Vali Yavuz ve şehitler

VALİ YAVUZ VE ŞEHİTLER

Her fırsatta gazeteciliğin emek, heyecan, özveri istediğine dikkat çekiyorum.

Eleştirinin hakaret, nefret, kin ve öfke, övgünün abartılı sahiplenme olmadığı konusunda  meslektaşlarımı uyarıyorum.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi'nin, "Gündemi takip eden değil, gündemi belirleyen" ve "Haberde Öncü, Yorumda Güçlü" olduğunu yazıyorum.

Valilik ve belediye bültenleriyle yetinen meslektaşlarımızın Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hızına üç beş gün, bazen aylar sonra yetişebildiklerini örnekleriyle büyük bir keyifle siz değerli okurlarla paylaşıyorum.

20 Temmuz'da Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ndeki köşemde ve manşette yazdığım "Terör Şehitleri Öksüz Kaldı" haberinde olduğu gibi.

Bağçeşme Şehitlik Korusu’ndaki Terör Şehitleri Anıtı’nda, 14 Haziran 2010'da Elazığ'da şehit düşen Selçuk Gökdal'dan sonra şehit isimlerinin yazılmadığına dikkat çekmiştim.

Terör Şehitleri Anıtı’ndaki isimlerin güncellenerek unutulanların yazılmasını istemiştim.

Geliniz önce o yazıyı hatırlayalım, sonra Vali Seddar Yavuz'un açıklamalarına yer verelim;

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, İzmit Bağçeşme'deki Namazgah ve Polis Şehitlikleri’ni ziyaret eden protokol yolun hemen altındaki Kocaeli Terör Şehitleri Anıtı olduğunu bilmediklerinden olacak uğramadılar. Anlatayım da bilmeyenler öğrensin, şehitlerimizin isimlerini anıta yazmayı unutanlar hatırlasın! Anıttaki isimleri okuyanlar, Kocaeli'deki şehitlerin birinci sırada 7 Nisan 1985'te Eruh'ta şehit düşen Derinceli Piyade Er Yaşar Özariş ile başlayıp 100. sıradaki 14 Haziran 2010'da Elazığ'da şehit düşen İzmitli Jandarma Onbaşı Selçuk Gökdal ile sınırlı olacağını sanacak... "

Hafta sonu Vali Seddar Yavuz ile konuşurken, "Terör Şehitleri Anıtını" da sordum.

Sayın Vali konuşmasına teşekkür ederek başladı ve devam etti, "Galip Bey, biliyorsunuz Kocaeli'yi tanımaya çalışıyorum. Bağçeşme'de Terör Şehitleri Anıtı olduğunu bana söylemediler. Yazınızı okuduktan sonra ilgililere talimat vererek, eksiklerin giderilmesini, gereğinin yapılmasını istedim. Tekrar teşekkür ederim."

Sayın Vali'nin ardından Kocaeli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Mesut Yalçın'ı aradım.

Aldığım cevap, "Sayın Valimizin talimatı sonrası Bağçeşme Şehitlik Korusu’ndaki Terör Şehitleri Anıtı’ndaki isimlerin güncellenmesi için çalışıyoruz. İzmit Belediyesi yetkilileriyle iletişim halindeyiz" oldu.

SONUÇ: 100'üncü ve sonuncu sırada 14 Haziran 2010'da Elazığ'da şehit düşen İzmitli Jandarma Onbaşı Selçuk Gökdal'ın adının yazılı olduğu, o tarihten sonra ki şehitlerimizin adının yazılmadığı "Terör Şehitleri Anıtı" ile ilgilenen, isimlerin güncellenmesi talimatını veren Vali Seddar Yavuz'a duyarlılığı nedeniyle teşekkür ediyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun!


VALİ VE EŞİ SELDA HANIM'IN 
GÖNÜLDEN GÖNÜLE PROJESİ

Vali Seddar Yavuz'a henüz "hoşgeldiniz" ziyaretine gidemediğimden yüz yüze sohbet edemedik.

Ama telefonla konuşurken anlattıklarında ilk bir ayda verdiği mesajları okurlarla manşetten haber yaparak paylaştım.

Bir: 19 Haziran, Hoşgeldiniz Vali Yavuz,

İki: 20 Haziran, Vali Yavuz göreve başladı.

Üç: 22 Haziran, İlk brifing sağlıkçılardan

Dört: 24 Haziran, Kocaeli kurumsal kapasitesi yüksek şehir.

Beş: 8 Temmuz, Bölünmüş aileler.

Altı: 15 Temmuz, 15 Temmuz hainlerine kelepçeyi taktım.

Yedi: 20 Temmuz, Terör Şehitleri Anıtı öksüz kaldı.

Sekiz: 25 Temmuz, Vali Yavuz'dan başarılı öğrencilere 'çeyrek altın'.

O manşetlerde "Haberde Öncü Yorumda Güçlü" farkıyla bakın ne yazmışız:

Bir: Öyle görünüyor ki Vali Yavuz'un Kocaeli'de görev yapacağı süreçte toplumsal sosyal projelerini çok yazacağız.

İki: Ölüme bağlı aile parçalanmaları ile boşanma sonuçlarını kabullenen ama olumsuz etkilenen, iletişim kuramadığı için ilgi ve sevgiden yoksun çocukların durumlarını konuşacağız.

Üç: Önceki görev yerlerinde olduğu gibi Kocaeli'de de daha çok insana dokunmak, sorunlarını çözmek, gönüllerini almak için çalışacak.

Dört; Eşi Selda Hanımefendi ile birlikte dezavantajlı kesimlere ulaşarak devletin şefkat ve sevgi elini tüm vatandaşlara dokunarak hissettirecek.

Beş: Kocaeli'de sevgiden mahrum parçalanmış aile çocukları başta olmak üzere toplumun dezavantajlı gruplarına ulaşarak yaşam koçluğu yapacak, doğru rol model olabilecek, yol gösterebilecek iş ve eğitim dünyasıyla bürokraside başarılı olmuş gönüllülere ulaşacak.

Altı: Sonuç odaklı çalışarak başladığı her işi yakından takip eden Vali Seddar Yavuz'a kolay gelsin. Allah mahcup etmesin.

Gelelim, Vali Yavuz'un cuma akşamı telefonda anlattıklarına…

Sayın Vali sorularımı cevaplarken söze, "Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük ilgi gösterdiği bilim, sanayi ve teknoloji kenti Kocaeli'de görev yapmak benim için gurur vericidir" diyerek başladı.

Önceliğinin; güvenli ve eğitim kalitesi yüksek Kocaeli'de toplumun dezavantajlı grupları olduğunu söyledi.

Amacının; Devletin şefkatli ve sıcak eliyle şehit aileleri, gaziler, engelliler, hasta, yaşlı ve kimsesizler, yetim ve öksüzler, ekonomik yoksunluk içinde bulunan vatandaşlara dokunmak olduğunu anlattı.

Hedefinin; dezavantajlı ailelerin çocuklarına "hamilik ve yaşam koçluğu" yapacak toplumda önemli yerlere gelmiş, iş ve eğitim dünyasıyla bürokraside başarılı olmuş gönüllülere ulaşmak olduğunu ifade etti.

"Sanayi ve teknoloji kenti Kocaeli'yi daha ileriye taşımak, daha fazla istihdam ve katma değer yaratmak için iş dünyası ile birlikte olacağım. Ortak akıl, istişare kültürü ve birlikte yönetim anlayışıyla Kocaeli'nin var olan potansiyelini daha iyi noktalara ulaştıracağız. Eğitim önceliklerimin başında olacak. Örgün ve meslek edindirme kursları dahil yaygın eğitim kurumlarına daha fazla zaman ayıracağım. Yoğun göç alan şehrimizde dezavantajlı gruplar devletin şefkatli ve sıcak ellerini daha çok hissedecekler. Eşim Selda Hanımla 'Gönülden Gönüle' projesini başlatarak sahada olcağız ve onbinlerce aileyi kucaklayacağız" dedi.

HAMİ'LER ARANIYOR

Önceki valiler döneminde de dezavantajlı gruplar olarak değil de, projelerle şehit ve gazi yakınlarıyla, korunmaya ve yardıma muhtaç yaşlılarla, çocuklara ulaşıldığına, yakından ilgilendiğine tanık oldum, haberlerini yaptım.

Ama Vali Yavuz'un "Dezavantajlı ailelerin çocuklarına hamilik ve yaşam koçluğu yapacak toplumda önemli yerlere gelmiş, iş ve eğitim dünyasıyla bürokraside başarılı olmuş gönüllülere ulaşmak için çalışacağım" açıklamasını ilk duyduğumda heyecanlandım.

Sayın Vali'nin bu projesi kamuoyunda konuşulmaya başladığında toplumun her alanında örnek gösterilen, başarılı olan Kocaelililerden büyük destek göreceğine inanıyorum.

Vali Yavuz, anladığım kadarıyla hamilik yapmasını, rol model olmasını istediği insanlardan para pul istemiyor. Saygınlıkları, başarılarıyla her zaman toplumun önünde olan isimlerden, kendilerini toplumun dışladığını hisseden sevgi ve şefkate hasret dezavantajlı çocuklarla yarım saat bir saat beraber olmaya çağırıyor.

Eğitim ve sağlık başta olmak üzere sosyal ve toplumsal sorumluluk projeleriyle öne çıkan, rol model gösterilen hayırseverlerin, iş insanlarının, eğitimcilerin, bürokratların bulunduğu Kocaeli'de "hamilik ve koçluk" konusunda yalnız Vali Yavuz değil, dezavantajlı çocuklar da çok şanslı…

GÖNÜLDEN GÖNÜLE

Sayın Vali ile konuşurken önceki görev yerlerinde olduğu gibi Kocaeli'de de eşi Selda Yavuz ile "Gönülden Gönüle" projesini hayata geçirme konusunda kararlı, istekli, samimi ve heyecanlı olduğunu gördüm.

Hedef kitleleri; dezavantajlı gruplar olarak tanımlanan şehit ve gazi aileleri, engelliler, hasta ve yaşlılar, kimsesizler, çeşitli nedenlerle bölünmüş aileler, devletin koruması altındaki yaşlı, genç ve çocuklar ile ekonomik yoksunluk içinde bulunan vatandaşlar.

"Gönülden Gönüle" projesinin başarıya ulaşmasında en büyük sorunluluk ve görev kaymakamlarla eşlerinde olacak.

Vali Yavuz'un eşi Selda Hanım çoğu kez yalnız, bazen eşi Sayın Vali ile dezavantajlı aileleri, kişileri kaldıkları kurumlarda, yaşadıkları mekanlarda ziyaret edecekler. Sorunlarını dinleyerek çözüm üretecekler. Devletin şefkat, sevgi ve yardım elinin her zaman yanlarında olduğu güvencesi vererek kucaklayacaklar.

Kısaca Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Hanım ulaştıkları on binlerin acılarını ve sevinçlerini paylaşırken onlarla üzülecekler onlarla sevinecekler.

Bu arada Kocaelililerin karşısına ilk kez 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programının düzenlendiği Milli İrade Meydanı’nda çıkan Selda Yavuz, "Gönülden Gönüle" projesini startını da İzmit'ten başlattı.

İlk ziyaretini Elazığ Palu ilçesinde askerliğini yaparken güvenlik çatışması sonucu şehit olan Jandarma Onbaşı Selçuk Gökdağ’ın annesi Nurten Gökdağ’ı evinde ziyaret eti. Şehit yakınları ziyaretini Hakkari’de iç güvenlik çatışması sonucu şehit olan Piyade Üsteğmen Serkan Çakal’ın eşi Zeynep Çakal, Bitlis Yolan köyünde terör örgütü tarafından şehit edilen öğretmen Ergin Komut’un eşi Ersin Komut’u, Kayseri’de askerliğini yaparken paraşüt kazasında şehit olan Er Coşkun Çetinalp’in annesi Edibe Çetinalp ziyaret ederek sürdürdü.

Bayan Yavuz şehit aileleri ziyaretlerinin ardından Beytüşebap ilçesinde iç güvenlik çatışmasında Gazi olan Recep Duru ve ailesini, Gaziantep İslahiye ilçesinde tatbikat sırasında kaza sonucu Gazi Olan Satılmış Telli ve ailesini, Hakkari Yüksekova ilçesinde teröristler tarafından patlatılan bomba sonucu Gazi olan İsmail Dağ ve ailesini de ziyaret etti.

KOCAELİSPOR'A DESTEK

Vali Yavuz'a, son olarak Kocaelispor'u sordum.

Gençliğinde Eskişehirspor ve Kocaelispor'un başarılarına yakından tanık olduğunu söyleyen Sayın Vali, "Şehirlerin kalkınması, tanıtımı ve markalaşmasında spor kulüplerinin çok önemli rolü olmuştur. Kocaelispor 3. Lig 2. Grupta Lig Şampiyonu olarak 2. Lige yükselmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Kocaelispor'un başarısı için Valilik olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Çok değerli meslektaşım ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Bey başta olmak üzere üniversitelerimiz, iş insanları, STK'larla gerektiğinde bir araya gelerek Kocaelispor'un başarılı olması için her türlü önlemi almaya, desteği vermeze hazırız" dedi.

Ankara'da olmasına, saatlerin 21.30'u göstermesine rağmen telefonuma cevap veren, tüm sorularımı içtenlikle cevap veren, Terör Şehitleri Anıtı'na sahip çıkan Sayın Vali'ye teşekkür ettim.

"Gönülden Gönüle" ile "Hamilik ve Yaşam Koçluğu" projeleri başta olmak üzere her alanda başarılar diledim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?