YÖK, üniversiteler ve performansları

Prof. Dr. Yekta Saraç'ın Başkanı olduğu YÖK'ün (Yükseköğretim Kurulu)çalışmalarını takip ediyorum.

Yekta Hoca'nın "Yeni YÖK" felsefesiyle "eski YÖK imajını" geride bırakmak için yaptığı yapısal değişiklikleri zaman zaman okurlarla paylaşıyorum.

Bugün, yerel gündemin yoğun olması nedeniyle ötelemek zorunda kaldığım 

"Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması, Araştırma Üniversiteleri" ile ilgili çalışma sonuçlarını açıklayacağım.

Umarım aşağıdaki tanımlamalara uyan rektörler üniversitelerinin performanslarını öğrenir, gerçekleri görür kendilerine çeki düzen verir;

Bir: Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını yapmayı toplumsal hizmet olarak gören ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP sıralamasında beklenen performansı gösteremeyenler.

İki: Engelli öğrencilerin eğitim öğretim, sosyal ve kültürel faaliyetlerine katılımına destek olmak, gerekli uyarlamalar, alt yapı ve donanımlar sağlanıp sağlanmadığını belirlemek amacıyla düzenlenen yarışmaya katılmayanlar.

Üç: Çoğu nasıl ve kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen, seçim öncesi anketleri çağrıştıran sonuçları çağrıştıran kişi ve kurumların açıkladığı sonuçlarla övünenler.

Ülkemizde yaklaşık 8 milyon öğrencinin öğrenim gördüğü, 175 bin öğretim elemanının görev yaptığı, 129'u devlet, 73'ü vakıf olmak üzere toplam 202 üniversite var.

2023'e 3 kala üniversitelerin öğretim elemanı ve öğrenci sayısının fazla olması, kampüslerin mimarisiyle binaların görselliğinin beğenilmesi yetmiyor.

Türkiye'de ulusal araştırmalar, yükseköğretim ve inovasyon sistemi dengeli ve koordineli yürütülüyor mu?

İyi eğitimli mühendisler, ekonomistler, sosyal bilimciler, öğretmenler, hukukçular, bilim insanları yetiştirebiliyor muyuz ya da yetiştirdiklerimize sahip çıkabiliyor muyuz?

Üniversitelerin yüksek katma değerli üretimi destekleyecek nitelikte AR-GE'leri var mı ya da mevcut yasalarla yönetmelikler yeterli mi?

Üniversiteler bilimsel araştırmaların yanı sıra kültürün kuşaktan kuşağa aktarımını sağlayacak yapısal değişikliklere yer veriyor mu?

Bu soruların benzerlerini ve daha fazlasının cevabını merak edenler YÖK'ün hazırladığı "Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması, Araştırma Üniversiteleri" ile ilgili çalışmanın yer aldığı kitapta bulabilirler.

Ben bugün daha çok üniversitelerin performanslarına yer vereceğim.

Bu arada bu kitabı hazırlayanlara, katkı verenlere, kamuoyu ile paylaşmama olanak veren herkese teşekkür ediyorum.

 

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ

Gelelim asıl konumuz; Yükseköğretimde yüksek kalite ve akademik özgürlük sağlayan, sadece bir kurum değil bir model, bir ideal olan

üniversitelerimize.

YÖK tarafından belirlenen, an itibariyle Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’nde yer alan 15 ile Araştırma Üniversitesi olarak seçilen 11 üniversitenin performansına.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2017-2018 Akademik Yıl açılışında açıklanan Ankara, Boğaziçi, Erciyes, Gazi, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul, İstanbul Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, İzmir Yüksek Teknoloji ve Orta Doğu Teknik ile aday Bursa, Çukurova, Ege, Selçuk, Yıldız Teknik üniversitelerinin sıralamasına.

Önce bu üniversitelerin hangi kriterlere göre seçildiklerine göz atalım:

SCI indeksli yayın sayısı, Uluslararası işbirliği ile yapılan SCI indeksli yayın sayısı, Bilimsel yayın puanı, Atıf sayısı, Proje sayısı, Proje bütçesi, Uluslararası işbirliği ile gerçekleşen proje fon bütçesi, Doktora mezun sayısı, Patent sayısı başta olmak üzere TÜBA ve TÜBİTAK ödüllü öğretim üyesi sayısı, TÜBİTAK destekli TTO bulunup bulunmadığı gibi kriterlerle göstergeler.

15 Araştırma Üniversitesin 2 yıllık (2107-2018) performans değerlendirmesine baktığımızda; İlk beş sırayı ODTÜ, Boğaziçi, İzmir Yüksek Teknoloji, İstanbul Teknik, Hacettepe Üniversiteleri paylaşıyor.

6. sıra 2017'de Gebze Teknik, 2018'de Yıldız Teknik.

7. sıra 2017'de Yıldız Teknik, 2018'de İstanbul Üniversitesi.

8. sıra 2017'de İstanbul, 2018'de Gebze Teknik.

9. sıra Ankara Üniversitesi, 2018'de Ankara Üniversitesi.

10. sıra 2017' Uludağ Üniversitesi, 2018'de Erciyes Üniversitesi.

11. sıra 2017'de Ege Üniversitesi, 2018'de Ege Üniversitesi.

12. sıra 2017'de Erciyes Üniversitesi,2018'de Cerrahpaşa Üniversitesi.

13. sıra 2017'de Gazi Üniversitesi, 2018'de Gazi Üniversitesi.

14. sıra 2017'de Çukurova Üniversitesi, 2018'de Uludağ Üniversitesi.

15. sıra 2017'de Selçuk Üniversitesi, 2018'de Çukurova Üniversitesi.

16. sıra 2017'de, İstanbul Cerrahpaşa, 2018'de Selçuk Üniversitesi.

YÖK'ün yayınladığı "Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması ile Araştırma Üniversiteleri" kitapçığında yer alan verilere göre üniversitelerimizin le Dünya ve Avrupa-Orta Asya Ülkeleri arasındaki yeri şöyle;

Dünya sıralaması 2019 ilk 1000: ODTÜ 551-560, Boğaziçi 571-580, İstanbul Teknik 651-700.

Avrupa-Orta Asya Ülkeleri sıralaması 2019 ilk 100 : ODTÜ 8, Boğaziçi 10, İstanbul Teknik 21, İstanbul 28, Hacettepe 33, Ankara 63, Ege 89, Gazi 90.

Son olarak kitapçıkta yer alan çok ilginç bir tespiti paylaşmak istiyorum:

Bir: Türk üniversitelerinde akademik mobilite oldukça düşük.

İki: Endüstri odaklı araştırmalarda yeterli seviyede değiliz.

Üç: Araştırmada ve yoğunlaşmada konuya odaklanma veya tematik bir alana yoğunlaşmada (niche-seekingstrategy) yeterli ölçüde değil.

SONUÇ; Türk üniversitelerinin dünya üniversiteleriyle yarışabilmesi için çok çalışması gerekecek. Kocaeli'deki 2 üniversitemize baktığımızda Gebze Teknik Üniversitesi, ASELSAN Genel Müdürlüğü’ne atanan Prof. Dr. Haluk Görgün'ün rektörlüğü döneminde 3'üncü idi. Son verilere göre 2017'de 6'ıncı, 2018'de 8'inci sırada yer alırken "irtifa" kaybediyor. Kocaeli Üniversitesi ise bırakın Araştırma Üniversitesi seçilmeyi aday bile gösterilmedi. Adaylık başvurusunu 2020'de yaptı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?