Okullar ve öğretmenler “eğitim-öğretime” hazır

Türkiye’de koronavirüs (Covid-19) vakasının görüldüğü 11 Mart’tan buyana en çok ve doğrudan etkilenen kurumlar arasında “sağlık ve eğitim” öne çıktı.

Yeni vakaların olmaması ve tespit edilen 265 bin 515 hastanın kurtarılması için salgına karşı “seferberlik” ilan edildi.

Alınan önlemlere rağmen “sosyal mesafe, maske ve temizlik” kurallarına uymayan, ölüme davetiye çıkaran “vicdansız” sorumsuzlar sayesinde 6 bin 245 hasta kurtarılamadı.

Sokaklarda “serseri mayın” gibi dolaşan kural tanımazların daha kaç kişiye virüs bulaştırarak ölümüne neden olacağı belli değil.

7/24 özveriyle görev yapan sağlık çalışanlarının daha iyi ortamlarda hizmet verebilmesi için yeni hastaneler açılırken okullar kapatıldı.

Benim hatırladığım; öğrencilerle öğretmenler ilk defa okullarından ve yüz yüze eğitim-öğretimden bu kadar uzak kaldı.

Bir dönem okumadan sınıf geçti, mezun oldu, diploma aldı.

23 Mart’ta kapatılan okullar bugün ilk kez öğretmenlerle açılacak.

Dijital ortamda EBA (Eğitim Bilişim Ağı) ile verilecek dersleri öğrenciler evlerinde ekran karşısında, öğretmenler sınıflarda bilgisayarları başında işleyecek.

Sadece 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencileri okullarda açılacak yüz yüze telafi ve tamamlama kurslarına katılabilecek.

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı ilk ders zilinin çalacağı 21 Eylül’den sonra tüm öğrencilerin yüz yüze eğitim-öğretime başlayacağı söyleniyor.

Ancak vaka sayılarındaki artış dikkate alındığında tüm öğrenciler yerine “Okul öncesi ile ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü, ortaokul 8’inci, lise 12’nci sınıf” öğrencilerin okullarda yüz yüze eğitim-öğretim yönünde karar çıkma olasılığı çok yüksek.

Diğer öğrenciler dersleri evlerinden uzaktan erişim yöntemiyle takip edebilecekler.

 OKUL, EN GÜVENLİ YER

Yazıma iddialı, “Okullar ve öğretmenler eğitim-öğretime hazır” başlık atmamı yadırgayanlar çıkabilir.

Son günlerde korku ve paniğe neden olacak açıklamalarda bulunanlar rahatsız olabilir.

Kimin ne düşündüğü, ne söyleyeceği de önemli değil.

28 Mart 2014’te Kocaeli Milli Eğitim İl Müdürü koltuğuna oturan, aldığı kararlar, hayata geçirdiği farkındalık yaratan projelerle herkesin takdirini kazanan Fehmi Rasim Çelik’e ait bu cümleyi bilerek başlığa çıkardım.

Okulların kapatıldığı 23 Mart’tan buyana okulların açılması için yaptıklarını, koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemleri bildiğimden okulların açılmasını istemeyenler belki “kara propagandadan” vazgeçerler diye düşündüm.

Bugüne kadar eğitimde kalitenin artması, başarı çıtasının yukarılara çıkması, fiziki alt yapının iyileşmesi için bırakın yardımcı olmayı sürekli “köstek” olanlar okulların açılmaması için ne yaparlarsa yapsınlar amaçlarına ulaşamayacaklar.

Bir iki okulda virüs vakası görüldüğünde, üç beş öğretmenin PCR testi pozitif çıktığında avuçlarını ovuşturanlar hangi yöntemi denerlerse denesinler istediklerini alamayacaklar.

Okullar bugün, koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu kapalı olduğu 160 gün sonra öğretmenlerin topluca okuyacağı “İstiklal Marşı” ile açılacak.

Sosyal mesafe, maske, temizlik” kurallarına uyulduğunda okulların en güvenli yerler olduğunu unutmamak lazım.

Okullar karanlığı aydınlığa çıkaran kurumlar olduğu gibi koronavirüsle mücadelede alacağı önlemler, vereceği mesajlarla yalnız öğrencilerin değil ailelerinin de bilgilenmesine, uymasına, sorumluluk almasına yardımcı olacaktır.

Gelelim, “Okullar ve öğretmenler eğitim-öğretime hazır mı?” sorusunun cevabına.

Bir: Milli Eğitim Bakanlığınca koronavirüs salgınıyla mücadelede alınacak önlemleri içeren “Öğrenciler, Veliler, Öğretmenler” için ayrı ayrı hazırlanan kitaplar okullarda öğretmenlere verildi. Öğrenci ve veli kitapları de 21 Eylül’de dağıtılacak.

İki: Öğrenci kitabında; Sağlığın korunması, kişisel temizliğe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi, maskesiz dışarı çıkılmaması, Covid-19 hakkında yetkililer tarafından verilecek bilgilere güvenilmesi, evde, okulda, dışarda uyulacak kurallarla ilgili uyarlarılar yer alıyor.

Üç: Veli kitabı girişinde, “Çocuklarımızın sağlığı için velilerimizle yeniden birlikteyiz. Sayın Velimiz, uzun bir aradan sonra öğrencilerimizle yeniden buluşuyoruz. Okullarımızı özlemle açıyoruz ve çok heyecanlıyız. Çocuklarımızın sağlığının korunması için okullarımızda hazırlıklar tamamlandı. İlginiz ve iş birliğiniz bize her zaman güç verdi. Salgın sürecinde Bakanlığımızın eğitim faaliyetlerine yönelik emekleriniz ve gönül birliğiniz için teşekkür ederiz. Bu kez desteğinize ihtiyacımız var. Süreci hep birlikte atlatacağız. Aslında bildiğiniz hususları ailenizin ve öğrencilerimizin sağlığı için hatırlatmak ve vurgulamak istedik” yazıyor.

Dört: Öğretmen kitabında: “Öğretmenler ders giriş ve çıkışlarında hijyeni sağlayacak gerekli tedbirleri almalıdır. Derslerde öğretmen ile öğrenciler arasında sosyal mesafeye uygun oturma düzeni oluşturulur. Velilerin zorunlu olmadıkça okul bahçesine alınmaz. Öğrencilerin okula ve sınıflara fiziksel mesafe kurallarına uygun olarak girmeleri sağlanır” gibi görevleri yapması isteniyor.

Öğrenci, veli ve öğretmenlerin başka neler yapmaları gerektiğini merak edenler

Milli Eğitim Müdürlüğü sitesine girip daha çok bilgi sahibi olabilir.

Bu bilgilere ulaşmak yetmez önemli olan uymak ve uygulamak.

Tüm uyarılara hatta ceza yaptırımlara rağmen sokaklarda “serseri mayın” gibi dolaşan “sosyal mesafe, maske ve temizlik” kurallarına uymayanlar gibi davranırsak vay halimize!

Beş: Okullarda virüse karşı dezenfektan, temizlik, sosyal mesafe dahil her türlü önlem alındığını biliyorum. Eksikler yok mu? Elbette olacak. Sorun yaşanmayacak mı? Elbette yaşanacak. En etkili önlem “Sosyal mesafe, maske ve temizlik”

Altı: İlçelerde milli eğitim ve sağlık müdürlüklerinin ortak çalışmasıyla oluşturacağı filyasyon ekiplerinin belirleyeceği şüpheliler ya da pozitif olduğu belirlenen öğrenci, öğretmen, çalışanlar anında izole edilecek.

Yedi: Uzun bir aradan sonra öğrencilerin okula uyumu, psiko-sosyal anlamda desteklenmeleri ve telafi kursları yıl boyu devam edecek.

Sekiz: Ders kitapları, yüz yüze eğitimin başlayacağı 21 Eylül’e kadar öğrencilerin sıralarında olacak. Öğrencilerden en çok istenen kaynak kitaplarda bu yıl milli eğitim bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtılacak.

Dokuz: Bakan ve Milli Eğitim Müdürü zaman zaman öğretmenlerle yüz yüze ya da canlı video bağlantısıyla görüşerek ihtiyaçları belirlendi, bilişim teknolojileri alanında eğitim verildi.


 EBA DESTEK NOKTASI

Rasim Hoca’nın aldığı önlemler sadece bunlar değil elbette.

Koronavirüs (Covid-19) salgın döneminde Türkiye’de 18 milyon öğrenciden 8 milyonu uzaktan eğitimden yararlanırken Kocaeli’deki sayıyı bilmiyorum.

400 bin öğrenciden fazla olmasa da bir bölümünün yararlanamadığını düşünüyorum.

Öğrencilerin mağduriyetini gidermek için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı “5 bin 200 EBA Destek Noktasının” 600’ü Kocaeli’de kurulacak.

Sayın Bakanın ilk etapta her ilde bir yerde “EBA Destek Noktası” istemesine rağmen Rasim Hoca, daha fazla öğrencinin kullanabilmesi için 12 ilçede birer destek noktası kurdu.

2020-2021 eğitim öğretim yılında geçen senenin aksine uzaktan eğitimle takip edilen derslerin sınavların yapılacak olması nedeniyle “EBA Destek Noktası” hizmetini en çok da eğitimde fırsat eşitliği nedeniyle önemsiyorum.

Bu sayede bilgisayarı, tableti, interneti olmayan, erişimde zorluk çeken öğrenciler yaşadıkları bölgelerde EBA derslerini takip edebilecekler.

SONUÇ: Zor bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde her türlü önlemi alarak okulları yüz yüze eğitime hazır hale getiren, okul ziyaretleriyle öğretmenlere moral veren ve motive eden Rasim Hoca başta olmak üzere herkese teşekkürü fazlasıyla hak ediyor. Koronavirüs salgınıyla mücadelenin olmazsa olmazları “Dezenfektan, kolonya, alkol bazlı hijyenik el losyonu, sıvı sabun” üreterek çalıştıkları Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde patentli imalathaneler kurarak üretim yapan öğretmenlerimizi de tebrik ediyor, alkışlıyorum.


 KOÜ’DE “UZAKTAN EĞİTİM” DİYECEK 

Bugünlerde en çok soruların başında, “Eğitimin yüz yüze mi yoksa uzaktan eğitimle mi yapılacak?” geliyor.

Aylardır siftah yapamayan sınıf, okulların açılıp açılmayacağını öğrenci ve velileriyle öğretmenlerden daha çok merak ediyor.

Okul öncesi, ilk, orta ve liselerde bugün okullar açılacak, 21 Eylül’de dersler sınırlı ve kısıtlı olarak yüz yüze başlayacak.

Ya üniversiteler?

YÖK, sorumluluğu rektörlere, kararı senatolara bırakarak topu üniversitelere attı.

Öğrencilik ve öğretmenlik yıllarında düzenlediğimiz münazaralar gibi üniversite senatolarında bugünlerde “Önce sağlık mı, yoksa eğitim mi?” konusunu tartışacaklar.

Ağır basan tarafın kararı uygulanacak.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Senatosu, geçtiğimiz günlerde 2020-2021 Akademik yılının 5 Ekim’de başlaması, lisans öğrencileri için uzaktan erişim, lisansüstü öğrencilerinin yüz yüze eğitim kararı aldı.

Bugün Kocaeli Üniversitesi Senatosu, rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü başkanlığında video konferansla toplanacak.

Gündem; 2020-2021 Akademik Yılın ne zaman başlayacağı eğitimin nasıl yapılacağı.

Dün konuştuğum Sadettin Hoca, tam da benim yazdığım gibi senatoda “eğitim mi, sağlık mı?” sorusunu dekanlar, yüksekokul ve meslek yüksekokul müdürleri ve senato üyeleriyle konuşacak, tartışacak, merakla beklenen kararı açıklayacak.

KOÜ’de akademik yılın GTÜ’de olduğu gibi 5 Ekim’de başlamasına kimsenin itirazı olmadığını söyledi.

Ama eğitimin yüz yüze mi yoksa uzaktan erişimle mi olacağı konusunda ciddi endişeleri ve sıkıntıları var.

75 bin öğrenci ve 3 binden fazla çalışanı yakından ilgilendiren bir konuda hem de tıp doktoru olarak hani haksız da değil.

İşte Sadettin Hocanın anlattıkları, “Vicdanen büyük sorumluluk altındayız. Üniversitenin alacağı karar milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda alınacak karara benzemiyor. Orada öğrencilerin tamamı bulundukları bölgede ve aileleriyle birlikte kalıyor. Değişik illerden ve yerleşim alanlarından gelen Kocaeli Üniversitesinin 75 bin öğrencisinin barınma, iaşe, beslenme, ulaşım başta olmak üzere birçok sorunu var. Rektör ve senato üyeleri her şeyden önce vicdani sorumluluk altında karar verecek. Senatoda sağlık mı, eğitim mi önceliğini konuşacağız. Yurtlardan, yemekhane ve kantinlerden yararlanan, anfilerde ders yapan öğrencilerden testi pozitif çıkan öğrenci ya da çalışanı izole eder, karantinaya alırsınız. Ya anfinin, yemekhane ve kantinin karantina nedeniyle kapatılması söz konusu olursa ne olacak?” dedi.

Rektör Hoca’ya kişisel görüşünü sorduğumda cevabı, “Galip Hocam; tıp, diş, konservatuvar, mühendislik ve teknoloji fakültelerinin laboratuvar ve atölyesi bulunan bölümleri sosyal mesafe, maske, temizlik kurallarına uymak koşuluyla sınıf mevcutlarını azaltarak yüz yüze eğitim yapabiliriz. Mühendislikte laboratuvar günlerini hafta içine yayarak öğrencilerin Kocaeli’de barınmadan kaldığı yerden günü birlik gelip-gitmesi şeklinde ayarlanabilir. Ama hukuk, iletişim, iktisat, ilahiyat gibi derslerin uzaktan erişimle verilebileceği fakültelerde öğrencilerin Kocaeli’ye gelmesine, dersleri sınıflarda takip etmesine gerek yok” oldu.

SONUÇ: Sadettin Hoca’nın anlattıklarına aynen katıldığımı kendisine de söyledim. Anladığım kadarıyla bugün yapılacak senato toplantısında, KOÜ’de akademik eğitimin 5 Ekim’de başlayacağı, derslerin çoğunlukla uygulamalı yapıldığı tıp, diş ve konservatuvar gibi fakülte ve yüksekokullarla mühendisliğin bazı bölümlerinde yüz yüze eğitim, diğer fakülte ve yüksekokullarda uzaktan erişimle yapılması yönünde çıkacak bir karar benim için sürpriz olmaz.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Ziya - Galip bütün yazıların adını değiştir il milli eğitim müdürü koy

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 01:28
01

Ahmet - Kocaeli herzamankinden daha hazır ve heyecanlı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ağustos 19:04


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?