Kılıçdaroğlu ve Akşener cami temeli de atacakmış!

Millet İttifakı'nın iki önemli ismi, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün İzmit'e geliyor.

İki genel başkan saat 19.00'da İnterteks Fuar Alanı’nda İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen toplu açılış ve temel atma törenine katılacak.

İzmit ve Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet için önemli olduğu kadar tarihi bir gün.

Kılıçdaroğlu ve Akşener'in 31 Mart 2019 seçimleri öncesi olduğu birlikte İzmit'e gelmelerini önemsiyorum.

Bir: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, "Derhal ve çok kısa süre içinde evine dön" çağrısında bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye cevabını evi İzmit'ten verecek olması.

İki: Bahçeli'nin, "Sayın Akşener'in böyle gitmeyeceğini, böyle ittifak olmayacağını, olsa bile bir ayağının çukura düştüğünü görüp evine dönmesi doğru ve tutarlı bir davranış olacaktır" açıklamasına, CHP-İYİ Parti İttifakını kimsenin bozamayacağı mesajını CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile yan yana fotoğraf çektirerek kamuoyu ile paylaşması.

Üç: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP-İYİ Parti ortak adayı Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddialarıyla ilgili bugün yapacağı açıklama öncesine denk gelmesi.

Dört: CHP-İYİ Parti ittifakının adayı olarak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'e iki partinin desteğini tam olduğunu göstermesi.

Beş: Meral Akşener'in, parti kuramaması ve seçime katılamaması için yoğun çaba harcandığı günlerde İYİ Parti'nin TBMM'de grup kurabilmesi için CHP Milletvekilliğinden istifa ederek İYİ Parti'ye geçen Hürriyet'i makamında ziyaret etmesi.

Altı: Aldığı kararlar, kırdığı potlar ve uygulamalarla kısa sürede yıpranan Fatma Hanım'a iki genel başkanın desteğiyle "gövde gösterisi" yaparak gündemi değiştirmek istemesi.

KILIÇDAROĞLU UNUTMUŞTU!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İzmit'e gelişi beni, yerel seçimler öncesine götürdü.

Kılıçdaroğlu ve Akşener bugün olduğu gibi İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet'e destek vermek için 21 Mart 2019'da ortak miting düzenlemişlerdi.

Tek fark; Fatma hanım o zaman CHP Milletvekili ve CHP-İYİ Parti Ortak İzmit Belediye Başkan adayı idi, bugün İzmit Belediye Başkanı.

O mitingde olanları hatırlayalım; Milli İrade Meydanı’ndaki mitingde, ilk konuşmayı yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Büyükşehir Belediye Başkan adayı İYİ Partili Dr. Serdar Kaman’a başarılar diledi.

Önceki CHP’li İzmit Belediye Başkanları Leyla Atakan, Erol Köse, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya’dan övgüyle bahsetti.

Ama İzmit Belediye Başkan adayı CHP'li Fatma Kaplan Hürriyet’ten tek kelime etmedi.

Oysaki miting alanını dolduran onbinler Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ağzından “31 Mart akşamı Belsa’ya CHP bayrağını dikmek için İzmit Belediye Başkan adayımız Fatma Kaplan Hürriyet’e destek olun, oy verin” demesini bekledi ama duyamadı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun unuttuğu CHP'li Fatma Kaplan Hürriyet'i İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hatırladı.

Kürsüden İzmit Belediye Başkanı Hürriyet için İzmitlilerden oy istedi.

Umarım Kılıçdaroğlu, milletvekili ve başkan adayı iken unuttuğu Fatma Kaplan Hürriyet'i başkan iken unutmaz.

CAMİ TEMELİ DE VAR

Gelelim Fatma Başkanın, iki genel başkan Kılıçdaroğlu ve Akşener'in de hazır bulunacağı toplu açılış törenine;

Bir; İnterteks Fuar Alanı önü otoparkındaki toplu açılış töreninde İzmit Belediyesi’nin 27 milyonluk temizlik hizmet araçları tanıtılacak.

İki: Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil eden İzmit Belediyesi Sahne İzmit Halk Dansları Topluluğu ve İzmit’i Avrupa’da temsil etme başarısını gösteren İzmit Belediyespor Kadın Basketbol Takımına plaket verilecek.

Üç: Bünyesinin dışında dijital ortamda 25 binin üzerinde kitap bulunan İzmit Belediyesi Kütüphanesi.

Dört: İhtiyaç sahiplerinin giysi ihtiyacını karşılayacak "Dost Eller Mağazası".

Beş: Yahya Kaptan'daki Gülümse Kafe, Sarı Su Gençlik Kampı, İzmit Belediyesi Yaşam Bahçesi / Çiçek Serası.

Altı: Dijital ortamda kurulan ‘Kardeş Eller’ sistemi üzerinden kurulan Gıda Bankası.

Yedi: Eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut adı verilen Park, Gündoğdu Mahallesi’nde Şehit Ömer Can Açıkgöz Parkı.

Sekiz: Ambarcı Köyü Cami temel atma.

Değerli okurlar,

CHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarının katılacağı toplu açılış ve temel atma töreninde dişe dokunur tek

AK Partili meclis üyelerinin oyları ve onayıyla sağlanan krediyle alınan 27 milyonluk temizlik hizmet aracı dışında dişe dokunur birşey göremedim.

Ama son kurultay sonrası "CHP ılımlı sağa mı kayıyor?" iddialarını doğrularcasına "Ambarcı Köyü Cami temel atma töreni" maddesi dikkatimi çekti. Hayırlı olsun.

DAVETİYE POLEMİĞİ

Hepsi bir yana da tören, organizasyon işlerinde profesyonel bir kadroyla çalıştığını bildiğim Fatma Hanım’ın davetiye konusundaki kararsızlığını, aceleciliğini, tarih değişikliği, yer konusunda Büyükşehir Belediyesi'ni "şikayet" girişimini anlayamadım.

Başkan Fatma Kaplan Hürriyet imzasıyla "İzmitimizin gücüne güç katacak Yeni Hizmet Araçlarımızın Tanıtımına Katılımızdan Onur Duyarız" hazırlanan davetiyeyi anlıyorum.

Tarih ve saat "10 Ağustos Pazartesi Saat 19.00" yazan davetiyede yerin belirtilmemesi düşündürücü…

Niyet okumuyorum.

Ama Büyükşehir Belediyesi'nin, İzmit Belediyesi’nin 10 Ağustos'ta yapacağı 4 Ağustos'taki "Interteks Alanı" yer talebini 6 Ağustos'ta cevap vermesine rağmen apar topar davetiyelerin yer belirtilmeden bastırılıp dağıtılmamasını samimi bir davranış olduğunu düşünmüyorum.

Davetiyeleri dağıtan başkan yardımcılarının gazetecilerin "Davetiyede yer yazmıyor?" sorusuna verdiği "Büyükşehir henüz yer tahsisi yapmadı" cevabı da manidar…

Kaldı ki bir telefon kadar yakın… Büyükşehir Belediyesi’ne sorulup yer tahsisinde sorun olmadığı bilgisi alındıktan sonra resmi yazı beklenmeden davetiyeye yer yazılabilirdi.

Fatma Hanım kusura bakmasın ama, Büyükşehir Belediyesi’ni zor durumda bırakmak, "Bakın Büyükşehir Belediyesi CHP'li İzmit Belediyesine Interteks alanını vermedi" diyebilmek için böyle bir yol izlediği yönünde endişelerim ve şüphelerim var.

SONUÇ: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in birlikte İzmit'e gelmelerini önemsiyorum. Muharrem İnce'nin açıklama yapacağı günün akşamında ne söyleyeceklerini merak ediyorum. İki genel başkanın çay bahçesi, çiçek serası, gıda bankası, köy camisi temel atma gibi sıradan açılışlara davet edilmesini yadırgamamın ötesinde CHP'ye ve İzmit Belediyesi’ne yakıştıramadım. Demek ki Fatma Başkanın, 1.5 yılda Genel Başkanlara açtıracağı, gezdireceği hiç bir projesi yokmuş!

BÜYÜKŞEHİR VE 'BİLİŞİM VADİSİ'

  Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, Ağustos ayı olağan toplantısı bugün saat 15.00'te Kocaeli Kongre Merkezi’nde toplanacak.

104 maddeden oluşan gündem maddelerinin hepsi önemli.

Ama 4. ve 13. maddeler var ki Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile genel sekreteri Balamir Gündoğdu'nun "Belediyecilik deneyimini, Kocaeli' ve Kocaeli'de yaşayanların menfaatlerini koruyup kolladığını" göstermesi bakımından önemli.

Plan ve Bütçe Komisyonu ile Ulaşım Komisyonu’nun kaleme aldığı 13. maddede yer alan rapordan başlayalım.

Tahir Hoca ve ekibinin her alanda örnek projelerin yanı sıra toplumsal sosyal sorumluluk projeleriyle ünlendiğini biliyoruz.

Eğitime ve öğrencilerle ilgili her zaman tercihini ve tavrını öğrencilerden yana kullandığına da tanık oluyoruz.

Bugün mecliste görüşülerek oylanacak madde de öyle.

Komisyon raporunda, Orta Öğretim Lise seviyesinden mezun olup, aynı sene herhangi bir üniversiteye yerleşmeyen öğrencilerin, mezun oldukları yılın devamında bir yıl indirimli seyahat kartı tarifesinden istifade edebilmeleri" yazıyor.

Ama bugün oylanacak madde meclisten, Tahir Hoca'nın müdahalesiyle sadece lise son sınıf öğrencileri için değil tüm öğrencilerin indirimli seyahat kartlarını 18 ay vizesiz kullanmalarına olanak sağlayacak şekilde geçecek.

BİLİŞİM VADİSİ HİSSESİ

Meclisin 4. maddesi, bugüne kadar kimsenin fark etmediği, ilgilenmediği, üzerinde durmadığı bir konuyla ilgili.

Tahir Hoca, başkanlık koltuğuna oturduğundan buyana muhalefetin eleştirilerine rağmen doğru bildiği projeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da desteğini alarak gerçekleştiriyor.

Gebze OSB Metro Güzergahı, İzmit Otogar-Şehir Hastanesi Tramvay Güzergahını bakanlıklara devrederek kazandığı yaklaşık 5 milyar TL ile Kocaeli'ni "Marka ve Mutlu Kent" yapacak projelerde kullanmayı planlıyor.

Meclisin 4. maddesinde görüşülerek karara bağlanacak Plan ve Bütçe Komisyonu raporu da tam bu amaçla düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesine bugün olmasa bile yarın önemli gelir sağlayacak maddede, "Mülkiyeti Belediyemize ait olan Dilovası İlçesi,

Muallimköy Mahallesi, toplam 10.495,23 metrekare yüzölçümlü, 14 adet taşınmazın ayni sermaye artırımı ile Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.ye devir edilmesi" yazıyor.

Bunun anlamı;

Bir: Türkiye'nin Teknoloji Geleceği olarak tanıtılan, ABD'nin Silikon Vadisine benzetilen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük önem verdiği "Bilişim Vadisi"nde Büyükşehir Belediyesi'nin Binde 5 olan hisseleri Yüzde 5'e çıkarılacak.

İki: Kamulaştırma ile sağlanan toplam 10.495,23 metrekare yüzölçümlü, 14 adet taşınmazın Bilişim Vadisine devredilmesinin ardından ortaklık payının artmasıyla Büyükşehir Belediyesi yönetimde temsil edilecek.

Üç: Paylarının artmasıyla Büyükşehir Belediyesi, Bilişim Vadisi gelirlerine de ortak olacağından elde edilecek gelirle projelerini ekonomik sıkıntı çekmeden kolayca hayata geçirebilecek.

Dört: Büyükşehir Belediyesi bedelini ödeyerek kamulaştırdığı arsalar sayesinde " Altın Yumurtlayan" tavuk sahibi olacak.

Atalarımız, "İş bilenin kılıç kuşananın" atasözünü Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve genel sekreteri Balamir Gündoğdu için söylemiş sanki!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?