Şampiyon yok, başarı çok

  YKS-2020'ye 57 bin 407'si Kocaeli'den olmak üzere 2 milyon 433 bin 219 öğrenci girdi.

ÖSYM, 27-28 Haziran'da yapılan sınav sonuçlarını önceki gün açıkladı.

Öğrencilerin, velileri ve öğretmenlerinin heyecanla beklediği YKS haberini Kocaeli'de sadece Bizim Yaka Gazetesi hem de manşetten "YKS'de şampiyon çıkartamadık" başlığıyla verdi.

İlk 1000'e giren yaklaşık 70 öğrencinin 65'inin isimlerini ve okullarını yine sadece Bizim Yaka Gazetesi yazdı.

Dün listeye yazamadığım öğrenciler mesaj atarak YKS sonuç belgelerini göndererek adlarının listeye yazılmasını istediler.

13 Mart'tan sonra okula gitmeden mezun olan ve diploma alan öğrencilerin pandemi gölgesinde stres ve panikle girdikleri YKS'de soruların tamamını yaparak 500 tam puan çeken yoktu.

Ama 1 ya da 2 yanlışla ilk bine, ilk 5 bine, ilk 10 bine giren öğrenci sayısı yadsınamayacak kadar fazla idi.

YKS 2019'da 43 öğrenci ilk bine girerken YKS-2020'de bu sayı 70'i buldu.

Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik'in göreve başladığı tarihte sayı 10'u geçmezken bugün 70'lere ulaşmışsa alınan önlemlerin, eğitime yapılan yatırımların sonuç verdiğini gösteriyor.

YKS sonuçlarını; öğrencilerin bireysel başarılarına göre değil de kurumsa olarak değerlendirdiğimizde Kocaeli'nin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Öğrenciler Türkiye şampiyonları arasına girmese de özellikle Fen Lisesi mezunları Türkiye'nin gözde tıp, mühendislik fakültelerine girecek puanı aldılar.

Başarıyı bireysellikten çıkarıp, kurumsal olarak değerlendirdiğimizde Kocaeli'de şampiyon çıkmasa da başarı çıtasının yukarılara çıktığını çok rahat söyleyebiliriz.

Kocaeli'de genel başarıyı doğrudan etkileyen en önemli faktör, Türkiye genelinde olduğu gibi TYT (Temel Yeterlik Testi) oldu.

YKS sonuç belgelerini incelediğimizde, AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavında 80 sorunun 80'ini de doğru yapan öğrencilerin TYT Sayısal'da ilk 100'e giremedi.

YKS sonuçlarını doğrudan etkileyen, aldıkları öğrenciler ve okulun yöneticileriyle öğretmenler.

Ancak özellikle fen liseleriyle proje liselere yapılan ya da yapılacak müdür atamalarında liyakat değil de başka kriterler aranırsa YKS-2021'de bugünkü sonuçları çık ararız. Galip Hoca yazmıştı dersiniz.

 LGS BİRİNCİLERİ

Fen, Sosyal Bilimler ve proje liselerin başarılarını doğrudan etkileyen en önemli etken kayıt yaptıkları ortaokul mezunları ile liselerin müdür ve öğretmenlerinin performansları.

Müdürlüğü döneminde Özel ENKA ve Özel TEVİTÖL ile yarışan, Kocaeli Fen Lisesini "Eğitimde Kocaeli'nin Amiral Gemisi" yapan Mesut Tekin şimdi Spor Lisesinde.

7/24 özveriyle çalışan, LGS Türkiye birincileriyle yüksek puanlı ortaokul mezunlarını yakından takip eden, okuluna kayıt yaptırmaları için günlerce kapısını çalan Mesut Lise olmayınca LGS Türkiye birincileri Kocaeli Kocaeli'den kapılarını çalan fen lise müdürleri olmayınca 4'ü İstanbul 1'i Ankara'yı tercih etti.

Bu mantıkla ve bu kafayla gidilirse LGS ve LGS'de kurumsal başarıyı yakalayan, eğitimde çıtayı yukarılara çıkaran Kocaeli bugünleri arar.

Kendilerini dev aynasında gören bazı fen lisesi müdürüyle, müdür atanamayan Kocaeli Fen Lisesi, yaşamını ve sağlığını Kocaeli eğitimine adayan Rasim Hoca'yı daha fazla üzmezler.

Sözüm elbette tüm fen ve proje liseleriyle müdürlerine değil.

Eleştirdiğim ve kastettiğim eğitimi dert etmeyen fen lisesi müdürlerine birileri sorumluluklarını hatırlatır.

Kocaeli Fen Lisesine müdür atamasında liyakat yerine siyasi ve sendikal kimliklerini öne çıkaranlara 'dur' der.

BİZİM YAKA KOCAELİ VE GALİP HOCA FARKI

Dün sabah;

Kendilerini "Kocaeli Basınının Amiral Gemisi" olduğunu iddia edenler dahil tüm yazılı gazetelerin birinci sayfalarına ve manşetlerine baktım.

Kocaeli’de yayın yapan yüzlerce internet sitesi içinde en çok takip edildiklerini yazanlar dahil tamamını inceledim.

Mektepli alaylı, yaşlı genç, kadın erkek, kadrolu kadrosuz tüm köşe yazarlarını okudum.

İstanbul gazeteleri ile köşe yazarlarını takip ettim.

"Haberde Öncü Yorumda Güçlü" Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi farkını gördüm.

"Gündemi takip eden değil gündemi belirleyen" Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi ile bir kez daha gurur duydum.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi'nin farkını yazdığımda bana hak vereceksiniz.

Bir: Pandemi gölgesinde 27-28 Haziran'da yapılan YKS - 2020 (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçları pazartesi günü açıklandı.

İki: Sonuçları heyecanla bekleyen 57 bin 407'si Kocaeli'den olmak üzere 2 milyon 433 bin 219 öğrenci, bir o kadar veli merakla internetin başına geçti.

Üç: Öğrenciler istedikleri bir yükseköğrenim kurumunda okuyabilmek için  6-14 Ağustos tarihlerinde tercih yapacaklar.

Dört: LGS'de olduğu gibi YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından Kocaeli dahil ülke genelinde "tercih seferberliği" başladı.

Beş: Umutlarını sınav salonunda bırakanlar, benzer hataları tercihlerde de yaparlarsa hayallerini bir yıl ertelemek zorunda kalacak.

Altı: Ekonomiye, pandemiye, Ayasofya'ya, CHP kurultayına rağmen 83 milyonun neredeyse tamamı okulların 31 Ağustos'ta açılıp açılmayacağını tartışıyor.

Yedi: 129'u devlet, 73'ü vakıf toplam 202 üniversitede yaklaşık 8 milyon öğrenci, 175 bin öğretim elemanı ve aileleri üniversitelerin açılıp açılmayacağını merak ediyor.

Değerli okurlar,

2023'e 3 kala Türkiye'nin gündemi, "EĞİTİM" olması gerekirken gazete manşetlerinde, televizyon tartışma programlarında, köşe yazarlarının yorumlarında "eğitim" yok, açıklanan YKS sonuçlarıyla ilgili tek satır, tek kelime yok!

Eğitimi yok sayan, eğitimi önemsemeyen, eğitimi gündem yapmayan ülkelerin hali ortada.

Alınan önlemlere, yapılan yatırımlara, verilen mesajlara, atılan nutuklara rağmen en canlı örnek, yaşadığımız ülke Türkiye.

 SEVİNEMİYORUM

Hiç abartmıyorum.

İlerleyen yaşıma rağmen hala yarım asır öncesi heyecanla emek harcayarak, araştırarak işimi en iyi şekilde yapmaya çalışmıyorum, yapıyorum.

Gazetelerin bugünkü sayfalarında, köşe yazılarında YKS sonuçlarıyla ilgili tek kelime okuyamayınca ülkem adına üzüldüm.

Kamu görevi yaptıklarını, vatandaşın beklentileri doğrultusunda gazetecilik yaptıklarını söyleyenler adına hayal kırıklığı yaşadım.

YKS'ye 57 bin 407 lise mezunu girmesine rağmen sadece MHP il başkanının haber yapılmasına kahroldum.

Akranlarıyla değil, ekranlarıyla arkadaş olan, zamanlarını açık havada değil dört duvar arasında geçiren gençlik adına endişelendim.

Galip Hoca'nın eğitimle ilgili yazıları nedeniyle milli eğitim yöneticilerine sitem edenler merak edip, zaman ayırıp okul müdürlerini aramış olsalardı Rasim Hoca'ya haksızlık ettiklerini anlarlar pişman olurlardı.

Emek sarf etmeden, valilik ve belediyeler dahil STK'lardan gelen bültenleri kes-kopyala-yapıştır haberciliği alışkanlık haline getirenlerin gazetecilik anlayışlarına karışacak değilim, haddime de değil.

Eğitimde onlarca güzel işler yapılırken bir tanesini yazmayanlar kulaktan dolma, gerçeği yansıtmayan haberlerle eğitimcileri itibarsızlaştırmak konusundaki yarışı keşke LGS ve YKS'de de göstermiş olsalardı.

Bugünkü gazetelerinde; Vali Seddar Yavuz'un makamında kabul ederek plaket ve çeyrek altın ile ödüllendirdiği LGS Türkiye birincisi 5 öğrenci ile okul müdürlerine başarı belgesi verdiği haberi de yoktu.

Belli ki valilikten servis yapılmasını beklemişler, gelmeyince ilgilenmemişler. Belki de haberleri bile yoktu.

Bugünkü manşetleri ise büyük olasılıkla Galip Hoca'nın 28 Mayıs ve 22 Temmuz tarihli Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi manşetinden verdiği Kandıra'nın kaderini değiştirecek "Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik Projesi İmza Törenini" olacaktır.

Galip Hoca kompleksine kapılmazlarsa YKS sonuçlarıyla LGS ödül törenini de kullanırlar!

Değerli okurlar,

Galip Hoca ve Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi "Gündemi takip eden değil gündemi belirleyen", "Haberde Öncü Yorumda Güçlü" derken abartmadığımı, gerçekleri yazdığımı sizler de görmüşsünüzdür.

Bazılarınız, yazdıklarımı eleştirebilir, meslektaşlarımın moralini bozduğunu söyleyebilir.

Asla değil. Aksine gazeteciliğin heyecan olduğunu, emek sarfetmek gerektiğini hatırlatmak, yarım asırdan fazla gazetecilikte geçen üç çeyrek asrı geride bırakan Galip Hoca ile yarışmalarını istiyorum.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Eğitimci - Galip hocam kaleminize sağlık. Milli Eğitim Müdürlüğü, sadece öğretmenlerin katılacağı "Müdürlerin Liderlik ve Liyakat Becerilerini Ölçme Anketi" uygulasa, sonucu kesinlikle sizin söylemlerinizi doğrular. Bırakın liyakati, iletişim becerilerinde bile başarısız, ruh sağlığı bozuk müdürler gördüm bu ilde. Onların öğretmenlerine, öğrencilerine ve velilerine çok yazık oluyor. Sadece siz kaleminizle mücadele ediyorsunuz, başkasına izin vermiyorlar. Öğretmenine kötü davranan müdürü 1 dakika bile o koltukta tutmayacaksınız ki, öğretmen sınıfına keyifle girip ders işlesin, başarı kendiliğinden gelir zaten.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 01 Ağustos 08:15
02

Kocaeli - Galip Hocamı yürekten kutluyorum.

Yıllardır Kocaeli Gündemini belirleyen yazılarıyla ses getiren gazetecilik dersi vermiş...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Temmuz 14:35
01

Ahmet - Galip hoca gerçekten farklı. Kocaeli eğitimde yükselişte. Bu sene 1. Olmasada. ..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Temmuz 11:08


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?