Kayak merkezi yapacaklara Adil Üstündağ mı engel oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi sürecinde iş dünyasının mağduriyetini gidermek için "normal hayata dönüş" startını verirken önceliğinin "turizm" olduğunu açıklamıştı.

Çok değil geçen hafta kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Turizmde yaşanan sıkıntıları çözmek için tüm imkanlarımızla gayret gösteriyoruz. Geçen yılın rakamını tabii ki yakalayamayacağız ama yine yükselmeye başladığımızı hep birlikte göreceğiz" demişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "İç turizmin Mayıs, dış turizmin Ağustos sonunda hareketlenmesi için her türlü önlemi aldık" şeklinde konuşmuştu.

Anlayacağınız Cumhurbaşkanı da Kültür ve Turizm Bakanı da koronavirüs sürecinden çıkarken itici gücün turizm olacağına dikkat çekmişti.

Ama gelin görün ki, Cumhurbaşkanı ve Bakana rağmen Kocaeli'de Adil Üstündağ'ın şahsında "Turizmde, Kocaeli'nin Amiral Gemisi" Kartepe Kış Sporları Merkezi ve Green Park Ressort Hotel'i "itibarsızlaştırmak" için "organize kampanya" başlatıldı.

Gazeteciler, siyasiler, hatta bürokratlar Kocaeli'nin dünyaya açılan penceresi "Kartepe Kış Sporları Merkezi ve Green Park Ressort Hotel" sahibi Adil Üstündağ'ın koskoca dağı tekeline aldığını söylüyorlar.

Kartepe'deki kayak merkezi pahalı olduğu için Kocaeli halkı ve kayak sporu yapmak isteyenlerin yararlanamadığını, Kocaeli'nin turizmine zarar verdiğini iddia ediyorlar.

Kartepe Kış Sporları Merkezi'nin turizm sertifikasına sahip 5 yıldızlı otel olduğunu unutup belediyesinin sosyal tesisi gibi fiyat uygulamasını istiyorlar.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar, gerçeği bilmelerine rağmen ahkam kesenler Adil Üstündağ'a teşekkür edecekleri yerde akıllarınca yıpratmaya çalışıyorlar.

Pes doğrusu!

 KARTEPE'NİN ÖYKÜSÜ

Geliniz Kartepe Kış Sporları Merkezi gerçeğini öğrenmek için zaman tünelinde kısa bir yolculuğa çıkalım.

"Yıpratmaya ve itibarsızlaştırmaya" çalıştıkları Adil Üstündağ'ın yaptıklarına göz atalım;

Bir: Kocaeli'nin yarım asırlık hayali Kartepe Kış Sporları Merkezi projesi, 1976'da Kocaeli Valiliği’nce gündeme geldi. Yapımına 1987'de başlandı. İhaleyi alan STFA ekonomik krize girince "Benden bu kadar" diyerek işi bıraktı. Proje kendi kaderine terk edildi.

İki: Kocaeli Valiliği, İzmit Belediyesi, Sanayi Odası, Ticaret Odası "Biz yaparız" diyerek ellerini taşın altına koysalar da elleri taşın altında kaldı.

Üç: AK Parti Milletvekili Osman Pepe'nin Orman Bakanı olduğu dönemde STFA'nın "havlu" attığı projeyle ilgili açılan ihaleye yurt içi ve yurt dışı güçlü firmalar davet edilmesine rağmen katılan olmadı.

Dört: Profesyonel ama hep amatör gibi çalışan, kendisini patron değil işyerlerinin bekçisi olarak gören Adil Üstündağ adında biri risk alarak Vali Erdal Ata'nın kapısını çaldı. "Sayın Valim, bu projeyi ben yaparım" dedi.

Beş: İstanbul'da en prestijli, en fazla yatak kapasitesi olan Green Park otellerin sahibi Adil Üstündağ, temeli 1987'de temeli atılan otel inşaatına 2004 yılında başladı. Sözleşmede 2 yıl yazmasına rağmen inşaatı 9 ayda tamamlayarak 2005 kış sezonuna yetiştirdi.

 İLK'LER VE YAPTIKLARI

Hizmete adadığı yarım asırlık ömründe "Biz hep en iyisini yapacağız" diye yola çıkan, "Para hiçbir işe yaramaz. Önemli olan itibar" diyen Adil Üstündağ, Kartepe'deki tesisleri yaparken çok yoruldu, 30 kilo verdi, saçlarını ağarttı.

AK Parti'nin amblemine ilham olan Düzce'deki "Akışık Ampul" fabrikası sahibi olan Adil Üstündağ, Kocaeli'nin dünyaya açılan penceresi "Kartepe Kış Sporları Merkezi ve The Green Park Kartepe Resort" ile Kartepe'de bir çok "ilk"e imza attı.

Geliniz biraz da bembeyaz kar örtüsüyle kaplı tepelerinde kayak yapılan, 4 mevsimin yaşandığı doğada rengarenk kabuk değişimi keyifle izlenen Kartepe'de misafirlere sunulan hizmetlere bakalım:

Bir: Pist uzunlukları 400 metreden başlayıp 3500 metreye kadar artan özellikle çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği bir tatil destinasyonu olan Kartepe’de 4 lift, 3 telesiyej ve kar jet ski bulunuyor.

İki: Uludağ'da 32 otel olmasına rağmen futbol sahası bulunmazken Kartepe Green Park, 5 spor sahası, Türkiye'de ilk ve tek 2 adet parke zeminli spor salonu ile yerli-yabancı 65 futbol takımına ev sahipliği yapıyor.

Üç: Otellerin bahçesine diktiği binlerce ağacın sulanmasında kullanılan su dahil İSU, İZGAZ, SEPAŞ faturalarının yanı sıra kirasını orman işletmesine, vergilerini maliyeye ödüyor.

Dört: 1600 metre zirvede, çoğunluğu Kartepe'de ikamet eden 700 kişiye iş ve aş veriyor. Misafirlere sunulan ekmek, sebze, meyve dahil tüm gıda maddeleri Kartepe esnafından alınarak bölgeye katma değer kazandırıyor.

Beş: Dünya'daki kış sporları merkezleri arasında doğalgazla ısınan tek tesis olmanın yanında 2 kar ezme makinesi sayısı 4'e çıkarken yolları ve pistler genişletildi, giriş lambaları yenilendi.

Altı: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Kartepe Zirvesi 2018 ve 2019'a ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı'nın eşi Emine Erdoğan dahil yerli-yabancı saygın devlet adamlarını, bakanları, bilim insanlarını ağırladı.

Yedi: 2019 yılında Kocaelispor'u ağırladı ve sponsor oldu. 200'den fazla Kartepeli çocuk ve gence karşılıksız kayak bursu verdi.

Sekiz: Sayıları 4 bini bulan acente ile çalışarak 2018'de yaklaşık 180 bin ziyaretçiye, 2019'da 240 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

 ENGEL OLAN MI VAR?

Birileri çıkmış, Adil Üstündağ'ın koskoca dağı tekeline aldığını, Kocaeli'nin turizmine zarar verdiğini, turistlerin Kartepe'den kaçtığını iddia ediyor.

El insaf!

Tesis kurmak isteyen yatırımcılara, Adil Üstündağ "Bu dağ benim. Burada benden başka kimse tesis kuramaz" diyerek engel mi oldu?

Kocaeli Valiliği, Büyükşehir ve Kartepe Belediyeleri, Odalar, STK'lar, yatırımcılar Kartepe'de, Uludağ'da olduğu gibi otel, kış sporları ve kayak merkezleri yapmak istedi de Adil Üstündağ karşı mı çıktı?

Kuzuyayla'ya yazın piknik yapmak, kışın mangalda sucuk ekmek yemek için gidecekler için ihale edilen, temeli atılan teleferiğin yapımını Adil Üstündağ mı durdurdu?

Koskoca dağ orada dururken 1600 metreye yıllardır otel ve kış sporları merkezi yapmaya cesaret edemeyenlerin aklı başına yeni mi geldi?

Ormanın sahibi, tesislere izin verecek adres belli iken Gençlik ve Spor Bakanının peşine takılıp, eteğine tutunanlar umarım hayallerini gerçekleştirir, Kartepe'de bir değil daha fazla tesis kurulmasına yardımcı olurlar.

"Leyleğin ömrü lak lakla geçermiş" örneği yıllarını dedikodu üretmekle, Adil Üstündağ ve ekibine iftira atmakla geçirenler "Buyurun tesis ve teleferik için izin hazır" denildiğinde köşe bucak kaçmaz, çil yavrusu gibi dağılmazlar.

Yanılıp da tesis yapmaya soyunanlar, "50 yıllık hayal gerçekleşiyor" diyerek temelini attıkları teleferik projesinde olduğu, 38 yıl önce STFA'nın yarım bıraktığı gibi teminatları yakarak kaçmazlar!

SONUÇ: Kocaeli'nin dünyaya açılan penceresi Kartepe Kış Sporları Merkezini risk alarak yapan, maddi ve manevi bedeller ödeyen Adil Üstündağ'ın istihdama destek verdi, katma değer yarattı. Birileri Adil Üstündağ'a teşekkür edeceği yerde koro halinde "hedef" gösteriyor.

Onların ne istediği belli ama ne yaparlarsa yapsınlar istediklerini alamayacaklar, amaçlarına ulaşamayacaklar.

 VALİ YAVUZ'DAN ÖVGÜ

Kartepe Kış Sporları Merkezini bugüne kadar Cumhurbaşkanı ve eşleri, başbakanlar, bakanlar, başkanlar ziyaret etti.

Adil Üstündağ'ın hizmete açtığı tesisler Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlık, Valilik resmi sitelerinde yayınlandı.

Ulusal ve uluslararası sempozyumlar düzenlendi. Kış sporları meraklısı yüz binler 1600 metre yükseklikteki tesisin her türlü hizmetinden yararlandı.

Ama son dönem valileri ve başkanlar protokol dışında Kartepe Kış Sporları Tesislerine gitmedi.

Teleferik başta olmak üzere tesisin yol dahil sorunlarıyla ilgilenmedi.

Ama 19 Haziran'da göreve başlayan Vali Seddar Yavuz, 5 Temmuz günü spor kıyafetiyle eşi, kızı ve oğlunu alarak Kartepe Kış Sporları Merkezi'ne gitti.

Adil Üstündağ'ın Kartepe Kış Sporları Merkezi'nde çekilmiş fotoğrafın altına, "Kartepe sadece kayak merkezi değil, 12 ay eşsiz güzelliği ile sizleri bekliyor. Vatanımızın her bir köşesi adeta cennetten bir demo" notunu yazarak sosyal medya hesabından paylaştı.

Umarım, önceki valiler gibi Kocaeli'nin dünyaya açılan penceresi, "Kartepe Kış Sporları Merkezi" ile ilgisi zirvede çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmakla kalmaz!.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kerem K. - Kıymetli Galip Hocam , yaşanan (veya yaşanmayan) larda Adil Üstündağ'ın bir kusuru olmayabilir fakat Kartepe'de durum pekte güllük gülistanlık değil .

Bu durumu Adil Üstündağ'a mâl etmek yanlış olur ama şimdi durum apaçık ortada . Şu duruma baktığımız zaman , kimse çıkıpta ben bu otel ile rekabet edeceğim diye tesis yapabilecek birisi çıkamaz .

Zamanında oranın pek bir cazibesi yokken , azımsanamayacak büyüklükteki alan ve imkanlar Adil Üstündağ'a verilmiş .

Giriyorsunuz otelin kapısından içeri , otopark parası . Kızak kiralayayım - Snowboard kiralayayım derseniz onun parası . Piste giriş ücreti de ayrı ...

Durum pekte güllük gülistanlık değil .

Böyle bir durumda Arap Turistlerden ve plaza hayatından bıkmış İstanbullulardan başkası gelmiyor bölgeye .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 17:16


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?