gönderdi, “80 yıllık kalem, bir o kadar eğitim üstadı ne zaman ne yazacağını iyi bilir. Kendisi de bir öğretim üyesi olduğundan öğretim üyelerinin hakkını layıkıyla verir.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Sinan - Hüseyin Erol elalemin parası ile iş yapan kaç yaşına gelmiş kendinden 30 yaş küçük başkanın karşısında el pençe duran adam.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 08:36


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?