Bir tarihin yazılışı...

Kurtuluş Savaşımızın zemini oluşturan 19 Mayıs tarihinin kalıcı ve derin anlamını yüreklerimize hissettiğimiz 101. Yıl...

Bu tarih köklü bir milletin ve genç bir cumhuriyetin yeniden doğuşunun belgesidir. Zira onun için Gençlik Bayramı'dır.

Şüphesiz ki bu kutlu tarihe yön verenler olasılıklarla değil askeri deha ile yönetmişlerdir.

Küçük Asya seferinin komutanlığını reddeden Yunan General Loannis Meteksas'ın, "Yok oldu zannettiğiniz ordularını, Türkler yine toparlar ve bir sabah aniden karşınıza çıkarlar" dedigi gibi Samsun'dan milli bir ordu çıkararak Cumhuriyetimizin temellerini atmışlardır.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Türk Milleti'nin yokluk ve yoksulluk içinde var olma kavgasında iç cepheleri güçlendirerek Milli Mücadeleyi başarılı kılmıştır.

Zaten aslolanda "iç cephelerimiz" değil midir?

Nutuk'ta da dediği gibi, "Asıl cephe iç cephedir. Bütün ülkenin aynı fikir ve kanaatte olarak tek vücut olarak kurmuş oldukları cephedir" diyerek birlik ve beraberliğe önem vermiştir.

Bunu Amasya Genelgesi'nde, "Milletin bağımsızlığını yine milletin azmi ve kararı belirleyecektir" diyerek öngörüsünü haklılığını perçinlemiştir.

19 Mayıs Türk Milleti için çok şeydir, tarihi sürecimizin başlangıcı, bir devrin döndüğü, kaderin yeniden yazıldığı, umutların yeşerdiği, haklılık savaşımızın zaferidir.

Maviye olan sevgimizdir, kalplerimizin titrediği, gururdan gözlerimizin yaşardığı, milli ve manevi duygularımızın tepe noktasıdır 19 Mayıs...

101 yıl sonra bile bu tarihi anınca moleküllerimize kadar etkilendiğimiz, örnek aldığımız, yıldığımız anlarda " geldikleri gibi giderler" sözüyle direnç kazandığımız vatanımıza sonuna kadar sahip çıktığımız ulvi bir atmosferdir 19 Mayıs...

Hele ki aklın, askeri dehanın ve öngörünün mimari temsilcisi olan Atamızın yıllar önce söylediği, "Zaferin sırrı ilmin ve fennin rehber edinmesidir" sözü bile şu pandemi sürecinde bile önümüze ışık tutması bizim için mucizevi bir ilhamdır.

Haydi Türkiye 23 Nisan'da olduğu gibi 19 Mayıs'ta da tek yürek olup devletimizin önderliğinde balkonlarda İstiklal Marşı' nı söyleyelim.

Gururla, onurla bayram evden nasıl kutlanır bir kere daha gösterelim tüm dünyaya. Bir kere daha yaşayalım bu kutlu tarihi layıkıyla.

19 Mayıs Salı akşamı balkonlarda da tek yürek İstiklal Marşımızı söylemek için buluşmak üzere...

Kurtuluş Savaşı'nda can siper mücadele etmiş olan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize bu kutlu mücadelede gösterdikleri insan üstü çaba için minnet ve şükranlarımı sunarım .

Mekanları Ucmağ olsun...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rüyam Alankuş Kargılı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?