Sosyal mesafe

Teoride hep var olan ama toplum olarak uygulamayı pek beceremediğimiz “sosyal mesafenin” koronavirüs salgını yaşadığımız şu günlerde en büyük kurtarıcımız olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle konunun daha iyi anlaşılması açısından sosyal mesafenin tanımını sizlerle paylaşmak istiyorum. “Sosyal mesafe veya sosyal uzaklaşma, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını durdurmaya veya yavaşlatmaya yönelik bir dizi ilaç dışı enfeksiyon kontrol eylemidir. Sosyal mesafenin amacı, hastalık taşıyan kişilerin, hastalık bulaşma, hastalık ve nihayetinde ölüm oranını en aza indirmek için enfeksiyon taşıyan kişiler ile enfekte olmayan kişiler arasındaki temas olasılığını azaltmaktır.”
*
Virüsle mücadelede kişisel hijyenin yanı sıra başkalarıyla temastan kaçınarak sosyal mesafe kuralına uymamız gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Artık hepimiz biliyoruz ki Covid-19 hastalığına yol açan koronavirüs, enfekte olmuş bir insan öksürdüğünde veya hapşurduğunda havaya saçılan virüs yüklü damlacıklar yoluyla yayılıyor. İşte burada sosyal mesafe kavramı devreye giriyor. Virüsün yayılımını azaltmak için temastan kaçınmalı, etrafımızdaki insanlarla aramıza mesafe koymalıyız.

Bilim insanları yeni tip koronavirüs taşıyıcısı olan bir kişinin virüsü ortalama 3,3 kişiye bulaştırdığını tahmin ediyor. Bu nedenle vaka sayıları katlanarak artıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve ülkemizde Sağlık Bakanlığımız mümkün olduğunca evden dışarı çıkmamayı tavsiye ediyor. Mutlaka çıkılması gereken bir durum olursa da insanlarla aramıza en az 1-1,5 metre mesafe koymamızı öneriyor.
*
Ülkemizde alınan önlemler kapsamında marketlerde, eczanelerde, bankalarda, toplu taşıma araçlarında vb. yerlerde sosyal mesafe önlemleri alındı. Bazı marketlerde kasa sırası beklerken yerde sosyal mesafe bantları olduğunu gördük. Bizim yapmamız gereken ise dışarıya çıkmaz zorunda kaldığımız durumlarda yollarda ve caddelerde kendi sosyal mesafemizi korumak. Unutmayalım ki kalabalık ortamlardan uzak durarak virüsün bulaşma hızını yavaşlatabiliriz.

Sağlık Bakanlığımızın sosyal medya hesabında paylaştığı, en az 3-4 adım sosyal mesafe oluşturmamız gereken bazı alanları örnek vermek istiyorum.

İş yerlerinde,

Bekleme salonlarında,

Market kasası, bankamatik sıralarında,

Yemekhanede,

Yolda yürürken,

Merdiven kullanırken,

Asansörde, sosyal mesafemizi koruyalım.

Sosyal mesafeyi korumak damlacık yolunla bulaşan enfeksiyonların yayılmasını engeller.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Semrel AŞÇI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?