Başkan Fatma Hanım CEDİT’te ‘havlu attı!’

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, zaman zaman protokol hataları yapsa da

31 Mart 2019’dan buyana aldığı kararlar, hayata geçirdiği projelerle siyasete ısındığını gösterdi.

Siyasetçilerin cesaret edemediği “risk ve insiyatifi” alarak Sosyal ve Gönül Belediyeciliğinde başarılı olacağını kanıtladı.

Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bakanlar ve Ankara bürokratlarıyla uyumlu çalışarak Kocaeli’yi “Mutlu ve Marka Kent” yapacağına herkesi inandırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bakanlarla görüşememekten şikayet ederken İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüştürdü.

Fatma Hanım’ın siyaseten “Çevre Bakanı ile görüşemiyoruz” serzeniş ve açıklamasına rağmen ayrı ayrı da olsa “ Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi” için Ankara’ya gittiler.

Çevre ve Şehircilik Bakanı kapısı önünden geçemeyen Fatma Hanımın, Bakan Kurum ile sosyal mesafe içinde kalarak aynı masa etrafında oturmasını sağladı.

Önceki gün Tahir Hocanın insiyatif alarak Fatma Hanımı Bakan Kurum ile görüştürmesiyle ilgili sürece geçmeden önce başlık ile ilgili küçükl bir açıklama yapmak istiyorum.

Havlu atmak, boks maçlarında yenilgiyi kabul ettiğini (pes ettiğini), oyunu bitirmek istediğini anlatan bir spor terimi.

Milletvekili iken hakaret içermeyen eleştirilere hoşgörü ile yaklaşan, başkan seçildikten sonra hoşgörü fakiri olarak eleştiriye tahammül edemeyen Fatma Hanımın “Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi” ile ilgili söylediklerine;

Fatma Hanım’ın kente dokunmak, kenti güzelleştirmek, özellikle gençler ve kadınlarla ilgili projeleri önemsediğini, iyi niyetli ve samimi olduğunu biliyorum.

Herkesi kucaklamak, sorunları kırıp dökmek yerine uzlaşarak çözmek isteyen, aklının hala Büyükşehir Belediye Başkanlığında olduğunu, siyaseti sevdiğini de tahmin ediyorum.

Görev, yetki ve sorumluluk alanlarına girmeyen alanlarla ilgili projeler üreterek, toplantılar ve açıklamalar yaparak tribünlere oynamasını ve “rol kapmak” istemesini de anlıyorum. 

Ama kadrosunu kuramadığını, iletişim kopukluğu yaşadığını, İzmit’in efsane kadın belediye başkanı Leyla Atakan’dan çok milletvekili iken Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, “Topuklu Efe” olarak tanınan Özlem Çerçioğlu’nu “rol model” aldığını düşünüyorum.

 

SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 31 Mart 2019 seçim öncesi kentsel dönüşüm ile ilgili “Kentsel dönüşümün kaderi müteahhitlere teslim edilmeyecek, belediyemiz garantör olacaktır. Kimseyi mağdur etmeden halkımız ve muhtarlarımız ile yerinde dönüşüm yapacağız” vaadinde bulunmuştu.

31 Mart 2019’da 107.143 (Yüzde 49.92) oy alarak başkanlık koltuğuna oturduktan sonra bakın ne söyledi.

Bir: Cedit Kentsel Dönüşüm projesini Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Büyükakın’ın kapısını çalarak çözüm aramak yerine basın aracılığıyla yaptığı açıklamalarla kamuoyu ile paylaştı.

İki: Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a yaptığı gecikmeli hayırlı olsun ziyaretinde oluşturulan ortak komisyonun hazırladığı tavsiye raporuna aylarca cevap vermedi.

Üç: “Cedit projesi adına kaynak sağlamak için çalmadığımız kapı kalmadı. Ama olaya siyaseten yaklaşan bakanlık bizlere dönüş yapmadı. Bakanlıktan 2 aydır cevap bekliyoruz. Maalesef bakanlık sözünü tutmadı. Biz Cedit projesinin yapılmasını istiyoruz”

Dört: Proje ortağı TOKİ’yi muhatap almadığını, Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’ni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmazsa Büyükşehir Belediyesi’ne devredebileceğini başkan Büyükakın’a söylemedi basın aracılığıyla açıkladı.

Beş: Cedit Kentsel Dönüşüm alanı içinde kalan kamulaştırmalar karşılığı 15 milyon TL’nin 7.5 milyon TL’sini proje ortağı TOKİ ödemesine rağmen diğer ortak İzmit Belediyesi bugüne kadar 7.5 milyon TL ödemeyerek hak sahiplerini mağdur etti.

Altı: 2 Temmuz 2019’da meclis toplantısında yaptığı konuşmada, İzmit’in merkezine 16 katlı binalar yapılacak olması gerçekten bir saatli bomba.

Yedi: 8 Aralık 2019’da CHP Milletvekili Haydar Akar, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ile gittikleri Cedit Mahallesi sakinleriyle yaptığı toplantıdaki konuşmasında, İzmit’in merkezine 16 katlı binalar yapılacak olmasının bir saatli bomba. Siyasetin canı cehenneme. Siyaset yapılacaksa en iyisini ben yaparım.

Sekiz: ENSAR’a, TÜGVA’ya haksız yatırım yapan Nevzat Bey, 12 milyon gerekli Cedit Kentsel Dönüşüm projesini 2019 bütçesine koymamış.

Ve 31 Mart 2019’dan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşmenin yapıldığı 21 mayıs 2020’ye kadar bu tür konuşmalar devam ediyor ama Cedit Kentsel Dönüşüm ile ilgili tek çivi çakılmadı.

Peki İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in konuşmalarında ve açıklamalarında hiç mi haklı cümle yok?

Elbette var.

Örneğin, 16 katlı binalarla mevcut nüfusun birkaç kat fazlasını bölgeye taşımak demek İnönü Caddesi ve Kocaeli Devlet Hastanesi bölgesinde bugün yaşanan trafik sıkışıklığının felç olması demektir.  

Onun içindir ki Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yapılan toplantıda projenin revize edilmesi, 16 katın yamaçlar dikkate alınarak düşürülmesi görüşüne varılmış.

SONUÇ: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Cedit Kentsel Dönüşüm Projesini yapamayacağını itiraf ederek kendi açıklaması “Cedit Kentsel Dönüşüm Saatli Bombası” elinde patlamadan havlu attı. hayırlı olur inşallah.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?