Koronavirüs (covid-19 ) Suriyelileri 'unuttu' !

Koronavirüs (Covid-19) salgını dünyanın ve Türkiye’nin gündemini değiştirdi.

İlk vakanın görüldüğü 10 Mart’tan buyana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere yetkililerin açıklamalarını okuyorum.

İlk vefat haberinin duyurulduğu 17 Mart’tan bu yana televizyon kanallarını ve internet sitelerini takip ediyorum.

Her yerde doğal olarak koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili alınan kararlar, yapılan uyarılar ve açıklamalar konuşuluyor, yazılıp çiziliyor.

Konuştuklarında mangalda kül bırakmayan siyasiler, her şeyi bildiğini sanarak ülkeyi yönetmeye soyunan gazeteciler gitti.

Yerlerini: Bilim Kurulu üyeleri başta olmak üzere alanlarında uzman, saygın bilim insanları aldı.

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili Türkiye ve dünyadaki haberler ilk sıraya otururken ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli mültecileri unuttuk.

Sınır kapılarının açılmasının ardından Edirne Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a geçmek için tampon bölgede bekleyen düzensiz göçmenlerle ilgili haberleri de göremez olduk.

Suriyeli mültecilerle Edirne Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Kocaeli’ye getirilen aralarında Afganlı, Pakistanlı, Nijeryalı, Yemenli, Tunusluların da bulunduğu düzensiz göçmenlerin koronavirüs salgınından etkilenip etkilenmediklerine bakalım.

55 BİN 201 SURİYELİ


Adına ister mülteci, ister sığınmacı diyelim 2011 yılından bu yana savaştan kaçanlar dahil 4 milyon Suriyeli Türkiye’de yaşıyor.

Bu sayının 1 milyon 600 binini 0-18 yaş arası çocuklar oluştururken 450 bini Türkiye’de doğdu.

Göç İdaresi Müdürlüğü verilerine göre Kocaeli’de yaşayan Suriyeli sayısı ise 55 bin 201.

Avrupa’nın verdiği yardım sözünü tutmamasına rağmen 4 milyon Suriyeli yıllardır Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sağladığı olanaklarla yaşamlarını sürdürüyor.

Çocuklarına okul öncesi dahil her kademede Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda eğitim veriliyor.

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte düne kadar her gün haberlerini yapan gazeteciler ve televizyoncular unuttu.

Bugüne kadar hiçbir yerde Suriyelilerin Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili haberlerine rastlamadım.

Merak edip Suriyelilerin bu süreçte yaşadıklarını sorduğum Vali Hüseyin Aksoy, “İlimizde yaşayan Suriyeliler, koronavirüs salgının öncesinde olduğu gibi sonrasında da devletimizin güvencesinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği çerçevede kendi dillerinde bilgilendirme yapılıyor. Sosyal mesafeyi koruma, hijyen, evde kalma dahil alınması gereken önlemleri kapsayan broşürler dağıtılıyor. Arkadaşlarımız sosyal medya hesaplarından kendi dilleriyle bilgilendiriyorlar” dedi.

9 BİN 323’Ü ÖĞRENCİ

Sayın Vali’ye, en çok merak ettiğim “Suriyelerden koronavirüs (Covid-19)  salgınından etkilenen, testleri pozitif çıkan, vefat eden var mı?” sorusunu sordum.

Cevabı, “Kocaeli’de yaşayan Suriyelilerin yaşadığı mekanlar dezenfekte edildi. Tamamına test yapıldı. Hiç birisinde pozitif sonuca rastlanmadı. Koronavirüs salgını nedeniyle hastanede yatan Suriyeli yok. Göç İdaresi ve Sağlık Müdürlüğü ekipleri zaman zaman ziyaret ederek uyarılarını yineliyor, ihtiyaçlarını karşılıyor” oldu.

Doğrusunu isterseniz alacağım cevabın pek de iç açıcı olmadığını bekliyordum.

Normal dönemde zaman zaman kural tanımaz davranışlarda bulunan Suriyelilerin koronavirüs salgını ardından Göç İdaresi ve Sağlık Müdürlükleri’nin sıkı takipleriyle önlemlere, kurallara uyduklarını görmek sevindiriciydi.

Suriyelilerin sağlıklı olması okul çağındaki çocukların eğitimlerine devamına olanak sağlamıştı.

Sayın Vali Suriyeli çocukların eğitimiyle ilgili bilgi verirken “Bin 83’ü okul öncesi, 4 bin 808’i ilkokul, 2 bin 822’si ortaokul, 610’u lisede olmak üzere toplam 9 bin 323 Suriyeli öğrenci okulların tatil olduğu bugünlerde uzaktan da olsa dersleri takip ediyor.

Eğitime ara verilmesinin ardından evden eğitim kapsamında Suriyeli ilk, orta, lise uyum sınıfı öğrencilerine yönelik video eğitimleri 30 Mart itibariyle başladı” dedi.

SINIRDAN GELENLER

Vali Aksoy’un söyledikleri sadece Kocaeli’de ikamet eden yerleşik Suriyelilerle ilgili değildi.

Koronavirüs (Covid-19) salgınında Türkiye’nin sınırları açmasıyla Yunanistan'a geçmek için Edirne Pazarkule tampon bölgesinde yakalanan 5 bin 848 düzensiz göçmenden bir kısmı Kocaeli’ye getirildi.

Barındıkları sahra çadırları dezenfekte edilen, koronavirüs testleri yapılan aralarında Suriyeli, Nijeryalı, Afgan, Pakistanlı, Yemen uyrukluların da bulunduğu düzensiz göçmenler Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’nde kalıyor.

Geri Gönderme Merkezi’nde koronavirüs testi pozitif çıkan düzensiz göçmen olmadığına dikkat çeken Vali Aksoy, aile bütünlükleri korunarak diğer göçmenlerle temas etmeyecek şekilde karantinaya alınanların tamamının test sonuçlarının negatif çıktığını söyledi.

SONUÇ: Suriyeli mültecilerin yanı sıra Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’nde kalan düzensiz göçmenlerin koronavirüs test sonuçları negatif. Vali Hüseyin Aksoy’un talimatıyla, yabancıların tamamı sağlık kontrollerinden geçiriliyor. Dezenfektan, temizlik malzemeleri, maske, eldiven veriliyor. Her gün ateşleri ölçülerek bulaşmış olup olmadığı kontrol ediliyor. Merkezden çıkışlarına ve ikametlerinin olduğu illere gitmelerine izin verilmiyor.

ÖĞRETMENLER SAĞLIKÇILARA YARDIM EDECEK

Dünya yüzyılın felaketiyle yüzleşirken koronavirüs (Covid-19) salgını sonucu vaka ve ölü sayısı her gün değişiyor.

Toplam vaka sayısı 1 milyon 500 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı

85 bine ulaştı, 300 binden fazla kişi iyileşti.

Türkiye’de 7 Nisan itibariyle vaka sayısı 34 bin 109, vefat sayısı 725 olarak açıklanırken bin 582 kişinin taburcu olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla oluşturulan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında oluşturulan Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararlar ölü sayısının 70’lerde seyretmesinde etkili oluyor.

Sağlık çalışanlarının ölümü göze alarak 7/24 özverili çalışmaları alkışı da, takdiri de, övgüyü de fazlasıyla hak ediyor.

Ancak sağlık çalışanlarının pandemi hastaneleri başta olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarında görevlendirilmeleri sahadaki bazı hizmetlerin aksamaması için önlem alınmasını gerektiriyor.

Bu amaçla İl Sağlık Müdürlüğü, “saha izlem çalışmaları” yaparken diğer kamu kurum ve kuruluş personellerinden de destek alıyor.

Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında 28 Mart’ta toplanan Pandemi İl Koordinasyon Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 1 Nisan’da toplanarak ilk aşamada öğretmenlerle imamları göreve davet etti.

Bugünlerde kaymakamlar, ilçe sağlık müdürlüklerince yürütülen “filyasyon ve saha çalışmalarında” görev alacak herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan öğretmenlerle imamları göreve çağırıyor.

İlçe milli eğitim müdürlüklerince hazırlanan listelerde öncelikle ücretli öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlere yer veriliyor.

Kandıra gibi bazı ilçelerde öğretmen listeleri oluşturulmasına rağmen henüz ihtiyaç olmadığı için çalışmaya başlamadı.

Bazı ilçelerde de okul yöneticileriyle yardımcı personelin kaymakamlıklarda oluşturulan “vefa gruplarında” görev yapması bekleniyor.

Sağlık müdürlüklerinde geçici ve dönerli görev yapacak öğretmenlerin cevabını en çok merak ettiği soru, nerede çalıştırılacakları ve “saha izlem çalışmalarının” ne anlama geldiği.

Ülke olarak içinden geçtiğimiz sürecin hassasiyetini ve önemini dikkate aldığımızda sağlık hizmetinin devamlılığı, kalitesi, koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun hızlı ve etkin kontrolü için herkesin sorumluluktan kaçmaması, gönüllü destek vermesi gerekiyor.

Ama bazı sendikalar; öğretmenlerin hastanelerde görev yapan doktorlarla yan yana çalışacağını iddia ederek uygulamaya ilk günden karşı çıkmaya başladılar.

Vali Hüseyin Aksoy dahil hiçbir yönetici öğretmenleri koronavirüs salgının ortasına atmaz, riskli bir çalışmanın içine atmaz.

Kaldı ki belirlenen isimlerin büyük bölümü belki de göreve çağrılmayacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?