Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi açıldı

Kocaeli ve Gebze Teknik Üniversitelerinin ardından üçüncü üniversite, Avrupa Eğitim Grubu vakıf tarafından kuruldu.

Bu sene sadece Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakültelerini açan, meslek yüksekokulu kontenjanlarını arttıran vakfın mütevelli heyet başkanı Talip Emiroğlu 35 yıllık eğitimci, yükseköğretim kurumlarında deneyimli bir isim.

Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Bayram ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhya Karaman, Kocaeli'ye yabancı değiller.

Zaman zaman telefonla yaptığımız konuşmalarda Talip Hoca, Avrupa Meslek Yüksekokulu’nun 2009 yılında kurduğunu, pek çok farklı programlar yerine sağlık alanına odaklandığını söyledi.

“Avrupa Eğitim Grubu’nun bünyesinde; İstanbul’da Avrupa Koleji, Avrupa Kent Koleji, Avrupa Meslek Yüksekokulu ve Kıbrıs Gazimağusa’da Ada Kent Üniversitesi olduğunu öğrendim.

"Neden Kocaeli?" soruma cevap verirken, "İstanbul'a yakın olması nedeniyle Kocaeli'de okuyan öğrenciler hem İstanbul'u hem Kocaeli'yi yaşıyor. Kocaeli, 7/24 yaşayan canlı, güvenilir ve yaşanabilir bir kent. İstanbul'a oranla daha ekonomik" dedi.

"Neden Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri?" sorusuna cevabı, 

"Pandemi döneminde Türkiye, sağlıkçılarımızın özverili çalışmalarıyla diğer ülkelere fark attı. Yüksek puanlı zeki öğrencilerin okuduğu sağlık bölümleri başarılı bir sınav verdi. Pandemi bize öğretmen odaklı eğitimden öğrenci odaklı eğitime geçişi öğretti. Gençleri ezbercilikten yoruma yöneltti. Anlayış ve bakış kültürümüzü değiştirdi. 8 saatle sınırlı olan eğitim, aileleri de katarak 24 saate yayıldı. Günümüzde sağlıkla teknoloji bir arada gidiyor. Sağlık dijitalleşti. Üniversitemiz güçlü bir alt yapıya sahip oldu. Hocalarımıza ve öğrencilerimize AR-GE, inovasyon çalışma olanağı sağlayarak geleceğe hazırlıyoruz.  Öğretimin yanı sıra üretim de yapmalarını istiyoruz" oldu.

BİN 134 KONTENJAN

Vakıf üniversitesi olmasına rağmen bu yıl Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakültelerini açan, meslek yüksekokulu kontenjanlarını arttıran, önümüzdeki yıl tıp ve mühendislik fakültelerini açmayı planlayan Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi mütevelli heyet başkanı Talip Hoca, sektörde iddialı.

Toplamda Kocaeli'ye bin 134 kontenjan aldıklarını söyleyen Talip Emiroğlu, kaçının Kocaeli'ye geleceğini benim gibi o da merak ediyor.

Ayrıca İstanbul'da da bin 400 öğrencisiyle yeni eğitim öğretim yılına başlamayı planlayan vakıf üniversitesi Diş ve Hemşirelik Fakültelerinde 120 öğrenci öğrenim görecek.

ENGELLİ DOSTU ÜNİVERSİTE

Talip Hoca ile sohbet ederken burs konusundaki kararlarını öğrenmek istediğimde, burs sisteminin yanlış anlaşıldığını, uygulandığını, ticari malzeme olarak kullanıldığını, markete dönüştürüldüğünü söyledi.

YÖK'ün tanıdığı yüzde 15 tam bursluluk kontenjanına yüzde 10'da vakıf olarak katkı vererek yüzde 25'e çıkardıklarını anlattı.

Yüzde 10'luk vakıf bursuna neden ihtiyaç duyulduğu soruma cevabı, "Yüzde 10'luk tam burs engelli öğrenciler için kullanılacak. Babam engelliydi, belki ondan olabilir" oldu.

Engellilerin horlandığı, dışlandığı bir dönemde "Engelli öğrencilere yüzde 10 Tam Burs" veren Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi mütevelli heyet başkanı Talip Hocayı kutluyorum.

Bu arada tercih döneminde aday öğrencilere, "Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi;  Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Meslek Yüksekokulunda sizleri en iyi şekilde geleceğe hazırlamak için bekliyor. Üniversitemizde nitelikli bir akademik kadrodan, modern eğitim teknolojilerine sahip sınıf ve laboratuvarlarda kaliteli bir eğitim alacaksınız. Bir yandan üniversite eğitiminizi sürdürürken diğer yandan da gelişen Türk sanayisinin kalbinde kurulan üniversitemizin oluşturacağı, sanayi iş birliği ve AR-GE yatırım program ve platformlarından da yararlanma imkânı bulabilirsiniz" diyen rektör Fuat Hocaya Kocaeli'ye "Hoşgeldiniz" diyor, başarılar diliyorum.

Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi iletişim adresi;

Yenişehir Mah. Demokrasi Cad. No:37 İzmit/ Kocaeli

0850 450 28 28, 0549 787 09 94,  Fax: 0212 547 00 68 info@kocaelisaglik.edu.tr


OKULLARA BİN 640 TEMİZLİK VE GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALINACAK

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk'un açıkladığı gibi, okullar 31 Ağustos'ta açılacak.

Şunun şurasında 20 gün var ama eğitim-öğretimin nasıl başlayacağını kimse bilmiyor.

Kamuoyuyla paylaştığı aşağıdaki 4 senaryodan hangisinin uygulanacağına Ziya Hoca da karar veremiyor.

Bir: Sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralları korunmak koşuluyla yüz yüze eğitim.

İki: Bilim Kurulu'nun pandeminin seyrine göre alacağı karar doğrultusunda okullar yarı zamanlı eğitim.

Üç: Salgının ağır seyrettiği bazı şehirlerde açılmayarak sonrası telafi eğitim. Diğer şehirlerde il dışı seyahatler dahil bazı kısıtlamalarla eğitim.

Dört: Eylül ve Ekim'de olası ikinci dalga salgına karşı uzaktan eğitim.

Ziya Hoca, koronavirüs (Covid-19) sınavını geçemediği gibi öğrenci ve velileriyle öğretmenleri rahatlatacak açıklama da yapamıyor.

Bırakın okulların açılıp açılmayacağı kararına, öğrencilerin tercih yapmayı düşündüğü gözde Fen Liselerine aylardır müdür bile atayamıyor.

Bakanlıktaki kararsızlık eğitim paydaşlarında "virüs paniğine ve korkusuna" neden olurken bazı milli eğitim il müdürleri okullar 31 Ağustos'ta açılacakmış gibi çalışıyor.

Geliniz, Kocaeli'deki çalışmalara ve Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik'in performansına göz atalım;

Bir: Depremde hasar gören okul binalarından güçlendirilmesine karar verilenlerde her türlü zorluğa rağmen inşaatlar devam ediyor, Eylül ayına yetiştirilmesine çalışılıyor.

İki: Yıkım kararı verilen okullardan yıkılanların yerine yenileri yapılırken İzmit İmam Hatip Lisesi binasının bugünlerde yıkılacak.

Üç: Yeni okul inşaatlarının yeni öğretim yılına yetiştirilmesi için çalışmalar 7/24 devam ederken, okulların onarımları gözden geçirilerek eksikleri tamamlandı.

Dört: Okulların dezenfektan, öğrenci ve öğretmenlerin maske ihtiyaçları

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde üretiliyor.

Beş: Kocaeli genelinde bin 400 okuldaki 17 bin derslik öğrencilerin sosyal mesafe kurallarına göre sıralara tekli oturacak şekilde planlaması hazır.

Altı: Okul binası girişleri ve içerisinde uygun yerlerde ayaklı ve sabit el antiseptiği aparatları monte edildi.

Yedi: Eğitim öğretim başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılacak.

Sekiz: Covid-19 kapsamında alınacak önlemler okulun web sayfasında yayımlanacak, öğrenci ve velileri bilgilendirilecek.

Dokuz: Okullarda Covid-19’dan sorumlu okul yöneticisi görevlendirilecek.

On: Taşımalı öğretim için okul servis ihaleleri devam ediyor.

On Bir: Yeni tip koronavirüsün öğrenciler, gençler ve aileler üzerinde yarattığı kaygı ve travmatik etkileri azaltmak amacıyla Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bilgilendirme Hattı oluşturuldu.

 1.150 TEMİZLİK GÖREVLİSİ

Okulların, bırakın Covid-19 sürecini normal zamanlarda da en önemli sorunu "Temizlik Görevlisi".

Yeterli temizlik görevlisi bulunmaması her yıl velilerin tepkisine, okul yöneticilerinin soruşturma geçirmesine neden oluyor.

Temizlik görevlisi ihtiyacı, Covid-19 ile mücadelede 3 ana kuraldan biri olan "temizlik" nedeniyle okullarda bulundurulacak su, sabun, el antiseptiği ve dezenfektan kadar önemli.

Yeterli temizlik görevlisi yoksa depolarınız malzemelerle dolu olsa ne işe yarar?

Okulların temizlik ve güvenlik görevlisi sorununu çözmek için geçen sene bini temizlik, 483’ü güvenlik olmak üzere toplam bin 483 geçici personel alımında yaşanan sıkıntılar müdür Çelik'i üzmüştü.

TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında alınan ve milli eğitim dışından kaynaklanan sorunlar nedeniyle okulların temizliğinde ilk günlerde aksamalar olmuştu.

Covid-19 nedeniyle "Pandemi Seferberliği" ilan edildiği, önlemlerin arttırıldığı bugünlerde Rasim Hoca, ilçe ilçe, okul okul, derslik derslik ihtiyaç olan temizlik ve güvenlik görevlisi sayılarını çıkarttı.

Kocaeli'deki okulların bin 150 temizlik, 490 güvenlik olmak üzere bin 640 yardımcı geçici personele ihtiyacı var.

Okulların ihtiyacı olan temizlik ve güvenlik görevlileri İŞKUR üzerinden geçici olarak alınacak ve 9 ay görev yapacak.

Okullarda temizlik görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin başvuruda bulunabilmesi için İŞKUR'a kayıtlı ve işsiz, 18 yaşını tamamlamış, emekli ve malul aylığı almıyor olması, öğrenci olmaması gerekiyor.

Yapılan değerlendirme ve güvenlik soruşturması sonunda temizlik işçisi olarak kabul edileceklere asgari ücret ödenecek.

 490 GÜVENLİK GÖREVLİSİ

İŞKUR üzerinden 2020-2021 eğitim-öğretim yılı okullarda görevlendirilecek bin 150 geçici temizlik görevlisi yanı sıra için 490 da güvenlik görevlisi alınacak.

TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında milli eğitim müdürlüğüne bağlı okullarda geçici olarak görevlendirilecek güvenlik görevlilerinde aranan şartlar şunlar;

Bir: İŞKUR'a kayıtlı, işsiz, 18 yaşını tamamlamış, emekli ve malul aylığı almıyor olmak.

İki: Özel güvenlik görevlisi olmak için sertifika vermeye yetkili kurumlardan silahlı veya silahsız olmak üzere eğitim almış olmak.

Üç: Her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmekte olan ÖGG sınavına katılıp başarılı olmak.

Dört: Başvuru sonrası yapılacak değerlendirmelerde çalışmaya hak kazananlar gönderilecekleri okullarda 9 ay süreyle geçici görev yapacaklar.

RASİM HOCA FARKI

Eğitimciler başta olmak üzere Kocaeli, Rasim Hoca gibi milli eğitim müdürüne sahip olduğu için şanslı.

Birileri, performansını ve hayata geçirdiği projeleri kıskançlıktan küçümsese de kıymetini Kocaeli'den gittikten sonra anlayacak ama iş işten geçmiş olacak!

Geçen sene, TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında 23-29 Eylül'de 4 kişi başvurmuş, belirlenen bin 483 temizlik ve güvenlik görevlisi 9 Ekim’de okullarda işbaşı yapmıştı.

Bu sene, aynı koşullarda okullarda görevlendirilecek bin 150 temizlik, 490 güvenlik olmak üzere toplam bin 640 geçici personel başvuruları 17/21 Ağustos tarihlerinde alınacak.

Büyük olasılıkla temizlik görevlileri 1 Eylül'de, güvenlik görevlileri 1 Ekim'de okullarda çalışmaya başlayacaklar.

Rasim Hoca'nın onlarca projesini yok saysak bile koronavirüs (Covid-19) salgın sürecinde 31 Ağustos'ta açılacağı duyurulan okullarda bin 150 temizlik görevlisinin 1 Eylül'de işbaşı yapacak olması bile büyük başarı olup Rasim Hoca'nın farkını anlatmaya yetiyor.

Deprem hasarlı okullarda yapılan güçlendirme çalışmalarının Eylül ayına yetiştirilecek olmasını saymıyorum.

 İLÇELERİN İHTİYAÇLARI

Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan ilçelerde ihtiyaç duyulan temizlik ve güvenlik görevlileri sayıları da belli oldu.

Başiskele; 63 temizlik görevlisi, 29 güvenlik görevlisi.

Çayırova; 90 temizlik görevlisi, 16 güvenlik görevlisi.

Darıca; 107 temizlik görevlisi, 42 güvenlik görevlisi.

Derince; 78 temizlik görevlisi, 45 güvenlik görevlisi.

Dilovası; 74 temizlik görevlisi, 15 güvenlik görevlisi.

Gebze; 194 temizlik görevlisi, 67 güvenlik görevlisi.

Gölcük; 92 temizlik görevlisi, 54 güvenlik görevlisi.

İzmit; 193 temizlik görevlisi, 112 güvenlik görevlisi.

Kandıra; 45 temizlik görevlisi, 14 güvenlik görevlisi.

Karamürsel; 35 temizlik görevlisi, 19 güvenlik görevlisi.

Kartepe; 70 temizlik görevlisi, 30 güvenlik görevlisi.

Körfez; 109 temizlik görevlisi, 47 güvenlik görevlisi.

TOPLAM: 1.150 temizlik görevlisi, 490 güvenlik görevlisi.

SONUÇ: Okulların temizliği ve güvenliği her zaman önemli.

Koronavirüs (Covid-19) salgın sürecinde daha da önemli.

Çok daha önemlisi, okulların temizliği için İŞKUR üzerinden alınacak bin 483 temizlik görevlisinin 1 Eylül'de başlayacak olması.

 


# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ahmet - Sorunlar çözüm buluyor. Teşekkürler soruna dokunan Galip Hoca ve çözüm bulan Yetkililere teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 11:42


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?