Gazeteci hakaret edebilir ama vatandaş eleştiremez!

Teknolojinin gelişmesi, iletişimde devrim niteliğinde kararlar alınması sonrası internet gazeteleri, kağıt kokan gazetelerin pabucunu dama attı.

Hakaret, küfür, aşağılama dahil her türlü kural tanımaz paylaşımların yer aldığı sosyal medya dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çok okunuyor.

Okuma alışkanlığı olmayan toplumun kültür ve sosyal düzeyini anlatan rakamlar medyanın güven yitirdiğini, itibarsızlaştığını, gazetelerin tiraj kaybettiğini gösteriyor.

Gazetecilerin, gerçekleri yansıtmayan 'kin, öfke, nefret, tehdit, şantaj' ile kaleme aldıkları yazıları "eleştiri" olarak savundukları bir dönemi yaşıyoruz.

Sözüm elbette işini düzgün yapan internet sitelerine ve çalışanlarına değil.

Sayıları az da olsa toplumu bilgilendiren, kamu yararını koruyan internet sitelerini beğenerek takip ediyor, yazarlarını takdir ederek okuyorum.

İşte size bir değil bir kaç yönüyle ele alındığında hukuk ve iletişim fakültelerinde 'örnek ders' olarak anlatılacak bir karar.

Başkalarına "kin, öfke ve nefret" ile hakaret ederken cömert davranan gazeteciler, kendileri eleştirildiğinde nasıl cimrileştiğine bir örnek.

Şikayetçi; bir konuşmasında "hastalıklı kişilik" diyen Vefa İbrahim Aracı hakkında suç duyurusunda bulunan, savcının dava açacağını beklerken "Kovuşturmaya Yer Olmadığı" yazan kararı okuyunca küplere binen Güngör Arslan.

İşte o karar; "Şüphelinin müştekiye yönelik  'hastalıklı kişilik' söyleminin hakaret olmayıp, kaba hitap tarzı olduğu, yine UYAP üzerinden yapılan incelemede; Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından müşteki hakkında Silahlı Terör Örgütüne üye olma suçundan birden fazla soruşturma yürütülerek iddianame tanzim edilerek kamu davaları açıldığı görülmekle müşteki hakkında yürütülen soruşturmalara ve kovuşturmalara konu SUÇLAR DİKKATE ALINDIĞINDA şikayete konu edilen söylemin hakaret suçuna vücut vermeyeceği anlaşılmıştır."

Kararla ilgili yorumu okurlara bırakıyorum.

SONUÇ:

Bir: Gazeteciler yazılarında; kişi ve kurumlara "kin, öfke, nefret" ile saldırmadan, hakaret etmeden, aşağılamadan, küçük düşürücü ifadeler kullanmadan gerçek, güncel, kamu yararı bulunan konularda hem de en ağır şekilde eleştirebilir. Aksi yukarıdaki kararda yazdığı gibi suçtur.

İki: Vatandaşlar da kendisini savunurken kişilere gazeteci de olsa eleştiri sınırları içinde kalmak, suç oluşturmamak koşuluyla kaba hitap edebilir.


HANİ ÖĞRENCİLERİN TELEVİZYONU YOKTU

Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitim-öğretim yapılan okullar 200 gün önce kapandı.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı sadece okul öncesi ve birinci sınıflar için aşamalı ve seyreltilmiş olarak bir hafta önce 21 Eylül'de açıldı.

Kocaeli'de 33 bin 120 ilkokul, 38 bin 356 okul öncesi olmak üzere toplam 71 bin 478 öğrenci kayıt yaptırdı.

21 Eylül'den önce okulları ziyaret ederek "sosyal mesafe, maske ve temizlik" kurallarına uyulduğunu gören velilerden yüzde 98'i çocuklarını zorunlu olmamasına rağmen gönderme kararı aldı.

Ve Rasim Hoca'nın okullarda alınan önlemleri denetlemesi, eksikleri gidermesi sonrası ilk hafta okullarda en küçük bir olumsuzluğa rastlanmadı.

Dahası; birçok veli, öğrenci, öğretmen okullarda yüz yüze öğretimin haftada bir değil en az 3 gün olmasını istedi.

Bu arada LGS'ye girecek ortaokul 8. sınıf ile YKS'ye katılacak lise 12. sınıf öğrencileri okullarda "Destekleme ve Yetiştirme Kursu" adı altında yüz yüze telafi eğitimi yapıyor

18 milyon öğrencinin yaklaşık 15 milyonu ise uzaktan öğretim için TV karşısına geçti, dersleri Eğitim Bilişim Ağı'ndan (EBA) izledi. 

Kocaeli'de 300 bin öğrencinin 70 bini okullarda yüz yüze öğrenim görürken yaklaşık yaklaşık 230 bini uzaktan öğrenim görmeye başladı.

Ancak bazı gazeteciler, "Marifet İltifata Tabidir" diyerek öğretmenleri ve yöneticileri motive etmek, moral vermek yerine yine LGS ve YKS öncesi olduğu gibi korku ve panik yaratmaya başladı.

Eğitim sendikaları, muhalefet partileri ve yandaş gazetelerle gazeteciler Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılan uzaktan eğitimi eleştirirken "felaket tellallığına" soyundu.

Haklı yanları yok mu? Elbette var.

Ama eğitimde elde edilen başarıları görmeyen, hayata geçirilen farkındalık yaratan projelerden haberi olmayanlar uzaktan öğretimi eleştirmek için birbirleriyle yarışıyorlar.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı öncesi ve sonrası olduğu gibi ilk hafta sonunda da tek satır yazmayanlar şimdi de evlerinde televizyon ve internet olmadığı için  fakir öğrencilerin uzaktan eğitime katılamadığını manşetlerden veriyorlar, köşelerinde yazıyorlar.

Türkiye genelini bilmem ama Kocaeli'de milli eğitim yöneticilerini "Televizyonsuz ve internetsiz çocuklar EBA üzerinden uzaktan öğretimden yararlanamıyor" diyerek suçlamak haksızlığın ötesinde insafsızlıktır.

Neymiş efendim;

"Uzaktan eğitim döneminde evinde interneti, bilgisayarı ve televizyonu bulunmayan öğrenciler eğitim yönünden katledilmiş.

Zengin ailelerin çocukları “uzaktan eğitime” katılırken fakir ailelerin çocukları katılamıyormuş.

Ders yılının başlaması, fakir aile çocukları için bir anlam ifade etmiyormuş.

Onlar kör, sağır, dilsiz olduklarından öğretmenlerini ve sınıf arkadaşlarını göremiyorlar, dersleri dinleyemiyorlar, sorulara cevap veremiyorlarmış."

Daha neler neler…

El insaf. Beyler lütfedip Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik'in kapısını çalmış olsalardı Kocaeli'de televizyon ve internet sayılarını öğrenirlerdi.

Öğrenseler ne olacak ki?

Onların başarıyı öğrenmek ve ödüllendirmek gibi dertleri yok.

Tek bildikleri ve yaptıkları; masa başında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak gerçek olmayanları yazmak, kişileri ve kurumları itibarsızlaştırmak.

TELEVİZYONSUZ EV YOK

Yazayım da her zaman olduğu gibi "emek hırsızlığı" yaparak kaynak göstermeden masa başında haber yapanlar öğrensin.

Eğitimde fırsat eşitliği ve adil eğitime önem veren Rasim Hoca'nın talimatıyla 300 bin öğrencinin televizyon ve internet bilgileri tarandı.

Belirlenen 305 öğrencinin evlerine kaymakamlar marifetiyle televizyon alınarak dersleri EBA üzerinden takip etmeleri sağlandı.

Internet ve bilgisayara sahip olanlardan internet kotaları dolanlarla internete erişemeyen 336 öğrenci için Kocaeli'de kurulması planlanan 600 EBA Destek Noktası’nın büyük bölümü kurularak öğrenciler kullanmaya başladı.

Internet çekmeyen bölgelerde öğrencilerin eğitime erişimini sağlamak amacıyla ilk kez uygulanan "mobil araç" uzaktan eğitim altyapısıyla donatılarak tüm temizlik standartlarıyla hazırlanarak hizmete girdi.

Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, öğrencilere bir yıl süreyle uzaktan erişime destek verdi.

SONUÇ: Türkiye'de öğrencilerin EBA uzaktan erişim ile öğrenim yapamadığı sorgulanabilir, okulların aşamalı seyreltilmiş yüz yüze öğretime hazır olmadığı eleştirilebilir, öğretmenlerle velilerin moralinin bozuk olduğu söylenebilir.

Ama Kocaeli'de uzaktan öğretimde sorunlar yaşandığını, katılımın yüzde 98 olduğu okulların yüz yüze öğretime hazır olmadığını söylemek haksızlıktır.

Kocaeli Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik'in performansını bilmedikleri gibi hakarettir.

Kocaeli'de televizyonu olmadığı için öğrencilerin EBA uzaktan öğretime erişemediğini söylemek kocaman yalandır.


TEKNOFEST'te GTÜ rüzgarı esti

Öğrencilerin koronavirüs salgın süreci dahil elde ettikleri başarılarını yazmaktan büyük keyif alıyorum.

"Haberde Öncü Yorumda Güçlü" Galip Hoca farkıyla rakipleri bir değil bir kaç adım önünde haberlere imza atmanın sevincini yaşıyorum.

Yarım asrı geçen gazetecilikte ilk günkü heyecanla gazetecilikte zamanla yarışırken genç yaşlı, kadın erkek, mektepli alaylı meslektaşların gündemini belirlemekten büyük haz alıyorum.

Gaziantep'te yapılan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST  2020'de Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Takımının birincilik, Başiskele Şehit Özan Özen Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencilerinin altıncılık kazandığı haberlerde olduğu gibi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı, başarılı öğrencilere ödüllerini verdiği TEKNOFEST 2020'nin finalinin yapıldığı Gaziantep'de deyim yerindeyse "Kocaeli Rüzgarı" esti.

Gebze Teknik Üniversitesi, Alperen Savaşın kaptanlığında Yasin Karakaya, Muhammed Kartal, Mustafa Şenel, Muhammed Abdullah Özkan'dan oluşan takım ile TEKNOFEST- 2020'de Model Uydu Yarışmasında birinci oldu.

Bir kaç gün önce de Başiskele Şehit Ozan Özen Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri TEKNOFEST 2020'de İnsansız Sualtı Sistemleri Kategorisinde final yarışmasını 6'ncı bitirdi.

Yarışmaya katılan takımları, 50 Bin Liralık birincilik ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alan GTÜ Takım oyuncularını, danışmanları Doç. Dr. Fuad Alew, öğrencilere her türlü desteği veren Rektör Muhammed Hasan Aslan'ı kutluyorum.

Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağının artırılması amacıyla düzenlenen, dünyanın sayılı yarışmalarından biri belki de en önemlisi olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020'yi düzenleyenleri tebrik ediyorum. 

GTÜ'NÜN HAKLI GURURU

TEKNOFEST 2020'de Model Uydu Yarışması finalinde sonuçların açıklandığı cumartesi günü önce "Model Uydu Yarışmasında" birinci olan öğrencilerin Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan ile konuştum.

Öğrencilerini kutlarken, GTÜ'nün başarısını Kocaelililere armağan ettiklerin söylerken çok mutluydu.

Sonra takımın danışmanı Doç. Dr. Fuad Alew'i aradım. Fuad hoca korona testi yaptıramadığından ödül törenine katılamamıştı ama pazar günü yapılacak toplu seremonide hazır bulunacağını, öğrencileriyle topluca döneceklerini söyledi. Öğrencilerini tebrik etti.

Son olarak GTÜ'ye birincilik kazandıran Alperen Savaş, Yasin Karakaya, Muhammed Kartal, Mustafa Şenel, Muhammed Abdullah Özkan'dan oluşan takımın kaptanı Alperen ile konuştum.

Takım Kaptanı Alperen, TEKNOFEST 2020'de birinci gelmenin ötesinde

50 Bin Liralık ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden aldığı için gururluydu.

TEKNOFEST 2020 öncesi ve sonrasını anlatırken, "Takım arkadaşlarımla TEKNOFEST 2019'a izleyici olarak katıldık. Ardından bu tür yarışmalara katılmak için araştırma yaptık. Uzay ve havacılığa ilgimiz ve çalışma alanımız ortak paydamız olan TÜRKSAT Model Uydu Yarışmasına katılmaya karar verdik. Bu amaçla Ocak 2020'de takımımızı kurduk. Model Uydu Yarışması için farklı disiplinleri biraraya getiren yapıyı fizik, elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği öğrencileri olarak danışman hocamız Doç. Dr. Fuad Alew ile çalışmaya başladık" dedi.

Yarışmada birinci gelmelerini sağlayan, 16 Eylül'de tuz gölünde atışlarda kullandıkları uyduyu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığını anlatan takım kaptanı Alperen, yarışmalara 149 takımın katıldığını, başarılı olan 25 takımla yarıştıklarını, son gün 3 takım arasına girdiklerini söyledi.

TEKNOFEST 2020'de kategorilerinde birinci olduklarını Gaziantep'te yapılan ödül törenin öğrendiklerini belirten Alperen, "GTÜ olarak bizim takım birinci olurken ikinci İTÜ, üçüncü Hacettepe Üniversitesi seçildi" ifadelerini kullandı.

GTÜ'ye bu gururu yaşatan, destek olan, teşvik eden herkesi bir kez daha kutluyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?