Koronavirüs’ün şakası yok, “TMM” kuralına uyacağız!

Sağlık Bakanlığı koronavirüs verilerine göre,

En kötü 30 il içinde yokuz!

Koronavirüs (Covid-19) salgını 2019 yılının sonlarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktı, 17 Mart’ta Türkiye’de görüldü, hız kesmeden dünyada yayılıyor.
Sinsi ve seri hareket eden virüsün kimi ne zaman, nerede bulaşacağı bilinmediği gibi ülkemizi ne zaman terk edeceği de belli değil.
Dünya genelinde toplam vaka sayısı 2 milyona yaklaştı, hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini aştı. 

Türkiye’de 12 Eylül itibariyle toplam vaka sayısı 289 bin 635, vefat eden 6 bin 999, iyileşen hasta 257 bin 731 olarak açıklandı.

“Temizlik, Maske, Mesafe” (TMM) kurallarına uymayan saygısız ve sorumsuzların sayısı çoğaldıkça vaka ve vefat sayıları artıyor.

Sahillerin boşalmasını, tatil dönüşlerinin başlamasıyla artan vakalar okulların açılmasını da etkiliyor.

Öğrenci sayısı 18 milyonu bulan okullarda sadece okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri  “aşamalı ve seyreltilmiş” yüz yüze eğitim-öğretim yapacak.

Milyonlarca ilk, orta, lise öğrencisiyle 2.5 milyonu bulan üniversiteli eğitimlerini uzaktan erişimle sürdürecek.

20 milyon öğrenci, aileleri, öğretmenler ve paydaşlarını dikkate aldığımızda 83 milyonun büyük bölümü Koronavirüs'ten doğrudan etkilenecek.

Geliniz ilk vakanın görüldüğü tarihten buyana Türkiye’deki Koronavirüs seyrine ve verilere göz atalım.

 ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Koronavirüs (Covid-19) salgınında ilk vakanın görüldüğü 17 Mart bir olan sayı 180 gün sonra 12 Eylül’de 289 bin 635’e çıkarken 6 bin 999 kişi vefat etti.

Toplam 6 bin 999 vefatın aylara göre dağılımı;

Mart 214, Nisan 467, Mayıs 1.288, Haziran 566, Temmuz 1.065, Ağustos 605, Eylül (1-12 arası) 629.

12 günlük Eylül ayındaki 629 vefat sayısı Mart, Nisan, Haziran, Ağustos aylarından fazla.

Sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyulmaz ise Eylül sonunda vefat sayısı bini geçerek Mayıs ayındaki rakamı geçerek kayıtlara rekor olarak geçecek.

Sağlık alt yapısının güçlü olmasına, sağlık personelinin 7/24 özveriyle çalışmasına rağmen artışlar devam etse de dünya ile kıyaslandığında ‘eh iyi’ diyebiliyoruz ama yetmez.

Kocaeli özeline baktığımızda test, vaka, vefat sayıları açıklanmadığından yorum yapmak ’deki rakamlar açıklanmadığından yorum yapmak zor.

Ama söylenenlere, kapalı kapılar arkasında konuşulanlara bakılırsa Kocaeli, koronavirüs tablosu en kötü 30 il ile en iyi 15 il arasında yok.

Bir başka deyişle; Ankara, İstanbul, Bursa, Şanlıurfa, Konya, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Tunceli, Niğde, Erzurum, Yozgat gibi vaka ve vefat sayısı fazla iller arasında yokuz.

Sahil illerden Muğla, Aydın, Balıkesir, İzmir, Denizli’nin de aralarında olduğu vaka ve vefat sayılarında Türkiye ortalamasının üstünde gösterilen 15 il arasına da giremedik.

30 kötü arasında olmadığımıza sevinirken neden “15 iyi il arasında yokuz” sorusunu sormadan edemiyoruz.


 VALİ, MÜDÜR NE YAPSIN!

Türkiye, yeni tip Koronavirüs'e karşı önlem almasına karşın vaka sayısı artarak devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan uyarıyor, Sağlık Bakanı Koca her akşam rakamları açıklarken durumun ciddiyetinin altını çiziyor.

Vali Seddar Yavuz Kocaeli’de göreve başladıktan sonra daire müdürlerinden ilk brifingi Sağlık Müdürlüğünden alarak Koronavirüs salgını il mücadelede kararlı olduğunu gösterdi.

Farkındalık yaratmak, vatandaşları “Sosyal Mesafe, Maske, Temizlik” kurallarında uymaları konusunda uyarmak için maskesini takarak, sosyal mesafeyi koruyarak zamanının büyük bölümünü halkın arasına karışarak esnaf ziyaretlerine ayırdı.

Emniyet ve jandarmaya kurallara uymayanlarla karantinada olması gereken yerde olmayanlara idari ve para cezası verilmesi konusunda talimat verdi.

Kararlılığını ve samimi olduğunu göstermek için, koronavirüs testi pozitif çıkan ya da şüpheli durumda olanların karantina ihlali yapmamaları konusunda uyarıda bulunurken, “Israrlı adli ve idari işlem yapmamıza rağmen karantina kurallarına uymayanlar var. Masum insanlara bu hastalığın bilerek bulaşmasına sebep olanlar toplumla nasıl helalleşecekler. Birbirimizi uyaralım. Kendi olağanüstü halimizi ilan edelim. Maske, mesafe ve hijyene dikkat edelim” dedi.

Liyakati ve performansı başarılı il müdürleri arasında gösterilen Sağlık İl Müdürü sözleşmesinin bakanlık tarafından 2.5 yıl uzatılmasına rağmen ‘kin, öfke ve şantaj’ içeren “itibarsızlaştırmaya’ yönelik yazılara aldırmadan 7/24 sahada çalışmasını sürdürüyor.

İstanbul’un komşusu olan, sanayi şehri olarak göç alan ve yoğun sirkülasyon yaşanan Kocaeli, koronavirüsle mücadelede 30 büyükşehir içinde başarılı ilk 5 metropol arasında sayılıyorsa en büyük pay İl Müdürü Şenol Ergüney’e aittir.

Vali Yavuz ve İl Sağlık Müdürü Ergüney, yeni tip koronavirüse karşı önlemler arttırılarak sürdürülürken rakamlar yükseliyorsa Vali Yavuz ve İl Müdürü Ergüney ne yapsın?

“Sosyal mesafe, maske, temizlik” kurallarına uymayan bulaş potansiyeli saygısız, sorumsuz, düşüncesiz vatandaşların başına polis ve jandarma konamayacağına göre en büyük görev biz vatandaşlara düşüyor.

Toplumu bilinçlendirmek, farkındalık yaratacak yazılarla bulaş taşıyıcılarını uyarmak öncelikle biz gazetecilerin görevi olmalıdır.

Geliniz, kişi ve kurumları itibarsızlaştırmaya yönelik ‘kin, öfke, şantaj’ içeren dedikodular yerine yeni koronavirüsle mücadelede yetkililerin yanında yer alalım, motivasyonlarını arttıracak yazılar yazalım.

Huylu huyundan vazgeçmeyeceğine, kurumları yönetme alışkanlıklarını terk etmeyeceğine göre gerçekleri yazmayı, kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi her zaman olduğu gibi yine araştırarak, sorarak ve sorgulayarak yazan bizler üstleneceğiz.

65 YAŞA HAKSIZLIK

Koronavirüs (Covid-19) salgının görüldüğü 17 Mart’tan bu yana bilim insanları başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı yetkilileri 65 yaş üstünü “riskli” görerek aylarca zorunlu karantinada tuttu.

“koruyoruz” gerekçesiyle sosyal yaşamdan koparılan, psikolojik ve ortopedik travmalar yaşattığımız 65 yaş üstü vatandaşlara haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

Benim düşündüğümü; Sağlık Bakanlığı’nın “Son bir ayda koronavirüse yakalanan 100 kişiden 40,1’ini 20-40 yaş aralığındaki gençler oluşturuyor. Zatürre gelişen hastaların da yüzde 11’i yine bu yaş grubundan” açıklaması da beni ve benim gibi düşünenleri doğruluyor.

Geliniz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 4 Eylül’de paylaştığı 1.612 Covid-19 vakanın yaş grubuna göre göz atalım:

2 yaş ve altı 8 kişi, 2-4 arası 10 kişi, 5-14 arası 52 kişi, 15-24 arası 231 kişi, 25-49 arası 809 kişi, 50-64 arası 320 kişi, 65-70 arası 147 kişi, 80 ve üstü 35 kişi.

Neymiş efendim; 65 ve üstü vaka sayısı 182 iken 65 yaş altı hasta sayısı 1.430.

Cinsiyetlerine baktığımızda 1.612 vakanın 797’si erkek, 815’i kadın.

2 YURT HAZIRLANDI

Mart ayında umreden dönen 10 bin 330 kişi Ankara ve Konya’daki Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında karantinaya alındı.

 Yurtdışından gelen vatandaşların KYK yurtlarına yerleştirilmesinin dışında Türkiye'de ilk defa Büyükşehir Belediyesinin de katkıları ile pozitif vakaların evde değil yurtta kalmasını, 1200 yatak kapasitesi ile hastane ek binası gibi uygulama o aylarda hayata geçirilmiş, başarılı olmuştu.

Yurt dışından gelen yüzlerce yolcu 14 gün süreyle Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı İzmit’teki Ali Fuat Cebesoy ile Canfeda Hatun Öğrenci Yurtları'na yerleştirildi.

Her türlü hizmetin ücretsiz verildiği yurtlar 20 Mayıs’tan sonra yolcu almadı, 15 Ağustos’tan sonra boşaltılarak dezenfekte edildi.

Kontrollü normal hayata geçilmesinin ardından düğün, tatil, asker uğurlaması dahil “sosyal mesafe, maske ve temizlik” kurallarına uyulmaması sonucu Vali Seddar Yavuz’un talimatıyla denetimler sıklaştırıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı denetimlerde karantina ihlali yapan 45 kişinin dışarıda elini kolunu sallaya sallaya dolaşması üzerine yeni tedbirler alındı.

Karantina ihlali yapanlar, Salı gününden itibaren Kredi Yurtlar Kurumu’na ait Gebze Yurdu ile Umuttepe’deki Samiha Ayverdi Yurdu’nda 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulacaklar.

Vali Seddar Yavuz başkanlığında oluşturulan komisyonda bir vali yardımcısı, AFAD, Kızılay, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü temsilcileri görev yapacak.

Yurtlarda karantina ihlali yapanlar zorunlu, barınma sorunu yaşayan şantiyelerde çalışan mevsimlik işçiler isteğe bağlı kalacak.

Yurtlarda kalanlar karantinada olanlar dahil verilen sağlık ve otel hizmetlerinin karşılığında ücret ödeyecekler.

Karantina ihlali yaptıkları için yurtlarda izole edilen vatandaşlardan taahhütname alınacak.

Amaç, karantina ihlali yapanlarla sorumsuz davranışlarıyla “sosyal mesafe, maske ve temizlik” kurallarına uymayanları caydırmak.

SONUÇ: Dünyayı sarsan koronavirüs (Covid-19) salgını; Birinci Dünya Savaşı'nın ardından 100 milyon insanın öldüren İspanyol Gribi, 1957 yılında Çin'den yayılan 4 milyona yakın insanı yok eden Asya Gribi, 1959 yılında Kongo'da çıkan ve 36 milyon insanın canını alan HIV, 2002 yılında Çin’den yayılan SARS, 2013’te Batı Afrika’da 11 bin kişinin ölümüne neden olan Ebola salgınına benzemiyor. Yeni tip koronavirüsün şakası yok. Tek korunma yöntemi “Sosyal mesafe, maske ve temizlik”.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?