Mağdurlara sahip çıkan FIRINCILAR şükrediyor

Türkiye, Mart ayından buyana koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele ediyor.
Salgınla mücadelenin ön safında yer alan sağlık çalışanları ölümü göze alarak koronaya meydan okuyor.
Polislerimiz asli görevlerinin yanında “Maske, Mesafe, Temizlik” kurallarına uymayanları uyarmak için sahada 7/24 denetimler yapıyor.
Uzaktan öğretim yapan öğretmenler ve öğrenciler “ekran bağımlısı” oldu.
Evde kalmaya zorlanan 65 yaş üstü yaşlılarımız yaşamlarının son günlerinde hastalıklarının yanında değişik travmalara karşı direnmeye çalışıyor.
Kepenk kapatan esnaf borçların ertelenmesiyle kısa süreliğine nefes alsa da ödemelerin vakti gelince karar kara düşünmeye başladı.
İşten çıkartılan, evine aş götüremeyen işçi korona belası yetmezmiş gibi şimdi de aç kalmamak için savaş veriyor.
Hükümetten ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin mağdur olan vatandaşlara yaptığı ayni ve nakdi yardımdan en büyük payı Özel Halk Otobüs sahipleri olmasına rağmen en çok şikayet eden onlar.
Katıldığı her platformda ağlayan Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Mustafa Kurt.
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenmeyen, şikayet etmeyen, ağlamayan yok.
Mağdur olan esnaf, işini kaybeden işçi, koronalı günlere uyum sağlayamayan vatandaşların en büyük umudu; Çin’den gelecek aşı.
83 milyon aşı ile birlikte salgının sona ermesi, sosyal yaşamın başlaması için dua ediyor.
Fırıncılar ise şikayet etmeden, sinsi ve seri hareket eden virüsün kimi nerede ne zamana yakalayacağını bilmeden 7/24 ekmek üretmeye devam ediyor.
2021’in ilk günlerinde Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ile koronalı günlerde fırıncıların sorunlarının yanı sıra sosyal projelerini de konuştuk.

BUGÜNE ŞÜREDİYORLAR

Un başta olmak üzere elektrik, doğalgaz, akaryakıt, asgari ücret, kira artışları dikkate alındığında her esnaf gibi fırıncıların da sorunları olduğu kesin.
Ama devletin ve belediyenin verdiği desteğe, 1 Ocak’tan itibaren ulaşımın zamlı olmasına rağmen her platformda ağlayan Özel Halk Otobüsleri Başkanı Mustafa Kurt gibi şikayet etmiyor.
Özel halk otobüs sahiplerinin yasa ve yönetmeliklerle ücretsiz seyahat eden 65 yaş vatandaşlara hakaret etmelerinin aksine ihtiyaç sahibi vatandaşlara, rencide etmeden sosyal proje adı altında ücretsiz ekmek veriyor.
Geliniz, halk ekmek ve indirimli kart başta olmak üzere bir çok sosyal projeyi birlikte hayata geçirdikleri Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dan övgü ile bahseden Ali Başkanın zam dahil ekmekle ilgili anlattıklarına göz atalım;
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ile uyumlu çalışarak üyesi 500 fırıncının hakkını koruyan ve kollayan, her zaman mağdurların yanında olan Başkan Sarı’nın anlattıklarına kulak verelim.
Bir: Kocaeli’de 500 fırında günlük 2 bin 500 ekmekten toplam 1 milyon 250 bin ekmek üretiliyor.
İki: 2 milyon nüfusa sahip ilde, Gebze başta olmak üzere İstanbul ve komşu illerden getirilen ekmekler satıldığından yaklaşık 700 bin ekmek eksik üretiliyor. Kocaeli fırıncıların ürettiği ekmek her yıl düşüyor.

SOSYAL PROJELER

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’nın sosyal projeleriyle ilgili anlattıklarını dinledikten sonra diğer illerde küçük bir araştırma yaptım.
Bazı projeler değişik şekilde uygulansa da Kocaeli’deki gibi Büyükşehir Belediyesi ile entegre olmuş geniş kapsamlı sosyal projeye rastlamadım.
Fırıncıların bu özverili katkıları korona ile ilgili olmayıp diğer zamanlarda da uygulanan örnek bir proje.
Bir: İhtiyaç sahipleri, 500 fırında her gün yaklaşık 50 bin ekmeği “askıda ekmek” uygulaması ile ücret ödemeden alıyor. 1.75 TL’den 87 bin 500 TL eder.
İki: Ramazan’da, her fırında korona salgın dönemi dahil dar gelirli vatandaşlar askıya konan 100 ekmeği ücretsiz evine götürüyor. Ramazan boyunca toplam 1 milyon 500 bin ekmek dağıtılıyor.
Üç: Yaklaşık her gün akşamdan kalan 50 bin ekmek 1.75 TL yerine 90 kuruştan satılıyor.
Dört: İndirimli Kart sahibi 50 bin aileye her gün 4 ekmekten toplam 200 bin ekmek yüzde 25 indirimle satılıyor.
Beş: Mahalle muhtarlarının bildirdiği ihtiyaç sahibi aileler için her fırın, en az 5 ekmeği ücretsiz veriyor. İhtiyaç sahibi aileler günlük ortalama 10 bin ekmek 1.75 TL’den 17 bin 500 TL ödemeden ücretsiz alıyor.
Altı: İzmit, Kartepe, Başiskele, Gölcük, Karamürsel, Derince, Dilovası, Kandıra’da olmak üzere 8 ilçede 48 büfede Halk Ekmek satışı yapılıyor.
Yedi: Günlük 25-30 bin arasında satılan halk ekmeğin kilosu 5.70 TL olup, fırınlarda üretilen ekmeğin aynısı halk ekmek büfelerinde 3.50 gram ekmek 2 TL’ye satılıyor.
Sekiz: Halk Ekmek büfelerinde çalışan 48 kişinin yanı sıra lojistik ve muhasebe hizmeti verenlerle birlikte toplam 58 kişiyi istihdam ediyor.

EKMEĞE ZAM ŞUBAT’TA

Fırıncılar Odasını bulup da ekmeğe zam yapılıp yapılmayacağını sormamak olmaz.
2020’nin son günlerinde Ali Başkan ile ekmek zammını konuştuktan sonra
“Vali Seddar Yavuz ile görüştükten sonra ekmeğe yüzde 25 zam yapmaya hazırlanan  Fırıncılar Odası fiyat tarifesi uygun görülürse 210 gram ekmek 2.00 TL ye satılacak” şeklinde haber yapmıştım.
Ali Başkana, Vali Yavuz ile görüşüp görüşmediklerini, daha önce söylediği düşündükleri fiyatlarda değişiklik yapılıp yapılmayacağını sordum.
Cevabı, “Hocam, Sayın Valimizle görüştük. İlk kez karşılaşmamıza rağmen anlayışına ve bizimle ilgilenmesine hayran kaldık. Fırıncı esnafı olarak artan girdiler nedeniyle ekmek zammının kaçınılmaz olduğunu anlattık. Bizi sabırla dinledi. Çevre illerin zamlı ekmek fiyatlarını gördükten sonra tekrar görüşeceğiz” oldu.
Ardından ekledi, “17 Ocak 2020’de 230 gram ekmeği 1.75 TL’den satmaya başladığımızda un fiyatı 110 TL, maya 75 TL, asgari ücret 2 bin 300 TL idi. Zam gerekçemizin en önemli girdileri elektrik, doğalgaz, akaryakıta olan zamları siz biliyorsunuz. Bugüne geldiğimizde 1 yılda un fiyatı 150 TL, maya115 TL, asgari ücret 2 bin 825 TL oldu” dedi.
2021 yılında ekmeğin zamlı fiyatı için istedikleri tarifeyi açıkladı; 210 gram ekmek 2.00 TL olursa kilosu 9.50 TL olur ki yüzde 25 zam yapmış oluruz. 220 gram ekmeği 2.00 TL’ye satarsak zam oranı yüzde 20 olur.
SONUÇ: Toplu taşıma ücretleri dahil tüm tüketim ürünlerine zam yapılırken, ekmek girdileri fiyatı artarken ekmek zammı kaçınılmaz görünüyor.
17 Ocak 2020’den itibaren 1.75 TL’den satılan 230 gram ekmeğin 2021 yılı tarifesi için 2 seçenekten biri Şubat ayından itibaren uygulanacak.
Benim gördüğüm; Ekmeğe yüzde 20 zam yapılarak Şubat ayından itibaren yeni tarife 220 gram 2.00 TL olur.

*****************

Soydabaş, 8 gün kimi neyi bekledi

Dün Mustafa Soydabaş ile ilgili yazımı gazeteye gönderdikten bir saat sonra Mehmet Özmen aradı.
“Galip Hocam, Mustafa Soydabaş tüm görevlerinden istifa ettiği yönüne bir açıklama yapmış. Yazınızda değişiklik olur mu diye bilgi vermek istedim” dedi.
Değişiklik olmayacağını söyleyerek Soydabaş’ın açıklamasını okudum.
İzmit Belediyesi’nin 5 Ocak Salı Günü yapılan Aylık Olağan Meclis Toplantısı’nda ani yaşanan olaylar sırasında parti disiplinine ve grup kararına uygun davranmadığımı kabul ediyorum…Disiplin soruşturması tamamlanmadan aldığım sorumluluklardan kendi isteğimle istifa ediyorum. AK Parti İzmit Belediye Meclisi Grup Başkanvekilliği ile  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanlığından ayrılıyorum” diyen Mustafa Soydabaş’ı aradım ama ulaşamadım.


Ulaşabilseydim;
Bir: İzmit Belediyesi’nin Ocak ayı meclis toplantısında grup başkan vekili olarak neden çekimser oy kullandığını,
İki: Parti tüzüğüne ve grup kararına aykırı hareket ettiğini kabul ederken istifa etmek için neden 8 gün beklediğini,
Üç: Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile görüşüp görüşmediğini,
Dört: O konuşmada istifa etmesinin istenip istenmediğini,
Beş: Bir gün sonra istifa kararını açıklamada o görüşmenin etkili olup olmadığını soracaktım.
Ulaşamadığım için sorularımın cevabını öğrenemedim, yazılı açıklamasında da okuyamadım.
Dahası, “Disiplin soruşturması tamamlanmadan aldığım sorumluluklardan kendi isteğimle istifa ediyorum” demek yerine keşke Tahir Hoca ile görüştükten sonra böyle bir karar aldığını yazmış olsaydı.
Mustafa Soydabaş, Tahir Hoca ile görüştükten hemen sonra istifa ettiğini açıklayarak benim dünkü yazımı doğrulayarak “Gündemi takip eden değil, gündemi belirleyen” gazeteci olduğumu kamuoyuna gösterdi.
“Benim yönetim anlayışıma uyan, hizmet tempoma ayak uyduran herkesle çalışırım. Uymayanlarla yollarımı ayırmam doğaldır” diyen Tahir Hocanın kararlılığını açıklamasın yazmasa da kamuoyu ile paylaşmış oldu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?