Yeni YÖK’ün Mimarı ve “YÖK Anadolu Projesi”

Başkanlığını Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yaptığı YÖK’e bağlı 131 devlet, 78 vakıf olmak üzere toplam 209 üniversite var.
Yıllardır tek tip, birbirinin hemen hemen kopyası üniversitelerden oluşan Türk Yükseköğretim sistemi, Yeni YÖK’ün mimarı Yekta Hoca döneminde değişti.
Yeni YÖK ile yükseköğretimde kalitenin şeffaf, hesap verebilir ve rekabetçi süreçlerde gelişmesi için önemli adımlar atıldı, sonuç üreten düzenlemeler yapıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle hayata geçirilen Araştırma Üniversiteleri, Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler, Mesleki Uygulama Üniversiteleri, Tematik Üniversiteler yükseköğretimde kalitenin artmasında etkili oldu.
Yekta Hoca döneminde hayata geçirilen o projelerden biri “YÖK Anadolu Projesi”, cuma günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Başkan Saraç tarafından tanıtıldı.
2006’dan sonra kurulan 15 genç ve 2006 öncesi kurulan 12 kıdemli devlet üniversitesini buluşturan YÖK Anadolu Projesi tanıtımına geçmeden önce 4 konuya dikkat çekmek istiyorum.


Bir: Bu proje, ilk kez 2020-2021 yılı Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı.
İki: Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni ve yenilikçi proje tanıtımında son günlerde iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getiren Boğaziçi Üniversitesi olaylarından bahsetmeyerek YÖK Anadolu Projesini gölgede bırakmadı.
Üç: Kıdemli Üniversiteler arasında Boğaziçi Üniversitesinin bulunmaması nedeniyle Rektör Prof. Dr. Melih Bulu davet edilmediğinden tanıtım amacından saptırılmadı.
Dört: Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantılarda protokol gereği görmeye alıştığımız ön sırada değil de ekibi ile birlikte rektörlerin arasında oturdu.
Gelelim asıl konumuz; kıdemli üniversitelerle genç üniversiteleri buluşturan YÖK Anadolu Projesine.

PROJENİN AMACI

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın performansını ve hayata geçirdiği projelerin yükseköğretim sistemine yeni bir anlayış kazandırdığını bildiğimden
YÖK Anadolu Projesi içeriği ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki sunumu birkaç kez okudum.

Yekta Hocanın konuşmasından yararlanmanın ötesinde etkilenirken, “Yükseköğretime ilişkin bir felsefemiz var, belli bir bakış açımız var, takip ettiğimiz bir üslup ve tarzımız var ve bir de farkımız var” cümlesi Yeni YÖK’ü eleştirenlere cevap gibiydi.
Gelişmeye açık olarak tasarlanan YÖK Anadolu Projesi; amaçları kadar kıdemli ve genç üniversiteleri seçiminde gösterilen hassasiyet ile de dikkatimi çekti.
Bir: Tamamen gönüllülük esasına dayalı olan proje, kıdemli üniversiteler akademik ve inovatif birikimlerini gelişmekte olan genç üniversitelere taşıyacak.
İki: Genç üniversitelerin öğrencilerini ulusal ve uluslararası alanlarda farklı akademi kültürlerle tanıştıracak.
Üç: YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Projesi ile desteklenerek doktoralı insan kaynaklarının yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı bir şekilde istihdamına imkan sağlayacak.
Dört: Bu üniversiteler, 2018 yılında 24 üniversitede hayata geçirilen Dijital Dönüşüm gibi başka yeni projeler ile de güçlendirilecek.
Beş: Kıdemli hocalar genç öğretim üyelerine rehberlik yapacak, üniversiteler farklı sesler ile farklı derslerle canlılık kazanacak.
Altı: Genç üniversiteler kıdemli üniversitelerin araştırma alt yapılarından, kütüphane olanaklarından yararlanacak. Ortak yayın ve projeler gerçekleştirerek daha donanımlı ve daha yetkin hale gelecek.
Yedi: Üniversitelerin eşleşmeleri dünya ve Avrupa’daki örnekleri titizlikle incelenerek gerçekleştirilerek bilimsel ve sosyal etki değeri çok yüksek, ortak akıl ile geliştirilmiş proje olarak hatırlanacak.
Sekiz: 15 devlet üniversitesinde öğrenim gören yaklaşık 170 bin öğrenciyi ilgilendiren proje, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde bahar yarıyılında başlayacak.

İŞTE 27 ÜNİVERSİTE

YÖK Anadolu Projesi ile Doğu-Batı, Genç-Kıdemli üniversiteler arasındaki “eğitimde fırsat eşitliği” tartışmaları bitmeyecek.
Yekta Hocanın Yeni YÖK misyonunu anlamak istemeyen ön yargılı “aktivistler” kırık plak gibi aynı sloganları tekrarlayacaklar.
Bu proje bir anda üniversiteler ve bölgelerarası fırsat eşitliğini kaldırmasa da 15 genç üniversitede toplam 63 bölüme kayıtlı yaklaşık 170 bin öğrencinin bazı dersleri 12 üniversitenin kıdemli hocalarından almasıyla kalitenin ve mezunların niteliğinin artırılmasında etkili olacağı kesin.
Genç Üniversiteler; Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Artvin Çoruh, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan Binali Yıldırım, Hakkâri, Iğdır, Kilis 7 Aralık, Munzur, Muş Alparslan, Siirt ve Şırnak Üniversiteleri.
Kıdemli Üniversiteler: Ankara, Bursa Uludağ, Çukurova, Ege, Erciyes, Gazi, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Orta Doğu Teknik ve Selçuk Üniversiteleri.
Eşleşen Üniversiteler;
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi - Ankara Üniversitesi
Ardahan Üniversitesi - Selçuk Üniversitesi
Artvin Çoruh Üniversitesi - Uludağ Üniversitesi
Bartın Üniversitesi - İTÜ, ODTÜ
Bayburt Üniversitesi - Gazi Üniversitesi
Bingöl Üniversitesi - Erciyes Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi
Bitlis Eren Üniversitesi - Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi - Hacettepe Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi
Hakkari Üniversitesi - Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi
Iğdır Üniversitesi - Ege Üniversitesi
Kilis 7 Aralık Üniversitesi - İstanbul Üniversitesi
Munzur Üniversitesi - İTÜ, Hacettepe Üniversitesi
Muş Alparslan Üniversitesi - Çukurova Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi
Siirt Üniversitesi - Çukurova Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi
Şırnak Üniversitesi - İstanbul Üniversitesi
SONUÇ: Yeni YÖK’ün mimarı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle hayata geçirdiği projeleri takdir ederek izliyorum.
Genç üniversitelerle kıdemli üniversiteleri buluşturacak olan “YÖK Anadolu Projesinin”, eğitimde fırsat eşitliğini en aza indireceğine inanıyorum. Projeye destek veren Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere YÖK Başkanı Yekta Hoca ve Proje Koordinasyon Kurulu üyeleriyle katkı sunan herkesi kutluyorum. Genç ve Kıdemli Üniversitelere başarılar diliyorum.

**********

Hatice Ninenin bayrak sevgisi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1928 yılında açtığı köy okullarında dalgalanan Ay Yıldızlı Türk Bayrağı okulların kapatıldığı 1989-1990 eğitim yılından buyana dalgalanmıyor.
Geçtiğimi günlerde Kandıra Teksen köyünde yaşayan ve evde bakım hizmeti alan 85 yaşındaki Hatice Fidan’ın evinin önünde Türk Bayrağı dalgalanmasını istemesi Okulları kapatarak Bayrağın dalgalanmasını engelleyenlere ders gibiydi.
Yıllar sonra Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Hatice Ninenin isteğini yerine getirmesi ve Başkan Tahir Büyükakın’ın direğe Türk Bayrağını birlikte çekmeleri çok anlamlıydı.
Tahir Hoca bu ziyaretiyle Bayrak sevgisinin yanında pandemide yaşlıları yalnız bırakmayarak vefasını da göstermişti.
Köy evi önünde Türk Bayrağı dalgalanırken evde Tahir Hoca ile Hatice Ninenin sohbeti beni yıllar öncesine götürdü.


“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak”
Dizeleriyle başlayan ve 12 Mart 1921’de TBMM’de İstiklal Marşımız olarak kabul edilen şiirin şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve şükranla andım.
“Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı
Yüksek yerlerde açan çiçeğim.
Senin altında doğdum.
Senin altında öleceğim”
Dizelerinin yer aldığı Bayrak Şiirini 1940’da yazan Şair Arif Nihat Asya’yı saygıyla yad ettim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?