Rektör eleştiriyi değil “övgüyü” hak ediyor

Çin merkezli SinoVac firmasına ait olan ve halk arasında ölü virüs olarak bilinen inaktif virüs aşısı Türkiye’ye geldi.
İlk aşıyı, 13 Ocak Çarşamba akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri oldu.
14 Ocak Perşembe günü 80 il ile birlikte Kocaeli aşı depolarında muhafaza edilen yaklaşık 20 bin CoronaVac Aşı Kampanyası sağlık çalışanlarıyla başladı.

Ama “kin, öfke, nefret” ile yazmayı gazetecilik sananlar kendilerini yenileyemedikleri gibi geçmişe takılıp kalıyorlar.
Gazetecilik ve habercilikte “Gerçek, Güncel, Kamu Yararı ve Masuniyet Karinesi” kuralını unutup bilgi kirliliği yaratıyorlar.
Görevleri kamuoyunu aydınlatmak olması gerekirken saygın bürokrat, başkan, iş insanı, sanayici ve siyasilere saldırıyorlar.
Amaçları üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olan “kalemşörler”, belli ki hasetliklerinden ve kıskançlıklarından “itibar suikastçılığı” yapıyorlar.
Akıllarınca, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü
gönüllü olarak katıldığı Faz 3 aşı çalışması üzerinden yıpratacaklarını sanıyorlar.
“Şu an ülkemizdeki aşılarla ilgili çok yanlış bilgi ve yorum yapıldığını görmekteyiz. Şu an Almanya ve Çin’den gelen aşılar faz 3 olup herhangi bir ücret ödenmeksizin 2 doz halinde uygulanan gönüllülük esaslı bir çalışmadır.
Yüzde 50 aşı yanında yüzde 50 plasebo (İlaç görünümlü ilaç olmayan) aşı şeklinde uygulanmaktadır” açıklamasını anlama “özürlü” olduklarından işlerine geldiği gibi yorumluyorlar.
Kamuoyunda güvenlerini yitiren, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bu “densizlere” Sadettin Hoca, “Allah kimseyi okuma ve anlama kıtlığına düşürmesin. Bu nasıl gazetecilik ve ahlaksızlık! Faz 3 çalışmasına katıldığımız araştırmasını (yüzlerce sağlık çalışanı var) sanki özel aşı getirip yapmışız gibi haber yapmışlar. Böyle gazetecilik olmaz...” diyerek yalanlarını suratlarına Osmanlı tokadı gibi yapıştırmış.

KOÜ’NÜN FARKI

Türkiye’de 83’ü devlet, 32’si vakıf olmak üzere toplam 115 tıp fakültesinden aralarında Kocaeli Üniversitesi dahil bünyesinde hastane bulunan üniversite hastane sayısı 43.
Bunlardan 6’sı gönüllülük esasına göre uygulanan Faz 3 klinik araştırmaları deneklerine aşı yaptı.

Kocaeli, Ankara, Hacettepe, Dicle, Akdeniz, İnönü Üniversiteleri Tıp Fakültelerinde bu aşılar çoğunluğu sağlık çalışanı 13 bin kişiye uygulandı.
“İtibar suikastçılığı” yapan kalemşörlerin dillerine pelesenk ettiği Faz 3 Klinik Araştırmasına Kocaeli’den 62’si Pfizer Biontech, 860’ı SinoVac olmak üzere 922 gönüllü denek katıldı.
922 Faz 3 aşısından Biontech’in yüzde 30’u, SinoVac’ın yüzde 50’si plasebo (gerçek olmayan) aşı olup yüzde 70’i sağlıkçılara uygulandı.
Çin aşısı diye tanıtılan CoronoVac aşısının 18 yaş üstü ve 59 yaş altı sağlıklı bireylere yapıldığından habersiz “cahiller” 62 yaşındaki Rektör Hülagü’yü Pfizer Biontech aşısını kullanarak kendisine torpil yapmakla suçladılar.


Bir adım daha ileri giderek Faz 3 aşısını aralarında KOÜ öğretim üyeleri Prof. Dr. Zafer Cantürk, Prof. Dr. Tijen Utkan, Prof. Dr. Görkem Aksu, Prof. Dr. Birsen Mutlu, Prof. Dr. Nazım Mutlu’nun da olduğu 600 kişi arasından sadece Sadettin Hoca olmuş gibi yazarak samimi olmadıklarını gösterdiler.
Faz 3 aşısının ne anlama geldiğini yazayım da okuma ve anlama özürlüler öğrensin, oturdukları yerden ahkam kesmeyip kamuoyunu doğru bilgilendirsin.
Bir: Aşının üretime geçilmeden önceki son aşaması olan binlerce kişilik gönüllü insan çalışmalarına uygulanan bir aşı.
İki: Kocaeli’de önce Çin merkezli Sinovac Biotech firmasına ait olan ve halk arasında ölü virüs olarak bilinen inaktif virüs aşısı gönüllü deneklere yapıldı.
Üç: Ardından Pfizer ve BionTech firmalarının geliştirdiği aşı uygulandı.
Dört: Türkiye genelinde uygulanan 13 bin doz aşının 600’ü Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde gönüllü deneklere yapıldı.
Beş: Kasım-Aralık aylarında gönüllü deneklere yapılan Faz 3 aşı sonucu plasebo (İlaç görünümlü ilaç olmayan) çıkan KOÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk gibi denekler dün yeniden aşı oldu.

Konumuz; Çin merkezli SinoVac firmasına ait olan inaktif virüs aşısı olduğuna göre son olarak bir iki cümle etmek istiyorum.
30 milyon doz olarak planlanan ve ilk parti 3 milyon gelerek 81 ilde uygulamaya başlayan aşı halk arasında ölü virüs olarak biliniyor.
Uzmanlar, SinoVac firmasının 30 yıldır Türkiye’deki sağlık sektörü ile alışveriş yaptığını, bugüne kadar hiçbir sorun yaşanmadığını, risk olmadığını söylüyorlar.
SONUÇ: Kocaeli Üniversitesi; Türkiye’deki YÖK bünyesinde eğitim veren 78 üniversite hastanesi arasında gönüllülük esasına göre uygulanan Faz 3 klinik araştırmalarına katılan 6 üniversite arasına girerek övgüyü hak etti.


KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan ile KOÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk koronavirüs öncesi ve sonrası performansları ile takdir aldı.

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, üniversite hastanesi hizmetlerinden herkesin eşit yararlanması konusunda duyarlı ve adaletli davranarak adil olduğunu kanıtladı.
Kocaeli Üniversitesi ve Rektörüne itibar suikastçılığı yapanlar da yalan, dedikodu haberlerle kamuoyundaki kredilerini de güvenirliliklerini de sıfıra indirdiler.

----- -----

Altının kıymetini sarraf bilir

Yarım asrı geçen gazetecilik yolculuğumda, “Marifet İltifata Tabidir” diyerek çeşitli kurumlardan sayısız ödüller, velinimetim okurlarımdan övgüler aldım.
Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ne dönüş yaptığımda dost bildiklerimin lütfen birkaç kelime karalamalarının nedenini çözmeye çalışırken Aysun Erenkaya’nın yazısı duygulandırdı.

“Nerede yazdığım değil, ne yazdığım önemli” diyerek başladığım yeni gazetemde arayan, soran, destek veren, motive eden, çiçek gönderen tüm dostlarıma ve okurlarıma teşekkür ediyorum.
İletişim Fakültesinden öğrencilerimin, değişik gazetelerde birlikte çalıştığım köşe yazarlarının yazmaya cesaret edemedikleri cümleleri yazan Aysun Hanıma teşekkür ediyorum.
Aysun Hanım, yarım asrı geçen gazetecilik serüvenimdeki performansımı taçlandırırken kendilerini her şeyi bildiklerini sananlara “Dünyanın en aciz şeyi başarıyı kıskanmaktır. Daha iyisini yap. Yapamıyorsan takdir et. O da içinden gelmiyorsa o zaman sus” diyerek ders verdi.
Geliniz, Kocaeli Barış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aysun Erenkaya’nın, “Altının değerini bu işin uzmanı olan sarraf bilir” atasözünü anımsatan köşe yazısını birlikte okuyalım.

“GALİP HOCA OLMASI GEREKEN YERDE"

Gazetecilik benim geç keşfettiğim bir meslek.
O yüzden merdivenleri hızlı çıkmam gerektiğini düşünürüm, ama haddimi de bilirim.
O merdivenlerden çıkarken yukarıdaki meslek erbaplarını gölge gibi takip ederim.
Yaşı benden büyük olan meslek büyüklerime (hak edene) sonsuz saygı duyar,
Onların herhangi bir haberimize veya köşe yazıma yaptığı yorumu çok değerli bulurum.
*
Saygı duyduğum meslek büyüklerimden biri Galip Hoca’dır.
Galip Ataman Hoca ile yıllara dayalı bir hukukum yok.
Ama nedense sanki yıllardır bende bir Galip Hoca sevgisi saygısı var ve o hep bir noktada duruyor.
Hiçbir zaman onun gibi yazı yazamayacağımı, onun gibi analizler yapmanın imkansız olduğunu bilerek kendisinden feyz alırım.
Galip Hoca bu kentte genel kabul gören bir isimdir.
Tartışmasız en iyi kaleme sahiptir.
Onun hangi gazetede yazı yazdığının önemi yoktur, okuyucusu nerede olsa bulup okur.
Ama Galip Hocaya yakışan, daha prestijli bir yerde olmak ve daha geniş okuyucu kitlesine ulaşmaktı.
Değerli meslektaşım Adem Turgut, geçen günkü yazsında Galip Hoca’nın Haldız grubuna dahil olan Bizim Yaka Gazetesi’ne geçtiğini yazmış.
Duyunca sevindim, işte şimdi oldu dedim.
Elleriyle büyüttüğü eski gazetesini artık Galip Hoca yönetecek ve eminim farkı fark edilecek.
*
Önerileriyle, eleştirileriyle zaman zaman bana fayda sağlayan değerli büyüğüme yeni görev yerinde başarılar diliyorum.
Kendisini hiç ayağa düşürmedi.
Hep saygın kalmayı başardı.
Görev aldığı gazete satıldığında ortalığa düşmedi.
Gelen tekliflere teşekkür edip, vefasını yerine getirdi.
Kendini duayen sanan çöp ağızlılar gibi üç kuruş için kimseye diz çökmedi.
Evime erzak alamıyorum diye ağlamadı.
*
Ne demişler, kalite asla tesadüf değildir.
Galip Hoca, Sadun (Abi) Çetin gibi gazeteciler kolay yetişmiyor.
Her ikisine de çok kıymet veriyorum.
Meslektaşlarını ezerek, onların üstüne basarak kendilerini ispat çabasına girenlere resmen adamlık dersi veriyorlar.
Utanmadan sıkılmadan “Bizi 25-30 bin lira kurtarmaz” kabilinden sözlerle
Fiyat tarifesi verenlerin aksine
Geriden gelen yeni nesil gazetecilere fikirleriyle destek oluyorlar.
*
Onlara teşekkür etmek hep yapmak istediğim şeydi.
Sadun Ağabeyin, Galip Hoca’nın arayıp “röportajlarını beğeniyorum, şu yazından şöyle bilgi sahibi oldum” demeleri
Bizim gibi bu yola çok sonra girenler için çok kıymetli.
Allah sizlere sağlıklı uzun ömürler versin.
Çok yaşayın.
Çok yaşayın ki, ortalık kendini duayen sanan fiyat tarifeli küfürbaz gazetecilere kalmasın.
Yolun açık olsun Galip Hocam.
Bizim Yaka Gazetesi artık emin ellerde…”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?