İmam hatiplilerin başarısı Erol Hoca’ya 'kapak' olsun

Siyasiler başta olmak üzere sürekli toplumun önünde olan, televizyon kanallarında boy gösterenler; giyimlerine, davranışlarına ve konuşmalarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Dilin kemiği olmadığına göre ağızlarından çıkacak sözler de seçici olmak zorundalar.

Bir değil, bin defa düşünmeden söylenen sözler insanı vezir de yapar, rezil de eder.

Çok değil, 8 Eylül'de bir televizyon kanalında İmam Hatiplileri ve mezunlarını aşağılayıcı sözlerle hakaret eden Erol Mütercimler gibi.

"Ahlaksız, sapık ve sahtekarlık" sözcüklerini kullanan Erol Hoca, haddini aştığını anlamış olmalı ki bir başka televizyon kanalında İmam Hatiplilerin gönlünü almak zorunda kaldı.

Ve "Üzülen bütün imam hatip lisesi mezunları ve öğrencisi olan herkesten çok özür diliyorum" dedi.

Ama bırakın kendisini affettirmeyi, İmam Hatiplilerin "hedef tahtası" olmaktan kurtulamadı.

Kim ne derse desin İmam Hatip Ortaokul ve liseleri Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yasa ve yönetmeliklere göre kurulmuş 18 milyon öğrencinin yüzde 15'ini oluşturan eğitim kurumlarımız.

İmam Hatip Liselerinden rahatsız olabiliriz, zaman zaman sert çıkışlarla rejimi tehlikeye düşürdükleri, toplumsal barışı bozdukları iddiasıyla eleştirebiliriz.

Ama Erol Mütercimler dahil hiç kimse İmam Hatiplilere ve mezunlarına "Ahlaksız, sapık ve sahtekarlık" gibi sözcüklerle hakaret edemez, aşağılayamaz, itibarsızlaştıramaz.

Unutmayalım ki beğensek de beğenmesek de, sevsek de sevmesek de her dönem bedel ödeyen İmam Hatip Liselerinden mezun olan Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, valiler, milletvekilleri, belediye başkanları, rektörler, üst düzey bürokratlar, başarılı iş insanları Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetiyorlar.

Projelerini cimri davranarak "Marifet İltifata Tabidir" diyerek takdir etmeyeblirsiniz ama cömertçe ve acımasızca hakaret de edemezsiniz.

Tam da bu günlerde, İmam Hatiplileri aşağılayan, itibarsızlaştıran cümleler kuran Erol Mütercimler’e en güzel cevabı, TEKNOFEST 2020'de dereceye giren İmam Hatip Liseleri öğrencileri verdi.

Final yarışmalarında;

1) Ankara, İstanbul Atatürk Fen Liselerinin bulunduğu 16 Fen Lisesi,

2) Haydarpaşa, Vefa, Kadıköy dahil 20 Anadolu Lisesi,

3)  Üstün zekalıların sınavla alındığı 13 Bilim ve Sanat Merkezinin de aralarında olduğu 79 lise ile yarışarak İmam Hatip Liselerinin başarılarını ve saygınlığını dünyaya duyurdu.

ÖDÜLLÜ İMAM HATİPLER

ASELSAN yürütücülüğündeki TEKNOFEST 2020 Türkiye'nin en hızlılarının yarıştığı İnsansız Hava Aracı ve İnsansız Sualtı Sistemleri final yarışmalarında derece yapan İmam Hatip Liseleriyle ödülleri;

Bir: Başiskele Şehit Ozan Özen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Zeynep Sena Manay, Hümeyra Zehra Tedik, Feyzan Nur Adalı, Zeynep Merve Erim, Zeynep Ravza Dursun'dan oluşan Gama Robotik Takımı  İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışmasında "En İyi Takım Ruhu" ödülüne layık görüldü.

Sümeyye Ergören, Zeynep Sena Manay, Ayşe Karslıoğlu'dan oluşan Gökalp 1 Takımı, deneme uçuşlarında gösterdiği performansla finalin favorisi ve birincisi gösterilmesine rağmen aracın pervanesi çıkınca elendi.

İki: Manisa Şehit Fatih Kalu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Görme Engelliler İçin Sesli Haritalar çalışmasıyla Eğitim Teknolojileri Yarışmasında birincilik ödülünü aldı.

Üç: Malatya Selahaddin Eyyübi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenileri Uçan Araba Tasarımı kategorisinde ikincilik ödülünün sahibi oldu.

Dört: Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışmasında Türkiye İkinciliğini kazandı.

 REKOR BAŞVURU

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020 heyecanla başladı coşkuyla sona erdi.

İlk yıl 4 bin 333, ikinci yıl 17 bin 773 takımın yarıştığı festivalde bu yıl koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen 81 il ve 84 ülkeden rekor katılımla 20 bin 197 takım ve 100 binin üzerinde hünerlerini sergiledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının yürütücülüğünde düzenlenen teknoloji yarışmaları 21 farklı kategoride yapıldı.

Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen, savunma sanayisinin lider kuruluşlarından ASELSAN, festivalde İnsansız Su Altı Sistemleri ve Uçan Araba Tasarım yarışmalarına sponsor oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te yapılan TEKNOFEST 2020 final yarışmalarına katılarak birincileri tebrik ederek ödüllerini verdi.


VALİ YAVUZ'UN 100'ÜNCÜ GÜNÜ

Siyasilerle bürokratların performansını yorumlamak, gücü ve liderlik konusunda fikir sahibi olmak için ilk 100 gün çok önemli.

Seçimle gelen başkanlarla atanan valiler ve daire müdürlerini sahiplenmeden ya da eleştirmeden önce sahadaki 100 günlük çalışmalarını görmek lazım.

Ordu Valisi iken Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kocaeli Valiliği görevine atanan Vali Seddar Yavuz 19 Haziran'da göreve başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı örnek alan Sayın Vali, ilk 100 günde hayata geçirdiği "Gönülden Gönüle" projesiyle dikkat çekti,

Eşi Selda Hanımefendi ile şehit yakınları ve gazileri ziyaret ederek devletin şefkati ve kudretinin her zaman yanlarında olduğu mesajı verdi.

Dezavantajlı ailelerin yalnız olmadıklarını, kapısının ve gönlünün açık olduğunu anlatmaya çalıştı.

100 günde daire müdürlerine mesafeli olurken muhtarlar başta olmak üzere sivil toplum örgütleriyle kurduğu diyalogla herkesi kucaklamaya özen gösterdi.

Ortak aklı, istişare kültürünü ve birlikte yönetim anlayışını en güzel şekilde vermek konusunda samimi olduğunu kanıtladı.

Mesaisinin büyük bölümünü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covit-19) salgınıyla mücadeleye ayırırken "sosyal mesafe, maske, temizlik" konularında vatandaşları uyarmanın ötesinde esnaf ziyaretleriyle dikkat çekti.

Her hafta bir ilçe ziyaretlerine geçen hafta Derince'den başladı, dün Körfez'de sürdürdü.

Sayın Vali'nin güvenlik ve sağlık konusunda gösterdiği performansı "sosyal mesafe, maske, temizlik" kurallarına uymak koşuluyla aşamalı ve seyreltilmiş olarak okullarda yüz yüze başlayan eğitim-öğretimde göremedik.

Uzaktan öğretimin yapıldığı EBA iletişim ağıyla ilgili kamuoyunun merak ettiği ve gündeme getirdiği soruların cevabını alamadık.

KOCAELİ MANİFESTOSU

Vali Seddar Yavuz'un Kocaeli'de 100'üncü gününde, 19 Haziran'da yazdığım, "Vali Seddar Yavuz'a Kocaeli Manifestosu" başlıklı yazımı arşivden çıkardım.

Sayın Vali'nin Kocaeli'de ilk gününde yayınladığım manifestosu 100. Gününde tekrar yayınlıyorum.

100 günde hiçbir maddesine dokunulmayan manifestonun umarım ilk bir yılında bırakın dokunmayı bir çok maddesi gerçekleşmiş olur.

"Bir: Kocaeli'de en çok konuşulan ve tartışılan Halkevi binası restorasyonu ile ilgili yazdığım yazı sayısını unuttum. 1941 yılında hizmete açılan, değişik adlar altında hizmet veren İzmit Halk Eğitim Merkezi tarafından kullanılan bina görsel kirlilik yarattığından bakıma, hasar gördüğü için güçlendirme ve restorasyona ihtiyaç var. Önceki Valiler Hasan Basri Güzeloğlu'nun rafa kaldırdığı, Ercan Topaca ve Hüseyin Aksoy'un üzerinde çalıştığı proje koronavirüs (Covid-19) salgınına takılmamış olsaydı boşaltılarak çalışmalara başlanacaktı. Kullanımı konusunda zaman zaman AK Partililerle CHP'lileri karşı karşıya getiren Halkevi binası restorasyonu umarım size nasip olur.

İki: Kocaeli'nin bir diğer önemli sorunu, tören alanı bulunmaması. Bahçesi tören alanı olarak kullanılan eski valilik binasının yıkılması ve Atatürk heykeli kaldırılmasının ardından törenler vali konağı altındaki Atatürk heykelinin bulunduğu alanda yapılmaya başladı. Yerin meyilli ve küçük olması nedeniyle sorun yaşanıldığından Kocaeli gibi bir ilde yeni tören alanına acil ihtiyaç var.

Üç: Koronavirüs sürecinde aylarca evde zorunlu tuttuğumuz, tek başına yaşayan yaşlılarımızın kaldığı huzurevi binası, depremde hasar görmesi ve yağmurda toprak kayması sonrası yıkıldı. Valilik’in İzmit Belediyesi ile yaşadığı sorun nedeniyle yeni yapılan 100 kapasiteli huzurevi inşaatı devam ediyor ama henüz ruhsatı yok.

Dört: Bir zamanlar Kocaeli'nin markası olan, Türkiye birincilikleri bulunan Kocaelispor Futbol Takımı’nın üçüncü ligde şampiyonluğu kesin. Ekonomik sorunlar yaşayan takımın 2. Lig’de başarılı olabilmesi için desteğe ihtiyacı var. Kocaeliler, valilik olarak Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile birlikte taşın altına elinizi koymanızı bekliyor.

Beş: Üç tarafı denizlerle çevrili Kocaeli'nin sağlık turizmi başta olmak üzere turizmde atak yapabilmesi için turizm çalıştayı yapıldı ama sonuçları henüz paylaşılmadı. Kocaeli'de turizm de sizi bekliyor.

Altı: Kocaeli'nin Türkiye ve dünyaya açılan penceresi bin 600 metre yükseklikte "Kartepe Kış Sporları Merkezi" var ama dünyada teleferiği olmayan tek merkez.

Yedi: Engelli öğrencilere hizmet veren RAM, yeni binasına taşınınca mevcut tarihi binanın "Göç Müzesi" yapılması projesi umarım rafa kalkmaz

Sekiz: Selefiniz Sayın Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Hanımefendi’nin başlattığı “Kadın Sağlığı ve Eğitimi Projesinde” 15-69 yaş arası 678 bin 868 olan kadın nüfusunda yüzde 100 hedefe ulaşıldı. Kocaelililer, eşiniz Selda Hanımefendi’nin öncülünde benzer farkındalık yaratacak sosyal ve toplumsal projelere imza atmasını bekliyor

Dokuz: Ordu'da görev yaparken size ulaşamayan gazeteciler umarım Kocaeli'de ulaşırlar

On: Kocaeli'ye tekrar hoş geldiniz, başarılar diliyorum".

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?