Dünya virüslere hazır değilmiş

Dünyada bir çok tehlike var bizler için. Tabi ki ölüm,yaralanma,sakat kalma gibi sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu noktada her şeye bireysel hazırlıklı olmak gerek ancak bazı durumlar tamamen bizim dışımızda gelişir ve elimizde değildir.Mesela savaşlar,mesela doğal afetler gibi.İşte son 4 aydır dünyayı etkisi altına alan küçücük bir virüs bakın neler açtı başımıza. Virüsler her zaman üreyebilir,mutasyon geçirebilir,bulaşıcılığı çok yüksek olabilir. Kısacası bu gün günümüzde yaşadığımız tablo zaten bunu açıkça sergiledi. Hangi ülke ne kadar hazırmış,ne kadar tedbir alabiliyormuş,ekonomik gücü ne durumdaymış bizzat görüyoruz. Dünya genelinde hep korunmak için ülkeler silahlanmaya önem verdi. Asker gücü, uçak,tank,silah gücü ön plandaydı. Ama bir virüs bunların hepsinden çok daha tehlikeli çıktı. İşte insanoğlunun zayıf kaldığı bir yerden geldi bu olay. Umarım gelecekte sağlık anlamında daha güçlü ekipler,hastaneler ve araştırma merkezleri olur. Bu bize iyi bir ders oldu. Yatırımların bu tarz ani gelen tehlikelere karşı olması gerektiği de önem kazandı. Amerika'dan,Rusya'ya,Hollanda'dan İspanya'ya tüm dünya her gün yüzlerce kayıp veriyor. Nüfusun yaş ortalaması,sigara kullanımı ve ekstra bir kronik hastalığının olması insanları bu virüs karşısında zayıf bırakıyor. 

***
Tüm dünyanın yapmakla yükümlü olduğu çok önemli bir konu daha var. Mesela bu olayda Çin'de ilk vaka ve sonrasında vakalar görüldüğünde, ne kadar hızlı bulaş olduğu da fark edildiğinde tüm dünya ile geliş gidişi kapatıp kendi içinde bu virüsü hapsederek , mücadele edip yok etmeye çalışmalıydı. Böylece diğer ülkeler en azından temiz kalacak,destekleme için yardım da bulunabilecekti. Bu şekilde her yere saçıldı. Ve çaresizlik içinde çırpınıyor dünya. Ne kadar da hazırlıksız olunduğu aşikar. Sırf bu tarz olası virüslere karşı bir araştırma merkezi olmalıydı, yine özel hastaneler,ekipman ve malzeme deposu bulunmalıydı. Her ülkenin bu ve benzer bir olay ile karşılaştığında vatandaşlarını koruyup ihtiyaçlarını karşılıksız olarak tedarik edebilmesi için özel bir bütçe ayrılmalı ve bu bütçe hiç bir şekilde harcanmamalı.
Umarım yakın zamanda her şey normale döner ve bizler de bundan bir ders çıkarmış şekilde gereken tedbirlerimizi alırız... 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Maral Minareci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?