Öğrencinin yeri okul, öğretmenin yeri sınıf

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 16 Mart’tan bu yana kapalı olan okullar dönemi 21 Eylül’de açılacak.

Okulların açılmasını istemeyenlere ve “felaket tellallarına” rağmen aşamalı ve seyreltilmiş de olsa yüz yüze eğitim pazartesi günü başlayacak.

Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri öğretmenleriyle ekranlarda değil sınıflarda buluşacak.

Darısı dersleri online uzaktan erişimle yapacak, akranlarıyla değil ekranlarıyla arkadaş olan öğrencilere.

Sosyal mesafe, Maske ve Temizlik” kurallarına uyulması halinde okulların açılmasında, eğitimin yüz yüze yapılmasında sorun yaşanacağını sanmıyorum.
Yeter ki ilçe ve okul müdürleriyle öğretmenler; Kocaeli Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in performansını örnek alsın.

Öğretmenler, “Öğrencinin yeri, eğitim-öğretimin yüz yüze yapıldığı sınıflardır” diyerek okulların açılmasını gönülden istesin.

2020-2021 eğitim öğretim yılı öğretmenlere, öğrencilere, velilere hayırlı olsun.

Pazartesi günü, 58 bin 400 öğrencinin okullu olması beklense de ilk günlerde bu sayıya ulaşmak zor.

Veliler, ilk günlerde uzaktan da olsa okullarda “Sosyal mesafe, Maske ve Temizlik” kurallarına uyulup uyulmadığını takip edecekler.

Kararlarını öğretmenlerin performanslarını gözlemledikten sonra verecekler.

Çocuklarını gönderenler karşılaştıkları olumsuzluklar sonrası göndermekten vaz geçecek.

Göndermeyenler, bir haftalık gözlemlerinde okulun yüz yüze eğitime hazır olduğunu görenler “Öğrencinin yeri okulu ve sınıfıdır” diyerek çocuklarını okula gönderecek.

Anlayacağınız; okul öncesi ve 1. sınıflarda devamın artması, diğer sınıfların yüz yüze eğitimine karar verilmesi Rasim Hoca’nın dediği gibi okul müdürleriyle öğretmenlerin performansına bağlı.


OKULLAR EĞİTİME HAZIR

Kocaeli’de okul öncesi, ilk, orta ve lisede 398 bin 683’ü örgün, 39 bin 420’si yaygın eğitimde olmak üzere toplam 438 bin 103 öğrenci öğrenim görüyor.

2 bin 500’ü yönetici ve maarif müfettişi olmak üzere 26 bin 309 öğretmen görev yapıyor.

850 resmi okulda 17 bin 650 derslik sayısı ile 4 ilin toplamı, 41 ilin nüfusundan daha kalabalık, saygın, itibarlı ve büyük bir aile.

Pazartesi günü başlayacak yüz yüze eğitim-öğretimde metropoller dahil illerin büyük çoğunluğunda okulların hazır olmadığını düşünüyorum.

Ama Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in cumartesi - pazar demeden okulları dolaşarak yerinde denetlemesi, eksiklerin giderilmesi için talimatlar vermesi sonrası Kocaeli için gönül rahatlığıyla “OKULLAR EĞİTİME HAZIR” diyebilirim.

Hazır olan sadece fiziki alt yapı değil.

Sosyal mesafe, Maske ve Temizlik” endişesiyle okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri dışındakiler için şimdilik ertelenen yüz yüze eğitimde yaşanacak olası eksiklikler de Rasim Hoca’nın öz verili çalışması ve kurumlar arası iletişimi sayesinde giderildi.

Yalnız okulların değil kamu kurumlarının büyük bölümünün ihtiyacı olan temizlik malzemeleri, el dezenfektan, kolonya, kolonyalı mendil, maske gibi ürünler Mesleki Teknik Anadolu Liseleri atölyelerinde üretildi.

Alınan önlemlere rağmen felaket tellallarının yazdığı senaryolardan ürken, korkan velileri bilgilendirmek amacıyla okul öncesi ve birinci sınıf öğrenci velileri okullara farklı saatlerde gruplar halinde davet edildi.

Tuvaletler dahil binanın tamamında “Sosyal Mesafe, Temizlik” konularında alınan önlemler yerinde gösterildi.

Konuştuğum okul müdürlerinin büyük bölümü, “Veliler, yapılan hazırlıkları ve alınan önlemleri gördükten sonra teşekkür ettiler. Çocuklarımızı gönül rahatlığıyla okula gönderebiliriz” dediklerini söylediler.

Bazı okul müdürleri de “Veliler korona salgını nedeniyle hala tedirginler. İlk günlerdeki gelişmeleri bekleyerek sonraki haftalarda göndereceklerini ifade ettiler” dedi.


OKULLAR AÇILMALI

Dün, performansını takdir ederek takip ettiğim, eğitim konusundaki hassasiyetini bildiğim Milli Eğitim İl Müdürü Rasim Hoca ile konuştum.

Kocaeli’de okulların eğitime hazır olmasından, müdür ve öğretmenlerin öğrencilerini güler yüzle karşılayacaklarını bilmesinden olsa gerek konuşurken kendisinden emindi.

Sesi görevini yapan yöneticilerin gönül rahatlığının verdiği öz güvenle gür çıkıyordu.

21 Eylül ile ilgili net ve kesin konuştu, “Kocaeli Milli İl Eğitim Müdürlüğü olarak Sosyal mesafe, maske, temizlik konuları dahil her türlü önlemi aldık. Kocaeli’de okullar eğitime hazır” dedi.

Ve ekledi, “Güçlendirilmesi yapılan, inşaatları devam eden okulları aylardır yakından takip ediyorum. Korona salgını nedeniyle okullarımızda her türlü önlemleri aldık. Velilerimiz çocuklarını gözleri arkada kalmadan okullara gönderebilirler. Okullarımızı pandemi döneminde en güvenilir mekanlar halinde getirdik. Çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin yeri evleri ve sokaklar eğil okullar ve sınıf olmalıdır.

Öğrenci velilerinin okullara davet edilerek alınan önlemleri gösterdiklerini, kitaplar ve uygulama malzemelerinin eksiksiz hazır olduğunu söyleyen Rasim Hoca öğretmenlere başarılar dilerken, “Öğretmen arkadaşlarıma yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyorum. Okul öncesi ve birinci sınıflar dışındaki öğrencilerin yüz yüze eğitim-öğretime başlaması öğretmen arkadaşlarımızın ilk haftalardaki performanslarına bağlı. Tüm öğretmen arkadaşlarımızın bu duygularla hareket edeceğine inanıyor ve güveniyorum” şeklinde konuştu.


SINIFLARDA 6 ÖĞRENCİ

Yüz yüze eğitim-öğretimde birinci sınıf öğrencilerin 1 gün, öğretmenlerin 5 gün okula gideceğinin açıklanmasının ardından her kafadan farklı sesler çıkmaya başladı.

Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olanlar öğretmenler dahil uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda fazla bilgi sahibi değildi.

Rasim Hoca’ya sordum. İşte cevabı, “Sınıf mevcutları 6 öğrenciyi geçmeyecek. Devlet okullarındaki çocuklarımız özel okullardan daha konforlu ve özel eğitim alacaklar. 30 mevcutlu bir sınıfta öğretmen her gün 6 öğrenci ile olmak üzere 5 gün de hepsiyle ilgilenmiş olacak. Böylece 5 gün okulda kalmış olacak. 25 mevcutlu bir sınıf öğretmeni her gün 5 öğrenci ile ilgilenmek zorunda kalacak”.

Veliler birinci sınıfa kaydettirdikleri çocuklarını okula gönderip göndermekte kararsız olsalar da “Sosyal mesafe, maske ve temizlik” konularında tereddüt etmeye, endişelenmeye hiç gerek yok.

Her gün sınıflarda en fazla 6 öğrenci olacağından okul mevcutları da kaç şube olursa olsun kalabalık olmayacağından çocuklarını gönül rahatlığıyla, gözleri arkada olmadan gönderebilirler.

Ne yalan söyleyeyim; Veliler pandemi nedeniyle endişeli olsalar da öğrenciler özel ders alır gibi okula gideceklerinden şanslı.

SONUÇ: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pandemi kurulu tavsiye kararına uyarak aşamalı ve seyreltilmiş de olsa okullarda ilk zili 21 Eylül Pazartesi günü çalacak. Sayın Bakan, okuma çağındaki çocukların okulda olması gerektiğini vurgulayarak yerinde ve doğru bir karar aldı. Keşke geçen yıl okuma yazmayı öğrenmeden ya da öğrenenlerin unuttuğu 2. Sınıf ile LGS ve YKS’ye girecek 8. ve 12. sınıf öğrenciler de yüz yüze eğitim-öğretime başlatılsaydı.FOTOĞRAF

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ FEHMİ RASİM ÇELİK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Eğitimci - Galip bey denetim yapmak en kolay iş. önemli olan okulların ihtiyaçlarının giderilmesidir. İl Milli Eğitim okullara yardım yapılmıyor. Ama kendi imkanlarımızla okulları hazır hale getiriyoruz. Ortaokul ve liselerde 8. ve 12. sınıflara kurslar açıldı. bu okulların hiç birine milli eğitimden ne güvenlik ne temizlik personeli ne de temizlik malzemesi göndermedi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 16:46
01

Eğitimci - Galip Hocam biz okulları açacağız. Öğretmen olarak maske kolonya dağıtımında kapı kapı dolaştığımız gibi, okullar açılınca da sınıflarımızda hazır bekleyeceğiz. Fakat endişemiz, önceki haberlerinizde yazdığınız gibi; düşüncesiz bir velinin pozitif olduğunu bile bile veya belirtileri göstermesine rağmen test sonucu açıklanıncaya kadar dikkatsiz, sorumsuz davranarak çocuğunu okula göndermesidir. 1 pozitif çocuk 10 çocuğa bulaştırsa, 10 çocuk çevresindeki 30 kişiye bulaştırsa, işin ucu size kadar gider. O yüzden haberinizde mutlaka bunu vurgulayın lütfen. Eğitim ailede başlar, önce aile bu konuda sorumluluk sahibi olsun, çocuğunu kurallara uyması konusunda bilgilendirsin, biz sınıfta a'dan z'ye herşeyi öğretiriz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 21:01


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?