Öğrencilerin korona karnesi, “GEÇTİ”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’de koronavirüs (COVİD-19) vakasının 11 Mart’ta görülmesinin ardından 13 Mart’ta kameraların karşısına geçti.

Salgın nedeniyle okulların 16 Mart’tan itibaren 2 hafta süreyle tatil edildiğini açıkladı.

Bir hafta sonra Miuzaktan eğitimde kullanılacak TRT- EBA TV'nin yayın programını açıkladı.

Bir hafta sonra TRT ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden uzaktan

eğitim yapılacağını, eğitime verilen aranın 30 Nisan’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Sürenin dolmasına bir gün kala 18 milyon anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise öğrencisiyle velilerin ve 1.5 milyon öğretmenin merakla beklediği açıklamayı yaptı.

“Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde, uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesi kararlaştırıldı. Çocuklarımız bu süreçte öğrenme kaybı yaşamasınlar, okuldan, eğitimden kopmasınlar, telafi eğitiminin zeminini sağlam atsınlar diye öğretmenimizle tüm enerjimizi oraya vererek uzaktan eğitim üzerinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Öğrencilerin birinci dönemde aldıkları notların geçerli olacağını, başarısız olanların not ortalamalarına bakılmaksızın bir üst sınıfa sorumlu geçeceklerini söyledi.

31 Mayıs’tan sonra telafi eğitiminin her yaş grubu için ve her bölge için ayrı ayrı özellikleri de dikkate alarak oluşturulacağını, çocukların en güvende olacakları yerin evleri olduğuna anlattı.

7 Haziran’da yapılması planlanan 8. sınıf öğrencilerin gireceği Liselere Geçiş Sınavı (LGS) tarihinin haziran ya da temmuza ertelenebileceği mesajı verdi.

MÜDÜRLERLE TOPLANTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 30 Nisan’da sona erecek olan uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıklamasının ardından 81 il milli eğitim müdürü ile video konferans yöntemiyle toplantı yaptı.

Toplantıda, il müdürlerinin okul yöneticileriyle öğretmenlerin adaptasyonu ve motivasyonu için alınacak önlemlerin belirlemesini konuştukları tahmin ediliyor.

Bakan Selçuk’un talimatı doğrultusunda telafi eğitimin her yaş grubu için ve her bölge için ayrı ayrı özellikleri de dikkate alınarak çocukların bu süreçte öğrenme kaybı yaşamamaları, okuldan, eğitimden kopmamaları için çalışma yapacakları belirtiliyor.

Buraya kadar her şey tamam.

Ancak bakanlık koltuğuna oturduğu tarihten buyana sahadaki deneyimli, başarılı, liyakatli eğitimcilerden yararlanmak yerine milli eğitimi kendisine yakın isimler ve mevcut “hantal” kadroyla yönetmeye çalışan Ziya Hoca, en kritik süreçte topu yerel yöneticilere attı.

Bakan Selçuk’un talimatını alan müdürler telefi eğitim dahil uzaktan eğitim sürecinde okullardan uzakta kalan öğrencilerle öğretmenleri motive etmek, yeni öğretim yılına girerken güçlü bir alt yapı oluşturmak için çalışmalara başladı.

Sayın Bakanın açıklamalarında cevabını bulamadığım soruların başında birinci kanaat notuyla sınıf geçen öğrencilerden LGS’ye girecek 8. Sınıf ve YKS’na katılacak 12. Sınıf öğrencilerin durumu.

Cevap bekleyen sorular;

Bir: Bu öğrenciler, birinci yarıyıldaki zayıf derslerinden nasıl başarılı sayılacak?

İki: Telafi eğitimdeki performanslarına göre not mu verilecek?

Üç: Sosyal mesafe korunarak yüz yüze sınava mı girecek?

Dört: Öğretmenler Kurulu kararıyla mı mezun edilecek?

Bu arada 8. Ve 12. Sınıf öğrencileri dışındaki öğrenciler sorumlu geçtikleri derslerin sorumluluğundan 2020-2021 eğitim öğretim yılında kurtulacaklar.

Koronavirüs salgını nedeniyle bir üst sınıfa geçen bu öğrencilere iyilik yapılmış gibi görünse de gelecek yıl çoğu büyük olasılıkla başarısız olacaktır.

105 YIL ÖNCESİ GİBİ

Koronavirüs (COVİD-19) salgınında olduğu gibi savaşlarda da yüzlerce binlerce insan hayatını kaybetti, ülkelerin kaderleri değişti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un salgın sonrası aldığı önlemler beni, Çanakkale Savaşlarında Galatasaray, Sivas, Trabzon, Erzurum, Konya, Kastamonu gibi birçok lisede son sınıf öğrencilerinin cepheye gönderilmeleri nedeniyle mezun veremediği o günlere götürdü..

İngiliz generali Oglander’in, “Çekildik... Çanakkale’yi geçemedik ama Türk milletinin genç neslini, eğitimli neslini, çiçeğini yok ettik. Dolayısıyla geleceğini yok ettik. Bellerini zor doğrulturlar” ifadelerini hatırlattı.

Yaşadığımız süreçle Çanakkale savaşlarını kıyaslayacak değilim.

Ama tüm dünyayı etkisi altına alan vaka sayısı 3 milyonu, ölü sayısı 200 bini geçen küresel bir salgın.

Umarım; izolasyon, sosyal mesafe, dışarı çıkmama uyarılarına herkes uyar, gevşemeden, rehavete kapılmadan, daha ağır faturalar ödemeden koronavirüs salgınından kurtuluruz.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?