Alemdar Caddesinden CHP'ye 'malzeme' yok!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin "Amiral Gemisi İSU", AK Parti'nin 15 yıllık iktidarında "rüştünü" ispatladı.

'Yuvacık Barajı borç kamburuna' rağmen hayata geçirdiği model projelerle diğer belediyelere örnek gösterildi.

CHP ve AK Parti Dönemleri uygulamalarındaki "Hak, Hukuk, Adalet, Dürüstlük, Tarafsızlık" anlayış farkını kanıtladı.

Barajda su seviyesinin düştüğü kurak günlerde musluklardan "içilebilir" kalitede suyun akmasını sağlayarak CHP'lilere rağmen vatandaşın takdirini aldı.

Kocaeli'nin gelecek 50 yılına planlayarak tarihinin en büyük yatırımlarını yaparak bir 'ilk'e imza attı.

Alemdar Caddesi su, kanalizasyon ve yağmur suyu hatları projesi de onlardan biri.

Kurban Bayramı sonrası başlayan, Eylül ayı içinde tamamlanacak olan proje, küçük gibi görünse de bulunduğu yer ve konum itibariyle yalnız İzmit'in değil, Kocaeli'nin en önemli bölgesi.

Trafik sirkülasyonu bakımından, şehrin merkezinde en işlek caddesi.

Sonucu itibariyle siyaseten olumlu ya da olumsuz kullanılabilecek bir çalışma.

Bayram öncesi il başkanı Harun Yıldızlı başta olmak üzere CHP'lilerin zamanlamasına karşı çıktığı, çalışma süresi ve sonrası yaşanacak olası olumsuzlukları fırsata dönüştürmek için "ellerini ovuşturduğu" bir proje.

Ama Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın talimatı, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık'ın süreci iyi yönetmesiyle Alemdar Caddesi'ndeki çalışma zamanından önce bitirilecek.

En dikkat çeken yanı ise ilk günler CHP'nin "gazına" gelerek seslerini yükselten esnaf, 4 Ağustos'tan buyana çift vardiya çalışmaları gördükten sonra bırakın tepkiyi Tahir Hoca ve ekibine teşekkür etmeye hazırlanıyor.

Tahir Hoca'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde ve desteğiyle inisiyatif alarak hayata geçirdiği ve uyguladığı projeleri kin, nefret ve öfke ile eleştiren İsmet Çiğit bile sonunda gerçeği gördü.

Dün köşesinde, "Alemdar Caddesi’ndeki iş öyle az bir iş değil. Alemdar Caddesi işinde Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı bir sınav verdiğini kabul etmek ve hakkını teslim etmek zorundayım. Alemdar Caddesi’ndeki işin zamanında ve bölgeye çok büyük sıkıntılar yaşatılmadan bitirilmesinde payı olan herkesi İzmitliler adına kutlar, teşekkür ederim" yazdı.

Alemdar Caddesi'ndeki alt yapı çalışmalarının zamanında bitirilmemesi için dua eden, İSU'yu "beceriksizlikle" suçlayarak "siyasi rant" elde etmek için fırsat kollayanlar havalarını aldı.

Önceki gün Alemdar Caddesindeki alt yapı çalışmalarını yerinde inceleyen Tahir Hoca burada yaptığı, "Esnafımızın talebi doğrultusunda çalışmamızı Kurban Bayramı sonrasında başlattık. Açık kalp ameliyatı yapılan caddede işleri çabuk bitirmek için sıkıştırılmış bir iş programla iki vardiya çalışarak 10 gün içinde alt yapıyı bitirmeyi planlıyoruz” açıklama ile eleştirmek için ellerini ovuşturan CHP'lilerle yandaşı gazetecilere hayal kırıklığı yaşattı.

NELER YAPILIYOR

atırladığım kadarıyla Alemdar Caddesi alt yapısı en son 1984-1989 yıllarında İzmit Belediye Başkanlığı yapan Necati Gençoğlu döneminde yenilenmişti.

İSU tarafından programa alınan yaklaşık 35 yıldır kullanılan Alemdar Caddesi altyapı çalışmasında sona gelindi.

280 metre 1400'lük kanalizasyon, bir tarafta 400'lük 270 metre, diğer tarafta 300'lük 170 metre yağmur suyu ve 260 metre içme suyu hattı döşendi.

Önümüzdeki günlerde ev, dükkan ve iş yerlerine bağlantılar yapıldıktan sonra İSU bölgeden çıkacak.

Fen İşleri Daire Başkanlığı önce yolun asfaltını ardından İzmit'in en işlek yerlerinden birisi olan Alemdar Caddesi’nde granit taşlarla kaldırım çalışması başlayacak.

Tahir Hoca ve ekibi; görevleri olmasına rağmen Alemdar Caddesi alt yapı çalışmalarını kimseyi üzmeden ve rahatsız etmeden belirlenen süreden önce bitirerek teşekkürü hak ediyor.

Bir teşekkür de İSU'nun iyi niyetli çalışmasını ve performansını gördükten sonucu sabırla bekleyen, birilerinin tahriklerine kapılmayan Alemdar Caddesi esnafıyla müşterilerine…

ÇAKMA VE GERÇEK PROJE

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın Alemdar Caddesi'ndeki sıradan çalışması, beni bir hafta öncesine götürdü.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in katılımıyla düzenlediği "Çakma Toplu Açılış" törenini hatırlattı.

AK Parti'nin 15 yıllık İzmit iktidarında yaptığı, hizmete açtığı projeleri CHP'nin bir yıllık iktidarında yapmış gibi göstererek genel başkanların ve İzmitlilerin aklıyla alay ettiğini anımsattı.

Yaptıklarıyla değil de yapmadıklarıyla "siyasi rant" peşinde koşan, sürekli "rol çalan" Fatma Hanım, bu gidişle 2023'de değil Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ni kazanmak İzmit Belediyesine veda etmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Tahir Hoca'nın karşısında, CHP ve İYİ Parti'nin ortak adayı olarak "Çakma Projelerle" çıkarsa 31 Mart 2019'daki oyu bile alamayacaktır.

"siyasi mefta" olarak anılmaktan Kılıçdaroğlu, Akşener, İmamoğlu ve destek veren gazeteci dostları da kurtaramayacaktır.

DEZAVANTAJLI AİLELERLE ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İÇİN MARKA'DAN "2 MİLYON TL"


Cumhurbaşkanından bakanlara, öğrencilerden velilerine, müdürlerden öğretmenlere, kısaca 83 milyonluk Türkiye okulların açılıp açılmayacağını tartışıyor.

18 milyon öğretmen ve 1 milyon öğretmen, 23 Mart'tan buyana kapalı olan okulların Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladığı 21 Eylül'de açılıp açılmayacağını merak ediyor.

Okul ve derslik yetersizliği nedeniyle illerin çoğunda öğrenciler sınıflara "sosyal mesafe" kuralına göre yerleştirilemezken Kocaeli, 2020-2021 Eğitim Öğretime hazır üç-beş ilin arasında sayılıyor.

LGS ve YKS'de yakalanan başarı ve performansla öğrenciler istedikleri ve tercih ettikleri okullara zorlanmadan kayıt yaptırırken Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik farkındalık yaratan projeler üretiyor.

Son olarak "Kocaeli Sosyal Destek Merkezi Projesi (KOSODES)" gibi.

Projeyi hazırlayan, sahibi, yararlanıcısı; Kocaeli Milli Eğitim İl Müdürlüğü.

Projenin paydaşları; Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli İŞKUR, Kocaeli Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Ford Otomotiv Sanayi AŞ.

Projenin miktarı; 2 milyon 436 Bin TL, süresi 18 ay.

Projeye destek veren; 2020 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında MARKA (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı).

Projenin Faydalanıcıları: Dezavantajlı kesimler (Sığınma evlerinde kalan ve ekonomik destek alan kadınlar, genç işsizler, COVİD-19 nedeniyle ya da sanayinin dijitalleşmesinin getirdiği etkilerle işsiz kalmış vatandaşlar, meslek liselerinden mezun olmak üzere olan son sınıf öğrencileri.

Projenin Genel Amacı; Dezavantajlı bireylerden oluşan kursiyerlerden nitelikli ve donanımlı elemanlar yetiştirerek işsizliğe çözüm olmak.

dezavantajlı gruplara sunulan eğitim ve sosyal destek hizmetlerinin kalitesini arttırmak, toplumda bu kesimlere yönelik olumsuz algıları düzeltmek.

Sanayi Bakanlığınca onaylanan, önümüzdeki günlerde Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile MARKA arasında imzalanacak KOSODES projesi protokolü ardından:

Bir: Kozluk Mahallesi pazar pazarı içindeki İzmit Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin atıl duran binası "Kocaeli Sosyal Destek Merkezi" haline getirilecek.

İki: 2 adet tam donanımlı Yazılım, Aşçılık/Pasta Yapımı Atölyesi kurulacak, sunum, eğitmen odaları, konferans salonu, eğitim dışı sınıflar, oyun odası, rehberlik ve beceri test merkezi ile ofis oluşturulacak. Başlangıçta 184, sonraları 200 kişiye eğitim verilecek, tamamının staj yapması sağlanacak, kursiyerlerden 50'si eğitim sonunda istihdam edilecek, 5'inşn kendi iş yerini kurması için yardımcı olunacak.

Üç: Projenin 18 yıllık süresinin sona ermesinin ardından merkezden her yıl 500 kişi faydalanacak.

Dört: Merkez Ford başta olmak üzere proje paydaşlarıyla yakın işbirliği ile dezavantajlı gruplara özellikle işsiz kadınlar hizmet verecek.

Beş: Kocaeli'deki dezavantajlı kadınların istihdama katılımını kolaylaştırılması,  genç işsizliğin azaltılması amacıyla uygun alanlarda nitelikli personel yetiştirmek amacıyla kariyer rehberliği ve sosyal destek sağlanacak.

Daha ne olsun.

Rasim Hoca, "İş Bilenin, Kılıç Kuşananın" diyen atalarımız gibi işini biliyor, neyi nereden ne zaman ve nasıl alacağını, hangi projelerin gençlerin, öğrencilerin yararına olduğunu biliyor.

Birileri kıskançlıktan, hasetlikten çatlasa da Galip Hoca'nın köşesine sık sık konuk olurken, övgüyü, takdiri fazlasıyla hak ediyor.

GÖLCÜK VE İZMİT MTAL

Proje üreten kurumları, katma değer üreten, farkındalık yaratan projelere öncülük eden yöneticileri beğeniyorum.

Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okul ve kurumlar AB Projelerinden yararlanmak konusunda şanslı olmanın ötesinde bir birleriyle yarışıyor.

Son olarak Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi (Gölcük Şehit Volkan Tantürk MTAL) 340 milyon 921 bin Euro ve İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 226 milyon 386 bin Euro hibe almaya hak kazandı.

Bu iki okulumuz Türkiye’de en yüksek bütçeli hibeleri almaya hak kazanan 10 okul arasına girmeyi başardı.

Alınan bu hibeler ile öğrenciler ve öğretmenler Avrupa Birliği ülkelerinde 1 ay ile 12 ay arasında değişen 2 yıl sürecek staj ve eğitim alacaklar.

Aynı zamanda bu ülke öğrenci ve öğretmenleri de bu okullarımıza staj ve eğitim için gelecekler.

Bu süreçte öğrenciler iyi derecede İngilizceye sahip olacaklar. Staj yapacakları yurt dışındaki fabrikalara gitmeden önce internet üzerinden karşılıklı İngilizce görüşme yaparak çeşitli sınavlardan geçecek.

Yurt dışındaki yapacakları staj ve eğitim sonucunda öğrencilere tüm Avrupa birliği ülkelerinde geçerli Vetcharter belgesi verilecek.

Öğrencilerin tüm masrafları bu hibelerden karşılanacak, ayrıca staj süresince maaş alacaklar.

Okulların yurt dışındaki AB birimlerinin araştırmalarında Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Deniz Ticaret odası ve birçok sanayi kuruluşu destek veriyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?