Tahir Hoca yürüyüş yolunda fark, Hürriyet Fethiye'de "havlu" attı!

Koronavirüs (Covid-19) salgını, eğitim-öğretim derken belediye başkanlarının çalışmalarını değerlendirmeye fırsatımız olmadı.

Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet'i yazacağım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın ile ilçe belediye başkanı Hürriyet'i aynı kefeye koyup kıyaslayacak değilim.

Görev, yetki, sorumlulukları yasayla belirlenen iki başkanı yarıştırmanın abesle iştigal olduğunu biliyorum.

Tahir Hoca'nın Kocaeli'yi "Mutlu ve Marka Kent" yapmak için 1.5 yılda İzmit dahil 12 ilçede ayırım yapmadan hayata geçirdiği ve start verdiği projelerden bahsedeceğim.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın basına tanıttığı İzmit Açık AVM gibi tasarlanan "Yürüyüş Yolu" projesini yazacağım.

31 Mart 2019 öncesi ilçe belediye başkanlığına aday olduğunu unutup, Büyükşehir Belediyesine adaymış gibi bol keseden vaatlerde bulunan Hürriyet'in yaptıklarını(!) anlatacağım.

Fatma Kaplan Hürriyet'in 1 Temmuz’da kamuoyuna tanıttığı iddialı, ödüllü "İzmit Fethiye Caddesi Yenileme" projesinde 'havlu' atılarak rafa kaldırılış nedenini paylaşacağım.

Lafı uzatmadan 1873 yılında ulaşıma açılan, şehir merkezini raylarla ikiye bölen demiryolunun 2001'de sahile kaydırılmasıyla yayalaştırılan Yürüyüş Yolu ile Hürriyet Caddesi’ni Açık AVM'ye dönüştürecek projeden başlayalım.

DEVRİM GİBİ PROJE

Kim ne derse desin, kim nasıl düşünürse düşünsün Tahir Hoca'nın dün açıkladığı Hürriyet Caddesi’nin yayalaştırılarak Yürüyüş Yolu ile Açık AVM yapılması devrim gibi bir proje.

Bir kentte insanların alışkanlıklarından vazgeçirecek, en önemlisi de kentin ana eksenini oluşturan caddeyi trafiğe kapatmak kolay alınacak bir karar olmadığı gibi her babayiğidin harcı da değildir.

Önceki yıllarda İstiklal ve Fethiye Caddelerinin trafiğe kapatılması, Hürriyet Caddesi'nde trafik akış yönünün değiştirilmesi, perşembe pazaryerinin değiştirilmesi gibi radikal kararları almak kolay olmadığı gibi başkanları yordu.

Akademisyenken Büyükşehir’de genel sekreter yardımcılığı ve genel sekreter olarak çalışan, valilik yapan Tahir Hoca siyasetçi kimliğiyle başkanlık koltuğuna oturduğunda kenti tanımanın ötesinde konsensüs sağlanmadan başarılı olunamayacağını biliyordu.

Yayalaştırılacak Hürriyet Caddesi’ni Yürüyüş Yolu ile birleştirerek Açık AVM projesini önce çalışma arkadaşlarıyla tartıştı, sonra alt yapıyı yapacak İSU yöneticileriyle bir araya geldi, sivil toplum örgütleriyle esnafa anlattı, İzmit Belediye Başkanı ve ekibiyle paylaştı.

Seçim öncesi “Bütün sorunları konuşarak ve anlaşarak, paydaşlarla beraber düşünerek, ortak akılla, samimiyetle kentin bütüncül algısını bozmadan çözeceğim” diyen Tahir Hoca dün de basının karşısına geçti.

Tahir Hoca'nın toplantısına katılamadım, mimarın sunumunu izldeyemedim ama 11 Mart 2019’da “Yürüyüş Yolu cazibe merkezi olacak”, 18 Aralık 2019’da “Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılacak” manşetlerini yazarken yeteri kadar bilgi sahibi olmuştum.

Toplantı sonrası Büyükşehir Belediyesi ile projenin detaylarını konuştuğumda yeni ve farklı bilgiler öğrendim.

Bir: Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılarak yayalaştırılırken Yürüyüş Yolu ile birlikte sosyal, sanatsal, kültürel etkinliklere açık, insanların rahat dolaşacağı, esnafın gönül rahatlığıyla hizmet verebileceği bir alan oluşacak.

İki: Batıdan Doğuya trafik İnönü Caddesi’ne kaydırılırken o bölgede yeni önlemler alınacak.

Üç: Cumhuriyet Caddesi’nde trafik Batıdan Doğuya akmaya devam ederken caddesye bağlantılı yollar hep sağa açılacak.

Dört: Cumhuriyet Caddesi’nde esnafın mal indirmesine imkan sağlayacak cepler dışında araç parkı yasaklanacak.

Beş: Açık AVM projesi uygulanırken Hürriyet, Yürüyüş Yolu, Cumhuriyet Caddelerindeki kod farkı eşitleneceğinden Hürriyet Caddesi’nden önce Cumhuriyet Caddesi araç trafiğine kapatılacak.

Altı: Kodlamanın sıfırlanmasının ardından Cumhuriyet Caddesi trafiğe açılırken Hürriyet Caddesi araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılacak.

Yedi: Kaplı otoparklar dışında şehir içi araç parkı yasaklanırken araç sürücüleri şehir merkezine araçlarına girmeyecek, Belsa, Migros kapalı otoparkları ile Büyükşehir Belediyesi hizmet binası arkasındaki ve Milli İrade Meydanı’ndaki açık otoparkı kullanacaklar.

Sekiz: Araç sahiplerinin otopark ihtiyacını karşılamak için Batı Terminalinin olduğu yere açık otopark yapılacak.

Dokuz: Projenin mimarı bugünden itibaren uygulama projesini hazırlamaya başlarken Büyükşehir Belediyesi bürokratları da maliyet ve ihale çalışmalarına start verecek.

On: Hürriyet Caddesi’nin yayalaştırılarak Yürüyüş Yolu ile Açık AVM Projesi’nde ilk kazma Nisan ya da Mayıs 2021'de vurulacak.

FETHİYE'DE HAVLU ATILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı kentin tüm dinamiklerinin, sivil toplum örgütleri ve basının karşısında görücüye çıkarak Açık AVM projesinde devrim niteliğinde değişikliklerle farkını gösterdi.

İzmit'te yapılacak tarihi ve nostaljiyi yaşatacak Yürüyüş Yolu Açık AVM Projesini İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve teknik ekibine anlattı, önerilerini dinledi.

Tahir Hoca Hürriyet Caddesi’ni trafiğe kapatarak fark atarken Fatma Hanım'ın 1 Temmuz’da iddialı bir şekilde basına tanıttığı, adına ödül verdiği Fethiye Caddesi Yenileme projesi ne oldu?

Söyleyeyim. İzmit Belediye Başkanı aradan 2.5 ay geçmesine rağmen unutulan Fethiye Caddesi Yenileme Projesini rafa kaldırarak 'havlu' attı.

Fatma Başkan yarın Tahir Başkanın kapısını çalar, "Sayın Başkan, Cedit Kentsel Dönüşüm Projesinde olduğu gibi Fethiye Caddesi Yenileme Projesini İzmit Belediyesi olarak yapamayacağım. Yürüyüş Yolu projesiyle birlikte yapalım" derse şaşırmam, benim için sürpriz olmaz.

SONUÇ: Büyükşehir Belediye Başkanı bundan öncekilerde olduğu gibi Yürüyüş Yolu Açık AVM Projesinde de risk alarak fark atarak "Ya Allah Bismillah" diyerek  start verdi. Bundan sonra top Büyükşehir bürokratlarında… Kocaeli'yi, İzmit'ten başlayarak "Mutlu ve Marka Kent" yapmak için yola çıkan, 'devrim' niteliğinde Hürriyet Caddesi’ni yayalaştırma projesiyle risk alan Tahir Hoca'ya başarılar diliyorum. Açık AVM projesini Alemdar Caddesi’nde olduğu gibi belirlenen süreden önce tamamlayarak hizmete açacağına inanıyorum.

DR. ŞENOL ERGÜNEY DOĞRU OLANI YAPTI

Kocaeli Sağlık İl Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney istifa etti.

Son günlerde hedef tahtasına koyanların, kellesini isteyenlerin gözü aydın.

Amaçlarına ulaştıkları yetmezmiş gibi istifa haberini "Son günlerde başında bulunduğu kurumda çıkan haberle yıpranan yıpranan Şenol Ergüney’i AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş makamına çağırarak istifa etmesini istedi. Ankara’ya giden Şenol Ergüney 2017 yılından beri sürdürdüğü Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü görevinden ayrıldı" şeklinde duyurdular.

Ne bitmez, tükenmez "kin, öfke ve nefretmiş" ki itibarsızlaştırmaya kişisel ve adli konularla ilgili yayınlarla yıprattıkları yetmezmiş gibi çoğu gerçek olmayan iddialara AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş adını da karıştırarak saldırmaya devam ettiler.

AK Parti İl Başkanı Ellibeş'e, Sağlık İl Müdürü Dr. Şenol Ergüney'i partideki makamına çağırıp istifasını istediği yönündeki haberlerin doğru olup olmadığını sordum.

Cevabı, "KOSKOCAMAN YALAN" oldu.

Gölcük Belediyesi’nde 3 dönem belediye başkanlığı yapan, genelde ve yerelde kesintisiz 18 yıldır iktidar olan AK Parti İl Başkanlığı koltuğunda oturan Mehmet Ellibeş'e mi inanacağım yoksa başarılı kişi ve kurumları dedikodu haberlerle itibarsızlaştırmaya yönelik haberlerle ünlenenlere mi?

Elbette 1980 öncesi Kocaeli Meslek Yükseokulu'ndan öğrencim olan, siyasette bugüne kadar çizgisinden ve ilkelerinden taviz vermeden doğru bildiği ve inandığı konuları sonuna kadar savunan Mehmet Ellibeş'e inanacağım ve güveneceğim.

ERGÜNEY'İN İSTİFA NEDENİ

İl Sağlık Müdürlüğü’nden istifa ettiğini sosyal medya hesabından duyuran, 10 günlük izninin bitiminin ardından hekim olarak görevini sürdürecek olan Şenol Ergüney'in telefonları dün gün boyu kapalıydı.

Telefonlara bakmadığı gibi mesajlara da cevap vermediğinde istifa gerekçesini öğrenemedik.

Koronavirüs (Covid-19) salgın sürecinde Kocaeli'de vaka ve vefat sayısının en aza indirilmesi için 7/24 özveriyle çalışan Şenol Bey telefonlara cevap vermediğinden istifasının gerçek nedenini kendisinden dinleyemedik.

Önceki Vali Hüseyin Aksoy ve mevcut Vali Seddar Yavuz'un başarılı bulduğu Şenol Ergüney'in istifa nedenini öğrenemedik ama paylaştığı istifa metnine bakılırsa üzgün olduğu, aldığı kararın uygulanmayıp değiştirilmesine kırılmış olmalı.

Çok değil 1 Temmuz 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlık ettiği kurulda, son 2 yıllık performansı sonrası Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü görevine devam etmesi için 2 yıl sözleşme imzalayan Dr. Şenol Ergüney belli ki müdür olarak aldığı kararların Bakanlık tarafından değiştirilmesinden rahatsız olmuş.

Doğrudur yanlıştır, haklıdır haksızdır bilemem ama çalışmak istemediği isimlerin bakanlıkça "Bak sen istemedin ama ben görevlendirdim" diyerek yok sayılan bir müdürün o koltukta oturması doğru olmazdı.

Oturmaya devam etmiş olsaydı kurumda güvenirliğini, itibarını yitirip, iş disiplinini sağlayamazdı.

Onurlu davranarak istifa etmesine katılıyorum, geç bile kaldığını düşünüyorum.

Dahası; tecrübeli ve deneyimli bir müdürün görev vermediği geçmişte aynı kurumda yöneticilik yapan isimlerin Ankara bürokrasisi ve siyasilerini arkasına alarak neler yapabileceğini bilmesi gerekirdi.

Ankara'nın değiştirme olasılığı olan görevlendirmeleri önceden görüp konuşmalı, başarılı olamıyorsa o tarihte gerekçesini kamuoyu ile paylaşarak istifa etmeliydi.

Yol kazası da olsa Şenol Ergüney'i onurlu duruşu ve kararı nedeniyle kutluyorum.

Kocaelililer başta sağlıkçılar olmak üzere Şenöl Ergüney'i daha yakından tanıdılar, başarılı olduğunu kabul ettiler.

Şenol Bey, Sağlık Müdürlüğü görevinden "hoş bir seda bırakarak" ayrılırken Kocaeli bu istifayı daha çok konuşacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?