Büyükşehir’in Hünkar Çayırı Projesi’ne Kültür Bakanı Yardımcısından destek

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Türkiye koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ederken "Sosyal ve Gönül Belediyeciliği’nde" sınavı geçti.

31 Mart 2019'da başkan seçildiğinde açıkladığı "Kocaeli'yi Marka ve Mutlu Şehir yapacağız" sözünü hiç unutmadı.

İzmit başta olmak üzere Kocaeli'nin tamamı için farkındalık yaratacak projelere start verdi.

Kocaeli adını Türkiye'ye ve dünyaya duyuracak prestij projeler konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bilgilendirdi, ilgili bakanlar ve yardımcılarıyla konuştu.

Darıca- Gebze Metro, İzmit-Şehir Hastanesi Tramvay projelerinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilmesini başardı.

İzmit Cedit Kentsel Dönüşüm projesinin devri konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan söz alarak para sıkıntısı çektiğini söyleyen CHP'li İzmit Belediyesi’ne "kıyak" yaptı.

Tahir Hoca’nın gündeminde Fatih Sultan Mehmed'in 27 Nisan 1481'de otağını kurduğu, 3 Mayıs 1481'de vefat ettiği "Hünkar Çayırı" projesi var.

Fatih döneminin ruhunu yaşatacak, bilgeliğini anlatacak, buram buram tarih kokacak interaktif projenin hayata geçirilmesi için ilk adımı 28 Mayıs Perşembe günü attı.

Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde tarih ve turizm alanındaki projeleriyle ünlenen, yaklaşık 4 bin binayı restore ederek bölgeyi cazibe merkezine dönüştüren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'ı ağırladı.

Fatih Sultan Mehmed’in Fatih Cami Vakfiyesi girişine "Dünyada bütün şehirler ölüme mahkumdur fakat İstanbul insanlar var oldukça yaşayacaktır" cümlesini yazan, "Fetihten Lale Devrine kadar İstanbul" tezi ile doktor unvanı alan Dr. Mimar Sinan Genim'i konuk etti.

 

DEMİRCAN'DAN DESTEK

Tahir Hoca, Hünkar Çayırı projesi başta olmak üzere tarih, kültür e turizm konusundaki kararlılığını ve samimiyetini iki değerli konuğuna bölgeyi gezdirdi.

Fikren ve zikren her zaman Fatih Sultan Mehmet dönemini İstanbullulara dolu dolu yaşatan konuklarıyla Gebze'de Hünkar Çayırı, Hereke'de Halı ve İpekli Dokuma Fabrikaları, Tavşancıl'da restore edilecek tarihi evleri, İzmit'te Bilim Merkezi ve Kocaeli Kongre Merkezi’ne gittiler.

Mola verip soluklanılan İzmit Sırrıpaşa Konağı’nda Dr. Mimar Sinan Genim "Hünkar Çayırı Projesi" sunumu yaptı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, günün sonunda yaptığı açıklamada ziyaretten memnuniyetini anlatırken, "Kocaeli, Tahir Başkanımızın liderliğinde hem kültürel ve turistik alanda hem de tarihi mekanların ön plana çıkartılmasında çok geniş perspektifte ciddi çalışmalar içerisinde. Sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli'nin tarih, kültür ve turizm şehri olma hedefi takdire şayan. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak da bizim alanlarımızı çok yakından ilgilendiriyor. Dolayısıyla bu çerçevede acaba bakanlıkla Büyükşehir Belediyesi arasında hangi dinamikleri harekete geçirebiliriz diye bir dizi çalışma yaptık" dedi.

Hereke Halısı’nın kültür, sanat, sanayi ve turistik eşya olarak desenleri ile dünya çapında tarih bir marka olduğunu söyledi.

Hünkar Çayırı’nın, Sultan Fatih'in son sefere çıktığı ve yeni ufukları aradığı önemli mekanlardan biri olduğuna, proje gezisinin çok verimli geçtiğine dikkat çektikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın olmak üzere emeği geçen herkese takdir ve teşekkürlerini ileterek İzmit'ten ayrıldı.

Açıkça, "Hünkar Çayırı projesine Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak sahip çıkacağız" demedi ama açıklamalarıyla projeye destek olacağı mesajını verdi.

 

TAHİR HOCA MEMNUN

Perşembe günkü programı sorduğum Tahir Hoca, özellikle Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'ın anlattıklarından memnun görünüyordu.

Büyükşehir Belediyesi'nin bugüne kadar hayata geçirdiği en önemli proje olarak tanıtılan Hünkar Çayırı projesinden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan fazlasıyla etkilenmiş olacak ki satır aralarında projeyi bakanlıkla birlikte yapabileceklerini söylemiş.

Beyoğlu Belediye Başkanlığı dönemi dahil öncesi ve sonrası fikren ve zikren her zaman Fatih Sultan Mehmet dönemini yaşayan, İstanbullulara dolu dolu yaşatan Ahmet Misbah Demircan, destek vereceği imasında bulunarak kendisine yakışanı yapmış.

Ben inanıyorum ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın kararlılığı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'ın desteği, Dr. Mimar Sinan Genim'in öncülüğünde hazırlanacak Hünkar Çayırı projesi Kocaeli'nin ve Türkiye'nin önemli prestij projelerinden biri olacaktır.

Alanın geniş ve güzel, İstanbul'a ve havaalanına yakın olması nedeniyle yalnız Türkiye'den değil dünyadan da ciddi anlamda ziyaretçiye ev sahipliği yapacaktır.

 

PROJEDE NELER OLACAK

Hünkar Çayırı projesini, çiçeği burnunda Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü ile konuştum.

Başkan Tahir Büyükakın'a da sordum.

Cevabı, "Hünkar Çayırı projesi; Fatih dönemine bağlı kalarak, fetih, fetih öncesi ve fetih sonrasının ruhunu anlatarak, teknolojiyi kullanarak, şehir karakterini bozmadan, yapılaşmaya izin vermeden Büyükşehir Belediyesi’nin çok önemli, Türkiye'de ve dünyada sayılı prestij projelerden biri olacak. Hedefimiz Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a girdiği 29 Mayıs 1453'ün yıl dönümü 29 Mayıs 2021'e yetiştirmekti. Ama pandemi nedeniyle gecikme olacak. Perşembe günkü Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile daha önce programlanan programımızı da bu nedenle ertelemiştik" oldu.

Tahir Hoca’nın verdiği bilgiye göre, Hünkar Çayırı’nda tarihi mirasa sahip çıkacak şekilde düzenlenecek bir Panoramik Müze ve Rekreatif kullanımı içeren proje anlayışıyla ele alınacak.

Buram buram tarih kokacak proje kapsamında, bugüne kadar hiç bir yerde rastlamadığım "Çoban Mustafa Paşa Külliyesi'nin karargah ve iaşe ambarı olarak kullanıldığı" gibi tarihi gerçeklere yer verilecek.

Fatih Sultan Mehmed'in bilgeliğini ve zekasını anlatan, Roma seferine çıkmak için otağını İstanbul'a değil de tamamen aksi yöndeki Gebze Hünkar Çayırı’na kurmasıyla ilgili sefer taktiği de anlatılacak.

SONUÇ: İstanbul’daki Panorama 1453’e benzer bir yapıyı İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmed'in otağını kurduğu ve vefat ettiği Gebze Hünkar Çayırı’nda canlandırmak için başlattığı "Hünkar Çayırı Projesi" büyük ilgi gördü. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan'ın da destekleyeceği proje, İstanbul'a ve havaalanına yakın olması nedeniyle bölgemizin yanı sıra Türkiye'nin cazibe alanı olacak. Kocaeli turizmine büyük değer katacak. Bir dönemin hatıraları Hünkar Çayırı Fatih Otağı Panorama Müzesi ile yaşatılırken gelecek kuşaklara da yansıtılacak.

*******

OTURMADIĞIM EVDE KULLANMADIĞIM SUYA FATURA DÜZENLENDİ

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İSU Genel Kurulu olağanüstü toplantısında 2020 yılında suya zam yapmadı.

TBMM'den çıkan yasanın verdiği yetkiyi kullanarak pandemi sürecinde konutlarda ve iş yerleri kapatılan abonelerin su fatura borçlarını ağustos ayına kadar erteledi.

Başta ben olmak üzere tüm aboneler Tahir Hoca’ya pandemi dönemindeki "jesti" nedeniyle teşekkür etti.

Ama Tahir Hoca’ya verilen kredi uzun sürmedi.

Pandemi döneminde aylık su faturaları sayaçları okunmadan önceki dönem su sarfiyatı ortalamalarına göre düzenlenince haklı olarak aboneler isyan etti.

Daha ilginci, benim gibi abonelere oturmadığı evde kullanmadığı su için

sayaç okunmadan önceki dönem su sarfiyatı ortalamalarına göre fatura düzenlemesi vatandaşı çıldırttı.

Pandemi döneminde mağdur olan vatandaşlarla, iş yerleri kapanan ve ekonomik sıkıntı çeken esnafa her türlü sosyal ve ekonomik destekte bulunan Tahir Hoca’ya herkes dua etmişti.

Ama su sayaçlarına bakılmadan önceki ayların ortalamalarına göre düzenlenen faturalarla kullanmadıkları suyun bedelini ödemek zorunda kalan aboneler "beddua" etmiyor ama uygulamanın düzeltilmesini istiyor.

İSU'nun bu uygulaması bana, "okyanusu geçerken derede boğulma" atasözünü hatırlattı.

Tahir Hoca’nın pandemi sürecinde aldığı kararlarla, yaptığı destekler bu uygulama ile bir kalemde silindi.

Buradan Büyükşehir Belediye Başkanı ve İSU Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükakın'a sesleniyorum; Tahir Hocam, İSU'nun haksız uygulamasına, kullanılmayan suyun kullanılmış gibi gösterilerek fatura düzenleme uygulamasına son veriniz.

Pandemi sürecinde su sayaçları okunmadan haksız düzenlenen su faturalarını tahsil etmeyiniz Haziran ayı sonuna kadar erteleyiniz.

Gazeteci olarak değil, oturmadığı evde kullanmadığı su için fatura düzenlenen İSU abonesi olarak yapılan haksızlığa son vereceğinizi umuyorum.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?